DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 02. 2008.   #11
Djuki
profesionalac
Professional
 
Avatar Djuki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Pancevo
Poruke: 251
Hvala: 60
47 "Hvala" u 34 poruka
Djuki is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Djuki Pošaljite poruku preko Skype™ za Djuki
Default

Startne pozicije ovde i u silikonskoj dolinu naravno da nisu iste. Da bi ovde neko zaradio gomilu para na web-u mora da ima vrhunsku ideju i da je vrhunski realizuje uz neizostavni pocetni kapital.

Ja sam upravo odlučio da "ubijem" neke svoje projekte, jer osim ideje ja nemam ništa drugo. A od ideja se ne živi.
__________________
Blog | Facebook | Twitter | PHP Srbija
Djuki je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #12
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Opstinski pisar koji ne moze da dodje do npr. merchant accounta, a vidi kako ga svaka baba dobija za 50$/mo. Ili mu je za small business loan potreban i bubreg kao garancija

Ne kazem da odavde ne moze da se uradi nesto ozbiljno, samo da je neproporcionalno teze.

Poslednja izmena od McKracken : 16. 02. 2008. u 22:41.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #13
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Problem je nas mentalitet. Zapadni sistem vrednuje stvari kroz novac. Ovde jos uvek Inat ima prednost nad drugim stvarima. Kako je Srbija na vetrometini vekovima unazad, izgleda da se kod ljudi razvio gen da cuvaju ono sto imaju umesto da dele i unapredjuju to sto imaju.

Ignorisanje cinjenice da si u Srbiji je jako tesko i nemoguce. Potrebno je mnogo energije bespotrebno potrositi da ignorises cinjenicu da je neki komsija koji ima pekaru kupio trosoban stan za 3 godina drzanja jedne pekare, a ti se ubijas svaki dan radeci nesto za sta te ljudi shvataju u najmanju ruku nenormalnim.

Ovde trebas od necega da zivis. Dok zaradjujes pare od kojih treba da zivis, malo vremena ostaje da se covek posveti nekoj ideji koju ima. Da kazem da nemamo VC-e, ne bih bio u pravu (projekat Startup-Show nije uspeo zbog nedostatka ideja, ne zbog nedostatka finansiranja). Ovde ima ljudi koji zele da uloze novac. Medjutim, ti ljudi nemaju dovoljno veza u industriji koji mogu taj projekat da proslede dalje. U Dolini VCje i vodic koji poznaje industriju, koji moze da kanalise tvoju ideju. Ovde kod nas mozes dobiti samo pare sto ne garantuje uspeh.

I najveci problem kod nas je to sto su klinci izgubljeni... U USA imas procentualno vise debila medju mladima nego li kod nas. Medjutim, ima onih koji vide vise od drugih i to vide sa svojih 17-18 godina. Kad si mlad, imas energije da radis i grabis. Koliko ja znam, ovde ima dva lika koji svojim godinama mogu da naprave nesto veliko, samo kad jedan ne bi bio previse bezobrazan, a drugi previse uobrazen. Elem... Poenta je sto kod nas ljudi izadju sa faxa sa 24/25 godina (u najboljem slucaju), onda ih potapsu po ramenu i oteraju da budu asistenti i da sluze profesorima. Ostali koji ostanu u struci posle toga krenu da rade outsourcing i tu se uljuljkaju dobrim platama tako da ih bas briga da zamaraju mozak za neku "utopisticku" ideju. Svejedno, za sve njih je isuvise kasno da pokrenu nesto sto ce promeniti svet. Treba biti mlad i lud.

Imati dobre strucnjake je potreban, ali ne i dovoljan uslov. Indija i Pakistan ih imaju preko glave, ali su oni marva koja radi i koja nikad nista nece promeniti.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #14
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

well, ako govorimo o valley-u i tzv. "valley spirit-u", skrenuo bih samo paznju na to da uspesni tech startup-i (primetiti tech) retko postaju sa stavom da sklepas nesto cime ces zaradjivati novac od ad-ova i affiliate programa - ne omalovazavam taj pristup, ali to je prosto druga kategorija. treba shvatiti da postoji odredjeni problem i resiti ga, novac dolazi samo kao eventualna posledica okolnosti na trzistu i sposobnosti onih koji se nalaze u kljucnim ulogama. potpuno drugaciji mindset - daleko od lokalnog, tako da je bilo kakva paralela, ne samo u kontekstu infrastukture i investicija, potpuno nemoguca.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #15
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Ljudi moji, gledate u krivom smjeru. Dolina je lijepa, ali malo je daleko i tamo prolaze neke druge stvari -- bacite pogled na Europu.

