DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 01. 2006.   #1
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default Model baze - mala pomoc - sugestija

pozdrav,

interesuje me vase misljenje o modelu baze za sportska takmicenja, konkretno u ovom slucaju radi se o kosarci...
interesuje me sljedece:
- treba da napravim sistem koji ce omoguciti unos utakmica(u okviru toga rezultat, pojedinosti itd). naravno u odvojenoj tabeli bi bili podaci o svakom klubu..

e ono sto je meni interesantno jesu tabele(poredak) na pojedinim ligama pa me interesuje na koji nacin to realizovati ja sam u nekom projektovanju dosao do dva rjesenja pa me interesuje vase misljenje:
1. unosenje utakmica se unose podaci u tabelu utakmice i na osnovu podataka iz tog unosa update-uje se unaprijed kreirana tabela lige
2. u okviru tabele utakmica postavljaju se polja liga, sezona i kada je potrebno
ispisati tabelu(poredak) pravi se neki tip view-tabele sa malo slozenijim querijem (broj utakmica, broj pobjeda poraza, bodovi itd..)

realno ovo ne predstavlja neki problem ako se radi o jednoj ligi medjutim ja imam slucaj da imam vise liga...

i jos jedno pitanje vezano za tabelu(poredak) u principu u toku takmicenja tabela se formira na osnovu bodova i kos razlike, medjutim u slucaju play-off a
potrebno je formirati poredak u odnosu na medjusobni susret dve ekipe tj. kos razliku iz te dve utakmice.. konkretno me interesuje na koji nacin ovo rijesiti da li dodavanjem nove tabele sa podacima o mecevima izmedju dvije ekipe ili nekim pomocnim querijem...

nadam se da sam bio jasan..
hvala
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

mislim da je resenje 2. flexibilnije... samo zapamti podatke o svim odigranim utakmicama (koja liga, sezona i rezultat) i to za svaki tim posebno, a dodaj jos i polja pobeda (da/ne) i kos razlika. I onda na osnovu toga mozes bez problema da racunas sta god ti zatreba, ukljucujuci i neke dodatne statistike o timovima..

Ako sve pises u unapred definisanu tabelu, kao pod 1. onda imas dupliranje podataka i nastaje problem ako treba nesto malo promeniti oko podataka za ligu, jer ces morati da menjas tabele...mada opet tako dobijas na brzini selecta za prikaz lige (znaci ako se planira puno upita, recimo popularan sajt, onda je to mozda ipak bolje)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #3
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Liga bi tebala da bude obeležje entiteta klub (relacija N-1), a sezona mora biti poseban entitet kao i utakmica koju čine ključni atributi klubova, sezone, lige i vremena održavanja.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #4
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default ..a

ok hvala na odgovoru,

interesuje me jos jedna stvar na koji nacin formirati tabelu utakmice zbog sljedeceg problema - odnosno relacija:
utakmica ima vise klubova(2)
utakmica ima vise sudija(3) - razmisljao sam o rjesenju utakmica - sluzbena lica i da tabela sluzbena lica koja sadrzi id utakmice, i id sudija po poljima npr. prvi sudija, drugi sudija, treci sudija.
u principu sve se veze na tabelu utakmice jer ona ima dosta polja: ko je igrao, rezultat, sudije, komesar, podaci o utakmici, primjedbe ekipa, kazne prema ekipama(za sta tek treba da napravim koncept jer na nekim utakmicama ekipe mogu biti kaznjavane novcano, sto bi trebalo vezivati na neki racun kluba..)
pa me interesuje da li praviti sto veci broj tabela koje bi sadrzale ovakve podatke ili kreirati neke querije ili table view..
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2006.   #5
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

teoretski normalizacija baze podrazumeva da se to sve odvoji u zasebne tabele, ali pitanje je koliko je opravdano jer time komplikujes sebi upite, kvaris perfmanse, a ne dobijas neku posebnu dodatnu skalabilnost..

