DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 02. 2006.   #1
Baic
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 08.02.2006
Poruke: 114
Hvala: 2
6 "Hvala" u 6 poruka
Baic is on a distinguished road
Default Nedoumica oko SEO i dizajna

Pozdrav svima ovde sam nov, i poceo sam raditi na dizajnu svog sajta, ali mi par stvari nije jasno.

Kreirao sam template koji kao za inat prvih 1/3 html sorcea ispunjava tabelama i koje kakvim vrednostima, zadim dolaze linkovi od menia, i negde tek u zadnjoj 1/3 sorcea pocinje deo gde bi se nalazio tekst content. Znam da je to sa SEO stanovista promasena investicija i da bi content trebalo da bude sto blize vrhu sorcea ali nikako to da uradim sa dizajnom. Uz sve to stranica je obavezno teska preko 40Kb kada dodam nesto contenta u nju.
Pa sam hteo uraditi sledece.

1. Posto neznam odraditi teplate sa CSSom, da prvu trecinu sorcea smestim u temlate.js file, i da ga pozivam odmah ispod <BODY> taga. Ako sam dobro shvatio botovi to nece videti pa ce i sam tekst content biti blize vrhu, a i sve ostalo sto nema veze sa contentom vec sa dizajnom bi izmestio u JS file tako da bi na stranici ostala samo navigacija i tekst.

Kada surfer dodje na site sve ce uredno videti ako ima podrzanu javu, ali me zanima da li ce ovo pretrazivaci pogotovu Google protumaciti kao pokusaj spama ili cega vec.


2. Sajt ce imati tekoreci mnogo strana koje ce se osvezavati svakodnevno, moze se desiti da se content na strani promeni i vise puta u toku dana, znam da pretrazivaci vole osvezavanje ali neverujem da ce im prijati bas toliko cesto.

Pa postoji li nacin da objasnim googlebotu da te stranice ne indexira svakog dana, vec u intervalima od par nedelja. Pokusao sam to na jednom poddomenu kod drugara i cak sam stavio revisit after 3month, google je uredno indexirao site a ona su stranice pogubile opise, da budem jasan nije bio u pitanju dupli content vec problem sa osvezavanjem cim bi googlebot posetio site posle indexa strane bi gubile opise a uredno bi ih indexirao tek posle 3 meseca.

To je ono sto me za sada interesuje, mozda sam bio malo konfuzan i izvinjavam se zbog toga. Hvala svima koji mogu da pomognu.
__________________
bre cbc fb

Poslednja izmena od Baic : 30. 11. 2006. u 15:22.
Baic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #2
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Dobrodosao Baic!

Nisam citao tvoj post do kraja, iskreno procitao sam samo prvi paragraf i ono sto cu ti reci dobro upamti posto vidim da si pocetnik.

Naime, prilikom kreiranja prezentacije zaboravi na SEO! Zaboravi na sve te teorije i mitove o kojima si citao. Zaboravi o tim trecinama, polovinama ili cetvrtinama. Zaboravi na skripte...

Misli na sadrzaj prezentacije, misli o tome kako da napravis prezentaciju sa 50, 100 ili vise stranica jedinstvenog, unikatnog sadrzaja. E tek kada smislis i realizujes takvu prezentaciju onda se ponovo vrati ovde i reci "OK dobro ja sada imam sajt od 100 stranica unikatnog sadrzaja i zelim da ga prijavim i optimizujem za pretrazivace". Onda cu vrlo rado pisati o tome odakle poceti optimizaciju. Do tada, samo misli o sadrzaju...
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #3
Baic
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 08.02.2006
Poruke: 114
Hvala: 2
6 "Hvala" u 6 poruka
Baic is on a distinguished road
Default

hvala u svakom slucaju, nadao sam se da ce neko ovde dati neki koristan odgovor, a ne da ce se dogoditi isto sto se desavalo i na ES pre skoro 2 godine, da li je jos uvek tako neznam jer od tada vise ga nisam posetio, nevolim da citam odgovore tipa "uradi pa se javi", "proguglaj malo" i sl.

a da pa i nisam bas pocetnik, ali eto zanimalo me je sta vi ovde znate o tome,
a sigurno nebih postavio temu da prvo nisam procitao sve vase dosadasnje postove u celosti.

pozdrav
__________________
bre cbc fb

Poslednja izmena od Baic : 30. 11. 2006. u 15:22.
Baic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #4
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Jasmanac je u pravu. Sajt treba praviti tako kao da botovi i ne postoje, ali ga treba odraditi kvalitetno: dobaro osmišljen i organizovan markup, odvajanje prezentacije od sadržaja, kvalitetan sadržaj...

Što se konkretnog problema tiče mislim da bi trebao da izbegneš sve moguće "trikove".