Dođite na Web.Start i druge konferencije; prijavite se na Seedcamp; pokrenite podružnicu u Londonu (Ilija, mislim da bi ti sad pomalo mogao početi razmišljati u tom smjeru); pratite TechCrunch UK a ne originalni.

U Europi postoji još puno neiskorištenog potencijala -- u Ameriki je lako kad oni imaju isti jezik na cijelom tržištu, ali upravo u tome i leži naša prednost.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #16
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Elem... Poenta je sto kod nas ljudi izadju sa faxa sa 24/25 godina (u najboljem slucaju), onda ih potapsu po ramenu i oteraju da budu asistenti i da sluze profesorima. ... Treba biti mlad i lud.
Ne mozemo svi da budemo asistenti. Problem je jer niko (vecina mladih) nece da radi.
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #17
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Da kazem da nemamo VC-e, ne bih bio u pravu (projekat Startup-Show nije uspeo zbog nedostatka ideja, ne zbog nedostatka finansiranja).
Bio bi u pravu, itekako. Vi baš i nemate VC-a, čak i mi imamo samo jednog; naravno tu su i oni smješteni u Austriji i Sloveniji koji ciljaju na cijelu regiju, a i ostali europski i globalni fondovi polako počinju gledati i na ovu našu malu regijicu.

Ali citirao sam gornju izjavu jer se mora shvatiti da ovi investitori koji su postojali u Startup Showu ne da nisu VC-ovi, već nisu nikakvi realni investitori u startupe. U to sam vrijeme i ja vjerovao da projekte može financirati bilo tko, ali u međuvremenu sam puno toga naučio.

Kao prvo, da pojasnimo što su to VC-ovi, odnosno venture capital investitori, ili kako to hrvatski zakon naziva "fondovi rizičnog kapitala" (što je naravno glupost, jer nije rizičan kapital, nego tvrtke u koje ulažu). Dakle, riječ je o fondovima koji prikupljaju sredstva raznih investitora (koji mogu biti bogati pojedinci, ali su češće razne kuće za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i tome slično) te ih plasiraju u firme u ranim fazama razvoja. No venture investitori vrlo rijetko -- osim možda u Silicijskoj dolini, gdje je konkurencija investitora enormna -- ulažu u tvrtke u tzv. seed fazi, odnosno one koje tek nastaju i još nemaju ni proizvod ni klijente; kako se iskristaliziralo na lanjskom Web.Startu nepisano pravilo je da je donja granica ulaganja oko 400.000 EUR, ispod toga ne mogu opravdati investiciju svojim ulagačima.

Stoga ove investitore koji su bili nađeni za Startup Show nemojte ni u ludilu izjednačavati s venture fondovima. Oni bi po nekim kriterijima bili bliže tzv. angel investitorima, no i tu fali još dosta. Naime, angel investitori su u pravilu pojedinci koji ulažu vlastiti novac (ponekad su udruženi u tvrtke ili "fondove", ali si u dalje pojedinci u pozadini), ali i znanje i iskustvo u određenoj branši i biznisu općenito. Angeli ne investiraju po principu "evo ti parsto iljada, vratiš mi nagodinu duplo", već ulaze kao partneri, ne očekujući realan povrat svog kapitala (a kamoli zaradu) za manje od nekoliko godina.

Ovdje sam samo zagrebao površinu toga što su to VC i angel investitori -- ali činjenica je da vi (koliko sam upoznat) imate praktički nula kvalificiranih investitora; kod nas se stvari pomalo mijenjaju nabolje, ali još smo daleko od Europe.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #18
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Da li ima neki primer dobrih i uspesnih projekata iz zemalja koje su po stupnju razvoja kao i Srbija?
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" STELLANOVA za poruku:
Staro 16. 02. 2008.   #19
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

srenuli ste sa teme ...

