DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 10. 2010.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default Internet biznis u Srbiji

Hteo bih da na jednom mestu postavimo sve relevantne informacije u vezi sa Internet trzistem u Srbiji. Ima mnogo toga da se stavi, svako ima neke svoje statistike, izvore, nalazi se na mnogo mesta, a na ovaj nacin bi svi zainteresovani u jednoj temi mogli da se informisu i prate desavanja na polju Internet biznisa u Srbiji.

Neke od oblasti koje bi mogla da pokrije ova tema (ima ih sigurno mnogo vise). Svi koji navode podatke molim da navedu izvor (po mogucnosti link do istog) a ako ne postoji neki referentni izvor vec je to samo aproksimacija neka navedu tako

1. Koliko porodica ima kompjuter, u urbanim i drugim sredinama?
2. Kolika je penetracija Interneta u Srbiji?
3. Koliko korisnika je na dial up-u a koliko broadband?
4. Koliko je bilo ukupno trziste oglasavanja uopste u 2009. a koliko samo online oglasavanje u 2009? Koja je procena za 2010? (navesti da li se racuna i potrosnja na Adwords, FB i druge mreze)
5. Koje su agencije najbolje na polju online oglasavanja i online servisa i da li se zna neki okvirni udeo istih?
6. Da li postoji analiza procena rasta Internet trzista Srbije ako se npr. uporedi sa regionom?
7. Kakva je situacija sa Internet trzistem u regionu (ex-YU, Balkan)
8. Koji sajtovi imaju najveci udeo na trzistu online oglasavanja?
9. Sta srpski i korisnici u regionu najvise koriste od online sadrzaja?
10. Kakva je situacija sa e-commercom i drugim transakcionim servisima?
11. Koji su najrelevantniji developeri (softver/servis developeri) u Srbiji i regionu?
12. Koje su najrelevantnije web/media/digitalne agencije u Srbiji i regionu (ne mislim samo na media buying/planning vec i na firme kao Omnicom, Agena itd)

Ove stavke sam naveo da se ima neki okvir ali sigurno ima i drugih oblasti koje pokriva ova tema.

Hvala unapred svima koji uzmu ucesce u diskusiji.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje Dejan Bizinger za poruku:
Staro 16. 10. 2010.   #2
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Evo ja da krenem

Ima saopstenje koje je objavila Beta 13.9.2010 da ima:

- U Srbiji 50,4 odsto domaćinstava poseduje računar, a to je za 3,6 odsto više u odnosu na 2009. godinu, po podacima Republickog zavoda za statistiku

Istrazivanje je radjeno od 7. do 21. aprila i utvrdjeno je da 39% domacinstava ima Internet prikljucak sto je za 2.3% vise u odnosu na 2009.

U urbanom delu Srbije računar poseduje 58,7 odsto domaćinstava dok u ruralnom računar poseduje 38,3 odsto.

_____________________________

Na primer, ovde se ne moze znati tacno koliko ima Internet korisnika jer se ne zna sta predstavlja 39% domacinstava (kao sto znamo domacinstva se razlikuju po broju) ali znam da se koristi neka cifra od 2.5 miliona korisnika koji koriste Internet barem jednom u 30 dana. To se moze utvrditi i na Adplanneru. Tamo pise npr. da FB ima reach od 70.5% i da je unique users 2 miliona.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 16. 10. 2010. u 17:59.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 10. 2010.   #3
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Sto se tice online oglasavanja, tu su stvari verovatno najmanje jasne.

Ima tekst Dragana Varagica na tu temu iz 2009. godine gde je navedeno da je po njegovoj proceni trziste online oglasavanja u 2008. godini bilo izmedju 4 i 6 miliona eura a da je od toga 15-25 za PPC, display 50-60, a oglasi 25-30%. Tada jos FB oglasavanje u Srbiji nije bilo ni priblizno toliko aktuelno kao sad.

U tom tekstu se moze procitati i da je Draganova procena da je trziste online oglasavanja za 2007. bila izmedju 2.5 i 3 miliona eura a da je za
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 10. 2010.   #4
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Sa druge strane, apropo online oglasavanja, cini mi se da kada sam bio na ABC seminaru da su predstavnici najvecih domacih agencija spominjali cifru od 2.5 miliona eura ali ne znam da li se u to racuna samo prihodi na domacim sajtovima ili i ukupna potrosnja na online oglasavanje firmi u Srbiji, sto znaci ukljucujuci i potrosnju na Adwordsu, FB itd.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2010.   #5
pbogdanovic
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 02.12.2006
Poruke: 42
Hvala: 0
7 "Hvala" u 3 poruka
pbogdanovic is on a distinguished road
Default

