DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 11. 2008.   #21
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Do skoro je bilo mnogo isplativije stedeti u dinarima zbog jakog kursa i velike kamate. Prolazilo se mnogo bolje nego u slucaju stednje u evrima.
Prema svemu sto citam sledeca godina ce biti jako nezgodna i dinarska stednja cak i uz ovako visoke kamate po meni nece biti isplativa jer dinar tesko da moze da se vrati na nivoe koje je imao pre samo nekoliko nedelja.
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #22
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao djoca Pogledajte poruku
A ja mislio reklama za bud ... kad ono Obama
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #23
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Provodom recesije, nije ni sve tako crno. Na primer, mogu da se kladim da ce Ilijin biznis da se prosiri jer kako kompanije budu kresale radnu snagu i budzet tako ce im sve vise trebati project management tools. Male, fleksibilne, online firme mogu samo da profitiraju pomazuci glomaznima da prezive lean days. Isto vazi i za ecommerce, ljudi manje voze, vise kupuju online ali ce bolje biti samo onim kompanijama koje nemaju suvise velik overhead.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #24
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Kad smo kod raspada sistema, nisam stigao da procitam ali cini se kao interesantno stivo.

http://www.themoneymeltdown.com/
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #25
misko_
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 22.09.2007
Lokacija: Split
Poruke: 111
Hvala: 8
39 "Hvala" u 10 poruka
misko_ is on a distinguished road
Default Uzmi zlato...

Ovo je možda malo off-topic, ali ja bi najradje uzeo zlato...

...neznam kao je kod vas u srbiji ali mi u RH nemamo tu mogučnost...

...nije da se zlato može jesti kada se ogladni, ali ipak jer najsigurnije(neznam koliko ovdije ima ekonomista(ja sam završio srednju) ali sve valute moraju imati pokriče u zlatu, kada se ima više papirnog novca nego zlata u državi onda inflacija raste još brže)...
misko_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #26
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

^ovo je zabluda. dolar je recimo papirni novac koji nema pokrice u zlatu i cija vrednost zavisi od toga koliko novcanica ima u opticaju, tako da svaki put kad FED (koji je btw privatna kompanija) dostampa x stotina milijardi $ svakom stanovniku se poveca dug jer obican gradjanin taj pozajmljeni novac mora fedu vratiti sa kamatom... a sto se same prakse dostampavanja para tice svi znamo kako se to ovde zavrsilo :P

cuo sam negde da je jedno od resenja prelazak na yen/yuan, kao oni ce najblaze da prodju when the **** goes down
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #27
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Nisi jedini s tim rezonom, moj prijatelj iz Danske je ljetos uzeo dosta zlata...
Sad je čak i primjetno poskupilo.
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #28
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao misko_ Pogledajte poruku
sve valute moraju imati pokriče u zlatu
Kao što xippi kaže, to nije točno. Nekad je bilo, no zlatni standard je svugdje ukinut još prije pedesetak godina.

A što se tiče katastrofičnih najava, ne morate se brinuti -- i propast svijeta je najavljena već puno puta dosad. Svi ćemo preživjeti, bit će nam nešto malo lošije nego dosad i onda će opet ekonomija krenuti prema boljem. Tako je bilo već bezbroj puta dosad, tako će biti i sada.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #29
Vladimir Rodic
Webeloper
Professional
 
Avatar Vladimir Rodic
 
Datum učlanjenja: 19.10.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 348
Hvala: 136
33 "Hvala" u 24 poruka
Vladimir Rodic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Vladimir Rodic
Default

Heheheheeheheeheh a mozda ne misle ljudi na zlatni standard vec misle na kupovinu kajli, prateci tendenicje i kretanja sa ovih prostora iz 90-tih

Ko je imao para kupovao je kajle
__________________
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
Vladimir Rodic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 11. 2008.   #30
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Posto sam licno zainteresovan za zdravlje dolara malo sam proucavao temu. Probacu da objasnim sta se desava koliko sam ja skontao ali da ne davim previse.

Dolar je svetska valuta. Negde 1945. godine doneta je odluka da se sve valute mere prema dolaru. Tada je dolar imao pokrice u zlatu. Nikson je 1971. ukinuo zlatnu podlogu dolara. Sve drzave jedan deo svojih deviznih rezervi drze u dolarima, ali ne radi se o pravim dolarima nego o T-Bills (treasury bonds) koje stampa FED. Prema tome drzave cuvaju americki dug. FED nemilosrdno povecava kolicninu novca u opticaju posto deficit USA raste jako velikom brzinom. Da to radi NBS imali bismo hiperinflaciju. Zbog statusa US dolara oni beze od hiperinflacije raznim trikovima. Jedna od fora je da se dolarima kupuje nafta (primetite da cena nafte raste kako dolar slabi i opada kako dolar jaca) pa prakticno dolar ima podlogu u nafti (nije bas toliko jednostavno) a ne u zlatu. Naravno tu je i uvek kreativno racunanjae inflacije, BDP i nezaposlenosti. Poslednjih 20tak godina US vodi izuzetno ekspanzivnu politiku na podruciju finansija. Sve pod pretpostavkom da je moguc neograniceni rast sto je dovelo do toga da dispariteti nekih ekonomskih pokazatelja nikada nisu bili veci (trenutno u US nema stednje koja je vredna pomena, cene nekretnina uveliko nadilaze visedecenijske proseke...). Na kraju Greenspan (bivsi predsednik FEDa) povodom propasti banaka je priznao da nije bas dobro (da se blago izrazim) vodio ekonomsku politiku onih 19 godina koliko je bio na celu FEDa.
Situacija je losa, ali nije izvesno koliko lose ce se sve ovo zavrsiti. Moguca je ozbiljna recesija ili u najgorem slucaju velika depresija poput one 30tih godina.

Jedan od forumasa na jednom americkom forumu na pitanje da li uzimati kes iz banaka ili ulagati u zlato da bi se najbezbolnije prebrodila kriza nudi jednostavno resenje: Kupovati municiju i dugotrajnu konzerviranu hranu.

Za one koje ovo mozda bude dublje zanimalo: http://www.chrismartenson.com/crash-course
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:36.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.