DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 03. 2006.   #1
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default Unit testing veb aplikacija?

Kao što naslov nagoveštava, interesuje me vaše iskustvo, s obzirom da preovlađuju veb developeri...

Mi u firmi razvijamo prilično veliki proizvod (još nisam brojio linije, ali u pitanju su verovatno šestocifrene brojke) i (još uvek) ne koristimo nikakav vid automatskog testiranja. Da li neko od vas ima nekih iskustava, kako se unit testing uklapa priču veb-aplikacija?
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 03. 2006.   #2
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

U mom slucaju poslovna logika se izvlaci u poseban sloj i onda testira standardnim alatima, tj. nunit za .Net. E sad, uvek dosta logike odluta i na strane, a trebalo bi testirati i stvari koji su bas vezane za web. Sa tim nemam iskustva.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Uklapaju se kao u svako drugo okruženje, ne znam zašto bi web bio drugačiji.

Okruženja za testiranju su stabilna, prilagođena platformi (lista mogućnost SimpleTest okruženja jasno pokazuje kojoj platformi je namenjen) i sve veći broj developera počinje da ih koristi (na svim naprednijim diskusijama kad čovek dođe i pita: "Savadao sam to i to, šta dalje?" odgovor je "Nauči da testiraš"). Takođe, tesitranje je sad već sastavni deo nekih većih web projekata kao što su Rails ili eZ npr.

Jedan od projekata na kome radim koristi SimpleTest i niz testova, kako baznih klasa tako i same aplikacije. Jako mnogo pomaže i nahvatao mi je niz grešaka koje bi mi inače promakle. Doduše, nov sam u celoj priči tako da najverovatnije negde brljam pri pisanju testova, ali brzo učim

Poslednja izmena od Ilija Studen : 02. 03. 2006. u 01:40.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #4
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default integrisano u VS 2005

Team System edition VS 2005 ima integrisan unit testing tool, izgleda da pristup postaje standard, bilo da je web aplikacije ili nesto drugo.

Mada tek eksperimentisem, cini mi se da je najveca korist od toga sto te natera da promislis jos jednom o kodu si napisao...
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Hm. Možda kad kačiš testove na postojeći kod...

Testovi daju najbolje rezultate kad ih pišeš pre samog koda. Jednostavno razmišljaš o APIju na osnovu onoga što ti očekuješ od klase / grupe klasa. Sasvim logičan pristup jer na kraju ti ipak direktno koristiš samo API, ne i gomilu "mesa" koja se krije ispod.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ja sam testiranje radio samo sa JUnit na faxu, nisam nikad jos probao da to koristim u php-u, mada je bilo par velikih projekata, gde bi mi verovatno bilo korisno...

jel imate da podelite neke korisne linkove, savete i sl. vezano za testiranje php ili perl projekata u web okruzenju ?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Meni su najviše pomogli sledeći tekstovi:

Test Driven Development
Simple Test
PHP unit testing

Sve ih je napisao Marcus Baker (autor SimpleTesta).

Plus par poglavlja iz raznih knjiga koji se materije samo dotiču.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 02. 03. 2006. u 03:49.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #8
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

e, super pogledacu, thanx...

btw, na http://www.lastcraft.com/ neki od linkova imaju viska {{ i }} oko linkova, za slucaj da vam browser kaze 404 not found, strane su tu treba samo rucno srediti linkove... nisu istestirali svoj sajt LoL
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 03. 2006.   #9
Momcilo
Zvonimir Momcilovic
 
Datum učlanjenja: 29.03.2006
Lokacija: Nis
Poruke: 2
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Momcilo is on a distinguished road
Default

Pozdrav Jablane & ostalo društvo,

Ozbiljnije koristim TDD nekoliko meseci (rekao bih da sam još u "fazi prilagođavanja") ali sam već oduševljen nekim rezultatima. Dakle, kada je u pitanju razvoj biznis komponenti to je zaista super i puno pomaže da se kvalitetno radi. Zanimljiva serija članaka na tu temu može se pročitati ovde (prva "epizoda" je na dnu):
http://www.sdmagazine.com/columnists/martin

Što se web aplikacija tiče, postoji jedan alat na mreži koji može poslužiti za TDD razvoj ASPX strana http://nunitasp.sourceforge.net. Ovo nisam koristio, prvi utisak je da nije toliko upotrebljivo kao NUnit. Možda grešim.
Momcilo je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Unit-Testing - overkill ili ne? cvele Programiranje 12 18. 06. 2008. 21:46
Što koristite za unit testing u PHP-u ? misko_ PHP 3 27. 05. 2008. 17:53
Unit testing JavaScripta Ilija Studen (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 0 01. 06. 2007. 13:34
Yahoo Testing New Homepage Denis_Radenkovic Web design, Layout, User Interface 5 12. 03. 2006. 12:15
Unit Testing i analiza gresaka zextra PHP 1 05. 02. 2006. 18:31


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:52.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.