DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Flash
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Flash Flash, actionscript

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 09. 2008.   #41
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ti mozes da komentarises sta je flash, ali ne mozes objektivno da komentarises prvi deo. Ti imas "suporotan dozivljaj", pa zar to nije zato sto se skoro iskljucivo flashom bavis? Opet, ja ne govorim sa poslovne strane nego iz ugla korisnika. "Surfujem" i dalje kao sto sam surfovao ranije, i jednostavno sve redje nalecem na flash sajtove, to je sve sto sam rekao. U odnosu na ranije - razlika je drasticna.

Sorry, ali pogledao sam onaj prvi sajt koji ti je na home page... ne bih da komentarisem detaljno, sve je lepo upeglano i nalickano... ali opet... zasto flash?

Ja predjem misem preko ovce i cuje se blejanje. Wow! Malo jesam ironican, ali ne umem drugacije da ti objasnim poentu sta hocu da kazem. Ako je to "multimedia", onda ... jbmga, ja nemam pojma. Ok, hajde i da idem sa idejom da je to duhovita fora... mogu i da se slozim sa tim. Ali i sam header... po meni bespotrebno neupotrebljiv, ali necu sad o tome.

Zatim imas menu koji prikazuje podmenije i ucitava trailere. pa onda tabove, close, hide, show .... ja stvarno ne vidim nista tu sto ne bi moglo da se uradi preko javascript-a + da ostane lako dostupno i SEO friendly i sve pride. Da li stvarno nisi mogao ovo lako i jednostavno da uradis i bez flash-a? Jedini pravi i "najbolji online multimedia" feature koji flash ima je encode-ovanje videa. Da li je to ono sto je flash planirao da postane?

Ne zelim da neko misli da ja ne volim flash i da sam protiv flash-a, (ja volim mnoge stvari, na primer fkcz, pa me to ne sprecava da ih napljujem kada ne igraju dobro ) samo govorim ono sto mislim kako se flash upotrebljava. A ne upotrebljava se nista bolje nego pre 5 godina. Ili ljudi ne znaju da ga koriste ili to sto je dobio nije donelo neke nove mogucnosti ili nema ideja ili je nesto deseto... ne znam sta, ali znam da jeste

Off Topic: BTW, zakucao mi se taj flash u headeru (tu gde su ovcice) pa sam morao reload strane da uradim.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #42
pRED
devigner
Na probnom radu
 
Avatar pRED
 
Datum učlanjenja: 06.06.2008
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 41
Hvala: 3
3 "Hvala" u 2 poruka
pRED is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ti mozes da komentarises sta je flash, ali ne mozes objektivno da komentarises prvi deo. Ti imas "suporotan dozivljaj", pa zar to nije zato sto se skoro iskljucivo flashom bavis? Opet, ja ne govorim sa poslovne strane nego iz ugla korisnika. "Surfujem" i dalje kao sto sam surfovao ranije, i jednostavno sve redje nalecem na flash sajtove, to je sve sto sam rekao. U odnosu na ranije - razlika je drasticna.
Upravo! Samo mi tvoj komentar zvuci kao protivnapad ... ali napada nije ni bilo.
Ljudi su shvatili gde je flash prikladan a gde nije ... za razliku od flash buma od pre nekoliko godina. To sam vec naveo i tu se slazemo.

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Sorry, ali pogledao sam onaj prvi sajt koji ti je na home page... ne bih da komentarisem detaljno, sve je lepo upeglano i nalickano... ali opet... zasto flash?
Agencija koja me je unajmila vec je unapred dogovorila sa klijentom da ce to biti flash i da ce imati beach panoramu u okviru prezentacije. Pise to i na mom sajtu u flash portfoliu

