DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 02. 2008.   #41
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

da naspamujem i ja... prosle sedmicu sam proveo u Zagrebu, posetivsi i firmu koja ima 150 zaposlenih i bavi se izmedju ostalog webom. Aktivna je u jednoj drzavi ali to radi jako dobro, i verujem da su zadovoljni time sto rade. Ne možemo svi biti globalni, i sami ste rekli da je broj propalih poduhvata neizbrojiv, ali ako nadjemo nišu i u njoj se razvijemo na kvalitetan način verujem da se mogu privući ozbiljniji investitori.

E sad, ono sto sam i na blogu rekao, Zuckerberg je jedan, kao što je i Tesla jedan i ko već sve ne. Mislim da se ne treba zanositi već zagristi za jednu ideju, konstantno učiti i razvijati se, radeći na nečemu u šta verujete i volite, i angažujući ljude oko sebe koji vam mogu oko toga na bilo koji način pomoći. Dosta nas veruje da smo stručnjaci u više oblasti, i predstavljamo ništa drugo do hodajuću enciklopediju weba, ali naprosto nije tako, a ako imate dobru ideju verujem da ćete naći i ljude koji će vas pratiti. Ovo verujem da se neće desiti skoro, potrebno je odredjeno sazrevanje i domaćeg tržišta, promocija, ozbiljnija povezivanja u okviru regije, dolazak većih grupacija koje bi malo više njušile regiju i sagledavale šta se ovde zapravo radi.

Off Topic: Ko sam ja da o ovome pričam? Verovatno niko, ali verujem da i većini ovde silikonska dolina deluje kao i srednji svet, imaginaran svet sastavljen od vilenjaka i raznoraznih čudovišta... Izvinjavam se ako sam rekao neku glupost... Sjajna tema btw
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem

Poslednja izmena od Eniac : 17. 02. 2008. u 15:23.
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 02. 2008.   #42
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Babić Pogledajte poruku
nego da rizikuju i krenu solo sa svojom idejom jer im je pun ***** godina siromaštva i spajanja kraja s krajem.
Ja bih se opet vratio na početni kapital, jer znam zašto sam ja outsourcovao sve ove godine, uz rad na svojim projektima, te mi niko ne može prebaciti da sam se uljuljkao sa dobrim outsourcing platama Štaviše, sada sam potpuno napustio bilo kakav outsourcing.

Dakle zašto outsourcing, zato što je trebalo plaćati kiriju, račune, hranu... drugim rečima trebala mi je ili jedna plata za preživljavanje (a to se kod nas svodi na min 500 EUR) ili da neko finansira početni razvoj mojih projekata.

Sećam se da je Bluesman u svom osvrtu na FOWA, pričao kako se projekti do 20.000 EUR tamo smatraju test projektima, ali nama te stvari izgledaju tako daleko. Tako da koliko god to otrcano zvučalo, mislim da su politika i stanju zemlji, vizni režim, (ne)približavanje EU i sl. najveća prepreka da se ovde razviju neki start-api. Uopšteno govoreći naravno, izuzetaka će uvek biti...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 02. 2008.   #43
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Eniac Pogledajte poruku
E sad, ono sto sam i na blogu rekao
Off Topic: A da ti malo središ taj blog? Već neko vreme tekstovi koji se pojavljuju u feedu ne vide se na webu? Ili to tako treba, sadržaj samo za blog subscribere, a?
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #44
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Mislim na ekonomsko politicki stupanj tako da ta dva primera koja si postavio ne piju vodu. Jednostavno ne mozete ocekivati da neko u banana drzavi kao sto je Srbija napravi projekte tog tipa. Da je moguce postojali bi primeri uspesnih projekata iz Srednje Amerike, Afrike i Bliskog Istoka...
Blago vama ako se s takvima uspoređujete...

A što se tiče uspješnih projekata, treba razlikovati dvije stvari: projekte koji su napravljeni u nekoj zemlji, i projekte koji su došli iz neke zemlje. Ova moja dva primjera bili su ustvari male klopke: ni Skype ni Seesmic nisu došli iz Estonije i Rumunjske, već su samo tamo nastali. U prvom slučaju osnivači su Danac i Šveđanin, tvrtka je registrirana u Luksemburgu, a HQ office je u Londonu, dok je razvoj odrađen u Estoniji; u drugom slučaju osnivač je Francuz koji se nedavno preselio u Kaliforniju, a razvija se u Rumunjskoj.

Poanta je u tome što strani ulagači nisu pretjerano voljni ulagati u projekte iz ovih naših malih zabiti ne zato što im se možda projekti neće dopasti, već zato što nemaju pojma kako bi mogli -- pravno i operativno -- pratiti svoje ulaganje. Evo primjera Zemante iz Ljubljane -- a Slovenija ne samo da je u masu stvari ispred Hrvatske i Srbije, nego je već dugo i u Europskoj uniji: kad su dobili 50.000 EUR investicije u sklopu Seedcamp programa, nikom u Londonu nije bilo jasno kako da to naprave dok nisu dogovorili tzv. "flip": osnovali su tvrtku u Londonu, na nju su prenijeli vlasništvo slovenske tvrtke, i na kraju je investicija bila u londonsku tvrtku, a ne slovensku. Budući djelatnici će se zapošljavati u Londonu kad je riječ o business developmentu (manageri, sales), dok će se razvoj raditi u Ljubljani gdje će još zaposliti novih ljudi.

Drugim riječima, ako projekt zahtijeva određenu investiciju da bi se pokrenuo (osim one najranije faze razvoja), onda zaboravite da će vam netko doći i pokucati na vrata: treba razviti rješenje i ponuditi ga po svijetu, i tako je svugdje u tzv. "novim ekonomijama" a ne samo u Srbiji.

