DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Linkovi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Linkovi Linkovi do interesantnih sadržaja. NO SPAM! Svaka nova tema zahteva odobravanje pre prikazivanja

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 12. 2006.   #11
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

TIME ili je poranio, ili otkrio toplu vodu, ili žestoko omašio izborom. Ova fora sa ogledalom i nije nešto revolucionarna. Stara je priča za jedan zoo vrt u Americi koji je poznat po najkrvoločnijim zvjerima na svijetu, a ispod natpisa "najopasnija životinja na svijetu" drže ogledalo. Ili što je uradio jedan od američkih časopisa (moguće čak i Wired) prije par godina, kad su slikali kuću svih svoj pretplatnika (neka velika baš cifra), tema broja je bila privatnost i svi su u štampanom magazinu na prvoj unutrašnjoj korici dobili fotografiju svoje kuće u visokoj rezoluciji i poruka u fazonu "znamo gdje živite..."

Da se vratim na temu. Ima jedna epizoda u Simpsonima, davno prije Web2, negdje tamo u 90-im, kad se Homer zakači na Internet i napravi svoj načičkani sajt na foru GeoCities sajtova, odnosno MySpace danas. I zatim sjedi čitav dan ispred kompa i gleda dolazi mu iko na sajt, ali counter (jebote svi smo više zaboravili ovaj nekad nezaobilazni dio svakog sajta) da se pomjeri sa nule. Onda promjeni sajt, predstavi se kao Mr.X i počinje da piše i izmišlja afere u Springfildu i postane najposjećniji medij u Springfiledu :-)

http://www.thesimpsons.com/mrx/ (evo sajta iz epizode)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Com...e_Menace_Shoes
http://www.thesimpsons.com/episode_guide/1206.htm


Samim tim, stvar je samo lične vještine kako će neko iskoristiti snagu medija. Da li neko vrši veliki uticaj kroz blogosferu ili TV talk show, po meni je sasvim svejedno, stvar forme. Bitna je suština.

Citat:
Dejan Bizinger:
Počelo je doba kada Vox populi ima sve veći smisao i više ne predstavlja samo populističku frazu. Sve veći uticaj ima glas tzv. "običnog" korisnika Interneta koji ne sedi skrštenih ruku i samo čita tekstove i gleda razne sadržaje nego ih i stvara.

http://blog.b92.net/node/3396
Uticaj običnog korisnika po meni ne postoji. Vrhunac za malog čovjeka je domet od 30 sekundi o kome sam pisao. Čak i onaj ludak Zmaj od Šipova kontinuirano radi na svom publicitetu, na način na koji već radi i traje duže 30 sekundi.

Samo je stvar brzine koja možda daje privid lakoće lakšeg plasiranja informacije i dezinformacije, koja je opet stvar svijeta u kome živimo: kompjuteri, mobiteli, sataliti sve su ubrzali. Mislim, ako neko vrši uticaj time što će se registrovati na dating sajt, kliknuti digg taster, pokazati slike na Flickru, reći Marku Vidojkoviću da je debil u komentarima na b92 blogu, onda je u žestokoj zabludi...

@ e-Miloje: važi se
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 12. 2006.   #12
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Uticaj običnog korisnika po meni ne postoji.
Ma kako bre?

Pa imaš mnogo primera gde je upravo nečiji blog doveo do nekih većih promena.

Npr. Mark Russinovich je na svom blogu opisao kako kupiš običan muzički CD od Sonija i popiješ rootkit na Windowsu. Masa blogera, malih, a kasnije, i velikih sajtova je to prenela, pokrenulo se.. i na kraju tužilaštvo pokreće istragu. Rezultat? Sony povukao tu "zaštitu" i ovih dana su se dogovorili i oko odštete koju će da isplaćuju (mislim da moraju da isplate oko $50M na račun štete).