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ja predjem misem preko ovce i cuje se blejanje. Wow! Malo jesam ironican, ali ne umem drugacije da ti objasnim poentu sta hocu da kazem. Ako je to "multimedia", onda ... jbmga, ja nemam pojma. Ok, hajde i da idem sa idejom da je to duhovita fora... mogu i da se slozim sa tim. Ali i sam header... po meni bespotrebno neupotrebljiv, ali necu sad o tome.
Ahh ... Kao prvo, dobar primer si uzeo za potvrdu svojih stavova ali los za mene Drugo, ovce imaju bitnu poentu u tom filmu, cak se nalaze i na plakatu za film, klijent izricito zeli da bleje i ponavljaju recenice iz filma. Trebalo je da se klikom na svaki karakter otvara posebna sekcija filma ali nisu mogli da se dogovore oko toga ... tako da ostade blejanje Sta da ti kazem kad sam morao da ubacim onaj 'intro' (nisam ga ja pravio odmah da se ogradim ) jer je jako bitno da se vidi glumica u usponu kako skida bikini ... probaj shvatiti da su mi u dosta stvari ruke vezane i na meni je da izvucem to sto bolje mogu. A primedba na mestu! Vrhunac multimedije LOL



Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Zatim imas menu koji prikazuje podmenije i ucitava trailere. pa onda tabove, close, hide, show .... ja stvarno ne vidim nista tu sto ne bi moglo da se uradi preko javascript-a + da ostane lako dostupno i SEO friendly i sve pride. Da li stvarno nisi mogao ovo lako i jednostavno da uradis i bez flash-a? Jedini pravi i "najbolji online multimedia" feature koji flash ima je encode-ovanje videa. Da li je to ono sto je flash planirao da postane?
Slazem se! Moglo je. Da li je to i jednostavnije? Hmm, ne znam. A sta bi se dobilo sa tim? Osim SEO? Koji u ovom slucaju nije presudan, ili cak bitan uopste? Trend je da se movie prezentacije prave u flashu. Upravo zbog videa. Da li je to planirano za flash? Ne znam. Ali flash je to postao i meni je to super. Sto brzi internet bude video ce biti sve zastupljeniji. Plus, sa razvojem 3D za flash mozemo ocekivati velike, virtuelne prezentacije, igre, demoe. Samo jedan primer, ne znam da li je vec postovan:
link

Flash ce se mozda najvise kretati u ovom pravcu (3D) narednih godina ...

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ne zelim da neko misli da ja ne volim flash i da sam protiv flash-a, (ja volim mnoge stvari, na primer fkcz, pa me to ne sprecava da ih napljujem kada ne igraju dobro ) samo govorim ono sto mislim kako se flash upotrebljava. A ne upotrebljava se nista bolje nego pre 5 godina. Ili ljudi ne znaju da ga koriste ili to sto je dobio nije donelo neke nove mogucnosti ili nema ideja ili je nesto deseto... ne znam sta, ali znam da jeste
Ne slazem se! Priznajem da sam i ja medju onima koji mozda ne upotrebljavaju flash na najbolji nacin, ali se trudim ucim i to je ono sto je bitno u celoj prici. Flash se razvija, raste, potreno je usvajanje novih znanja kako bi ljudi izvukli maximum iz njega i to je ono sto mi se svidja. I sto niko sa sigurnoscu ne moze pretpostaviti sta ce se sledece desiti.

Molim te pogledaj theFWA i linkove na toj galeriji ... ako tu stvarno ne mozes da nadjes nesto drugacije ili bar teznju ili tendenciju da se flashom nacini nesto novo ... hm, onda mozemo da se ceramo ovako doveka
__________________
ProgressiveRED - interactive web design by Stefan Kovac. Enjoy!

