DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 03. 2012.   #1
kwisko
član
Na probnom radu
 
Avatar kwisko
 
Datum učlanjenja: 08.08.2007
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Hvala: 19
6 "Hvala" u 5 poruka
kwisko is on a distinguished road
Lightbulb Partnerstvo (startup) sa strancem - šta i kako organizovati?

Pozdrav svima,

pre par dana se mojim kolegama i meni ukazala prilika za partnerstvom sa jednim potencijalnim partnerom iz USA. Kako do sada nisam imao priliku da poslujem na ovaj način čitao sam nešto po netu kako bih se informisao i reših da postavim pitanje ovde da vidim da li je neko možda imao iskustva i voljan je da me malo uputi u ovakav način poslovanja.

Radi se o sledećem - mi bi smo nastupili kao firma koja bi bila zadužena za razvoj i održavanje projekta (servera i sistema) dok bi on "uložio" neke svoje ideje, istražio tržište, bio zadužen za promociju, podršku, prodaju i sl.

Biznis model bi se zasnivao na tome da se okupi određeni broj korisnika oko tog proizvoda i da se ponudi neka pretplata a kasnije potraže i investitori o čemu bi on brinuo tj. to bi bio njegov deo posla.

Moja pitanja bi bila:
  • Koji bi % učešća bio odgovarajući za ovakvo partnerstvo - znam da je sve stvar dogovora ali me interesuje da li je neko bio ili je trenutno u ovakvoj priči i kakvo je njegvo iskustvo tj. šta kaže poslovna praksa - 50-50%, 60-40% i sl.?
  • Ako se dogovorimo usmeno/pismeno kako bi se to partnerstvo realizovalo - da li bi smo trebali potpisati neku vrstu ugovora ili šta se već radi u ovakvim slučajevima (prepiska iz maila i sa Gtalka svakako nije dovoljna)
  • Pretpostavka je da bi trebalo registrovati i firmu pa me interesuje šta bi to moglo biti - DOO (LLC), neko akcionarsko društvo ili nešto treće - pošto će se % učešća sigurno smanjiti kada (i ako) uđu investitori u tu celu priču. Mada mi je interesantno i čiji bi se % trebao smanjiti - obostrano ili samo jednostrano tj. naš pošto je kao on inicirao saradnju
  • Kako bi funkcionisala podela zarade jer se negde novac od pretplata i investicija mora uplatiti (na neki račun) pa onda izvršiti podela shodno % učešća? Da li bi to mogao biti neki zajednički uvid u stanje na računu pa onda podela sredstava ili postoji neka druga praksa za to.

Ukoliko neko ima iskustva po ovom pitanju bio bih zahvalan za konsultaciju.
Hvala unapred.
__________________
About.me / Code Control / MagelanApp
kwisko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #2
ivanet
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.09.2011
Poruke: 241
Hvala: 15
9 "Hvala" u 8 poruka
ivanet je ponekada pravio frku ranije
Default

1. Ako si ti inicijator i ako ti vodis ceo projekat onda svakako u tvoju korist: 60-40 ili 70-30
2. Osnuje se DOO, akcionarsko drustvo je ne pozeljno zbog jako velikih troskova
3. Jednostavno zarada se deli po procentima koje imas. Ali naravno samo ostvaren profit.
Kada se uradi mesecna racunica, izracuna se cist profit i deli procentualno...


Ovo je moje misljenje.
ivanet je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #3
Ekvador
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 12.02.2009
Poruke: 322
Hvala: 22
57 "Hvala" u 41 poruka
Ekvador is on a distinguished road
Default

Prvo je pitanje ko vodi projekat? Ako recimo on vodi,a Vi ste zaduzeni kao tehnicka lica za update i odrzavanje sistema, koliko radnih sati maximalno se ocekuje od Vas. Na primer, vodja, direktor projekta ima ideju za update-om, za koji treba 70 sati nedeljno. Sta ako on ulaze dva sata vremena i 100 $ mesecno za promociju, a Vi se satirete od posla ? On je ulozio ideju, a ustvari Vas izrabljuje, i softver ce jednog dana , "sam sebe prodavati" .

Dozvolices mi da primetim,za ove sheme ala "Adriamart" , prvo Vam treba dobar advokat sa jakim ugovorom.
Ekvador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #4
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Pravljenje zajednice firme za tako nesto nije ni izbliza dobar nacin. Ovako na brzinu, ne vidim da bi var partner zaista uneo nesto u firmu osim gomile "mozda" stvari.

U tom slucaju je najbolji nacin da se lepo dogovorite da radi kao affiliate ili kao "zastupnik" sa ogranicenim ugovorom na neki period.

Napisete ugovor o saradnji i tek kad to zazivi (ako zazivi) razmisljajte o zajednickoj firmi.
__________________
HuxleyDev

Poslednja izmena od McKracken : 24. 03. 2012. u 22:40.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #5
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

@Ekvador
Kao jedan od clanova tima inicijatora teme, dodao bih da sajt/app nece sam sebe prodavati. Takodje nisu seme ala "AdriaMart" (samo citiram), vec je stvar veoma ozbiljna, a ne tipa za 2 meseca cemo zgrnuti milione i odseliti se u Nasau. Ostale stvari, pitanja su na mestu...
__________________
Twitter

Poslednja izmena od _korso_ : 24. 03. 2012. u 22:43.
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

To je posao i gledajte na to tako, ne postoje nikakvi uobicajeni "obrasci" kako se to radi, pa zato gledajte da izboksujete najbolje moguce uslove za sebe i obavezno napravite ugovor koji detaljno specificira sve ove detalje o obavezama, podeli zarade i sl. Ne samo da bi vi bili mirni, nego da i jednog dana, ako bude prilike, mozete da prodate svoj udeo ili celu kompaniju bez pravnih problema (firme nece da kupuju ako svi papiri nisu kristalno cisti)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2012.   #7
kwisko
član
Na probnom radu
 
Avatar kwisko
 
Datum učlanjenja: 08.08.2007
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Hvala: 19
6 "Hvala" u 5 poruka
kwisko is on a distinguished road
Default

Kolega je već pomenuo da se ne radi o nekim zaradama na brzaka već i taj partner ima u vidu dužu saradnju i očekuje neku prihvatljivu zaradu tek kada se dostigne neki kritični broj korisnika da bi se monetizacija isplatila kroz neke od modela koje ima/imamo u planu.

