DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 05. 2012.   #11
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

^ Hvala puno na trudu i primeru.

Primer je u sustini jasan, posto ima i inline komentara. Mada moze se kao sto kazes zakomplikovati, sto validacijom, sto meta definicijama, a sto jos nekim apstrakcijama. Sto vise automatizma i magicnih stvari to ce biti i kompleksnija implementacija.

Imao bih samo jos 2 pitanja, posto vidim da imas iskustva sa MongoDB-om.

Kako se sajt ili app (ne znam da li je jedna ili vise koje si radio) ponasaju ukoliko ima malo veceg opterecenja istih - npr. par stotina konkurentnih zahteva u sec? Najvise mislim na race-conditions posto koliko sam shvatio, MongoDB zakljucava celu bazu dok se za jednog korisnika obradjuju podaci?

Da li si naisao na jos neke da kazem "klopke" kojih nema u RDBMS svetu. Jedan od primera je ovo verziranje polja. Drugi... video sam na par mesta kada se prave polja u bazi, da samo ime zauzima resurse baze. Ako imas 1000 korisnika u kolekciji users, "username" polje se 1000x pamti, da tako kazem. Pa onda radi optimizacije i performansi npr. mapiraju ga u "usn", pa ga onda "remairaju" u username u samom server/client kodu. Na ovaj nacin (procitah pre neki dan, ne secam se gde) neko je bazu sa 700MB, smanjio na 300MB, sto je vise nego pola.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 05. 2012.   #12
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Nema na cemu

Sto se tice prostora - moj primer je tu uzasno neefikasan jer za SVAKI record cuva verziju. Ovo je nesto sto bi radio u pocetku razvoja, kada postoji velika mogucnost da ces imati izmena same scheme, ili ako ne maris previse za prostor (Mongo je inace vrlo "bahat" sto se prostora na disku tice, barem sa default parametrima, a i ne zaboravimo da po defaultu dodaje svoj _id na svaki record, tako da ako ti je prostor problem - sigurno moze bolje od onoga sto mongo radi po defaultu).

Sto se lockovanja tice, mislim da to zavisi od tvog deployment-a. Mongo nije MySQL i sfere u kojima se oni koriste nisu skroz disjunktne, ali se i ne preklapaju u potpunosti. Opisacu ti ukratko kako ga mi koristimo, ali po meni svaki slucaj je drugaciji. Ako mene pitas nakon nekog vremena sam poceo da razmisljam da je Mongo u klasi sa Memecahced-om (samo nabudzen) bre nego sa raznim RDBMS-ovima.

Dakle: mi koristimo ReplicaSet opciju gde imamo master u koji se pise (to ne rade web workeri, nego za to koristimo taskove - za queue inace isto koristimo mongo ali to je nevezano za celu pricu). Front end web serveri imaju svaki svoj mongo koji replicira mastera, i u te mongo-e se nikad ne pise (osim replikacije naravno ali je ona jako brza) vec samo cita iz njih. Dakle lag replikacije postoji (otud ona rec 'eventual' u frazi 'eventual consistency'), ali je nama nebitan, dakle kao sto rekoh zavisi od aplikacije (mi imamo peakove sa nekoliko stotina upisa, ali realnost je par desetina u sekundi).

Sami upisi na mastera su uzasno brzi - ali kad kazem uzasno mislim jako uzasno, hiljade u sekundi, pre ce ti algoritam biti bottleneck nego Mongo.

Ovo sve sto sam ti opisao sa ops strane nije trivijalno, ali nije ni nocna mora (Mongo ReplicaSet nije bas jednostavan za koriscenje, srusio nam je sajt 2 puta dok nismo provalili kako bezbolno da dodajemo servere, ali se sve zavrsilo na fabric skripti od par stotina linija koja to sada vrlo bezbolno radi).

Sto kazu ono TL;DR:

Mongo je okej sistem, ima svoje mracne strane, ali u definitivno vise nego pristojan. Sve zavisi od tvoje aplikacije, ali kad razmisljas o tome gde da ga koristis (a i vecinu nosql resenja), pre razmisljaj: memcached sa vise opcija a slabijim performansama (isto pogledaj i Redis), nego felksibilniji MySQL.

PS. Nije bas tako strasno sto zakljucava celu bazu - pogledaj http://www.mongodb.org/display/DOCS/...ncurrency+work ali ako ti je to problem mozda ti treba redizajn .
djipko je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" djipko za poruku:
Staro 28. 05. 2012.   #13
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Prostor na disku nije problem, mada bez obzira na to nismo za rasipanje resursima.

Inace Redis ce verovatno biti u stacku posto nam je potreban pub-sub za real-time.
Pa su sada varijante, nosql ili Mysql, gde bi one stvari koje su usko grlo, ako je nosql isle manje u Redis (posto pomenuh da je vec skoro izvesno clan stacka i da moze da radi i kao Memcache), ili ako je Mysql onda bi vise stvari imalo neki vid predstavljanja u Redisu.
Sustina je da posto ce biti dosta sadrzaja u vidu agregacije da tako kazem, da ubrzamo i sprecimo masivno pisanje JOIN-ova nad x tabela. Trenutno nemamo bazu, pa mi je jedan od ciljeva da sada ako moze identifikujemo stvari kojih se treba paziti ili obratiti vecu paznju ako radimo sa MongoDB-om (slicno sto si pomenuo da ti niko nije rekao da treba verzirati polja).

U svakom slucaju, jos jednom ti hvala puno na trudu i vremenu. Imao bih jos par pitanja, ali neka budu ovo za sada. Dosta si mi pomogao i ovako .
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2012.   #14
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Meni zvuci super zanimljivo to sto pokusavate (ako sam dobro razumeo). Moj savet - probajte prvo braindead pristup - memcached ispred mysql-a sa lukavo odabranim diskriminatorom... dobre su sanse da ce vas samo to daleko odvesti.

Ja sam uvek protiv komplikovanja ako nije bas nuzno
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 05. 2012.   #15
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Slazem se sa tobom. I mi smo za KISS .

Odatle i npr. odluka da ne koristimo Memcache, kada vec imamo u stacku Redis koji moze da potpuno zameni Memcache funkcionalnost.
Problem kesiranja, pub-sub resen - barem na papiru.

Sada sama baza - persistence sloj. Nemamo iskustva za Mongom, ali imamo sa par RDBMS. Znamo sta nam je problem u RDBMS-u, ali ne znamo u Mongou. Jeste brzi za stvari koje nam treba (JOIN replacement), jeste donekle parsovanje rezultata na relaciji db-app lakse (strukture objekata vec cuvamo u MongoDB onakve kakve ih "skoro" i koristimo), ali opet nemamo nijedan nosql production projekat, pa imamo nepoznanice.

Videcemo...
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.