DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 03. 2006.   #61
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Budite svesni i da je jako tesko napraviti dobar tim, narocito ako pociva na partnerskoj osnovi, a ne na hijerarhiji i placanju.
Ovo je sustina, a ja sam upravo i mislio na hijerarhiju i placanje kada sam mislio o timu Svejedno kako, novac, hartije od vrednosti, moras platiti ljude da rade za tebe, nema nista dzabe. Niko ti ni dizajn i ikonice nece dzabe da uradi. Na sta si mislio, ne znam.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #62
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Na sta si mislio, ne znam.
Stella je pricao o equal partnership, na to sam mislio.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #63
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Da bi to moglo da radi:

1. partner mora provo da shvati da projekt ima perspektivu
2. najbolje je onda joint venture, a da zaposleni budu zaposleni. Ako niste zadovoljni kvalitetom necijeg rada, date otkaz, zaposlite drugog
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #64
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Interesantne teme se pokrecu na ovim forumima... Ajde da i ja kazem nesto.

Citat:
Originalno napisao Gruja
Ako vas zanima ova tema trazite termin microISV, to je ono 1 covek + kompjuter = biznis.
Iako je ovo dosta cesta formula, ne mora uvek biti tacna. Na primer, kompanija ciji je suvlasnik Joel Spolsky (Joel on Software) ima, ako se dobro secam, 70 zaposlenih, 1,500 novih customera mesecno i skoro $5,000,000 prihoda godisnje, ali i dalje se moze reci da spada u microISV. Ovakvih primera ima jos.

Danas se treba prilicno potruditi da bi se neki proizvod progurao po shareware principu. Retki su slucajevi da ce proci nesto sto je napravljeno za par nedelja, i to su uglavnom slucajevi kada ne postoji to "nesto" niti "nesto slicno" na trzistu pa korisnici ne zakeraju previse. Cak i u ovom slucaju postoje dva problema: a) danas je tesko naci mesta za unikatnu ideju; b) ako se i pronadje, posle odredjenog vremena ce se pojaviti konkurentski proizvod u koji ce biti ulozeno vise truda pa ce opet biti potrebno vreme da se proizvod postavi na zadovoljavajuce mesto.

Dakle, odavno nema 'leba bez motike cak ni u IT segmentu. Da probam da nabrojim nekoliko stvari ovako iz glave i bez odredjenog reda:

1. Prva verzija proizvoda ne mora biti "do daske" napakovana featureima, ali svakako mora biti vizuelno ispolirana (cak dopadljiva) i bug-free. Zatim treba ohrabriti onu nekolicinu korisnika (ili would-be korisnika) da salju sugestije i ideje. Na osnovu tog feedbacka odluciti u kom smeru dalji razvoj treba da ide. Iako ovo deluje ocigledno, cesto se desava da autor zalegne na prvu verziju i prakticno gubi vreme na feature koji ce retko kome trebati. Uostalom, u vecini slucajeva jos uvek ne zna ni da li ce se proizvod "primiti".

2. Izbegavati termin "shareware". Mislim, to nije vrsta softwarea, to je prosto nacin marketinga. Sa druge strane, stvar je u tome sto se u medijima (zapadnim) potpuno pogresno "shareware" veze za "spyware" i slicne negativne reci. Microsoft, Norton i mnogi drugi nude trial verzije svojih proizvoda ali ipak nigde necete naci da se pominje rec "shareware".

3. Customer support je jako bitan, kao sto Boccio vec rece. Ljudi ocekuju to. Ne ocekuju to toliko od velikih firmi koje imaju zaposlene specijalno za tu vrstu posla koliko ocekuju od nas malih. Nepravda, ali sta cete... Cak postoje potencijalni kupci koji, pre nego sto kupe, postave neko (bilo kakvo) pitanje da bi videli koliko brzo ce dobiti odgovor. Rezultat ovog testa ce uveliko uticati na njihovu konacnu odluku o kupovini.

4. Neki pocetni offset je uvek ocekivan. Mislim da je uobicajen delay bar 6-12 meseci. Bitno je da se u tom periodu prikupljaju misljenja (kao sto sam pisao pod 1) i da se te ideje implementiraju. Ako se u tom periodu ne nakupi dovoljno ideja i pored zadovoljavajuceg broja downloada, onda verovatno ne treba vise gubiti vreme. Ipak kontam da autor treba da nadje nesto i da kaze "ovo ne ide zbog toga-i-toga" ili "ako uradim to-i-to bice dobro", inace bi mogao pogresiti u odluci.

5. Prvi "bum" se moze ocekivati posle prvog "major updatea", pod uslovom da on sadrzi bar deo onoga sto su ljudi prethodno trazili. Ako to nije slucaj, onda nesto niste uradili kako treba.

6. Najbolje je praviti proizvod koji ce autor i sam koristiti. Automatski ima jako dobrog "korisnika" koji ce sigurno imati sta da predlozi posle odredjenog vremena.

7. Cuvajte se bugova. Kad se desi da software pukne pri prvom startu prosecan korisnik ce se jednostavno iznervirati, deinstalirati software, i instalirati drugi. Retko koji ce vam stvarno poslati bug report. Neka moja racunica: ako je 1 covek primetio bug ili trazi feature, postoji bar jos 10 takvih koji to nisu hteli. Da li je bas 10 ili manje/vise to zavisi od samog proizvoda i ciljne grupe.

