DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Pogledajte rezultate glasanja: Nameravate li da ubuduće uplaćujete penziju?
Da, državnu 5 15,15%
Da, privatnu 20 60,61%
Ne, čuvam u slamarici 6 18,18%
Ne, ne čuvam uopšte 2 6,06%
Glasači: 33. Ne možete glasati ovde

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 05. 2007.   #1
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Lightbulb Nameravate li da ubuduće uplaćujete penziju?

Inspirisan prethodnom temom imam jedno pitanje za sve vas - i zaposlene i one koji to nisu.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2007.   #2
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Mislim da je ovo jedna sjajna tema koja otvara citav nov niz problema.

Ja sam od onih koji uplacuju neku mizeriju od sume u drzavnu penziju. Nisam od onih koji ne razmisljaju od buducnosti, naprotiv, veoma me brine sta ce biti za par (desetina) godina. Medjutim, tu postoje odredjeni problemi ...

Drzavna Penzija
----------------
Nemam pojma kakvi su vazeci zakoni, niti kakvi ce biti u trenutku kada mi eventualno dodjemo do te penzije. S tim u vezi, vecina ljudi danas jednostavno prijavljuje neku minimalnu platu (10k din), i uplacuje iznos od 75% iste u drzavni fond. Ja licno ne bih imao nista protiv da uplacujem vise kada bih imao makar neke iluzije da cu jednom videti te pare. Nazalost, kao i vecina ljudi vrlo sam skeptican sto se toga tice.

Privatni Penzioni Fond
---------------------
Ovo je koliko znam popularno i u Evropi a ne samo kod nas. No, razliku od evropskih osiguravajucih kompanija koje imaju bogatu tradiciju, nase novoosnovane firme koje se bave osiguranjem mi ne ulivaju ni truncicu poverenja. Na primer, vec neko vreme me jure agenti delta osiguranja (koje uspesno kuliram), a evo, bas danas sam diskutujuci sa ortakom na tu temu pomenuo Karica. Ko mi garantuje da se u nekoj buducoj konstalaciji politickih snaga sa Miskovicem (Delta Korporacija) nece desiti isto sto i sa Karicem? Sta ce onda biti sa kintom u bankama i osiguravajucim kucama? U ovoj drzavi je sve moguce, neki put ti uzmu svu imovinu, neki put kintu iz banke ... mozda su osiguravajuce kuce next big thing

Sve u svemu, nisam pametan, ali i mene veoma interesuje sta ce ostali ljudi reci na ovoj temi.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2007.   #3
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Najsigurnija varijanta je da pravis svoj sopstveni portfolio, sto razudjeniji. Npr. 30% orocena stednja, 30% neki investicioni fond ili akcije, 30% neke drzavne obveznice, 10% slamarica. Lupam procente, ali je mnogo sigurnija varijanta nego uplacivati u jedan jedini penzioni fond par desetina godina i nadati se da nece da zglajznu.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2007.   #4
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Pazite, privatnici ne uplacuju u isti fond kao i drustvena/drzavanpreduzeca. Postoji poseban fond za preduzetnike koji nema veze sa onim sto se smata penzionim fondom i koliko znam, on vrlo dobro stoji, bar zasad, jer ima mnogo manje penzionera neko obveznika. Cak je pre neku godinu drzava htela da stavi sapu na taj fond ali joj to nije uspelo, te je on i dalje nezavisan.

Druga stvar, uplacivanje penzionog nije toliko bitno zbog para, vec zbog staza. Odlazak u penziju nije samo novcana kategorija nego socijalna i vrlo je dobro imati sto duzi radni staz - cak i ako si privatnik.

Inace ni meni se ne svidja kako sada stoje stvari i vise bih voleo da imamo slobodu da sami odlucujemo u koji cemo fond koliko d auplacujemo. Jasno je, neophodno je da postoji obaveza placanja penzionog i zdravstvenog, jer se time drzava stiti od socijalnih problema, ali je kod nas problem sto se taj novac uglavnom trosi nenamenski i kada nekome zaista zatreba da iskoristi to sto je uplacivao dobije corak.

Najbolej bi bilo kada bi drzava propisala minimalni iznos uplate za penziono i socijalno a prepustila nama da odaberemo da li cemo da uplacujemo u drzavni ili privatni fond. U vecini drzava postoji cak obaveza da se deo iznosa mora uplacivati u drzavni fond, posto za njega garantuje drzava, dok privatni fond cesta zavisi od trzista i moze lakse da propadne.

Najbolje je, naravno, mesati, tako da ako i pukne neki fond, nece puci sav novac.

