DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 10. 2009.   #21
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao robi-bobi Pogledajte poruku
stoji to sto zidoo kaze za PHP FW: sve je lepo dok ti ne zatreba nesto custom

posto imam drugare koji pisu u drugim jezicima i tamo koncepcija FW-a postoji vec neko duze vreme, pitam sta tamo rade. odgovore oni meni:
pa nista, not supported feature
Kao neko ko piše u drugom jeziku u kome koncepcija FW-a postoji već neko duže vreme, mogu da kažem da ovo nije tačno, i da ortaci ili ne znaju, ili ih mrzi...

Ono što ti FW omogućava je da 90% funkcionalnosti ne radiš pešaka, kao što radiš npr. u čistom PHP-u, to jest drastično skraćuje vreme i broj linija koda za 90% funkcionalnosti. 10% funkcionalnosti nije moguće ostvariti prečicama koje nudi FW i onda to praktično odradiš pešaka, tj. kao i da ne korisiš FW. (Procenti su naravno odokativni, ali je ideja ta.)

E sad, tačno je to da kad u 90% elegantnog high-level koda treba da ubaciš 10% prljavštine (banalan primer, neki custom SQL upit), nije ti prijatno i to đubre dosta bode oči, ali kad uporedim to sa 100% koda koji je "custom", naravno da ću se opredeliti za prvu varijantu (ili, eto, reći "not supported" ako me baš mrzi )...

Da rezimiram, nema razloga da i za PHP frejmvorke ne važi ista logika - ne uvode nikakav penalty, a donose baš dosta ušteda.

Naravno, pored brzine razvoja, frejmvorci donose dosta drugih koristi: standardizovana arhitektura aplikacije, lakše održavanje i uvođenje novih programera, veća sigurnost kroz out-of-the-box sisteme za sanitizaciju i validaciju korisničkog unosa, sistem za verzionisanje baze podataka, testing framework itd itd.

Poslednja izmena od jablan : 22. 10. 2009. u 12:13.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje jablan za poruku:
Staro 22. 10. 2009.   #22
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

slazem se u potpunosti sa Jablanom.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #23
zidoo
profesionalac
Qualified
 
Avatar zidoo
 
Datum učlanjenja: 17.03.2006
Poruke: 109
Hvala: 9
15 "Hvala" u 10 poruka
zidoo is on a distinguished road
Default

Ev upravo sam skino Zend 7 IDE (dje ide?) pa cu pokrenem omanji projekt. Valjda me nece mrzeti zavrsiti pa napisati utisak

Znam ja da je u programiranju dosta stvari zapravo stvar navike, al nekako mi sve ti FW djeluju cudno

@jablan,
ev kao negacijska grupa samo da u mane FW dodam sigurnost poso si ti naveo standardizaciju, tako da ako iskrsne bug u validaciji korisnickih unosa svi znaju da je tvoja aplikacija osjetljiva
zidoo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #24
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
ev kao negacijska grupa samo da u mane FW dodam sigurnost poso si ti naveo standardizaciju, tako da ako iskrsne bug u validaciji korisnickih unosa svi znaju da je tvoja aplikacija osjetljiva
Security through obscurity daje lažnu sigurnost.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #25
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

@ CI fanbois
Gledao sam ga nekoliko puta, cak bio blizu odluke da pocnem da ga koristim, ali on je toliko prljav da mi cigance pored konteinera izgleda kao olicenje cistoce.

Dokle god se ne manu php4 podrske nema smisla raditi sa njim, previse dirty hackova da bi se uradile stvari koje mogu elegantno i jednostavno u php5.

Inace koristim svoj framework na kome radim preko 4-5god.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #26
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

@cvele, ako je to jedini problem, pogledaj onda kohanu, strict PHP5/OOP.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #27
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Koristim Zend Framework na dva velika projekta i mogu reci da sam zadovoljan.
Izabrani su pre svega zbog opsirne dokumentacije i radi standardizacije (das novom programeru Reference Guide, naglasis deo o Coding Standardu, i udri)

Pre toga sam na jednom koristio Code Igniter, subjektivno mi je ZF dosta mocniji (koristimo dosta ZF klasa), ali posto nisam koristio CI i ZF na projektima iste velicine, ne mogu pouzdano reci.