Ovde mi nije akcenat na samoj ideji i tome ko će koliko % učešća da ima već me više interesuju primeri iz realne prakse - kako se obavezati da niko ne bude oštećen i kako organizovati mehanizme za praćenje poslovanja - 2, 3 i 4. tačka.

I ja sam rezonskim razmišljanjem došao do toga da treba da se pazim i zaštitim i da bi bilo super cool da imam većinski deo ali pošto nemam iskustva, a priče koje sam pročitao su isuviše teoretske i bazirane na pričama "šta bi bilo kada bi bilo", iz tog razloga sam i postavio pitanje ovde da vidim da li ima nekoga koje je zapravo prošao kroz ovo ili ima nekog iskustva sa tim.

@McKracken - znam to je i nama nepoznanica ali pošto je partner ispao prilično korektan i u komunikacijama predstavio detalje nekih 4-5 ideja, plus objasnio par stvari koje nismo znali kako funkcionišu, plus što sam ga "proverio" na par društvenih mreža gde je uključen u diskusiju - deluje mi sasvim korektno. Stoga i polazimo od činjenice da će priča biti fer i korektna (plus što je naše poznavanje USA tržišta i prilika oko 0.001% ).

@ivanhoe - mi nemamo nameru da se "igramo" sa papirima jer znamo da su na globalnom tržištu stvari mnogo ozbiljnije nego ovde kod nas, tako da od početka želimo da sve prođe što legalnije i da se zna ko šta i koliko radi, pa shodno tome nas i intersuje šta i kako. Znamo da sve ovo zavisi od slučaja do slučaja i koliko si "kreativan", mada za sada mi ovo vidimo kao neko od rešenja koje može biti prelazno a možda i ne jer se sve u svakom trenutku može razviti u nekoliko pravaca (novi projekti i nove ideje sa istim partnerom ili neki naši projekti nezavisno od njega i sa našim idejama).
__________________
About.me / Code Control / MagelanApp
kwisko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2012.   #8
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
Originalno napisao kwisko Pogledajte poruku
@ivanhoe - mi nemamo nameru da se "igramo" sa papirima jer znamo da su na globalnom tržištu stvari mnogo ozbiljnije nego ovde kod nas, tako da od početka želimo da sve prođe što legalnije i da se zna ko šta i koliko radi, pa shodno tome nas i intersuje šta i kako.
Ovo je jedna od posledica zivota u Srbistanu. Samo je ovde nesto "ozbiljno" kad su papiri u pitanju jer je u principu divlji zapad. Ceo proces je mnogo prostiji nego sto se cini ( nikakva znacaj nema "overavanje u sudu" i slicne gluposti koje se forsiraju samo kod nas)
__________________
HuxleyDev
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2012.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ono sto sam hteo da kazem je da znam da bi bilo lakse kad bi ti mi sad rekli: podelite na X:Y, ali to ne postoji, u pitanju je vrlo subjektivna stvar, koliko vi mislite da vas posao vredi, a koliko njegov (i sta on misli o tome), tesko neko od nas moze da vam kaze: E to je toliko i toliko. I kad bi vam rekli verovatno bi vas zeznuli, jer ne znamo detalje.

Ja sam obicno isao na podelu 50:50 iz cisto psiholoskih razloga, da smanjim svoj stres kod donosenja odluke, a i cini mi se da su tako najmanje sanse da se krene sa onim preispitivanjem "koliko je ko zasluzio" (do koga uvek u nekom trenutku dodje). To po meni stvara zdraviju partnersku atmosferu, ali iz finansijskog ugla verovatno nije bas najpametniji pristup...

U svakom slucaju nikako nemojte da mu prepustite da on 100% vodi ceo poslovni deo, morate po svaku cenu da zadrzite uvid u to sta se desava u svim segmentima posla: korespodencijom sa klijentima, strategijom prodaje i svim ostalim detaljima. Kad god sam se zeznuo u poslu to je bilo zato sto me mrzelo da se petljam u to sta druga strana radi i kako vodi posao, mislio sam da oni to znaju bolje od mene (a ispalo je da ponekad i nije bas tako kad se sa price predje na praksu). Mi programeri smo skloni tome, birokratija i biznis nas smaraju, ali to je jako lose za firmu. Ne treba naravno biti control freak, ali treba drzati operaciju na oku da bi mogao da reagujes na vreme ako se ne slazes sa necim...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 03. 2012. u 11:55.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2012.   #10
freediver
član
Na probnom radu
 
Avatar freediver
 
Datum učlanjenja: 16.09.2007
Poruke: 40
Hvala: 0
8 "Hvala" u 4 poruka
freediver is on a distinguished road
Default

Partnership sa nekim ko zivi na drugom kraju planete nije po meni dobra ideja, cak i da je taj neko bliski rodjak.

Ili odradite posao po dogovorenoj ceni, i stavite cenu na support ili sami isterajte i drugi deo price (pod uslovom da verujte da se to zaista moze prodati).
__________________
ManageWP is hiring !
freediver je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.