DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Istine i zablude
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Istine i zablude Sve što ste ikada želeli da znate o ... a niste smeli da pitate, ili niste imali koga da pitate ili vas je neki "znalac" opasno slagao :)

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 02. 2009.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Carina na tehničku robu, računare i komponente

Pročitah ceo zakon o carinama (nisam siguran da je ono što sam našao sveža verzija) i pretraživao sam na netu ali su podaci jako čudni. Jedni kažu da se plaća 30% total, drugi opet kažu da je 5% + PDV, treći spominju neke fiksne cifre, da li neko ima preciznu informaciju koliko je carina na tehničku robu?

Vidim da postoji posebno stavka foto oprema, koja je carina za foto aparat?

Kako se uopšte računaju konzole za igru (wii)? Da li je to tehnička roba ili može da se zavede kao komponenta za računare?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #2
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Pročitah ceo zakon o carinama (nisam siguran da je ono što sam našao sveža verzija) i pretraživao sam na netu ali su podaci jako čudni. Jedni kažu da se plaća 30% total, drugi opet kažu da je 5% + PDV, treći spominju neke fiksne cifre, da li neko ima preciznu informaciju koliko je carina na tehničku robu?

Vidim da postoji posebno stavka foto oprema, koja je carina za foto aparat?

Kako se uopšte računaju konzole za igru (wii)? Da li je to tehnička roba ili može da se zavede kao komponenta za računare?
Ti bi sad da spediterima uzmas 'leba, jel tako?
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne zajebavaj bre, jednostavna situacija... ja odem preko, kupim sebi foto aparat i wii konzolu, vracam se u zemlju, koliko treba da platim carinu?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #4
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Jel popisuju oni to kad izlazis? Znam da za laptop zapisu kao da si imao laptop.

Mozda mozes foto aparat da prosveras kao svoj inace i wii da strpas u torbu bez kutije pa na blef.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #5
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

mene zadnjih x puta kad sam isao avionom niko ziv nije pogledao, znaci mogao sam nuklearnu glavu da donesem
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #6
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Notebook se više ne upisuje, previše ljudi ima notebook da bi svaki upisivali i proveravali. Tako da generalno možeš da uneseš notebook i praviš se da je tvoj, samo ne znam da li je pametno onda sa sobom nositi i kutiju od istog.

Mene takođe nikad nisu pretresali na aerodromu, jednom im carinik prišao i pitao odakle putujem a onda se ipak predomislio. Ali jednom ako te "provere" po random principu...

No mislim da bluesman nije pitao kako da promuva Wii nego koliko treba da plati sve legalno i da ga ne boli glava. A i mene bi zanimalo isto...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Prelazio sam bar 20 granica sa notebook-ovima, samo sam u pocetku (pre x godina) pitao "da li treba da prijavim", posto su me svi ignorisali - na kraju nisam ni nudio. Jedino sto sam uvek nosio u torbi od laptopa je i racun iz prodavnice, za svaki slucaj ako neko dobije cudne ideje da mi naplati carinu po povratku u zemlju. Nasi carinici su poznati po takvim idejama.

Da, ja sam pitao kao "standardnu situaciju", znaci da dodjes na crtu, pogledaju sta si uzeo i kao carina je xxx dinara. To da li ce da provale ili mozda da propuste i bez gledanja u torbu je vec slucajan dogadjaj.

Razlog je jednostavan, tacno je da je tamo duplo jeftinije ali ako ja na to moram da platim carinu + PDV + ko zna sta... pa na kraju me izadje tek malo jeftinije a nemam ni garanciju ni bilo sta slicno - onda se takva akcija ne isplati zbog ustede od 30-40 eur. Ali ako cu da ustedim 200-300 eur na foto aparatu, onda sam za to spreman da rizikujem i da se molim da se ne pokvari u garantnom roku
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2009.   #8
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Kod nas u BiH je do sada bilo 5 i 10% carina u zavisnosti od vrste robe... Nekako se potrefi da šta god u firmi uvozimo, imamo 10% carine...

E sad ako je nešto jeftinije od 100Evra onda se ne carini... U petak mi je stigao docking station za lap i plaćen je 114USD... imam 4.5evra takse za nešto i to je to...
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2009.   #9
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Vracao sam se iz Italije pre 3 godine i nosio volan (Momo Racing, sa racunom) i ronilacko odelo preneto za prijatelja, bez racuna.

Uz to i laptop, telefone, fotoaparat i ostalu standardnu opremu koju niko nije gledao.

Cim su otvorili prtljaznik bilo je "A-HA!" ... platio sam mislim 20% carine na cenu prikazanu na racunu gde je bio popust - znaci ne onu cenu koju mozda imaju u svojim tabelama - mislim da je 20% bilo... mozda se promenilo nesto od tad. Iako je racun bio tek nesto preko 100 EUR, mislio sam da cu se provuci na onaj dozvoljeni unos, ali su ga najredovnije ocarinili.

Sve u svemu, izaslo me otprilike kao i da sam kupio kod nas, tako da sam pare to sve lako prezalio.

Sto se tice odela za koje sam posle saznao da je skuplje od volana, uzeli su da se najseljackije dozivaju "Hej, Djuro, vidi odelo, kolko to moze da kosta"... na sta su dobili odgovor da odelo nije za mene (sto je bilo tacno) i da nece dobiti ni EUR za carinu pa su me pustili, verovatno zadovoljni sto ce naplatiti volan.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2009.   #10
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

http://www.fcs.yu/srpski/zakon/zakoni.htm

C A R I N S K I Z A K O N

2. OSLOBODENJE FIZICKIH LICA OD PLACANJA UVOZNIH DAŽBINA
Clan 192.

Oslobodeni su od placanja uvoznih dažbina:

1) putnici koji dolaze iz inostranstva - na predmete koji služe njihovim licnim
potrebama za vreme putovanja (licni prtljag), nezavisno od toga da li ih nose sa
sobom ili su ih dali na prevoz vozaru;

2) domaci putnici, pored predmeta licnog prtljaga - na predmete koje unose iz
inostranstva, ako nisu namenjeni preprodaji;


Znaci OK si
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Carina+PDV na poklon iz USA? Petar Marić Istine i zablude 4 15. 12. 2009. 20:44
Joomla komponente na jednom mestu ? Ivan Sva početnička pitanja 17 27. 10. 2009. 17:07
Službena ćirilica i stručni tehnički IT izrazi Gargoyle e-Business 22 06. 12. 2007. 18:32


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.