8. Proizvod treba prijaviti na sto vise download sajtova, ma koliko oni izgledali nebitni. Za ovaj posao preporucujem http://robosoft.rudenko.com/, ako budzet to dozvoljava. Kasnije, kada krenu neki ustaljeniji prihodi gledajte da platite reklame. Prema mom iskustvu reklame na malim DL sajtovima su cisto bacanje para, ali YMMV. Vrlo je moguce da i reklame na velikim sajtovima postanu bacanje para, pa morate pratiti i racunati tzv. "konverziju". Trojka za razmatranje: Tucows.com, Download.com, Google Adwords.

9. Nemojte napraviti gresku i objaviti "free upgrade for a lifetime". Iako na pocetku mozda mislite "ma bas me briga, samo da krene", kasnije ce vam se to olupati o glavu i efikasno ubiti proizvod. Mi smo napravili gresku sa CD Label Designerom i od verzije 1.0 smo nudili free upgrade. Rezultat: v1.0 je izasla 2001. godine, v2.0 krajem 2002. i onda ogromna pauza zbog nedostatka motiva. Tokom 2005. godine konkurencija je toliko pregazila staru verziju da su prihodi poceli opasno da padaju, sto je na srecu bio dovoljan motiv da se krajem 2005. pojavi v3.0 (sa kojom je i ukinut "free upgrade"). Dovoljno je reci da se onima koji su kupili pre v3.0 ne moze sad naprasno ukinuti ovo pravo - oni ce i dalje svoje upgrade-e dobijati dzabe, bez obzira sto se verovatno vecina njih ne seca ovog "malog" obecanja.

Uh... Ovaj post se odao kontroli... Zdusno se izvinjavam...
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #65
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao vlador
Uh... Ovaj post se odao kontroli...
Nimalo, bas je trebalo malo konkretnije price.

Sa svim tvojim tackama mogu da se slozim, i da ih potvrdim iz licnog iskustva.
Imao bi samo da dodam nesto na tacku 8.
Download sajtovi su ok prvenstveno za softver koji cilja siroku publiku. Ali je za takav proizvod Adwords problematican u smislu ROI. Za usko specijalizovan softver je obrnuto. U mom slucaju (spec. soft.) sa listingom na download.com mogu da se slikam, ali bi Adwords placao i 5 puta vise samo da postoji jos saobracaja za moje keyword-ove.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #66
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao Gruja
Download sajtovi su ok prvenstveno za softver koji cilja siroku publiku. Ali je za takav proizvod Adwords problematican u smislu ROI. Za usko specijalizovan softver je obrnuto.
Tacno tako. Ovo sto sam pisao se odnosi na proizvode namenjene sirokoj publici, a to sam hteo i da naglasim pa zaboravio...
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #67
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

knjiga upravo danas izdata:
https://gettingreal.37signals.com/

(na toj adresi se ranije nalazila kolekcija Get Real textova sa 37s SvN)
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #68
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Sad vidim da si partner u Dataland-u. Ja sam inace iza http://www.cogin.com

Ovaj vas Web Log Storming ima bas dosta konkurencije, ali je i trziste veliko. Probao sam par search-eva i nisam vas video na Adwords.
Pravio bih nesto za enterprise trziste, u slicnom cenovnom rangu i gde ima dosta konkurencije, ali ne znam koliko bi mogao tu da bude CPC, pa ako nije tajna podeli. Znam da zavisi od dosta faktora.
Ovo sto trenutno radim nema skoro nikakvu konkurenciju, malo je searcheva, ali mi je CPC 10-20c, tako da taj trosak mogu da zanemarim.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #69
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Ako niste culi za ASP, to je organizacija shareware profesionalaca. Ne verujem da bi imala shareware u imenu da se danas osniva ali nije ni bitno. Pravili su anketu medju svojim clanovima:

http://www.asp-shareware.org/polls/sept04poll.asp

Tu mozete da vidite i koliko njih radi u timu a koliko samostalno, koliko zaradjuju godisnje itd.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #70
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao Gruja
Ovaj vas Web Log Storming ima bas dosta konkurencije, ali je i trziste veliko.
Mislim da je veci problem neshvatanje vaznosti log analysisa i zadovoljavanje besplatnim resenjima (iako WLS evidentno nije uzdrman Google Analiticsom). Sa druge strane, mesta za improvements ima i sto se tice tehnicke i sto se tice marketinske strane, ali to je vec druga tema...

Citat:
Originalno napisao Gruja
Probao sam par search-eva i nisam vas video na Adwords.
To je zato sto je Adwords ogranicen na pojedine drzave a i nedavno smo limitirali daily budget. Naime, pokazalo se da ROI nije bio zadovoljavajuci u odnosu na Tucows.com i Download.com, pa smo odlucili preusmeriti ulaganja.

Citat:
Originalno napisao Gruja
Pravio bih nesto za enterprise trziste, u slicnom cenovnom rangu i gde ima dosta konkurencijep
Price range za ovu vrstu softwarea je prilicno sirok tako da ne znam koliko ce ti to biti pouzdano merilo. Uglavnom, mi smo isli sa CPC do $0.50 dok "oni na vrhu" pretpostavljam da idu do nekoliko dolara. Ono sto verovatno znas ali ajde da kazem: treba da racunas na to da cim je veca konkurencija manja ce biti buy/dl konverzija, sto opet uslovljava visinu tvog max. CPC-a.
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
2Checkout naplata usluga chandler e-Business 3 13. 02. 2010. 22:42
Novi hit proizvod iz Apple-a dinke Opušteno 2 17. 04. 2009. 14:25
1-jun: Dostupnost telekomunikacionih usluga valeksic Komunikacije 0 21. 05. 2007. 10:43
Proracun vremena za odredjen zadatak / projekat / proizvod misk0 e-Business 3 09. 02. 2007. 13:12
hosting usluga - moralno pitanje bluesman Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 15 23. 12. 2006. 00:32


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:13.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.