DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Linkovi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Linkovi Linkovi do interesantnih sadržaja. NO SPAM! Svaka nova tema zahteva odobravanje pre prikazivanja

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 07. 2006.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa u tome i jeste poenta asimilacije, da ne štrčiš

BTW, "bajs" je sleng a ne pogrešno izgovorena reč. "Bicikla" je pogrešna reč, i gramatički i semantički, kao i "pijac". I nema veze sa slengom ili dijalektom.

Zamisli odeš preko da živiš, na primer u Češku i kažeš "ja znam da pričam češki, ali ne razumijem zašto bih to radio". To bi radio zato što si odlučio da živiš u Češkoj i zato što većini čeha smeta da te i posle 15 godina sluša kako pričaš kao da si jutros iz voza izašao, samo ti ne govore u lice da im smeta

I tačno je to što Dragan kaže, za one iz tvog zavičaja uvek ćeš biti beograđanin jer si otišao pre 15 godina, a za beograđane nikada nećeš biti beograđanin jer se ne ponašaš i ne osećaš tako.

Evo ti još jedan primer: kada sam bio klinac, provodio sam celo leto kod babe u bosni, i vrlo brzo počnem da pričam kao bosanac (na svu sreću samo "pričam" ne i "razmišljam" sorry, mungos, morao sam) i to je sasvim normalni pa čak i korektno prema tim ljudima tamo. I pričam ijekavski. Kada se vratim, govorim kako sam govorio celog života. Dakle, niko tebi ne brani da pričaš svojim dijalektom, samo uvek ćeš biti "alien" a čak i u najtolerantnijem društvu, kakvo mi nismo, zna se kako se većina ponaša prema tuđincima, od ignorisanja pa do ekstremnih varijanti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 03. 07. 2006. u 21:56.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2006.   #22
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Mislim da mijesas babe i zabe. Kada govoris o stranom jeziku i asimilaciji u inostranstvu, slazem se, ali kada govoris o nasem narodu "sa ove" i "sa one" strane Drine, to nije strani jezik. Zato primjer sa Ceskom nije dobar.

Ono o cemu govorimo su dijalekti i normalno je da ljudi koriste razne dijalekte. Ako nekim ljudima u Beogradu smetaju drugi dijalekti, to vjeruj mi nije moj problem, vec njihov. Ja nisam stekao takav osjecaj, barem tamo gdje se ja krecem... a ni moja ljepsa polovina mi to nije rekla

A o tome da ne "strcis"... mnogo bi bilo dosadno da smo svi isti. "Strciti" nije uopste lose.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2006.   #23
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

kao prestavnik juga trudim se da pricam u Beogradu gramaticki i semanticki normalno ( koliko je to moguce ) ali i dalje kada odem u svoj rodni grad,pricam kao da sam bio u Beograd na vikend ( ista stvar kad me neko iz Nisa pozove telefonom )

I nikada, i kad bi ziveo ovde ostatak zivota ne bih sebe mogao da nazovem Beogradjanom, po mojoj logici stvari samo treca generacija porodice u nekom gradu moze da se zove starosedeocima ( sto je u Beogradu raritet )

Anyhow .. odo da vozim biciklu ( ili ti bajs ) ae chao

e da ubite prvu poruku sa ove teme, a splitujte ostatak u caskanje topic po zelji ... ( mene mrzi )
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #24
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Slicnu stvar htedoh reci...kao predstavnica severa, svaki put kada krocim u voz i krenem "kuci" u posetu roditeljima, pocnem da otezem i rastezem. Kada stignem, govorim kao da nikada nisam ni odlazila odatle, a kada se vratim opet nazad na "e brate..." (dobro de, malko karikiram). U svakom slucaju su prvi dan od povratka neizostavni komentari tipa 'ta nemojte kazti..."

