DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 01. 2008.   #11
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Ma, i ovde ima svega i svačega. Svi se generalno slažu da, hteo-ne hteo, moraš da si prisutan na web-u, u kojoj meri i kako zavisi od onog čime se baviš. To, naravno ne znači da svi znaju kako to da ostvare a što se bolje sam klijent edukuje pre nego što se udje u projekat, to bolje za sve. Bar da zna neke osnovne stvari pa da može da potraži second opinion ako treba.

S druge strane, obilje sam-svoj-majstor platformi i relativna lakoća sa kojom se kakav-takav sajt može sklopiti, je dovelo do toga da se usluge stručnjaka manje cene. Njih se sete kad shvate da nije teško napraviti sajt, nego da je teško napraviti dobar sajt, a o posećenosti da ne govorim.

Tržište Internet usluga je još uvek donekle divlji zapad i ovde. Imaš lovce u mutnom, naročito kad je u pitanju SEO, koji ti obećavaju prvo mesto na Googlu u roku od odmah, preprodavce sumnjivih linkova, a izgleda da je generalno najveći problem tzv. flake factor, i sa jedne i sa druge strane. Ja sam se tako nadovršavala tudjih započetih radova. Nedavno sam imala slučaj jedne devojke koju je "dizajner/developer" ubedio da treba da ima full-blown e-commerce sajt sa najskupljim ssl sertifikatom, gateway, merchant acc., bla-bla, a ona ima ukupno tri proizvoda (nakit) i time se bavi kao hobijem. Uzeo joj pare a kad je shvatio da ne zna kako da uradi sve to što je naobećavao - nestao! S druge strane, desi se lako i da te ne plate za rad.

Što se naših firmi tiče, oni bi svi u svet načelno al', ako mogu, da ne moraju da komuniciraju sa istim. Retko ko odgovara na mejlove, čak ni ono kurtoazno, hvala nismo zainteresovani. Samo nek se nauče da zaista koriste te svoje sajtove za komunikaciju, pa smo pola posla uradili.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 01. 2008.   #12
Jelena Mickic
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.10.2007
Poruke: 25
Hvala: 3
8 "Hvala" u 4 poruka
Jelena Mickic is on a distinguished road
Default

Apropro Vaseg poslednjeg posta "Po jeziku se dan poznaje" kao i cele price koju ste naceli, krajnje prijateljski ukazujem da je glagol "treba" bezlican u spskom jeziku, sto znaci da se ne menja po licima, stoga podnaslov Vaseg bloga nepravilno stoji "Svetu trebaju ljudi", a trebalo bi pravilno "Svetu su potrebni ljudi."

Dobra vest je da je konacno posle vise od 189 godina izasao monolingvalni, odnosno srpsko sprki recnik u izdanju SANU. Deluje kao enciklopedija, ozbiljno je i tezak, ali nezaobilazno referentno delo za profesionalnu upotrebu.
Jelena Mickic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 01. 2008.   #13
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Jelena Mickic Pogledajte poruku
Apropro Vaseg poslednjeg posta "Po jeziku se dan poznaje" kao i cele price koju ste naceli, krajnje prijateljski ukazujem da je glagol "treba" bezlican u spskom jeziku, sto znaci da se ne menja po licima, stoga podnaslov Vaseg bloga nepravilno stoji "Svetu trebaju ljudi", a trebalo bi pravilno "Svetu su potrebni ljudi."

Dobra vest je da je konacno posle vise od 189 godina izasao monolingvalni, odnosno srpsko sprki recnik u izdanju SANU. Deluje kao enciklopedija, ozbiljno je i tezak, ali nezaobilazno referentno delo za profesionalnu upotrebu.
Odlično, Jelena! Evo našli smo lektora za srpski. Ovo je prilika da uputim poziv svima zainteresovanima za jedan content oriented projekat iz Srbije prema svetu u veoma, veoma početnoj fazi. Skoro da i ne postoji
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #14
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Ja sam baš o ovoj temi (web copywriting) pričao na BizBuzz konferenciji.

Princip važi od slučaja do slučaja. Neko je vizuelni tip, neko auditivni, ili kinestetički. Neko polaže jako puno na sadržaj, a nekom je bitno samo da lepo izgleda. Jako retki su oni koji kapiraju da nije njihov pogled na svet jedini i da treba jednako posvetiti pažnju svemu.

Klasičan primer kada je vođa projekta vizuelni tip: Uradi se ceo sajt sa Lorem Ipsum tekstovima a onda se na ta mesta "umetne" tekst koji stigne iz dotične firme. Onaj ko je vizuelni tip verovatno će za takav pristup reći da je normalan, "šta tu nije u redu?".

I ja sam recimo vizuelni tip, pa sam mislio da je takav pristup najnormalniji, dok nisam ušao dublje u NLP i shvatio kako ljudi funkcionišu.

Znači copywriting za web ima dve komponente: SEO i klasična komunikologija koja postoji mnogo pre Interneta.

E sad, kod nas ne postoji fakultet za copywritere. Ljudi koji to rade u Srbiji po advertajzing agencijama najčešće su završili dramaturgiju, političke nauke, ali i bilo koji fakultet. Po mom mišljenju web copy treba da radi osoba koja se razume u web tehnologije i ima talenta za pisanje i komunikaciju.