Isključi podršku za stilove i JS u browseru i napravi tako stranicu da ima smisla u plain obliku. Pod ima smisla mislim na "tok" dokumenta, pravilno korišćenje naslova, raspored sekcija po važnosti, naglašavanje određenih ključnih delova i tako dalje. Takav dokument će se definitivno svideti botovima, a i biće ga lako pregledati na nekom od specijalizovanih uređaja i browsera. Odobri podršku za CSS i pozicioniranje i stilizovanje odradi pomoću CSSa. Kad i to sve radi uključi JS i dodaj malo više interaktivnosti ako je potrebno.

To je manje više to. Čista igra, bez prljavih trikova... Ako je sadržaj dobar i tehnička realizacija "na nivou" ne moraš da se brineš za pretraživače.

SEO po svojoj prirodi počinje da liči na mitologiju i često (uglavnom?) je precenjen...

Poslednja izmena od Ilija Studen : 08. 02. 2006. u 23:05.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #5
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Negde sam video alate koji prikazu sajt onako kako ga Google vidi a u sustini to je uklanjanje HTML koda i pretvaranje stranu obican tekst. Zadrzi linkove, alt, H* tagove i slicne elemente koji su mu bitni za indeksiranje. Prema tome, nemoj da se brines o suvisnom kodu, jer ga Google ignorise.

Gledaj da description bude sto blize pocetku stranice, naslov strane treba da bude u <TITLE> u zaglavlju a u tekstu opet sto blize vrhu, a i meni bi trebao da bude odmah tu negde.

Ispostuj dovre savete sto se tice SEO da imas sto vise tekstualnih elemenata, al tagove i ostalo i to je sve.

A najvaznija stvar je da imas dosta informacija na sajtu. Optimizacija obezbedjuje da Google lako prepozna sta je sta na sajtu, ali ti rejting donosi dobra posecenost, a ona je uslovljena sadrzajem.

I nikad nemoj da informativnost, preglednost i lakocu pristupa zapostavljas u korist bilo cega drugog.

Savet da prvo napravis sajt, a posle radi SEO je sasvim na mestu, dok si pocetnik. Kasnije ces vec i sam, dok radis sajt, znati sta treba da radis radi SEO.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #6
Baic
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 08.02.2006
Poruke: 114
Hvala: 2
6 "Hvala" u 6 poruka
Baic is on a distinguished road
Default

hvala za savete,

samo nesto da dodam ja deo koda sam mislio izmestiti u JS radi brzeg ucitavanja sajta jer se nebi ucitavao prilikom svakog pozivanja neke strane vec bi ga browser ucitavao iz temp dira na racunaru. A imam utisak da je kod isuvise glomazan.

I cela moja briga je u tome da ako izmestim header i futer u JS , gde bi se inace nalazile mozda samo reklame bez ikakvog tekst contenta, nedovede do toga da mi sajt trpi neke penale zbog toga.

Naravno gde bih druge pitao ako ne na SEO forumu, jer se nadam da u tome imate iskustva.

hvala jos jednom
__________________
bre cbc fb

Poslednja izmena od Baic : 30. 11. 2006. u 15:22.
Baic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2006.   #7
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Pazi,sve zavisi šta želiš da dobiješ .... posete/hi ranking za neku ključnu reč ...

moraš da imaš cilj .. globalno najbolje da lepo napraviš stranicu koja podleže nekoj web semantici ,pa onda da praviš neku strategiju za SEO .. tako ti je najlakše ... pogledaj kako se vidi tvoja stranica iz Lynx browsera pa ćeš videti najbliže onome što vidi jedan web crawler ....
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2006.   #8
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Ideja da smestis cesto koriscene elemente u eksterni JS sama po sebi nije losa (upravo mi pada na pamet <select> polje sa 100+ opcija, ili mozda 6 <select>-a za date/time picker), da nije u client-side skriptovanje. Da se ne vracamo na IE vs FFox diskusiju, meni kao Firefox korisniku smeta kada naidjem na sajt koji koristi JS za kontrolu osnovnog dizajna (dakle bas to za sta bi ga ti koristio), pa ne vidim jedan deo sajta ili dizajna dok ne ukljucim JS. Siguran sam da nisam jedini, ali sam isto tako siguran da smo svi mi kojima je JS iskljucen po defaultu zapravo u manjini u odnosu na ostale posetioce.

I takodje podrzavam logiku koja se provlaci kroz prethodne postove, da pravis prvo sadrzaj pa onda da brines o SEO.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2006.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Nixa: zaboravio si "odradis malo cloaking"

Sorry, morao sam...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2006.   #10
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

hahah prozivaš ,prozivaš
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Galerije UI/frontend dizajna Mitrović Srđan Web design, Layout, User Interface 5 21. 12. 2009. 11:10
PayPal - Nekoliko nedoumica... SadClown Web aplikacije, web servisi i software 4 25. 08. 2009. 22:53
Poznanici.com - unapredjenje dizajna Dusan_Metodiev Web design, Layout, User Interface 2 01. 05. 2009. 00:19
AdSense for search, unutar vašeg dizajna kai Marketing i SEO 1 19. 08. 2006. 20:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.