S druge strane, danas je bootstrapping model dostupniji nego ikad ranije, i da bi se prodao bilo gdje u svijetu treba ti puno manje sredstava i za razvoj i za distribuciju. Ja osobno jako cijenim Iliju što je imao hrabrosti i volje napraviti upravo to -- napravio je proizvod i distribuira ga po svijetu ne razmišljajući previše o tome podržava li to njegova okolina ili ne.

U osnovi, rekao bih da za zemlje poput naših postoje ova dva modela: razvij rješenje i nađi za njega podršku u Europi, ili razvij rješenje i prodaj ga izravno, preko Interneta. Oba dva zahtijevaju puno rada i truda, ali to vrijedi za sve -- tako je i u Silicijskoj dolini, i u Londonu, a tako će biti i jednog dana kad Hrvatska i Srbija budu imale razvijeno tržišno gospodarstvo.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Berislav Lopac za poruku:
Staro 18. 02. 2008.   #45
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Blago vama ako se s takvima uspoređujete...
Pa to je realnost. Nema sta da se uzdizemo, lepo se to videlo i juce a vidjace se i u buduce sve dok se svest ljudi ne promeni.

Citat:
A što se tiče uspješnih projekata, treba razlikovati dvije stvari: projekte koji su napravljeni u nekoj zemlji, i projekte koji su došli iz neke zemlje. Ova moja dva primjera bili su ustvari male klopke: ni Skype ni Seesmic nisu došli iz Estonije i Rumunjske, već su samo tamo nastali. U prvom slučaju osnivači su Danac i Šveđanin, tvrtka je registrirana u Luksemburgu, a HQ office je u Londonu, dok je razvoj odrađen u Estoniji; u drugom slučaju osnivač je Francuz koji se nedavno preselio u Kaliforniju, a razvija se u Rumunjskoj.
Ta dvojica su potekla iz normalnog i uredjenog drustva tako da... Mislim, uporedjivati Estoniju i Rumuniju sa Srbijom je malo neukusno, ti ljudi bar nesto rade za razliku od vecine u Srbiji...

Citat:
U osnovi, rekao bih da za zemlje poput naših postoje ova dva modela: razvij rješenje i nađi za njega podršku u Europi, ili razvij rješenje i prodaj ga izravno, preko Interneta. Oba dva zahtijevaju puno rada i truda, ali to vrijedi za sve -- tako je i u Silicijskoj dolini, i u Londonu, a tako će biti i jednog dana kad Hrvatska i Srbija budu imale razvijeno tržišno gospodarstvo.
Ne mozes stavljati Cro i Srbiju u isti kos. Nije fer prema svemu sto se u Cro radi...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #46
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Ne mozes stavljati Cro i Srbiju u isti kos. Nije fer prema svemu sto se u Cro radi...
Potpuno je nebitno što se gdje radi. Poanta mog posta (evo ti skraćena verzija ako je prethodna bila preduga da ju cijelu pročitaš) jest da postoje samo dva modela:

U prvom modelu trebaš pomoć kvalificiranih investitora, a njih nećeš naći ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj, ni u Rumunjskoj, ni u Estoniji, ali ćeš iz naćina zapadu. A na zapadu neće znati što će s tobom i kako te nadgledati, a to vrijedi jednako ako si iz Srbije ili Slovenije ili Estonije (vrijedi čak i za nove članice EU, pa čak i za onu koja predsjeda Unijom), sve dok ne osnuješ tvrtku (i) na zapadu.

A u drugom modelu možeš prodavati svoj proizvod od bilo gdje na svijetu, kome kod želiš, zahvaljujući Internetu. I to opet vrijedi i za Srbiju (Ilija!), i za Hrvatsku, i za bilo koju drugu zemlju.

Ništa osim ta dva modela nije realno -- ali oni jesu, provjereno i dokazano.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #47
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@Stellanova: gde živiš ti poslednjih godina? Ja sve vreme mislim da ne živiš u Srbiji, a sada sam zbunjen ovim komentarima, možda sam ja sve pogrešno shvatao ovih godina.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 18. 02. 2008.   #48
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Berislave, i kakav ti zakljucak nudis? Ljudi su u Srbiji glupavi, nesposobni i bez ideje?

@blues

Nisam shvatio poentu tvog posta?

Ne zivim u Srbiji btw.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #49
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Poenta je manje više da u Srbiji ne možeš da očekuješ inesticiju o kojoj će pisati TechCrunch, ali možeš da počneš posao gde nakon početne investicije (kredit, ušteđevina, pomoć prijatelja...) ulažeš zarađeni novac nazad u firmu i na taj način rasteš (bootstrapping).

Zar je to stvarno TOLIKO teško skontati iz dva opširna posta?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 18. 02. 2008. u 16:44.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #50
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Poenta je manje više da u Srbiji ne možeš da očekuješ inesticiju o kojoj će pisati TechCrunch, ali možeš da počneš posao gde nakon početne investicije (kredit, ušteđevina, pomoć prijatelja...) ulažeš zarađeni novac nazad u firmu i na taj način rasteš (bootstrapping).
Što znači da se IT biznis trenutno u Srbiji razvija na konzervativniji način, ni nalik na zapadnjačke start-up priče. Nema puno razlike između domaće IT firme i onog što je prodavao cigare na kartonskoj kutiji pa otvorio kiosk, pa STR, pa supermarket...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
naplata u hrvatskoj za srpsku firmu raindog e-Business 0 03. 09. 2009. 22:46
Sta je potrebno za firmu? chux Opušteno 5 22. 09. 2006. 17:26
Legalno plaćanje preko net-a za firmu nesh e-Business 8 20. 10. 2005. 16:07


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 03:11.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.