DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 08. 2005.   #21
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

To što si ti naveo da kontriram sam sebi jednostavno ne stoji. Developeri biraju platformu, ali ni jedan developer neće zanemariti dominantni browser ako nije baš prisiljen da to uradi. Zna se kako se radi: pravi se za Gecko, hackuje za IE. Šta je tu kontradiktorno?

U pravu si da developeri vole pare, ali imaju neke stvari koje se radi iz nekih drugih pobuda. Pogledam SF.net, sav taj sadržaj pod CC i srodnim licencama itd. Te stvari retko, gotovo nikad ne plaćaju račune

Citat:
Ma nemaš ti ništa mnogo od buzz-a, dok ga MS ne podrži
MS podrža XMLHttpRequest, ali to definitivno nije razlog zašto su Ajax aplikacije napravile buzz.

Citat:
Windows već *jeste* na svakom desktopu
To bi MS i trebalo da čuva Zato je i zapušten IE, da se ne bi došlo do bogatih web aplikacija koje mogu da pariraju desktop verzijama. No to je neka sasvim druga priča...

--

Mislim da je Mozilla u velikoj prednosti iz jednog razgloga > svež kod. Kompletan kod je prepisan kad ga je Netscape pustio da bude public.

Mogu da se kladim da u IEu ima blokova koji su stari 10 godina. Nekako mi dođe žao IE tima, treba se nositi sa tom gomilom prekrpljenog koda...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #22
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Kao sto neko rece, i da IE7 ispravi sve poznate CSS bugove, i podrzi CSS3, i sta god, opet cemo se godinama smarati sa hackovima za starije verzije browsera, dok svi ne prihvate Sedmicu.
Kada pravite sajtove, da li jos radite i za IE <6? Ja sad razmisljam da prestanem sa box model hackovima i barem proglasim IE6 pa nagore...
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #23
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

IE 5.5 i dalje uzima veliki deo kolaca tako da ce jos mnogo vremena da potraje dok ne predjemo na standarde

U advocacy raspravu ne zelim da ulazim
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #24
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

ovaj.... firefox bese besplatan

http://blog.default.co.yu/mozilla-fo...a-corporation/
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #25
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

http://www.mozillazine.org/talkback.html?article=7085

Citat:
Re: Firefox n' Thunderbird are for sale ?
by AlexBishop <alex@mozillazine.org>
Wednesday August 3rd, 2005 6:07 AM
Reply to this message
------------------------


"Hey, So, is Firefox and Thunderbird are for sale later or just going to be freewares just like before..?"

They will always be free.

Alex
Iskreno ne vidim nista lose u otvaranju Mozilla korporacije. Ovo ce samo da doprinese podizanju cele price na jos visi nivo
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2005.   #26
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ilija:
Mislim da je Mozilla u velikoj prednosti iz jednog razgloga > svež kod. Kompletan kod je prepisan kad ga je Netscape pustio da bude public.
Mogu da se kladim da u IEu ima blokova koji su stari 10 godina. Nekako mi dođe žao IE tima, treba se nositi sa tom gomilom prekrpljenog koda..
Ne znam.. ja u tu priču --- da je bolje pisati od nule -- ne verujem. Kako može biti bolje pisati od nule nego poraditi na nečem što i ne treba mnogo pa da bude OK? Evo ti i dokaz: ladno će da zapnu cirka godinu dana i dovedu IE u red što se tiče tih standarda. I ne pišu ga od nule. A da su svih ovih godina radili samo minimalno, odavno bi imali sve kako treba. Odnosno, da se ogradim: možda nekad i jeste bolje, ali ovde, očigledno, nije bilo potrebe, hence - IE 7, a ne neki novi browser iz MS-a.

Ilija, kod star 10 godina, ako radi dobro, ne treba ni dirati nego samo dodati komentar: NE DIRAJ, OVO DOBRO RADI VEĆ 10 GODINA !!

Citat:
mungos:
MSIE6 je proizvod iz 2001. na kome oni do dan danas nisu nista konkretno uradili na CSS podrsci!
Je, je, a što nisu ostali napravili Firefox 1.0.0 npr. 2001. pa bi možda odavno imali IE 7? Hm?

Nego svi u kuknjavu sve ove godine pre, gledaju hoće li MS sam nešto da uradi po tom pitanju, a ono - MS misli prvo na sebe. Au, čudo neviđeno, zar ne?

Pa šta treba, da im tuđi interes bude preči od njihovog vlastitog? Eh..

Citat:
I sta oni sad imaju da se kurce i pricaju nesto na tom planu, mislim...
Kakvo "kurčenje" ti tu vidiš --- što su objavili šta trenutno rade, šta su uradili i šta planiraju?
Pa, koliko je meni poznato, svi koji se bave web razvojem odavno priželjkuju ovakve promene u IE. Pre bi se kao "kurčenje" moglo okarakterisati ono što nisu radili ništa po tom pitanju standarda do sada. Mada, naravno, nije tu u pitanju inat, već ko zna koji razlozi što reče Ilija gore..

O Netscape.. kad uhvatiš vremena, biću zaista zainteresovan da čujem zašto je "smijurija" i "za jugonostalgičare". Meni je NS 8.x prva liga, a inače, ovaj NS nema mnogo veze sa onim iz vremena Jugoslavije. Jednostavno je školjka za FF i IE. I radi super.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2005.   #27
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ilija:
Zna se kako se radi: pravi se za Gecko, hackuje za IE. Šta je tu kontradiktorno?
Pa to što si rekao da developeri sami biraju. Meni ne izgleda kao da biraju hoće li ili neće podržati IE. Čim nešto moraš, znači nije baš da ti sam biraš

Ma, dobro.. mislim da sad razumem šta si hteo da kažeš.


Nego imam ja jedno pitanje za vas koji se intenzivno bavite webom: koja je poenta da prvo radiš za Gecko, pa onda hakuješ za IE, ako recimo očekuješ da će 90% posetilaca biti sa IE? Ne bi li nekako logičnije bilo da se radi obrnuto? Pogotovo pre jedno 2-3 godine?
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2005.   #28
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
koja je poenta da prvo radiš za Gecko, pa onda hakuješ za IE, ako recimo očekuješ da će 90% posetilaca biti sa IE? Ne bi li nekako logičnije bilo da se radi obrnuto? Pogotovo pre jedno 2-3 godine?
Hm, veća verovatnoća da proradi na obe platforme? Zamisli da se prvo radi za IE, i uradi... koga je onda briga za onih preostalih malo %? :-)))

Van šale, to je pre pitanje prakse, svako radi po obrascu u koji se uklopi, navike i slično - znam i ljude koji prvo štimaju za IE pa onda za ostale. Ovako, subjektivna ocena je da se Gecko ponaša prirodnije u odnosu na kod stranice, pa otud i motivacija da bude primarni developerski viewer.
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2005.   #29
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default

U potpunosti se slazem sa korisnikom, i upravo je o razlog zashto prvo optimizujem za firefox (gecko) pa tek onda za explorer
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2005.   #30
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

90 % ? JEr to statistika od pre 2-3 godine ? Makar meni se cini da je stanje sad ipak malo drugacije, i da treba uzeti u obzir i "ostale" jer po meni oni cine makar 20 %.
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:44.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.