DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 10. 2008.   #31
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

opet ja

@Istok

jeste moguce ali trebate ljudima staviti do znanja da vas sajt postoji , sto zahteva posvecenost jurenju klijenata, male su sanse da ce oni doci sami da se oglasavaju, jer jednostavno web im ne pada na pamet kao kanal kroz koji mogu da se oglasavaju. Svest o oglasavanju na Internetu je u Srbiji jos uvek mala, ili losa (tipa ajmo svi da se oglasavamo na Facebooku, prodajem prasice, i video sam da moj sin visi na tom tamo sajtu sta je 5$ dnevno )

Sto nas dovodi do druge situacije zvane rado vidjen aka kompleksi vise vrednosti aka dacu 3000 eur za reklamu koja ce se jednom pojaviti na TVu jer ce zaposleni i rodbina pricati dobro o meni i ako to nema nikakve veze sa mojim poslovanjem.

No, slicna ideja Istokovoj je meni pala za sajt Ivanjice. Ivanjica je opstina koja je nije bas na nogama, ali verujem da svako moze da da 1000 din mesecno za reklamu. Ako odradimo tako sajt da moze da ispromovise odredjene privredne subjekte u gradu, to bi nam omogucilo nekoliko 10tina prihoda od 1000 din sto pokriva vecinu troskova koje ce sajt imati (mislim na ljude iz grada koji ce fotkati desavanja i unositi s vremena na vreme vesti). E sad, sumnjam da se od ovoga moze zaraditi... Da, ja mislim da ce ovaj sajt biti isplativ u smislu da cu moci da platim ljude da mi stavljaju content na sajt, za sta cu im zauzvrat dati nesto novca i promociju njihovih delatnosti, ali sumnjam da cu od ovog zaraditi. No o svemu ovome par meseci po pokretanju sajta
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem

Poslednja izmena od Eniac : 18. 10. 2008. u 11:26.
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #32
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao Eniac Pogledajte poruku
Ivanjica je opstina koja je nije bas na nogama, ali verujem da svako moze da da 1000 din mesecno za reklamu.
Koncept "ma šta je 1000 din mesečno" ume da iznenadi prilično.

Mi smo imali koncept 3000/godišnje, pri čemu osim sajta imaš i kompletan mobilni servis i svašta nešto što može da pomogne potencijalnom subjektu da se prezentuje i dovede mušterije.

Osim par svetlih novosadskih early-adoptera koji će dok postoji servis imati besplatan pristup, svi ostali su bili iz fazona "ne smaraj", "šta ti meni mobilni", "ne treba" i sl. Pritom je u pitanju bio veći broj ljudi u komercijali koji su se bavili samo tim poslom, za više nego pristojnu proviziju (50%)

Za saradnju nije bio niko spreman, postojeći "adresar-sajtovi", postojeće online-adresar firme, offline adresar firme koje dele po sandučićima, turističke organizacije... Pričamo o projektu sličan onom koji je prošle godine dobio u Hrvatskoj od Sanadera nagradu kao IT inovacija na polju promocije itd.

Paradoksalno, ali stičem utisak da bi bolja prodja bila sa "klasičnim" sajtom koji ima manje mogućnosti, ali je lakši za objasniti.

Što na kraju nije loše ispalo, osim za one koji su dobili otkaz i mene koji sam 6 meseci finansirao taj poduhvat: ukinut je cenovnik, a naplata je preneta ka korisnicima koji su mnogo spremniji da plaćaju SMS za neke druge stvari koje im usput nudiš.

Tako da možda nije loše da napraviš pečenjaru i prodaješ pivo bez marže, a da je onda tapetiraš plakatima WWW.IVANJICA.COM.