Mene su samo sokirale cifre za rast broja kompjutera i Internet prikljucaka. Iako je istrazivanje radjeno u aprilu, rast od 2-3% u odnosu na 2009. godinu je zaista mizeran. Kaskamo masovno, a sada kada jos pogledas da je rast minimalan, ispada da ne da kaskamo nego idemo unazad u odnosu na ostatak okruzenja, o ostatku Evrope da i ne pricam.
pbogdanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2010.   #6
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger Pogledajte poruku
1. Koliko porodica ima kompjuter, u urbanim i drugim sredinama?
2. Kolika je penetracija Interneta u Srbiji?
3. Koliko korisnika je na dial up-u a koliko broadband?
Odlicna je tema.
Obzirom da je moja firma vec deceniju prisutna na IT trzistu, i da se za svo to vreme skupilo dosta iskustva i statistike koju precizno vodimo od prvog dana, pokusacu da iz naseg iskustva i prakse odgovorim bar na prvih par pitanja.
Napominjem, jos jednom, da u ovom postu necu "teoretisati" i "filozofirati", vec cu sa aspekta firme (koja se bavi IT-jem) iz centralne Srbije (pokrivamo mesta: Jagodina, Cuprija, Paracin) koja je pre krize preko 70% prometa obavljala sa pravnim licima ovde izneti nase iskustvo iz protekle 2 godine.

Negde novembra 2008 godine, statisticka kriva "IT sektora" krece u sunovrat, a posmatrana kroz prizmu:

* prodaje racunara i opreme kranjim korisnicima (fizickim licima)
Nakon 2007 godine, kada je IT u Srbiji zabelezio istorijski rast od 30% (ovo je bio slucaj i kod nas), to se zaustavilo u 2008, da bi se, sada, krajem 2010 godine sve polako pocelo da svodi na "puko prezivljavanje" i ocuvanje sopstveih resursa, u iscekivanju "boljeg sutra".

Krajnjem korisniku postaje sve manje bitno sta ce kupiti, i u prvi plan izlazi "daj da bude sto jeftinije".
U potrazi kupaca za "sto jeftinije" su krenule da dolaze do izrazaja "trange-frange" firme koje rade po sistemu "kod nas sve moze, mi smo najjaci i najjveci".
Roba koju korisnici tu kupuju je jako sumnjivog kavliteta, mnogi su dolazili kod nas sa pitanjem - "da li sam u racunaru zaista dobio to sto i pise"; "da li su mi sve komponente nove"; "pokvario mi se monitor, a "oni" kazu da na "to" nemam garanciju"; "racunar mi je u garantnom roku, ne radi, odneo sam ga u servis i kod "njih" je vise od mesec dana"; ................

Sigurno ce se mnogi pitati - zasto kod nas nisu kupili, nego dolaze da se zale?
Odgovor je jednostavan - zato sto nismo najjeftiniji (ja i ne zelim da mi se pored imena firme stavlja znak jednakosti sa najjeftinije, jer TVRDIM da kvalitet i najjeftinie ne idu zajedno - NIKAD), ali smo u isto vreme "kuca od poverenja", pa ljudi dosli po savet.
I pored toga sto oprema nije kupljena kod nas, gledali smo da svima maksimalno izadjemo u susret iako nam nije bila obaveza - pocev od otklanjanja sitnih softversko/hardwerskih propusta koju je napravio neki "strucnjak zaposlen u NAJvecoj i NAJJacoj firmi" (napominjem da je oprema, citaj racunar, u garanciji), pa do slanja robe (koja nije kupljena kod nas, pa, generalno i nemamo nikakvu obavezu) tih korisnika koja je u garantnom roku (a ne radi) u ovlascene servise, uz finansijsku nadoknadu - 0 din, jer ni nas ta usluga nije kostala; opsta je besparica, pa ako mozemo da pomognemo - mi cemo pomoci, racunajuci da ce kupac u buducnosti to znati da ceni.

.....a u startu je bilo skupo "kod nas".........

* prodaje racunara i opreme malim i srednjim preduzecima
Po pitanju ulaganja u IT, u ovom segmentu trzista je nastala totalna katastrofa.
Firme koje su do pred kraj 2008 godine pravile promete koji su i preko 1 mil dinara, u 2009 godini se to smanjilo na ispod 100k dinara, da bi se u ovoj godini ta cifra priblizila 0 (da, NULI), tj. preduzeca su totalno zaustavila ulaganje U IT infrastrukturu. Ovde su blagi, naglasavam - BLAGI, izuzetak preduzeca koja su generalno "na drzavnoj kasi", ali je i to daleeeko od onog "pre krize", a pitanje naplate je ovde smesno i postavljati.

* odrzavanja i sirenja intranet strukture u okvirima preduzeca
Na ovaj navod sam velikim delom odgovorio u prethodnom pasusu. Napravicu mali dodatak.
Skoro svako odrzavanje opreme kroz ugovore je prekinuto, a o nabavci nove opreme, zameni stare, dotrajale - nema ni govora. Ako se nesto pokvarilo - popravke su se svodile na "zakrpite da radi", ako ne moze, zamenicemo sa "onim starim koji smo pripremili za bacanje". Kupovina nove racunarske jedinice - ni govora.