recimo utakmica nema vise klubova, ona ima tacno 2 kluba i ne moze da ih ima vise ili manje od toga....i zato nema potrebe praviti 1-N relaciju sa veznim tabelama, sifarnicima i chudima, kad lepo mozes da imas u tabeli utakmice 2 polja tim1 i tim2 i da resis posao. Isto tako i za sudije... naravno tu stavljas foreign keys prema tabela timovi i sudije.... e sad za kazne je drugacije jer tu je broj kazni po utakmici nepoznat i onda mora 1-N, odnosno zasebna tabela za dodeljene kazne sa foreign key-em prema utakmicama i neka dodatna tabela u kojoj ces cuvati vrste kazni (tzv. sifarnik)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2006.   #6
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bokacbl
ok hvala na odgovoru,

interesuje me jos jedna stvar na koji nacin formirati tabelu utakmice zbog sljedeceg problema - odnosno relacija:
utakmica ima vise klubova(2)
utakmica ima vise sudija(3) - razmisljao sam o rjesenju utakmica - sluzbena lica i da tabela sluzbena lica koja sadrzi id utakmice, i id sudija po poljima npr. prvi sudija, drugi sudija, treci sudija.
u principu sve se veze na tabelu utakmice jer ona ima dosta polja: ko je igrao, rezultat, sudije, komesar, podaci o utakmici, primjedbe ekipa, kazne prema ekipama(za sta tek treba da napravim koncept jer na nekim utakmicama ekipe mogu biti kaznjavane novcano, sto bi trebalo vezivati na neki racun kluba..)
pa me interesuje da li praviti sto veci broj tabela koje bi sadrzale ovakve podatke ili kreirati neke querije ili table view..
U tabeli "utakmica" možeš da imaš složeni primarni ključ koni mogu da čine ID_TIM1 i ID_TIM2 (dvostruko referenciranje tabele timova) i recimo vreme odigravanja. Ovo ti je dovoljno za ključ, ostale atribute kao npr. sudije nadovezuješ u istu tabelu (ovde ne moraš ići u dalju normalizaciju).
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2006.   #7
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default

Citat:
Originalno napisao Goran Aničić
U tabeli "utakmica" možeš da imaš složeni primarni ključ koni mogu da čine ID_TIM1 i ID_TIM2 (dvostruko referenciranje tabele timova) i recimo vreme odigravanja. Ovo ti je dovoljno za ključ, ostale atribute kao npr. sudije nadovezuješ u istu tabelu (ovde ne moraš ići u dalju normalizaciju).
ok. ovo je konstruktivan prijedlog za dvostruko referenciranje po najvise zbog kreiranja tabela(poretka) iz navedenih tabela...

ok..ja cu sada da radim na daljem projektovanju modela baze.. posto ce mi to najvjerovatnije biti diplomski rad(ako profesor prihvati). Takodje posto postoji mogucnost da se ovo koristi u jednom takmicenju u bosni i hercegovini, interesuje me pod kojim okruzenjem ovo treba uraditi, razmisljao sam o php+mysql kombinaciji posto je izmedju ostalog potrebno postavljati rezultate i tabele pojednih liga..
mislim da sto se tice broj utakmica je maximalan broj svih utakmica u svim ligaam u jednoj sezoni mozda 1000...
Takodje vrsta okruzenja mi nije toliko bitna za diplomski koliko ako se projekat bude stvarno koristio jer ce unos podataka vrsiti osobe koje nemaju preterano iskustvo u radu sa racunarima..
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
mala pomoc/kurirske sluzbe Krile Opušteno 4 01. 08. 2008. 02:38
ruter i gaim, moze mala pomoc? ivanhoe Opušteno 6 23. 05. 2008. 15:46
mala pomoc oko nemackog ivanhoe Opušteno 8 13. 02. 2008. 15:20
Regular Expresion, moze mala pomoc ? ZeroStyle Regular expression i htaccess 8 17. 10. 2006. 03:07
TrackBack mala pomoc Baic PHP 8 19. 04. 2006. 19:16


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:27.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.