DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 09. 2006.   #11
dedamunila
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.09.2006
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
dedamunila is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao dinke
Nisam citao pomenuti tekst, ali veruj mi da PHP moze da radi u cli-u i samim moze da radi i kao deamon. Moze se napraviti socket server, moze da radi kao SOAP server i sl. Nisam se bakcao sa SMS porukama, ali za e-mail se bez problema koristi .qmail-emailaccount fajl koji forkuje php fajl koji moze da pokupi attachment i sl iz emaila. Radio to pre par godina i funkcionise (u nedostatku bolje reci) - savrseno

Inace, nisam uopste upucen u .NET i distribuirane aplikacije (od ovih J2EE linkova sto je DT postavio mi se dize kosa na glavi od terminologije ali bas ovih dana radim na jednoj ajd da kazem "distribuiranoj aplikaciji", gde imam na nekoliko servera PHP CLI scriptove (klijente) koji obradjuju milione keyworda, a na glavnom serveru cuvam rezultate procesiranja u jednoj MySQL bazi. U tabeli se cuvaju hostovi tih klijenata, pa se keywordi rasporedjuju na onoliko masina koliko ih ima u procesu. Ne pretereno inteligentno, ali moze se skalirati sa dodavanje novih servera i sl.

E sad, ista stvar bi mogla i preko SOAP-a recimo, gde je na glavnoj masini SOAP server prima zahteve od ovih SOAP klijenata, ali obzirom da nemam PHP5 na tom serveru, nisam zeleo da se bakcem sa starim (PEAR SOAP ili NUSoap) bilbiotekama.
Kao sto sam i pretpostavljao - nemam pojma o LAMP-u Znao sam da moze da se koristi SOAP, ali za ovo ostalo nisam (npr. socket server). Hvala na pointerima!
dedamunila je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #12
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ja o .netu imam samo blagu predstavu, ali evo prica moje najbolje ortakinje o "skalabilnim distribuiranim microsoft resenjima". Ona radi u firmi koja treba da uradi neki software za jednu veliku (drzavnu) firmu u crnoj gori. Potrebno je odraditi upis u 2 baze, pri cemu ID-jevi u obe baze moraju da budu isti, znaci sve mora ili da uspe na obe ili da se ne uradi (znaci distribuirana transakcija).

Ja sam joj predlozio jednostavno (php logic) resenje sa skriptom koja otvori 2 transakcije, upise u jednu bazu , upise u drugu, i tek ako je sve uspelo commituje. Tako bi se to uradilo u php-u. Medjutim njene kolege proglase kako takvo resenje nije dovoljno inzenjersko i odluce da koriste nekakvu MS gotovu (i besplatnu) COM+ proxy komponentu koja omogucava distribuiranu transakciju na 2 baze. Kao sto rekoh ja se ne razumem u .Net, tako da ne znam sve detalje ( i pola nisam ni razumeo kako tacno radi), ali iz njene price ta komponenta je puna bagova, ljudi se masovno po netu zale, i trebalo im je sto godina da urade da to radi. Onda se lepo spakuju u avion i odu u CG da instaliraju software, ali on nece tamo ni da mrdne. Vrate se nazad i kod njih u mrezi sve radi. Ispostavi se na kraju da to njihovo resenje ne ume da radi kad se baze nalaze na dve razlicite mreze (jedna je lokalna (preko VPN-a), a druga je preko interneta. Ako su na istoj radi super, ali ovako jednostavno ne ume...

I sad lupaju glavu sta da rade, potrosili su gomilu vremena u razvoju ovog resenja, a na kraju ce da zavrse radece jednostavno rucno, umesto sa gotovim resenjima...