Poslednja izmena od pRED : 10. 09. 2008. u 19:07.
pRED je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #43
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Samo jedna mala observacija:
flash sad ima problem što ga iPhone ne podržava. Bez ulaženje u detalje zašto ga ne podržava (troši baterije, apple/adobe konflikt, problem sa multi-touch gestures, itd.), mislim da će budućnost flasha zavisiti i od toga kako će se ovo rešiti.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #44
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

krenulo se u resavanje toga .... ceo flash player source ce ici uskoro u open source ... tako da ce lepo da moci da ga ljudi embeduju na nativnom nivou ....
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #45
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@pRED: na 3 mesta si napisao, a nixa ponovo jos jednom, ono sto je i poenta cele moje price: bice uskoro, a ka' ce - ne znamo To je prica koja se provlaci godinama i stalno se ceka to nesto sta ce da bude i sta ce flash da postane, ali nikako da ode (znacajno) dalje. Najveci napredak u poslednjih nekoliko godina je bas ovaj sa videom, sto je otvorilo mnogo opcija, ali ako cemo iskreno - to nije flash - to je video samo drugacije kompresovan Ali hajde da ne cepidlacimo - priznajem da je to najveci doprinos flash-a web-u. Jos jedna primena flash-a koja napreduje u odnosu na ranije su i flash chat-ovi, ali i oni i dalje rade kao flash client sa java serverom.

SEO vs no SEO prica: Zivimo u online svetu gde ako ne mogu da te pronadju na google (i slicnima) - onda i ne postojis. Samim tim zaključci da SEO i nije bitan su na staklenim nogama. Bog (i još par ljudi) mi je svedok da mrzim SEO, ali moram da ga ispoštujem. Možda zato i ne nailazim toliko na flash sajtove poslednjih godina - uglavnom dolazim do sajtova pretraživanjem (ja i jos milioni drugih ljudi), a čini mi se da linkovi do flash sajtova danas vode uglavnom sa nekih "look ma' I do flash" sajtova, jer ih nema na reprezentativnim mestima na relevatnim pretrazivacima.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #46
pRED
devigner
Na probnom radu
 
Avatar pRED
 
Datum učlanjenja: 06.06.2008
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 41
Hvala: 3
3 "Hvala" u 2 poruka
pRED is on a distinguished road
Default

@bluesman: hmm ... kao da se malo ne kontamo !? Ne razumem sta sam to tri puta rekao 'bice uskoro'? Mozda sta ce postati? Pa mogu samo da pretpostavim u kom pravcu ce se razvoj flasha kretati.

Nikad nisam tvrdio da ce flash zameniti html (pogledaj moj prvi post) takva tvrdnja je cista glupost. Zato i kazem da je flash ispunio moja ocekivanja kao odlicna platforma za multimediju i interactivne sadrzaje. Zar ne mozemo da se dogovorimo da je flash namenjen posebnim vrstama prezentacije u kojima je poenta na UX i interakciji i multimediji i da nije svaka online prezentacija pogodna za flash?

I sto se tice SEO price i 'staklenih nogica' donekle se slazem. Ali, imaj na umu da pojavom mikro-sajtova ciji je zivotni vek znatno kraci (mozda samo nekoliko meseci) SEO ne igra toliko bitnu ulogu. Posetioci na sajt dolaze planski, vodjeni marketinskom kampanjom. Ja upravo pricam o takvim sajtovima, koji su najpodesniji za flash jer imaju (i moraju imati) high-impact upravo zbog kratkog life-spana. Uglavnom se radi o industriji zabave, auto-moto, film, itd.

A dizajneri upravo rade flash personal prezentacije jer i sami zele da se ubace u te vode. "look ma' I do flash" - i to postoji ali nikako ne pricam o tome
__________________
ProgressiveRED - interactive web design by Stefan Kovac. Enjoy!
pRED je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2008.   #47
pRED
devigner
Na probnom radu
 
Avatar pRED
 
Datum učlanjenja: 06.06.2008
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 41
Hvala: 3
3 "Hvala" u 2 poruka
pRED is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
... Bog (i još par ljudi) mi je svedok da mrzim SEO, ali moram da ga ispoštujem.
haha ... a da osnujemo neki klub hejtera?
__________________
ProgressiveRED - interactive web design by Stefan Kovac. Enjoy!
pRED je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 09. 2008.   #48
owid
novi član
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Atina, Grčka
Poruke: 9
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
owid is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za owid Pošaljite poruku preko MSN za owid
Default

Posle 3 godine(koliko me nije bilo ovde) naidjoh na istu staru temu

Flash je dugo (bio) superioran u odnosu na html/js. Pre 10tak godina Javascript je postojao u skoro istom obliku kao i danas, ali browseri i masine su bile toliko spore i bilo je toliko razlike medju browserima(firefox i safari nije postojao itd) da je bio skoro(validacija formi?) neupotrebljiv.