Ono sto je sigurno, to je da pitanje penzionog staza ne treba zanemarivati. Jeste da ce to biti aktuelno tek za koju desetinu godina, ali treba o tome misliti na vreme. Nikad ne znate kada to moze da zatreba.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2007.   #5
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Prvo, pročitajte adekvatne Zakone, pa da znate o čemu diskutujete i gde su problemi:

Zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modul...ge&pageid=1425

Zakon o investicionim fondovima:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modul...ge&pageid=1723

Kada budete pročitali Zakone, u njima je veoma bitno naznačeno da je sam fond razdvojen od pravnog lica koje rukovodi tim fondom. To znači da bez obzira da li se radi o penzionom ili investicionom fondu, firma koja ih vodi može da propadne, ali sredstva iz fonda ostaju netaknuta, i drugi fond može da ih preuzme. Drugim rečima, sredstva koja se ulože su sigurna od samog finasijskog stanja firme koja vodi fond.

U državama kao što je naša, gde većina građana nema dovoljno sredstava da uplaćuje u privatne fondove, Država namerno nije pustila još obavezno privatno osiguranje jer još nije vreme za to. Da ste čitali članke na ovu temu koji su išli za vreme usvajanja ovih Zakona, videli bi ste da se savremeni penzioni sistemi zasnivaju na tri "stuba" - državni, privatni dobrovoljni i privatni obavezni. Mislim da će nakon podele besplatnih akcija (verovatno u 2009. g. kako je to napisano u Zakonu o privatizaciji) uvesti i treći stub penzionog osiguranja.

Znači, pare u ovdašnjim penzionim fondovima jesu sigurne. Inače se slažem sa predlogom o raspodeli rizika na različite strane...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 05. 2007.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Koliko se sećam onomad su propala mnogoa "trange-frange" osiguranja jer je država strašno poštrila kriterijume za bavljenje tim poslom, plus svako osiguranje mora da položi depozit od par miliona evra (koliko se sećam bilo je 2, ali ne držite me za reč). Država garantuje za uloge u osiguranjima koja imaju dozvolu da se bave tim poslom, bilo privatna ili državna.

Tu je u stvari najveći problem nešto što se sada tek naslućuje. Naime, u celoj evropi je trend opadanja radno sposobne populacije, jer je priraštaj u opadanju a životni vek sve duži, pa se postavlja dilema:

1. Uvoz radne snage iz zemalja u razvoju (čitaj afrika, srednji i daleki istok...)
2. Totalni bankrot penzionih fondova (državnih ili privatnih) za par desetina godina pri čemu oni radno sposobni jednostavno neće moći da zarade dovoljno za isplatu penzija onima koji su je zaradili i uplaćivali godinama.

Problem kod drugog "rešenja" je očigledan, a kod prvog je kulturološki, pri čemu su neke najrazvijemije zemlje već osetile posledice toga. Na primer, imigracija u Nemačkoj (turci, balkance, sada istočno evropljani) a da ne spominjemo Veliku Britaniju ili najočigledniji primer Francuska kojoj se predviđa da će do polovine ovog veka postati pretežno muslimanska država. Pitanje je koje od ova dva "zla" će se učiniti "manje zlo" onima koji odlučuju o tome.

Ja trenutno ovako funkcionišem:
- plaćam državno osiguranje (moram, koliko - toliko)
- uskoro ću početi da uplaćujem jedno privatno osiguranje
- imam jedno osiguranje života na 25 godina, najverovatnije ću uzeti još jedno, naravno kod druge firme.

Tako da računam kada bude došlo vreme ( ) da ne mogu ni domine da igram koliko mi drhte ruke, imaću sa nekoliko strana po malo = (hopefully) dovoljno.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 05. 2007.   #7
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Blizi mi se 26. imam 1 mesec i 3 dana staza, a nije da nisam radio.

Do 30. sigurno necu uplacivati nista. Ipak nameravam da mi nije potrebno, a ako uvidim da ipak nisam kadar za tako nesto onda cu poceti da uplacujem da bih ipak imao sta da jedem kad omatorim.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 05. 2007.   #8
crews_adder
old school
Professional
 