I da ne ispadne neki advocacy, samo hocu da istaknem cinjenicu koja je vazila jos iz vremena VB4... gotova resenja su divna stvar ako je problem koji se resava unutar onog predvidjenog od strane autora. Ali ako ne rade kako je predvidjeno mozes da se ubijes, jer nemas pojma gde je problem i generalno ne mozes obicno ni da ga ispravis i da hoces jer je konceptualno ugradjen u samo gotovo resenje...
Off Topic:
Uzgred, ako neko zna kako da se resi ovaj problem efikasno u .Netu, pomagajte, imacete vecnu zahvalnost i pice po izboru od moje ortakinje
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 19. 09. 2006. u 00:39.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #13
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Uzgred, ako neko zna kako da se resi ovaj problem efikasno u .Netu, pomagajte, imacete vecnu zahvalnost i pice po izboru od moje ortakinje
Sa koliko ništica iza prve cifre iskazujete večnu zahvalnost
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #14
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
ivanhoe:
Ja sam joj predlozio jednostavno (php logic) resenje sa skriptom koja otvori 2 transakcije, upise u jednu bazu , upise u drugu, i tek ako je sve uspelo commituje. Tako bi se to uradilo u php-u.
Čekaj, da li to podrazumeva da imaš dve različite konekcije do dva db servera (naravno vredi stara napomena: ne znam PHP )? Ako je tako, mislim da imaš problem:

1. prva konekcija do prve baze/server1, startuješ prvu transakciju
2. uradiš sve sa prvom, ali bez commit
3. druga konekcija do druge baze/server2, startuješ drugu transakciju
4. uradiš sve sa drugom
5. commit druge transakcije - uspešan.
6. commit prve pukao
7. treba da uradiš rollback druge, kako?

(Rešenje ti je za .NET linkovao Dragi Tata).
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 19. 09. 2006. u 02:33.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #15
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

OT:
Citat:
dinke:
od ovih J2EE linkova sto je DT postavio mi se dize kosa na glavi od terminologije
I nisi jedini (mada, terminologija je naravno nista, ucenje samog programiranja zahteva dosta vremena i paznje ) --- Sun je takodje priznao da je j2ee "overengineered" te su u poslednjoj veziji (Java EE) mnogo radili da pojednostave programiranje. Kazu ljudi da su lepo odradili stvar, a vreme ce pokazati da li je to tacno.. Ja trenutno citam EJB 3, pre spavanja naravno

P.S.
Dinke, kako stavis tekst u OT?
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 19. 09. 2006. u 02:42.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #16
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao dinke
Off Topic:
Sa koliko ništica iza prve cifre iskazujete večnu zahvalnost
nistica mozes da dobijes koliko zelis, ali prva cifra ce biti problem
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #17
dedamunila
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.09.2006
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
dedamunila is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Čekaj, da li to podrazumeva da imaš dve različite konekcije do dva db servera (naravno vredi stara napomena: ne znam PHP )? Ako je tako, mislim da imaš problem:

1. prva konekcija do prve baze/server1, startuješ prvu transakciju
2. uradiš sve sa prvom, ali bez commit
3. druga konekcija do druge baze/server2, startuješ drugu transakciju
4. uradiš sve sa drugom
5. commit druge transakcije - uspešan.
6. commit prve pukao
7. treba da uradiš rollback druge, kako?

(Rešenje ti je za .NET linkovao Dragi Tata).
+1. Odgovor na 7. - nikako (ako je u pitanju prava ACID transakcija)