Dial-UP

Verovali ili ne - jos uvek prisutan.
Kada je ADSL masovno krenuo po Srbiji, ocekivao sam da ce se Dial-UP totalno ugasiti, ali nije tako.
Nakon velike ekspanzije ADSL-a po Srbiji cemu ima nepune 2 godine, broj korisnika Dial-Up konekcije je spao na 20-25 posto onog sto je bilo pre "brzih linia", i verovali ili ne taj procenat se odrzao do danasnjeg dana.
Ko su korisnici? Uglavnom pojedinci kod kojih je broadband konekcija "nemoguca misija" zbog tehnickih uslova, a WiFi konecija koju neki poseduju neupotrebliva.


Vezano za pristup internetu, moram dodati jos jednu tuznu cinjenicu. Poslednjih meseci je primetan izvestan broj korisnika koji VRACAJU svoju ADSL opremu, uz obrazlozenje - da su razlozi finansijske prirode.
Tuzno i zalosno...

__
Ovo je samo kratak pregled/presek situacije koju sam, sada, pred polazak na posao ("ko iz puske") brzinski napisao, i odslikava nase iskustvo.

Iskustvo firme iz centralne Srbije koja je na trzistu prisutna deceniju, koja u svojoj referenc listi ima i dosta "zvucnih" imena, firme koja ima partnerse ugovore sa svim relevatnim IT ciniocima u Srbiji, firme koja ima viziju, firme kojoj je osnovna premisa od samog osnivanja - KVALITET i usluge koju pruza i opreme koju prodaje.

Nakon mog poduzeg teksta - neki ce pomisliti da sam promasio temu.
Mislim da ne. Mislim da je sve ovo sto sam napisao i te kako u tesnoj vezi sa "Internet biznisom u Srbiji"

E, da, zaboravih. Evo jednog interesantnog clanka sa naslovom ""Istorijski" pogled na statistiku Interneta u Srbiji", napisanog pre nesto vise od godinu dana. Slucajno naleteh, a preporucujem da procitate: http://www.ogledalo.rs/it_almanah/275.html
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com

Poslednja izmena od stecko : 20. 10. 2010. u 08:12.
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2010.   #7
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao stecko Pogledajte poruku
* prodaje racunara i opreme malim i srednjim preduzecima
Po pitanju ulaganja u IT, u ovom segmentu trzista je nastala totalna katastrofa.
Firme koje su do pred kraj 2008 godine pravile promete koji su i preko 1 mil dinara, u 2009 godini se to smanjilo na ispod 100k dinara, da bi se u ovoj godini ta cifra priblizila 0 (da, NULI), tj. preduzeca su totalno zaustavila ulaganje U IT infrastrukturu. Ovde su blagi, naglasavam - BLAGI, izuzetak preduzeca koja su generalno "na drzavnoj kasi", ali je i to daleeeko od onog "pre krize", a pitanje naplate je ovde smesno i postavljati.
Mislim da je prilicno znacajan uzrok ovom padu, pored pesparice, i pojava W7 novog OS. Nova oprema ide sa novim OS i onda je pitanje kompabitilnosti postojecih aplikacija. Prelazak na novi OS uvek prouzrokuje velike troskove. Ne secam se da sam u nekoj firmi (pa makar i poznati trg. lanci) video sedmicu...svi se drze xp-a.
Voleo bih cuti jos misljenja u vezi ovoga.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2010.   #8
pbogdanovic
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 02.12.2006
Poruke: 42
Hvala: 0
7 "Hvala" u 3 poruka
pbogdanovic is on a distinguished road
Default

Po meni pojava W7 nema apsolutno nikakve veze sa ovim. Ko je hteo mogao je da dobije i XP licencu, a o kompatibilnosti aplikacija mogu samo da pitam - kojih aplikacija? Koje to aplikacije koriste nase firmice pa da nisu kompatibilne sa W7? Neki minimalan procenat njih moz da sebi priusti koriscenje posebno razvijanog softvera gde bi mogao da se pojavi problem sta je kompatibilno.

Svi se drze XP-a jer je takva preporuka, bar ovo gde ja radim - tek kad ceo koncern odluci da predje na W7 onda prelazimo i mi, a to se ne odlucuje u Srbiji vec "tamo negde gore".

Stecko je inace sve lepo objasnio, tako je u najvecem delu Srbije. Nije rekao da mu ljudi traze PC opremu sa XP a on jadan nema pa zato ljudi nece da kupe, vec da niko para nema i to je razlog nekupovine.

Razlog ovakvog pada lezi iskljucivo u stravicnoj krizi u kojoj se Srbija nalazi. Zemlja ima najvecu inflaciju u Evropi, primer nestasice mleka, proizvodnja i izvoz mizerni, infrastruktura katastrofalna, zaduzenost prema stranim kredotorima raste iz minuta u minut - eto pravih razloga za pad u IT.
pbogdanovic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Voditi e biznis u Srbiji Markok e-Business 8 26. 11. 2009. 23:21
Pitanja i problemi vezani uz Internet biznis blackshtef e-Business 4 11. 08. 2008. 04:28
Seminar o izradi i implementaciji Internet Biznis Plana Eniac e-Business 0 09. 01. 2008. 23:39
Partnerstvo za Internet Biznis mirk Poslovne ponude i zapošljavanje 4 25. 12. 2006. 20:25


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 02:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.