DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 11. 2008.   #11
basti
Orange Iceberg
 
Avatar basti
 
Datum učlanjenja: 01.10.2007
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 8
Hvala: 0
2 "Hvala" u 2 poruka
basti is on a distinguished road
Default

Kako god gledas stednja u banci je iskljucivo korisna ako zelis da odrzavas vrednost novca u odnosu na inflaciju uz veoma malu dobit. Naravno velika prednost stednje je sigurnost uloga.

Sa druge strane uskoro ce biti pravo vreme za ulaganje u akcije (ili investicione fondove, ako ne zelis da se bakces sa pojedinacnim akcijama), obzirom da im je vrednost jako opala. Tu naravno postoji ozbiljnija mogucnost dobiti, ali i rizik je veci - kao sto su mnogi nedavno videli.

Sve zavisi sta ti je cilj.
basti je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #12
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Ja sam postao zagovornik ProCredit banke, bar sam svoj novac orocio kod njih. Omogucavaju ti da podignes do 50% orocene vrednosti, a da se ne razorocava iznos. Kamata nije toliko dobra kao u EFG, ali je to sigurnija banka od Delte, Aik. Ovu krizu su dobro prosli.
Stednja ti je kako drugi rekose da ti novac ne izgubi vrednost, od zarade nema nista.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #13
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Izgleda da niko od vas nije upucen sta se desava na svetskom finansijskom trzistu i kakve to posledice nosi po nasu zemlju (a banke su u tome najvise pogodjene)

Korisni linkovi:
http://www.elitesecurity.org/t338693...e-vise-Amerika
http://www.elitesecurity.org/t339956...pred-bankrotom

a zatim kao slag na tortu:
http://www.b92.net/biz/fokus/intervj...&nav_id=325823

Pokusajte da zamislite sta ce se desiti kada vecina gradjana podigne svoj novac kada im istekne orocenje (posto je velika kolicina novca orocena prosle godine u nedelji stednje kada su uvek najpovoljnije kamate).

Da li se iko od vas zapitao kako to da neka banka daje *dvocifrenu* kamatu na deviznu stednju??? Meridian daje 7% na avista stednju (stednja bez orocenja)???

Licno sam malo proucavao sta se to globalno desava i dosao kao totalni ekonomski laik do par mogucih "outcome" scenarija.

1) katastrofican (malo verovatno)
Sve ce otici dodjavola i sve valute ovog sveta ce izgubiti totalnu vrednost. Kupovacemo nesto brasna i ulja sa dzakovima para (eura/dolara)! Malo verovatno ali ne i nemoguce!

2) realan
U svetu ce nastati recesija, kao posledica iste pojavice se manjak ulaganja u nasu zemlju i manjak priliva svezeg novca (€€€€). Posledice se vec osecaju, a bogami tek se osetiti. Pre svega sa najvecom dozom sigurnosti moze se zakljuciti da ce poskupeti sve vrste kredita. Politicari ce naravno kao i uvek posezati za populistickim merama (poput ovoga) umesto da zaista urade ono sto se uraditi mora i smanje neefikasan javan sektor bar za 4/5 (tako sto ce za pocetak otpustiti 80% radnika u javnim preduzecima).

Sve ce ovo kao posledicu verovatno u krajnjem stadiumuj imati inflaciju (manjak novca ce po pravilu nadoknaditi stamparije), sto ce opet uticati na pad platezne moci, ali i pad cena nekretnina itd.

3) Bez vecih posledica (najmanje verovatan scenario).


Sve u svemu, Ilija, ako nemas neke pametnije ideje za investicije, slamarica bato!
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #14
Vladimir Rodic
Webeloper
Professional
 
Avatar Vladimir Rodic
 
Datum učlanjenja: 19.10.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 348
Hvala: 136
33 "Hvala" u 24 poruka
Vladimir Rodic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Vladimir Rodic
Default

i pored krize u svetu nigde nema tih procenata koje se nude ovde kod nas...

dobro da se ogradim znam na primeru samo 3 zemlje. ja kada kazem prijateljima iz na primer Austrije da se ovde na evro dobije dvocifrena kamata godisnje ne mogu ljudi da veruju. Tamo je 5% SRECA SRECA RADOST !!! To ljudi nije normalno !

Stvarno Ilija nisam rekao slamarica odma na pocetku bez razloga a drago mi je da i Dinke tako misli.
__________________
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
Vladimir Rodic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #15
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Sve centralne banke pumpaju ogromne sume, pa nema inflacije ni u Nemačkoj ni u Americi.
aha.
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #16
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

To je tacno da sad u Americi ima fenomenalnih dilova na trzistu nekretnina ali samo ako imas cash ili besprekoran credit rating sa ekstra sigurnim zaposlenjem (to sad ni predsednik drzave vise nema bar na 4 godine). Niko vise ne daje kredit ni za sta. Plus sto biti vlasnik i izdavati kucu/stan zahteva dosta dodatnih troskova pogotovu ako ne zivih u Americi. Tu je osiguranje, porez, odrzavanje i popravke (stanari to ne placaju), jurenje podstanara, dal' su platili, nisu platili, itd. Ali to je ionako na duge staze, ako ti trebaju pare hitno, zaboravi.
Sto se banaka tice, kamata na stednju je mizerna, stock market videli ste kako sad izgleda. Jedino relativno sigurne akcije su hrana, sredstva za higijenu i poroci. Ko je prosao devedesete u Srbiji, njemu je sve jasno.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #17
Vladimir Rodic
Webeloper
Professional
 
Avatar Vladimir Rodic
 
Datum učlanjenja: 19.10.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 348
Hvala: 136
33 "Hvala" u 24 poruka
Vladimir Rodic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Vladimir Rodic
Default

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Niko vise ne daje kredit ni za sta.
hehehheheeheheehehehhehe pa ovo je gore za amerikance nego za nas 90-te

(izvini imam nesto protiv amerike)
__________________
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
Vladimir Rodic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #18
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Kamate su trenutno velike jer banke ne mogu da računaju na zaduživanja iz inostranstva kod drugih banaka pa su osuđene da same traže svež kapital na domaćem tržištu.