Pa ajd sad baš da vidimo koja će kompanija da uradi nešto slično. Da li bi se ti kao menadžer sad odlučio da ugradiš takvu zaštitu? Pa može, al računaj ako tamo neki Mark otkrije stvar, da si verovatno ostao bez posla.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 23. 12. 2006. u 23:41.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 12. 2006.   #13
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Uticaj je napravio Mark Russinovich, a masa je prosirila vijest. Uticaj tako funkcionise odkad je ljudi

Na Guglu 400,000 for Mark Russinovich, znaci nije anonimus u pitanju. Pa i da je i anonimis, ja evo recimo nadjem neki bag Sony PS3 npr. da se konzola na odredjenu foru moze zapaliti sama od sebe, roknem na digg, ovi to kao izdiguju, linkuje mi pricu neki uticajni blog, recimo Engadget. Prica zatim stigne do agencije koja radi PR sa MS XBox, za mjesec dana tvoja supruga procita to isto uz jutarnju kafu u Blicu
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 12. 2006.   #14
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Pa sad, nije Mark bio anonimus, ali koliko rezultata bi Google dao PRE cele priče? Pazi, ko god je preneo vest (a nema ko nije), pomenuo je njegovo ime, to se vuklo po internetu mesecima.. tako da od tih 400,000 danas, pitanje je koliko je bilo pre. A da nije interneta, kako bi se uopšte i pročulo, još tako efikasno, tu je caka.

Pa imaš ti još primera, nemoj da me teraš da kopam Šta je sa onim zapaljivim baterijama za laptope? I to je tako krenulo.. pa su na kraju svi veći proizvođači obustavili isporuke (opet) Sony baterija.

Dakle, ne vidim da stoji da pojedinci nemaju nikakvog uticaja, što si ti bio napisao, a ne vidim zašto mi sad objašnjavaš kako se vesti prenose, itd.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 23. 12. 2006. u 23:54.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 12. 2006.   #15
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default ajde

Citat:
Originalno napisao degojs
Pa imaš ti još primera, nemoj da me teraš da kopam Šta je sa onim zapaljivim baterijama za laptope? I to je tako krenulo.. pa su na kraju svi veći proizvođači obustavili isporuke (opet) Sony baterija.

Dakle, ne vidim da stoji da pojedinci nemaju nikakvog uticaja, što si ti bio napisao, ne vidim zašto mi sad objašnjavaš kako se vesti prenose, itd.
Onda cu ja da zamolim mungosa da mi napise clanak za magazin

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 12. 2006.   #16
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Kažem ti, pojedinci mogu da naprave uticaj preko drugih pojedinaca koji imaju uticaj. Ista je stvar da ja oktrijem 1984. neki error u Apple Macintoshu, odem kad svog drugara IT novinara koji pise recimo za PC Magazine i ispricam mu pricu koju on objavi. I sad sam ja napravio uticaj ili drugar koji je to objavio, ili novina u kojoj on radi? Nemam formalni trening iz ove discipline niti obrazovanje pa ne mogu da koristim prave izraze, ali shvatas sto ocu da kazem.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #17
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Ma dobro, meni je glupo da teram dalje.. Ti uopšte ne vidiš ulogu koju je tu odigrao internet i pojedinac. Đavola bi se ta priča tako brzo prenela (ako uopšte i bi), da nije interneta, Mark Russinovich ili ne. Šta je tek reći za npr. Bev Harris? Šta je reći za snimke kad (opet) policija mlati tamo nekog tipa, pa se to objavi na YouTube, pa bar nešto bude urađeno po tom pitanju jer sve velike kuće to dalje prenose, itd..

Totalno je nebitno što je na kraju to preuzeto od velikih medijskih kuća i što je išlo preko njih. Pa naravno da jeste, one i imaju snagu da dalje teraju priču, a u tome i jeste fazon, jer pre ne bi ni te medijske kuće i poznatiji novinari ni znali za takve priče.