No zanima me kako cu da pricam kada ostarim i kada psiha vise nece moci da kontrolise kasnije steceni govor. Evo recimo moja majka, sto je starija sve vise joj se vraca maternji jezik ili ti madjarski, pa sada gramaticka pravila madjarskog jezika primenjuje na srpski (gadjanje padezima, bukvalni prevodi sa madjarskog na srpski, prava zbrka oko jednine i mnozine i rodova itd - u svakom slucaju jako je simpaticno slusati je...mama moja najsladja ), i ako je vecinu zivota pricala samo srpski.
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #25
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

to je sve stvar odnosa prema sredini i zelji da se uklopis, ili opet bas da se ne uklopis.. do '45 su se ljudi koji su dolazili u gradove (ne samo Beograd) drugacije ponasali, bilo im je stalo da se uklope i da budu prihvaceni... jer ih je bilo manje i jer su vladali neki drugi sistemi vrednosti..

jer ne radi se samo o akcentu, on je mozda i najmanje bitan, meni zaista ni najmanje ne smeta, niti delim ljude po tome.. ali radi se o celom prihvatanju obicaja mesta u koje si dosao.. ili nametanju svojih obicaja, kao alternativi.. e to me vec pogadja... mada opet to ima vrlo malo veze sa biciklama
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #26
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ma kada razmislim, dobro je nama sa vama, mnogo bolje nego nekim drugim nacijama. Evo gledam onomad fudbal, i iako sam sve suprotno od rasiste, čak imam nekoliko jako dobrih prijatelja koji su druge boje kože, nekako ne mogu da shvatim kako se oseća prosečan francuz (što kaže nixa: "treća generacija") dok gleda svoju reprezentaciju.

Ok, oni su svi državljani francuske, i verujem da svi vole Francusku, ali 10 od 11 igrača na terenu su imigranti, pri čemu je većina totalno druge boje kože. Napominjem da ovo nema veze sa rasizmom i da mi je isto tako čudno kao kada bih gledao reprezentaciju Gane u kojoj igra 10 belaca. Iskreno, ne znam kako bih se osećao, znam sigurno da ne bih imao problem da zaigra par brazilaca za srbiju, ali da je u ekipi samo jedan belac - jedino što sam siguran je da bih uvek imao dobar izgovor kada prsnemo 6:0 od neke argentine

Bolje i da slučam "pijac" i "bicikla" nego "idem kod kljuza" (ako se neko joše seća onog lika)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #27
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

@ivanhoe, slazem se, i prica o ponasanju ljudi koji su (svojom voljom ili ne) dosli u Srbiju posljednjih 15-tak godina nikako nije samo crno-bijela. A ljudi koji se nisu "jezicki navikli" ovdje za 15 godina, vjerovatno se nece nikada ni navici, ali ce njihovi potomci vec manje ili nimalo štrčati

Nego, prica je bila oko "pijac", a postoji jedna stara narodna pjesma koja kaze:

"Beogradski Mali Pijac
Poplavila Sava..."


a to je prostor izmedju Zelenog venca i Autobuske stanice koji se zvao Mali Pijac jer je tu bila mala pijaca pocetka 20-tog vijeka (tu je danas Park Luke Celovica-Trebinjca, mog zemljaka, kome je sadasnja gradska vlast kao najvecem darovaocu Beogradskog Univerziteta dala cast da po njemu imenuje tzv P*cin park). Tako da su ljudi i u samom Beogradu ocito koristili rijec pijac
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #28
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Au gde ode ova tema... Šta ste se sad uvatili za Beograd, kao da samo tamo ima pijac...
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #29
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@zira: Pa ne znam bas, nije da sam poznavalac folk muzike (jedva razlikujem cecu od miroslava ilica) ali za tu pesmu nisam cuo, a i pitanje je ko je peva. Ako je "slavuj iz Mrčajevaca" onda nije ni čudo, ja u starogradskim pesmama, koje donekle i poznajem, nigde nisam primetio reči kao što su "pijac" i "bicikla", to su reči koje su pojedini "dođoši" doneli sa sobom u koferima

Nemoj da citiraš pesme, tu ipak ima previše "pesničke slobode", možda mu je falila rima Osim toga, to nema veze sa Beogradom već sa pravilnim i nepravilnim govorom, bez obzira da li si "iz Niš" ili "iz Niša"
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 07. 2006.   #30
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Nije do pjesme, vec do toponima, nego uh, otisli smo daleko, a i kasno je, valja ujutro zorom poranit' na bicikal pa pravac pijac
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:33.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.