Sećam se da je jedno vreme baš bilo dobro štedeti u dinarima, no kako je dinar bio dosta jak i banke su oborile kamate na dinar. Ne znam kako je sad...

Devizno štedim po viđenju, iz razloga što uvek mislim da će mi lova trebati hitno, ali tako je već dve godine a nijednom mi ništa nije trebalo hitno, tako da ispada mnogo bolje da sam sve oročio barem na neki kraći period 1-3 meseca pa da to bude bar maaalo više.

Ne znam kakva je situacija za firme što je Ilija pitao, da li firma uopšte i može da štedi i dobije kamatu? Logično bi bilo da može, ali nešto nisam video da banke to pominju a tako nešto bi mi zaista dobro došlo.

Ukoliko je firma u pitanju a ima dovoljnu sumu novca možda je jednostavnije kupiti poslovni prostor i skinuti trošak rentiranja, ili iznajmljivati poslovni prostor i čak zaraditi dodatni izvor prihoda.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #19
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Kanda niko ne voli oročavanje... Tako sam i ja u varijanti štednje po viđenju.

Odskora prešao na 7% (ne biram baš puno, radim u banci pa šta se nađe pri ruci, a kod konkurencije idem samo ako nikako ne mogu da ostvarim neku uslugu, srećom retko). Ta stopa važi do kraja godine, promotivno, a uveravali su me da će i nakon toga da bude povoljno (će da vidimo, nema brige).

Za isplate do 1000 € se bez problema može direktno na šalter, preko toga je dovoljno najaviti dan ranije.

I da, ukinut je porez na štednju.
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 11. 2008.   #20
djoca
kockar
Qualified
 
Avatar djoca
 
Datum učlanjenja: 28.09.2005
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 146
Hvala: 51
83 "Hvala" u 20 poruka
djoca is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za djoca
Default

Ne postoji bankarski sistem ni u teoriji koji bi mogao da isplati sve pare ulozene u banku ako svi dodju da podignu svoje pare u isto vreme. NBS je i reagovao, a i drzava pod njihovim uticajem, u trenutku kad je panika pocela, pre par nedelja, i kad je stvarno u jednom trenutku bila frka za kintu tj cekalo se po par dana. Ja sam u utorak dizao prilicnu sumu i isplatili su je bez pitanja, osim sto mi je sluzbenica rekla da bi bilo dobro da ubuduce pozovem fonom da prijavim podizanje te kolicine za svaki slucaj (Intesa). Posto redovno oko prvog podizem sumu od oko 5000 sa racuna, desavalo se i prethodnih godina da mi kazu da probam da se setim da najavim jer im je generalno praksa takva. U Raiff npr nisam ni mogao da podignem nikad preko 3000 bez najave (zato sam ih manje i koristio). Elem, sustina price je da to sto kintu ne mozete mozda da podignete iste sekunde kad pozelite nije nista neobicno, bitno je da je dobijate koliko vec sutradan.

No fakat je da ce banke da budu u problemu naredne godine tj vec su...ali ce cela drzava da bude u vecem problemu. Ove kamate koje sad nude su samo posledica cinjenice da nase banke vec sad nemaju gde da pozajme novac. U inostranstvu nema sanse, njihove maticne banke imaju prece pozare da gase, i ostaje im samo da uzmu kintu od gradjana u Srbiji i da ih obrcu. To opet znaci da ce firme naredne godine placati veoma velike kamate na kredite ukoliko zele da sire biznis, pogotovo sto vise nece biti mogucnosti da se vece firme zaduzuju u inostranstvu. To opet znaci da firme nece ulagati u prosirenje posla, sledi frka u najavi (manje radnih mesta, nema povecanja plata, recesija, frka sa vracanjem kredita koji su vec uzeti).

Sto se domacih banaka tice, mislim da je pametno proveriti kako im maticne stoje. Neko je negativno pomenuo recimo Intesu, a oni su po meni bas u mozda najboljoj poziciji kod nas. Razlog je prost, njihova maticna banka nije u problemima, nisu ulagali u hipotekarne, dok je Unicredit bio pod posebnim merama italijanske vlade. Intesa se fokusirala na istocnu Evropu uglavnom i uboli su ga jer su po celoj postkomunistickoj Evropi bili mnogo stroziji uslovi za uzimanje kredita, a trziste nekretnina nije toliko prslo kao na zapadu. E sad, sta ce biti....ko zna...

A slamaricu nikom ne bi preporucio...ma kakva da je situacija sa bankama...u centru KG-a, ispred zgrade suda, su prosle godine roknuli lika koji je vlasnik menjacnice i digli mu 50.000. Nikad nisu pronadjeni. Ovo je zemlja gde se to smatra ekstremno dobrim plenom. Drugim recima, 'radili' bi i za mnogo manje.

Wassup 2008
http://www.youtube.com/watch?v=Qq8Uc5BFogE
djoca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" djoca za poruku:
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:59.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.