Pa iluzorno je očekivati da će jedan pojedinac na blogu da tera veliku medijsku kampanju mesecima.. Bitno je da je dao informaciju, da su upravo te kuće mogle da saznaju, da se lako prenosi priča i slično.

Ne razumeš uopšte poentu.

P.S.
Evo još jedan primer: šta je sa EU i odbacivanjem zakona o softverskim patentima? Pa ko je pokrenuo i vodio kampanju ako ne pojedinci i mali sajtovi, razmenjivali mišljenja, gurali u tom pravcu, itd, itd. Ne znam da li su odigrali presudnu ulogu, ali sigurno su imali uticaja na kasnije glasanje u parlamentu, itd.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 24. 12. 2006. u 00:51.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #18
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Svakako da je Internet odigrao, igra i igraće bitnu ulogu u prenošenju informacija. Ali totalno je nebitno sa aspekta uticaja da li je video neko prvi okačio na YouTube ili je ga je iskopao neki novinar i prvi put prikazao na TV Čačak ili o tome napisao neko. Bitan je moment kad on dolazi na RTS i CNN kad ga gleda čitava nacija, kod naroda se stvara pritisak i onda autoriteti (vlast u državi, upravni odbor kompanije, direktor škole, itd.) pod pritiskom javnosti moraju da promjene nešto.

Radi se samo o kanalima plasiranja vijesti. Da li ce to biti net ili direktni kontakt sa novinarem, zamozapaljivanje ispred skupstine, telefonski poziv, ili nesto peto, totalno je nebitno. Mislim, Internet tu sa aspekta kanala radi ekstremno jaku stvar, ali osnovni elementi uticaja se bitno ne mjenjaju.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #19
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ali totalno je nebitno sa aspekta uticaja da li je video neko prvi okačio na YouTube ili je ga je iskopao neki novinar i prvi put prikazao na TV Čačak ili o tome napisao neko. Bitan je moment kad on dolazi na RTS i CNN kad ga gleda čitava nacija,
Pa neće ni doći do RTSa i CNNa ako ovi pojedinci ne naprave snimak kako policija mlati čoveka, jer ga niko neće snimiti. Ne mogu novinari da budu na svakom mestu. Za primer EU i softverskih patenata, ne sećam se da su velike medijske kuće odigrale uopšte bitniju ulogu. Da Bev Harris nije uradila šta je uradila i to objavila na netu, ne bi TV stanice ni imale nikakvu priču..

Citat:
Bitan je moment kad on dolazi na RTS i CNN kad ga gleda čitava nacija,
Ne, nije više toliko bitan, jer nisu jedini. Odnosno, CNN i nema izbora nego da preuzme vest.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 24. 12. 2006. u 02:25.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #20
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

^^ slazem se... danas je konkurencija i brzina sirenja informacija tako velika da medijske kuce i nemaju neki izbor.. ako jedna kuca ne objavi vest koja je prostrujala netom rizikuje da je objavi neka druga, a to odmah znaci promenu gledanosti, a to opet znaci promenu zarada od reklama, a sa time se nije igrati.. ako policija upuca 2 crnca sa 50 metaka ljudi zele da cuju za to, i televizije to moraju da im prenesu, jer ce oni inace gledati neku drugu televiziju, vrlo prost trzisni zakon...

Tako da sa jedne strane velike medjske kuce mogu da manipulisu javnim mnjenjem i oblikuju ga u nekom pravcu, ali sa druge strane to javno mnjenje su njihovi gledaoci i oni moraju da mu i udovoljavaju da ne bi ostali bez tih istih gledalaca... a onaj faktor koji povlaci linju izmedju ta dva je neki obican lik koji ima hrabrosti/snage/istrajnosti da isteruje pravdu i drma kavez dok se prica ne prosiri dovoljno da je preuzmu veliki igraci...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Koji su super heroj? Ilija Studen Linkovi 22 06. 01. 2007. 15:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 03:03.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.