AJAX termin nije bio skovan, nisam siguran ni da li je postojao MSov hack na kome se AJAX zasniva. Ali je zato Flash bio na mestu. Jednostavno je radio sta treba, brzo i lako. Mozda danas izgleda da je AJAX uvek bio tu, ali ne tako davno(3-4 godine) bilo je jako malo sajtova koji su transferovali podatke bez celog page refresha. Za nas flashere to je normalna stvar od pocetka.

Brze veze nisu postojale, a Flashom mozes da napravis vektorsku animaciju sa jako malim filesizeom u odnosu na animirane gifove i da imas nesto sto se mrda na ekranu bez mnogo cekanja sa dialupom

Napraviti layout u flashu je mnogo intuitivnije nego u htmlu. Pa onda animacija...

Iz te perspektive, verovatno je bilo ljudi koji su tvrdili da ce Flash da zameni html / js. Raditi nesto ozbiljno javascriptom pre 2000 je bio cist mazohizam. Sad je dovoljan lib kao jQuery i sve je mnogo prostije.

Reci da ce bilo sta da zameni html/js, pogotovo zatvorena tehnologija u 21 veku je neozbiljno, ali razlika je zaista bila velika. Stvar je u tome da se, kako vreme prolazi, ta razlika smanjuje. Flash ce ostati cutting edge jer ce Adobe uvek biti brzi da doda nove feature ali su te razlike sve manje znacajne.

Evo gde Flash(ili Silverlight ili JavaFX) jos uvek pobedjuje: audio, video, vektorska grafika, vektorski tekst, animacija, timsko programiranje
a evo gde zaostaje: SEO i tekst formatiranje

Iako po listi izgleda da pobedjuje flash, 2 stvari u kojima nije dobar su izuzetno vazne i 90% WWW kakav je danas je u njima:
- SEO u flashu nikad nece raditi kao u htmlu jer niko nece da gradi nesto na tehnologiji koja nije open tj da zavisi od drugog. A cemu imati nesto na netu ako niko ne zna da postoji?
- Prikaz, pretrazivanje, formatiranje i baratanje tekstom je mozda najbitnija stvar gde je browser majka. Browseri i jesu napravljeni za to. Koliko god da je flash dobar za druge stvari izgleda da ce browser uvek biti bolji za tekst. A kako je pisana rec jos uvek glavni nacin komuniciranja na planeti, izgledi da flash zameni html su nikakvi. Al' onda, to nikad i nije bio cilj...

Pitanje bese "Da li je flash ispunio očekivanja?".
Moja ocekivanja uglavnom jeste. Koja su bila tvoja(vasa)?

pRED, bas mi se dopada sta radis. Oba tvoja flash sitea su bas za Flash. Prezentacija filma npr gde SEO nije bitan a ima puno MM sadrzaja. Bilo bi pogresno raditi je htmlom.
__________________
http://play.ground.gr
owid je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
FLASH i SEO El Colonel Marketing i SEO 15 01. 11. 2009. 17:24
Flash GuitarMan Sva početnička pitanja 10 24. 07. 2009. 19:51
Flash zez MrSteel Flash 10 14. 09. 2007. 11:41
Flash pop-up ali... Goran Cirkovic Sva početnička pitanja 2 28. 06. 2007. 23:22
PHP & Flash Vokic Flash 4 10. 04. 2006. 15:03


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:18.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.