@Ivanhoe, ovo ima potencijal da bude jako opasno. Da bi ovako nesto funkcionisalo, potrebno je parce middleware-a (tipicno poznato pod imenom "transaction monitor" ili "transaction coordinator") koje koordinira transakcije, tipicno pomocu 2PC protokola, koje je jako teško simulirati "u domacoj radinosti". Konkretno, ako su u pitanju vazni podaci (recimo o novcanim transakcijama), preporucujem ti da to nikako ne radis. Ali sta sad, zivot pise pravila
dedamunila je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #18
dedamunila
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.09.2006
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
dedamunila is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Medjutim njene kolege proglase kako takvo resenje nije dovoljno inzenjersko i odluce da koriste nekakvu MS gotovu (i besplatnu) COM+ proxy komponentu koja omogucava distribuiranu transakciju na 2 baze. Kao sto rekoh ja se ne razumem u .Net, tako da ne znam sve detalje ( i pola nisam ni razumeo kako tacno radi), ali iz njene price ta komponenta je puna bagova, ljudi se masovno po netu zale, i trebalo im je sto godina da urade da to radi. Onda se lepo spakuju u avion i odu u CG da instaliraju software, ali on nece tamo ni da mrdne. Vrate se nazad i kod njih u mrezi sve radi. Ispostavi se na kraju da to njihovo resenje ne ume da radi kad se baze nalaze na dve razlicite mreze (jedna je lokalna (preko VPN-a), a druga je preko interneta. Ako su na istoj radi super, ali ovako jednostavno ne ume...
Kao sto rekoh, nisam skoro otvarao COM+ konzolu, ali ovakve stvari bi trebalo da rade, ukoliko baza (ili neki drugi resurs, recimo message queue) podrzava nekakav "2-phase commit" protokol po nekoj specifikaciji cijeg imena ne mogu da se setim Sve transakcije koje automatski vrsi COM+ rade pomoću nakavog DTC-a (da ne sirim pricu) koji, zajedno sa COM+ koristi nekakvu tonu portova koju ni najveci ludaci ne drze otvorenim. Tako da je ideja o "bazi na Internetu" i COM+ transakcijama (ako sam dobro razumeo), blago receno, naivna. Mada, realno, cak i bez COM+ u celoj prici, cisto sumnjam da bi iko u normalnoj situaciji ostavio database server ispred firewall-a. Moguce je da sam nesto pogresno razumeo.
dedamunila je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #19
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao dedamunila
Mada, realno, cak i bez COM+ u celoj prici, cisto sumnjam da bi iko u normalnoj situaciji ostavio database server ispred firewall-a. Moguce je da sam nesto pogresno razumeo.
Nije moj projekat pa ne znam detalje, ali ta baza mora da bude na netu da bi partneri mogli da se kache iz celog sveta. Verovatno imaju firewall koji dopusta pristup samo nekim IP-jevima, to bi bio neki normalan pristu, ali kazem ne znam detalje tacno. Znam samo da imaju grdnih problema da to naprave to da radi tako. Dok god su im obe baze unutar iste (lokalne) mreze, sve im radi...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 19. 09. 2006. u 04:46.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #20
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Čekaj, da li to podrazumeva da imaš dve različite konekcije do dva db servera (naravno vredi stara napomena: ne znam PHP )? Ako je tako, mislim da imaš problem:

1. prva konekcija do prve baze/server1, startuješ prvu transakciju
2. uradiš sve sa prvom, ali bez commit
3. druga konekcija do druge baze/server2, startuješ drugu transakciju
4. uradiš sve sa drugom
5. commit druge transakcije - uspešan.
6. commit prve pukao
7. treba da uradiš rollback druge, kako?
U pravu si, jedino rucno brisanje moze u tom slucaju.

a kako se tacno ovo resava u .Net-u? Ne mislim kako ti to pokrenes u svom programu, nego kako se interno realizuje distribuirana transakcija unutar komponente? Isto nekako mora da se simulira software-ski? Ili baza ima neki svoj mehanizam za ovo?

EDIT: zapravo moze ovo na mysql5-ci da se uradi, to se zove XA transaction, upravo nadjoh help:
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/xa-states.html
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 19. 09. 2006. u 04:54.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Android Aplikacije dinke Web aplikacije, web servisi i software 216 30. 04. 2011. 16:51
Mac OS X aplikacije dinke Opušteno 89 14. 12. 2010. 16:13
html/css editor i LAMP za Ubuntu? [nq] Opušteno 35 10. 07. 2008. 14:38
Symbian aplikacije dinke Opušteno 26 07. 09. 2007. 11:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:20.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.