Avatar crews_adder
 
Datum učlanjenja: 29.06.2005
Poruke: 368
Hvala: 9
24 "Hvala" u 15 poruka
crews_adder is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za crews_adder
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Privatni Penzioni Fond
---------------------
Ovo je koliko znam popularno i u Evropi a ne samo kod nas. No, razliku od evropskih osiguravajucih kompanija koje imaju bogatu tradiciju, nase novoosnovane firme koje se bave osiguranjem mi ne ulivaju ni truncicu poverenja. Na primer, vec neko vreme me jure agenti delta osiguranja (koje uspesno kuliram), a evo, bas danas sam diskutujuci sa ortakom na tu temu pomenuo Karica. Ko mi garantuje da se u nekoj buducoj konstalaciji politickih snaga sa Miskovicem (Delta Korporacija) nece desiti isto sto i sa Karicem? Sta ce onda biti sa kintom u bankama i osiguravajucim kucama? U ovoj drzavi je sve moguce, neki put ti uzmu svu imovinu, neki put kintu iz banke ... mozda su osiguravajuce kuce next big thing
Ja ozbiljno razmisljam da sve sto bih uplacivao pored obaveznog - drzavnog uplacujem u inostranstvu (koliko budem mogao to sebi da priustim) i slazem se sa dinketom - i dalje nemam poverenja u domace.

Citat:
Hint: nemojte mi o popovati o nasoj pravnoj regulativi po tom pitanju (da ne bude zabune - po pitanju ulaganja u inostranstvo), to me uopste ne tangira.
__________________
RetroJunk.com
crews_adder je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 05. 2007.   #9
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Slazem se sa Draganom Varagicem po ovom pitanju, i svakako predlazem da procitate zakon koji ce vam mnoge stvari uciniti jasnijim, ukoliko imate neku dilemu. Trenutno radim praksu u dobrovoljnom penzionom fondu, tako da sam u toku sa desavanjima i regulativom. Ono sto mogu da vam kazem je da NBS nista ne prepusta slucaju i da su sistemi nadzora i izvestavanja banke i javnosti vrlo rigorozni. Zakon je takodje vrlo rigorozan, propisuje detaljno vrste akcija po rejtingu u koje se moze investirati, ogranicenja po obimu i vrsti ulaganja, itd. Pored svih zakonskih kontrola i kontrole NBS, clan fonda moze da prenese svoj individualni racun iz jednog fonda u drugi. U slucaju da drustvo za upravljanje propadne, kao sto je Dragan naglasio, ne propada i sam fond. To su dve odvojene stvari, jer jedno drustvo za upravljanje moze upravljati sa vise fondova.

Mislim da nema potrebe da se zavaravate sa pojmovima domaci i strani fondovi. Vecina fondova koji trenutno posluju u Srbiji a cine vam se kao domaci, u stvari su strani ako pogledate ispod haube vlasnicke strukture: deltagenerali - samo ime govori, garant - slovenacki, nlb - takodje slovenci, rajf - austrijanci. Uz to, predstoji i privatizacija DDOR-a. Takodje, menadzment svih fondova bez obzira da li su domaci ili strani, prolazi detaljnu kontrolu kod NBS.

Moj savet pri izboru fonda bio bi vam da dobro proucite prospekte fondova, pre svega investicionu politiku penzionog fonda, naravno rukovodeci kadar (upravu i portfolio menadzera), i visinu naknade. Postoje dve vrste naknade, naknada pri uplacivanju doprinosa (od maksimalnih 3%) i naknada koju drustvo za upravljanje uzima jednom godisnje (2% vrednosti fonda).

Poslednja izmena od kai : 20. 05. 2007. u 13:20.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 05. 2007.   #10
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Istina, nisam nesto mnogo upucen u nase Zakone nego idem prostom logikom, ako privatni penziopni fond podrazumeva da neko tim novcem raspolaze, ulaze ga i tako pravi profit, od cega cak i onima koji uplacuju penziono preko tog fonda isplacuje dividende, tako taj isti moze i da omane sa investicijama pa da novac propadne.

Zdrava (seljacka) logika kaze da ako neko investira taj novac, moze ili da na tome zaradi li izgubi.

Bas neki dan sam na satelitu gledao emisiju o grupi penzionera, koji su tuzili nekakav britanski penzioni fond zato sto je pukao i oni su ostali bez penzija i prakticno postali socijalni slucajevi.

Kada su drzava, bankari i pare u pitanju, ja UVEK pretpostavljam da su sve to krvopije koje uvek znaju neki nacin da te zaje*u.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
otkaz pred penziju japan Opušteno 9 25. 03. 2010. 23:22
Šta sve preporučujete za učenje PHP-a chandler Sva početnička pitanja 14 15. 09. 2009. 14:55
Sajtovi koje posjećujete svakodnevno mangia Opušteno 11 14. 05. 2009. 17:42
TurboDbAdmin ceoterati myphpAdmin u penziju Pedja Web aplikacije, web servisi i software 3 28. 02. 2006. 21:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:28.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.