DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 05. 2010.   #11
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Postoji i zasebna Uredba o pausalnom oporezivanju gde sa navodi tacno sta/kako moze da bude pausalno oporezivano. (ima je na sajtu uprave pod Uredbe, ako se ne varam)

36% za doprinose placas u okviru pausalno utvrdjenog iznosa, znaci nije dodatno, vec je sadrzano u tome.
Inace, placas samo PIO (22%) ako si zaposlen negde drugde. (to bi bilo nesto tipa umesto 10000 mesecno, placas 8000)

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Kako znas da ne moze da bude pausalna.Ja sam zakljucio da moze posle citanja zakona o porezu na dohodak - i uredbi o pausalnom oporezivanju.

Dakle ja odavde ne vidim da internet marketing spada u nedozvoljenu kategoriju.
Da li mozda neko vidi?
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #12
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
@mileusna Bio sam u poreskoj upravi i tamo su me posteno izlagali i rekli su mi da internet marketing agencija NIKAKO ne moze da bude pausalna - i da je tako po zakonu. Takodje su mi rekli da je porez samo 10% + 7-8 000. I kada sam pitao da li mogu da dizem novac sa tog racuna bez ikakvog dodatnog poreza rekli su da mogu.
Vidim da je već dosta ljudi pisalo o paušalcima, ja ću samo da se vratim na ovaj deo. Dakle ako nisi paušalac i vodiš knjige, onda nikako ne možeš tek tako da podižeš pare sa računa već sve mora da se pravda. To je zato što te ne oporezuju "paušalno" već po dobiti, a da bi znali kolika ti je dobit ne mogu da ti dozvole da skidaš pare tek tako.

Porez na dobit je isti kao za preduzeća, nije toliko strašno. Ono što je tragično to je da se doprinosi preduzetnika "knjigaša" određuju prema dobiti. Tako ako si recimo ostvario dobit od 2.4M dinara, sledeće godine ti poreska uprava donese rešenje da plaćaš doprinose kao da imaš mesečnu platu od 200.000 dinara, a doprinosi na platu od 200.000 dinara nisu malo. Zato sam rekao da ako sa uslužnim delatnostima probiješ promet od 3M dinara, odmah otvori DOO, jer je agencija u tom slučaju preskupa.

No ne vidim da sve to treba da te brine jer si očigledno idealan kandidat za paušalca.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #13
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Vidim da je već dosta ljudi pisalo o paušalcima, ja ću samo da se vratim na ovaj deo. Dakle ako nisi paušalac i vodiš knjige, onda nikako ne možeš tek tako da podižeš pare sa računa već sve mora da se pravda. To je zato što te ne oporezuju "paušalno" već po dobiti, a da bi znali kolika ti je dobit ne mogu da ti dozvole da skidaš pare tek tako.

Porez na dobit je isti kao za preduzeća, nije toliko strašno. Ono što je tragično to je da se doprinosi preduzetnika "knjigaša" određuju prema dobiti. Tako ako si recimo ostvario dobit od 2.4M dinara, sledeće godine ti poreska uprava donese rešenje da plaćaš doprinose kao da imaš mesečnu platu od 200.000 dinara, a doprinosi na platu od 200.000 dinara nisu malo. Zato sam rekao da ako sa uslužnim delatnostima probiješ promet od 3M dinara, odmah otvori DOO, jer je agencija u tom slučaju preskupa.

No ne vidim da sve to treba da te brine jer si očigledno idealan kandidat za paušalca.
Hvala puno na svim savetima - ovaj forum je pravo osvezenje posle slepaca iz poreske uprave.

U svakom slucaju moram da otvaram pausalno - jer je kao sto kazes svaka agencija u kojoj se vode knjige preskupa. DOO mi nema smisla jer ne volim sva petljanja sa trosenjem sa racuna firme pravdanjem troskova i knjigovostvom.

Da li postoje neki nacin da ubedim "postene radnike" iz poreske uprave da mi usvoje zahtev da budem pausalac.

Alternativna metoda je metaforicna pretnja zatvorom ako mi ne dozvole da budem pausalac. Naravno sve na potpuno metaforicnom nivou tako da ne moze da se ni u kom slucaju protumaci kao iznudjivanje. Svakako da pretnju mogu i da realizujem - posto sam imao svedoke dok sam pricao sa doticnim covekom (ako se on moze tako nazvati) .... da mi je davao lazne obmanjujuce informacije zarad dobiti mesta na kome radi.

Sto je najgore pre par godina sam dobio plaketu za zasluge za razvoj svoje opstine ali kada treba da se makar tretiram kao i svaki drugi (a skoro svi su pausalci) slepac se trudi da me zeza za 200 din vise. Odnosno on misli da je za 200 din vise ali nije zaista toliko vec je vise oko 1 500 000.

Poslednja izmena od buksula : 29. 05. 2010. u 20:06.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #14
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Pa ako je problem samo u šifri delatnosti, ti onda uzmi neku drug šifru, npr. onu 72200 , Izrada kompijuterskih programa i davanje saveta, tako nešto...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #15
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Mislis da te sifre ne proveravaju bas mnogo?

Moja oblast je internet marketing - tj Marketing - a to nije u zabranjenoj listi.

Jedini problem su poreznici koji mi prijateljski ljubazno uz zayebanciju predlazu da vodim knjige i da je pausalno oporezivanje veoma lose.