Nego , moje razmisljanje da ne samo da nemamo istu startnu poziciju kao ovi preko mora, vec da i ne iskoristavamo pozicije koje su nam tu . Ne pricam o ljudima generalno , nego recimo o populaciji koja posecuje dpt ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2008.   #20
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
E drugari,ovo je Srbija trenutno.
Dajem ovde licni primer cisto da vidite zasto u Srbiji nema PHP programera.
Ja sam 78 godiste i radim vec 6 godina u Vojsci kao obican mis,nisam neki veliki cin,a plata mi je mesecno na racun 40 000+ dnevnice koje izadju otprilike jos 50% na tu cifru.Znaci 60000.Nek je to recimo 700 eura.Plus 36 radnih dana odmora godisnje+7 dana oporavka+besplatna na VMA+6 meseci beneficije.

Koliko ja znam da racunam ta bruto plata od 1400$ u Srbiji vredi otprilike koliko i moja u Vojsci.

E sad,ja kad krenem na posao ostavim lepo mozak na policu a kad se vratim sa posla redovno legnem da spavam, a cesto i na samom poslu.IQ ne valja da mi bude iznad 100,a neophodno je da znas da radis sa lopatom(ne laptopom),asovom.
Takodje znam iz pouzdanih izvora da je plata za djubretara u Pancevu oko 30000.

Sad, ja sam nesto ceprko po ETF-u u svoje vreme pa mi ostali kompleksi da treba da ucim i da budem pametan, pa sam zadnje 3 godine ceprko malo po kompu i naisao na Macromedia DW,HTML,CSS,JavaScript,GIMP,Linux,Apache,PHP,MySQL ,AJAX,AMFPHP,…
Tim redosledom.
I nisam ja neki strucnjak, al radio sam na sajtovima,i jos radim, koji zahtevaju vise od jedne godine razvoja.I to sam samcijat ako ne racunam 3 jpg slike od nekog dizajnera.I nisam trazio neke pare za to <500 eura, jer kontam da je dobro iskustvo.I znam da primenim Nested Set model za kategorije u MySQL-u.

Takodje sam sestri koja je drzala malecku skolu stranih jezika napravio sajt za tu istu skolu(HTML,CSS,1 strana PHP) i znam da je taj sajt (ocajno uradjen i bez odrzavanja) njoj donosio min 30 prijava za kurseve mesecno.Cist profit, po jednom kursu je otprilike 30 eura.30*30=900 eura mesecno za firmu.Po mojoj logici, toj firmi (skola stranih jezika) isplati se da placa mesecno 400-500 eura nekog klinca koji zna da crtka u DW-u samo da im odrzava sajt i javlja se na mejlove.Sajt ih i onako nista ne kosta.

E sad vi meni recite, zasto ja da menjam posao na kojem ne moram da ukljucujem mozak za posao koji se sastoji od razmisljanja i povrh svega da imam verovatno manju platu nego do sad.Ne pada mi na pamet.To sto ljudi koji vode firme nisu sposobni da prodaju moje znanje nisam ja kriv.
I znam da nema u Srbiji dosta PHP programera koji stvarno znaju nesto,makar ja ne znam ni jednog, ali sa druge strane imamo i firmi koje vam prodaju bajnu pricu o poslu u naredne 3 godine za solidnu kintu <1000, a onda posle odradjenog i neplacenog prvog posla (custom CMS za 7 dana)vam se vise nikad ne jave.I to bas iz Kragujevca.

Jednostavno, takva nam je zemlja.Bolje prolazi djubretar od programera.
Naravoucenije je da ako hoces da radis neki posao mozgom, nijednom Srbinu ne smes ni da pricas sta radis a kamoli da radis sa njim.Naravno ako nisi spreman da krades,lazes i gazis sve pred sobom, a ja izvinte nisam.
P.S. Komentar koji sam dobio na temu mog ranijeg oglasa za posao.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
naplata u hrvatskoj za srpsku firmu raindog e-Business 0 03. 09. 2009. 22:46
Sta je potrebno za firmu? chux Opušteno 5 22. 09. 2006. 17:26
Legalno plaćanje preko net-a za firmu nesh e-Business 8 20. 10. 2005. 16:07


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:20.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.