Izdvojio bih kao minus samo Zend_Form, vise sam se tukao sa njim nego sto sam pisao forme, mogao sam rucno da napravim validacije po 60 puta... Taj nacin stilizovanja preko dekoratora je ok kada se savlada, ali je put ka tome poplocan frustracijama...
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #28
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Da rezimiram, nema razloga da i za PHP frejmvorke ne važi ista logika - ne uvode nikakav penalty, a donose baš dosta ušteda.
Slažem se, samo bih ja ovo ipak stavio uslovno: "ne uvode nikakav penalty". Ako ne uvode - onda super, ali ima ih koje se vuku samo zbog "zahtevnog" fw. Voleo bih da vidim neki veliki projekat sa velikim load-om koji koristi neki od pomenutih framework-a, ako imate neke primere - pošaljite (nema veze da li ste vi radili ili neko drugi).

Po meni, malo je mistifikovana reč "framework" zato izbegavam i da je koristim. Imali smo odavno neki izraz "hleb i mleko" za neke najobičnije stvari koje moraš da odradiš stalno, a smara te da ponavljanje iste radnje. Mislim da FW treba da te oslobodi tih muka, a za neke jako optimizovane stvari - mora da se radi custom. Naročito ne volim one automatski generisane querije, kada to vidim - naježim se.

Takođe, spominju se "code čistunci", baš mislim da takvima ne leže tuđi FW, uvek se nađe nešto što ti se ne sviđa.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #29
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Slažem se, samo bih ja ovo ipak stavio uslovno: "ne uvode nikakav penalty". Ako ne uvode - onda super, ali ima ih koje se vuku samo zbog "zahtevnog" fw.
To je tačno i izvinjavam se što nisam to naveo. Ali svi danas plaćamo neku cenu apstrakcije koju nam alati nude. Ni ti ne kodiraš svoje sajtove u asembleru, jel tako? Oslanjaš se da će PHP tvoje high-level pozive nekih funkcija i nekih metoda prevesti u dovoljno optimalnu sekvencu mašinskih instrukcija. Oslanjaš se na to da će SQL server pravilno optimizovati tvoj query. Itd.

Poenta je da je "prerana optimizacija zlo svih zala". Ako FW krene da se vuče, videćemo zašto i optimizovaćemo njegove query-je. Ili, još bolje, poboljšaćemo FW da se bolje snalazi u takvim situacijama. Nijedan od njih nije bogom dan, ima lošijih i boljih, na nekima se aktivno radi itd.

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Naročito ne volim one automatski generisane querije, kada to vidim - naježim se.
Moram da te razočaram, jedan od glavnih aduta FW-ova su ORM-ovi, tj. biblioteke koje apstrahuju pristup bazi. Od toga niko pobeći neće.

Citat:
Originalno napisao zidoo Pogledajte poruku
ev kao negacijska grupa samo da u mane FW dodam sigurnost poso si ti naveo standardizaciju, tako da ako iskrsne bug u validaciji korisnickih unosa svi znaju da je tvoja aplikacija osjetljiva
Hehe, pa što onda ne pišeš sam svoj operativni sistem/jezik/bazu? Kadgod se u Vindousu, Linuksu, PHP-u ili MySQL-u (na čemu već teraš svoje programe) pojavi bug, tvoj program je osetljiv... :P

Poslednja izmena od jablan : 22. 10. 2009. u 16:30.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #30
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao MorenoArdohain Pogledajte poruku
@cvele, ako je to jedini problem, pogledaj onda kohanu, strict PHP5/OOP.
Kohanu nisam probao, al nije problem samo u php5 vec i u tome da struktura fw meni "lezi". CI zaista sam po sebi podseca na moj "fw'.

Pogledacu kohanu, fala.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mobile development frameworks robi-bobi Web aplikacije, web servisi i software 11 13. 09. 2010. 21:10
Frameworks i SEO martinluter Web aplikacije, web servisi i software 17 03. 08. 2010. 13:00
Frameworks performance arena: Symfony vs Rails vs Django Petar Marić Programiranje 5 21. 07. 2006. 14:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.