DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 05. 2010.   #1
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default Devizno placanje, kako do para? [intesa, fx client]

Prvi put ovo radim online, pa imam par pitanja.

Platili mi neke pare na devizni račun. Posle poziva telefonom iz banke, ušao u FX Client, šifra 302 i sve po redu, rasporedio na devizni i to je posle par sati leglo.

1. Da li moram da šaljem neki papir nekome u vezi rasporedjivanja koje sam uradio online? Znam da se ranije spominjalo neko slanje faksa i sl. ali kapiram da je banka primila k znanju.

2. Želim da prebacim te pare na dinarski račun. Koja je "svrha plaćanja" ?

Vidim opciju "Zahtev za prodaju deviza" u meniju, sa iznosom koji hoću da prodam, ali me buni combo box "svrha plaćanja". Tu se spominje sve i svašta, meni treba samo da se "interno" prebace pare.

(vidi sliku)

3. Osim slanja devizne fakture (u iznosu koji je primljen) u inspektorat u roku od 8 dana -- da li je potrebno još nesto uraditi ? Da li nešto posebno treba da bude na toj fakturi ispisano, pretpostavljam engleskim jezikom?

4. Imam onu zelenu sa čipom Intesu Visa Electron Business. Da li je njome moguće plaćanje u inostranstvu ili online (npr. hosting, hotel, benzin, ATM, ... ) direktno sa deviznog računa ?

Paušalac sam, nisam u sistemu PDV.

Trenutno mi je opcija da prebacim na dinarski, onda da podignem pare, pa da idem u menjačnicu i kupujem EUR, pa da ih uplaćujem u drugoj banci gde imam karticu... i u tom procesu svi se ogrebu za procenat.

Help
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	Untitled.png
Pregleda:	730
Veličina:	25,3 KB
ID:	780  
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #2
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

1. Ako si rasporedio priliv kroz FX Client, i pare ti se pojavile na računu - to je to, završio si. Ne treba ništa više.
2. FX Client, u kupoprodaji deviza, napraviš nov nalog za KUPOVINU (banka od tebe otkupljuje devize), i staviš šifru 034: Otkup deviza. Popuniš ostala polja naravno. To ti je menjački posao, banka primeni važeći kurs, i dinarski iznos ti se onda pojavi na dinarskom računu. Oni to proknjiže za 1-2 sata (moje iskustvo), i to je to.
3. Fakturu izdaš klijentu. U devizni inspektorat šalješ kopiju fakture i "Prilog broj 1".
4. Uglavnom sa major karticama (Visa) možeš da plaćaš šta god hoćeš, ali naravno zavisi od prodavnice da li i šta tačno primaju, pa to moraš videti u konkretnom slučaju.
5. Da naravno da se svi ogrebu, takav je sistem. Ti radiš, oni sede i uzimaju procenat Devize možeš da podigneš sa računa jedino po osnovu "putnog naloga za put u inostranstvo", a to posle moraš i da pravdaš. Ako neko ima još neku korisnu informaciju u vezi podizanja deviza sa računa firme neka javi?

Poslednja izmena od Gargoyle : 28. 05. 2010. u 18:56.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gargoyle za poruku:
Staro 28. 05. 2010.   #3
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Ja te devizne transakcije obavljam old school jer nisu česte. Mene bude iz Inteze oko 7:30 da mi pošalju faks kad imam devizni priliv, pa onda, kad sam već ustao, obično popunim taj papir i pošaljem im faks nazad. To legne na račun i to je to. Mislim da je potvrda preko FX-a ekvivalent toga i da ne moraš da im šalješ nikakav papir više čim su ti pare legle na račun.

Što se tiče prodaje deviza, samo se na memorandumu firme napiše zahtev za prodaju deviza i to se preda na šalter. Za prodaju deviza se ne navodi nikakva "svrha plaćanja". Sa druge strane, kad kupuješ devize onda se navodi zašto ih kupuješ. Možda gledaš pogrešnu formu u FX-u.

Inače mi je jedan što radi u Intezi rekao da sve te naloge za prodaju/kupovinu deviza koji stižu preko FX-a, mora da proveri i službenik lično , tj. ne rade po automatizmu, pa mi i on savetovao da je bolje i brže da te stvari radim offline?! Moguće i da je bio u pravu jer sam jednom popunio neki takav zahtev preko FX-a i nikada te devize nisu prodate/kupljene, ne sećam se šta je bilo. Mislim da se ovde još neko žalio da odradi zahtev danas a transakcija se obavi tek sutra ili za par dana?! Tako da sad lepo prošetam malo i predam papirče na šalteru i to se završi za dan.