Marko Bijelić je recimo čovek koji je jako talentovan za web copywriting. Svako može da nauči SEO tehnike i da prožima svoj tekst visoko rankiranim frazama, ali dobar, smisleni copy, za to treba ipak talenat.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" istok za poruku:
Staro 17. 01. 2008.   #15
pcigre
Miloš Vučić
Grand Master
 
Avatar pcigre
 
Datum učlanjenja: 11.08.2006
Lokacija: Niš, Serbia
Poruke: 786
Hvala: 106
33 "Hvala" u 20 poruka
pcigre is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za pcigre Pošaljite poruku preko AIM za pcigre Pošaljite poruku preko MSN za pcigre Pošaljite poruku preko Yahoo za pcigre Pošaljite poruku preko Skype™ za pcigre
Default

Citat:
koja se razume u web tehnologije
Pretpostavljam da si mislio na web koncepcije, principe, načine funkcionisanja i sl.
__________________
Kotler je bio u pravu. Ko radi srcem nema konkurenciju.
pcigre je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #16
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku

Znači copywriting za web ima dve komponente: SEO i klasična komunikologija koja postoji mnogo pre Interneta.

E sad, kod nas ne postoji fakultet za copywritere.
Da, dobar web copy mora da ima ravnotežu jer imaš ne dva, nego tri gospodara: naručioca posla, search engines i krajnjeg korisnika. Ako imaš sreće, naručioc ce ti dati odrešene ruke i verovati da znaš šta radiš a ako ne, sav trud će biti uzaludan. U mojoj praksi bilo je i slučajeva da dizajner/programer izgura neku svoju verziju jer mu tekst kvari dizajn! Ili odbije da se napravi Google sitemap jer, eto baš, on pruža i hosting service koji ne podržava skript potreban za Google sitemap. S obzirom da je korist od SEO teško objašnjiva, nije vidljiva golim okom i nema čvrstu garanciju uspeha, lako izgubiš raspravu.

Sto se tiče nekog posebnog fakulteta za copywrite, nisam sigurna da to postoji i ovde. Uglavnom su to ljudi kojima je engleski bio glavni predmet na studijama ali dolaze i iz raznih drugih oblasti. Ono čega ovde ima je obilje kurseva za copywrite, uglavnom kako spojiti kreativno pisanje sa tzv. sales pitch. SEO tehnike se tek od nedavno uključuju u kurseve. Postoji neki opšti koncenzus oko osnovnih SEO tehnika ali, kao što znamo sve se to lako promeni čim Google mahne repom. Mislim da je tu bitnije znati šta ne treba raditi.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #17
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Sto se tiče nekog posebnog fakulteta za copywrite, nisam sigurna da to postoji i ovde.
Postoji fakultet. Ja znam da ih u Americi ima X. Moj jedan prijatelj je nedavno prodao stan da bi otišao u Ameriku na studije iz Advertising Copywritinga.

Mada, mnogi ljudi su talentovani za pisanje i bez fakulteta. Copywriting može da se nauči donekle, ali ni Čehov, Dostojevski, Hemingvej ili bilo koji veliki pisac nisu završili književnost.

Dobar copywriter, kao i dobar pisac, pre svega je osoba koja je jako zainteresovana za ljude, koja prisluškuje i pamti sve razgovore oko sebe, i zato jako dobro poznaje društvene stereotipe.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #18
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Postoji fakultet. Ja znam da ih u Americi ima X. Moj jedan prijatelj je nedavno prodao stan da bi otišao u Ameriku na studije iz Advertising Copywritinga.
Ne sumnjam da ima koledža koji nude copywriting specijalizaciju kao što imaš creative writing kao major subject na gomili institucija. Pitanje je koliko ti takva diploma zaista otvara vrata (sigurno ne može da škodi), osim ako nije od nekog ultra prestižnog univerziteta gde dobiješ dobro generalno obrazovanje a ovo mu dođe kao šlag na tortu.
No, nema tu nekog opšteg pravila. Ne retko iskustvo (proven track record in generating and increasing sales) pretegnu. Ko što kažeš, dobar uvid u ljudsku prirodu i društvo su možda najbitniji faktori - dobar trgovac je pre svega dobar psiholog a, kad je reč o advertising copy, što bi rekli ameri, đavo je u detaljima.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 18. 01. 2008. u 09:10. Razlog: UBB
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #19
Sandra Jakovljevic
član
Certified
 
Avatar Sandra Jakovljevic
 
Datum učlanjenja: 24.04.2007
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 74
Hvala: 30
10 "Hvala" u 5 poruka
Sandra Jakovljevic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Sandra Jakovljevic
Default

Suština je po meni.
"Skoči pa reci hop",
"Ispeci pa reci",
"Razmišljaj tri koraka unapred kao u šahu".
Kada sve to imamo onda možda možemo govoriti o nečemu konkretnom i kvalitetnom.
Sandra Jakovljevic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2008.   #20
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Svako može da nauči SEO tehnike i da prožima svoj tekst visoko rankiranim frazama, ali dobar, smisleni copy, za to treba ipak talenat.
srecom po nas, to tako uopste ne funkcionise

kada bih birao izmedju fantastichnog copy-a koji je radio neko ko uopste nema pojma sta je seo i dobrog copy-a koji je eto i "SEO friendly"
ja bih uvek izabrao onaj prvi.

Same SEO tehnike ostavljaju dovoljno mesta za manevrisanje, i taj "gubitak" se moze kompenzovati bez problema.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Potrebne ponude za content development / copywriting bokacbl Poslovne ponude i zapošljavanje 2 05. 09. 2009. 22:49
CRM u Srbiji Eniac e-Business 1 24. 06. 2007. 20:30
Copywriting, proofreading i slične usluge... Ilija Studen Opušteno 10 18. 05. 2007. 15:45
IT u Srbiji Dejan Bizinger e-Business 21 24. 12. 2005. 00:29


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:11.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.