Ne znam da li je tako u svim opstinama - medjutim znam da bi mogao da imam problema da se izborim za status pausalca jer mi je maymun rekao da je sansa 0% da budem pausalac zato sto je tako po zakonu a on se naravno drzi zakona.
Ne znam da li smeju da imaju neku lokalnu listu ali je po zakonu kao sto sam naveo zabranjeno jedino sledecim kategorijama da budu pausalci.
.................................................. .................................................
1) оснивачу ортачке радње;
2) који обавља делатност из области: трговине на велико и трговине на
мало, осим одржавања и оправке моторних возила, хотела и ресторана, финансијског посредовања и активности у вези с некретнинама;
3) у чију делатност улажу и друга лица;
4) чији је укупан промет у години која претходи години за коју се
утврђује порез, односно чији је планирани промет када почиње обављање делатности - већи од 3.000.000 динара,
5) који је обвезник пореза на додату вредност, односно који се определи
за плаћање пореза на додату вредност у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност. Изузетно од одредбе става 2. тачка 2) овог члана, предузетнику који трговинску или угоститељску делатност обавља у киоску, приколици или сличном монтажном или покретном објекту може се, на његов захтев, одобрити
да порез плаћа на паушално утврђен приход.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #16
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

- Ako imate problem u vašoj lokalnoj sredini, otvorite firmu u nekoj drugoj sredini (a radite gde hoćete).

- Kada se približite sumi od 3 mil din, ako hoćete da ostanete paušalac imate dve opcije:
a) Da zatvorite ovu firmu, i da otvorite novu (na nečije ima bolje).
b) Da kod (ne jako) bliske sume od 3 mil. din počnete da preusmeravate sredstva na neke druge račune.

Ceo problem sa SZR-ima je u tome što je trošak poslovanja mnogo veći sa aspekta nameta Državi. D.O.O. palaća samo 10 odsto na kapitalnu dobit. Znam za pojedince koji su otvorili d.o.o. i oni na njega samo ostavljaju sredstva (ne skidaju ih), i onda na kraju godine ta sredstva imaju samo 10 odsto poreza na kapitalnu dobit, koji se ne računa vlasniku d.o.o.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #17
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
a) Da zatvorite ovu firmu, i da otvorite novu (na nečije ima bolje).
Ne pokusavaj da otvoris pausal na isto lice. PIB ostaje isti za isti JMBG, i ignorise se kompletno ime firme.
Dosta njih je pokusalo isto i sad razmisljaju o nacinu da izadju iz zatvora. (ne preterujem)
Mozda za manje sume promakne, ali ne vredi rizika.

Citat:
Ceo problem sa SZR-ima je u tome što je trošak poslovanja mnogo veći sa aspekta nameta Državi. D.O.O. palaća samo 10 odsto na kapitalnu dobit. Znam za pojedince koji su otvorili d.o.o. i oni na njega samo ostavljaju sredstva (ne skidaju ih), i onda na kraju godine ta sredstva imaju samo 10 odsto poreza na kapitalnu dobit, koji se ne računa vlasniku d.o.o.
I sta onda? Sve kupovati na ime firme??? Kako posle prebaciti na sebe bez ne sitnih poreza?
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #18
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Ako imaš problem u lokalnoj sredini, i misliš da si oštećen, podnosićeš žalbu nadležnom organu, i borićeš se za svoja prava . Pre registracije uvek možeš da odeš na detaljan razgovor za svojim referentom u poreskoj upravi (mislim da oni sebe sada zovu "inspektori"). Otvaranje firmi po drugim mestima, neznam koliko se isplati takva egzibicija, i ko ti garantuje da će u drugoj opštini biti bolje ili gore? Ne vidim zašto ti ne bi dali da budeš paušalac, ako uredno podneseš zahtev i pri tome ispunjavaš uslove. Nije to lutrija, postoji zakon.

Preduzetnička firma koju registruješ na nečije ime, nije tvoja preduzetnička firma, i zapravo je ti uopšte i nisi registrovao . Taj neko je vlasnik, za poslovanje odgovara svojom imovinom, itd. Formalno, pred zakonom. Pa onda kontaj implikacije.

Oko šifri delatnosti smo pričali već 100 puta, pri registraciji navodiš jednu (pretežnu) delatnost, a pored nje možeš da se baviš i bilo kojom drugom. Znači možeš da se baviš internet marketingom i da gajiš piliće u isto vreme.

Poslednja izmena od Gargoyle : 30. 05. 2010. u 20:02.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2010.   #19
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Znam za pojedince koji su otvorili d.o.o. i oni na njega samo ostavljaju sredstva (ne skidaju ih), i onda na kraju godine ta sredstva imaju samo 10 odsto poreza na kapitalnu dobit, koji se ne računa vlasniku d.o.o.
Koliko je meni poznato, plaća se 10% poreza na dobit i dodatnih 10% ako hoćeš dobit da podigneš. Dakle kumulativno ti ne gine 19% poreza da bi pare sa računa firme prebacio na svoj lični kao dobit.

Poslednja izmena od mileusna : 30. 05. 2010. u 20:56.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 05. 2010.   #20
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
- Ako imate problem u vašoj lokalnoj sredini, otvorite firmu u nekoj drugoj sredini (a radite gde hoćete).
Razmisljao sam o tome - ali koliko znam onda moram da promenim mesto boravka koliko ja znam. A to nije bas jednostavno - mislim znam da nije jednostavno jer sam pokusavao vec ali sam posle par meseci odustao.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Otvaranje agencije.Dilema. Milance e-Business 25 08. 06. 2010. 08:57
Otvaranje prvog Internet parka u Srbiji Miloje Sekulic Opušteno 45 17. 06. 2008. 17:09
Šta je IMA - Internet Marketing Agencija? Nikola Vavic Marketing i SEO 18 22. 11. 2007. 00:03
Internet marketing tematika u marketing časopisu Taboo Dragan Varagić Marketing i SEO 0 17. 08. 2005. 12:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:31.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.