Citat:
4. Imam onu zelenu sa čipom Intesu Visa Electron Business. Da li je njome moguće plaćanje u inostranstvu ili online (npr. hosting, hotel, benzin, ATM, ... ) direktno sa deviznog računa ?
Može, samo se otvara namenska devizna partija koja se vezuje za kreditnu karticu. Dakle, morao bi s vremena na vreme da prebaciš sredstva na tu partiju. BTW, dobro ispitaj svog savetnika da li je sve povezano kako treba, jer često zaborave da "namensku deviznu partiju za Visa karticu" i povežu sa Visa karticom. Doživelo nekoliko članova DPT-a. Ima jedan check box koji zaborave da čekiraju.

Jednom kad se sve poveže kako treba, offline radi kao i svaka druga Visa Electron kartica, dakle hotele i sve ostalo na samom mestu plaćanja gde se kuca PIN možeš da plaćaš bez problema. Online radi OK u većini slučajeva, ali postoje mesta gde ne prolazi iz nekog razloga.

Poslednja izmena od mileusna : 28. 05. 2010. u 18:51.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 28. 05. 2010.   #4
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Hvala obojici!

@gargoyle - ovo sa 034/kupovinom je izgleda rešenje, zamenio sam potpuno pojmove. Videću da li će se pojaviti, petak popodne, kapiram tek u ponedeljak...

Malo mi je nelogično to da moram da dolazim u roku od 1 dan sa tim faksom, a da ne može da se uradi preko FX-Client... Mislim, onda mi je lakše da kažem klijentu "e, nemoj ništa da mi plaćaš dok se ne vratim sa mora do najbliže Intese"

@mileusna - ovo nisam znao za deviznu partiju...

Računam kao najjednostavniji preduzetnik, kao što trošim "po volji" u dinarima (do 100K dnevno) mogu tako i u devizama. Ne mislim na cash nego karticu.

Npr. odem u radnju i kupim mocart kugle, provučem tu zelenu business karticu, to se skine sa namenske partije... i to je sve, samo sačuvam VISA odsečak (ili otprinam invoice koji mi godaddy pošalje) da ga priheftam uz izvod?
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #5
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Inače mi je jedan što radi u Intezi rekao da sve te naloge za prodaju/kupovinu deviza koji stižu preko FX-a, mora da proveri i službenik lično , tj. ne rade po automatizmu, pa mi i on savetovao da je bolje i brže da te stvari radim offline?! Moguće i da je bio u pravu jer sam jednom popunio neki takav zahtev preko FX-a i nikada te devize nisu prodate/kupljene, ne sećam se šta je bilo. Mislim da se ovde još neko žalio da odradi zahtev danas a transakcija se obavi tek sutra ili za par dana?! Tako da sad lepo prošetam malo i predam papirče na šalteru i to se završi za dan.
I meni se desavalo slicno tako da i ja zahtev za otkup saljem iskljucio offline. Sustina problema je da se taj zahtev (034 ili kako god) za otkup preko Fx clienta salje u Novi Sad (tj. oni ga obradjuju), tako da moze doci do svakojakih problema (nisu bas azurni).
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #6
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
Malo mi je nelogično to da moram da dolazim u roku od 1 dan sa tim faksom, a da ne može da se uradi preko FX-Client...
I jedno i drugo, bilo faks bilo FX, je nelogično ako mora da se uradi u roku od jednog dana a ti si na putu. To su ti naši moderni propisi... Na svu sreću, u praksi je malo fleksibilnije, mene su jednom čekali 5 dana da primim i overim faks.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #7
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Sve akcije koje obavljaš preko FX Client-a, obavljaš direktno u aplikaciji, i van toga ti ne trebaju nikakvi dodatni papiri, faksovi i sl. Zato se to i zove e-banking. Znači FX Client je (dovoljan za) e-banking. Ti naravno sve te iste akcije možeš da obavljaš i lično fizički na šalteru banke, neke možeš faksom, itd., ali je brže i lakše elektronski.

Ovo slanje faksa je više za firme koje nemaju e-banking, pa se onda faksuju sa bankom. Može i emailom, da razmenjujete skenirane papire. Dogovoriš se sa bankom kako želiš.

Ali ti čim dobiješ devizni priliv, obaveštenje ti se pojavi u FX Client-u. Znači kada si ozbiljna firma, svaki dan revnosno sinhronizuješ FX Client, i pratiš šta se dešava . Realno, dovoljno je da pratiš kad očekuješ uplatu. Banka je dužna da te obavesti o svakom deviznom prilivu. Ja sam se sa bankom dogovorio da dobijem obaveštenje o deviznom prilivu na email. Korisno kao notifikacija, a i ostaje ti trag u email arhivi. Onda dalje sve obaviš kroz FX Client.

Tačno je ovo što kaže Mileusna da oni neke elektronske akcije fizički proveravaju (pogotovo kod deviznog poslovanja), ali moje je iskustvo da se sve uglavnom proknjiži za 1-2 sata, u najgorem slučaju bude u toku radnog vremena istog dana. Znaš da platni promet ima radno vreme, pa tako sve naloge koje napraviš do tog vremena, banka treba da proknjiži isti dan (što ti vidiš najkasnije sutra ujutru). Neke akcije se obave momentalno, npr. interni dinarski nalog. Itd. Ako si pisao nalog u petak poslepodne, realno je da očekuješ realizaciju do ponedeljka.

Ako primetiš da nalog koji si napravio nije realizovan recimo ni narednog dana, negde pred kraj radnog vremena platnog prometa ili najkasnije taj treći dan ujutru, nemaš šta dalje da čekaš, neko zoveš podršku, onaj Call center broj - a tako mi je i potvrđeno u podršci kada sam se raspitivao. Ja sve ove akcije (prilive, kupoprodaju, plaćanje) obavljam isključivo elektronski, za 2 godine sam imao 1 zastoj, koji je momentalno rešen pozivom Call centra (podrška).
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #8
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Evo dve bitne stvari koje ce koristiti, nadam se, svima ovde:
- za vece promene trazite rucno bolji kurs - skoro uvek cete dobiti (od banke do banke zavisi na koju sumu moze da se trazi)
- debitne kartice su nezgodne za inostranstvo ako vec nemate device iz izvoza! To je zato sto firmi ne smeju na racunu da stoje kupljene devize vise od 2 dana, i sto svaka kupovina deviza mora da ima razlog (a kreditnom retko kada znate tacan iznos i dan kada cete nesto kupiti). znaci, ako su ti stigle devize, ne menjaj ih u dinare, vec prebaci na visa electron i trosi.
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2010.   #9
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
- debitne kartice su nezgodne za inostranstvo ako vec nemate device iz izvoza! To je zato sto firmi ne smeju na racunu da stoje kupljene devize vise od 2 dana
Netačno. Ja kupujem devize za dinare i onda mi te devize stoje na računu vezanom za karticu bez problema više meseci, do roka koji je određen. Namenski račun za Visa karticu se vodi kao račun za oročeni namenski depozit i kao takav na njemu mogu da stoje devize onoliko dugo koliko si ti naveo prilikom prebacivanja deviza na račun. Pogledaj depozite.

Citat:
, i sto svaka kupovina deviza mora da ima razlog
Tačno, a razlog je kupovina deviza zbog prebacivanja na račun oročenog deviznog depozita za potrebe Visa kartice.

Poslednja izmena od mileusna : 28. 05. 2010. u 23:51.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 29. 05. 2010.   #10
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Btw malo offtopic, da li postoji nacin da se devize direktno pokupe sa racuna firme (agencije) bez da se prebacuju u dinare?
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Cekovi, wire transferi, freelancing, devizno poslovanje :: Pausalna agencija Milance e-Business 10 26. 10. 2010. 23:44
Client side FTP client nixa Web aplikacije, web servisi i software 2 21. 12. 2009. 04:51
Onlajn porudzbina, sistem za placanje...kako na koji nacin darche Sva početnička pitanja 31 23. 07. 2009. 17:50
Primanje para is inostaranstva, ima li promene raindog e-Business 17 03. 10. 2007. 14:03
Banka Intesa Internet Placanje - Info sa eTrgovine nixa e-Business 65 02. 05. 2007. 18:10


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:59.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.