I naravno ivanjica.mobi
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje srdjan za poruku:
Staro 18. 10. 2008.   #33
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Koliko puta je rečeno da bi Peca i Miloš imali bar duplo više kada bi kreirali komercijalni sektor u svojim firmama (više nemate izgovora da to i ne uradite).
Pitanje je samo vremena.
Kancelariju vec imamo, problem je samo premostiti ovaj period dok Vesti ne pocnu da zaradjuju... onda ce svakako biti para u budzetu i za komercijalistu, a kasnije i za vise njih...
Dakle, pitanje vremena...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #34
aljosa
novi član
Na probnom radu
 
Avatar aljosa
 
Datum učlanjenja: 09.08.2007
Lokacija: Zagreb
Poruke: 22
Hvala: 2
2 "Hvala" u 2 poruka
aljosa is on a distinguished road
Default

Jest da je pitanje "Može li se zarađivati od stvaranja web sadržaja u Srbiji?", pa moja iskustva nisu direktno relevantna, ali nismo ni mi toliko daleko.
Uglavnom, Idesh! Magazin pokrenut je prije cca. 13 mjeseci. Početak je financiran vlastitom lovom koja je u najvećem dijelu otišla na trhnički dio (izrada CMS-a, server...), ali ti troškovi nisu isključivo vezani uz Idesh.

Za prvu godinu planirano je financiranje bootstrappingom i to je išlo relativno OK. Ne bez problema, neki se repovi još vuku, ali ajmo reći da smo prvu godinu izgurali.

U drugu godinu ulazimo na granici profitabilnosti, a u plus bi trebali otići za tri mjeseca, prema projekcijama.

Idesh! ima oko 80.000 posjetitelja mjesečno (GA), i na 61. je mjestu po broju posjetitelja iz hrvatske (Gemius, rujan), u niši "zabava za urbanu mladež" smo treći sajt u Hrvatskoj (među prvih pet u svakom slučaju, ovisi što sve uzmeš u obzir).

Idesh! je gotovo isključivo baziran na pisanom sadržaju, nema nikakvog generiranja, UGC je na minimalnoj razini s gotovo nikakvim utjecajem na trefik.

Drugi content projekt, stvari.net, kojeg gotovo da možemo nazvati blogom, počet će se isplaćivati negdje u Q1 - Q2 sljedeće godine, a pokrenut je početkom ove.

Naravno, 90% profita dolazi od display oglasa.

Da bi se postigla profitabilnost treba biti uporan, ali još je bitnije, treba znati odabrati nišu u kojoj imaš realne šanse da nešto i napraviš. Naravno, mora postojati i nekakvo tržište, odnosno firme koje bi se mogle oglašavati.
aljosa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #35
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

@aljosa

jep, ali svest o oglasavanju na Internetu je mnogo visa nego u Srbiji, i to je bitna razlika. Dakle da moguce je, ali treba da se dese neke stvari da bi doslo do tog stanja da bi to i prakticno bilo izvodljivo
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #36
filtod
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.07.2007
Poruke: 22
Hvala: 0
2 "Hvala" u 2 poruka
filtod is on a distinguished road
Default

Naš sajt mojlek.com je i dalje u razvoju servisa i sami servisi su i dalje besplatni.

Poslednji servis koji je pokrenut je blog i ne mogu da se pohvalim posetom na ovom delu sajta.

Ovo je primer sajta koji je usko specijalizovan i koji ima definitivno ciljne grupe kod pacijenata i farmaceuta.

Pre neki dan smo završili razvoj servisa koji treba da omogući komercijalizaciju, odnosno oglašavanje preko banera koji su kontekst-senzitivni i to prvo na pretraživaču, a posle toga i na savetovalištu.
Za sada, ukoliko to bude moglo da se izdrži i dalje, imamo i jednog komercijalistu (ne da ne planiram da povećavam, nego se uzdržavam da ne otpustim postojećeg).

Posle skoro tri godine rintanja na ovom sajtu i to uglavnom na formiranju sadržja i njegovom održavanju više ne mogu da kažem da nešto očekujem, ali ću vam svakako preneti iskustva.
__________________
Filip Todorović
filtod je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #37
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

da, zaboravio sam da kazem da je stetoskop.info , koji vodi Zika exPakom, profitabilan sajt po nekim mojim saznanjima. Klasicna niche prica + kvalitetan kontent = kesh kolica
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #38
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

@Filtod

Tri godine razvoja sajta gde se na prvoj strani ništa ne vidi sem pretraživača...

Malo pogledajte primer Stetoskop.info koji je Nebojša pomenuo, i zapitajte se gde je kvaka... Da ste se ovde javili pre dve godine...

Hint: Napravite online magazin uz sajt (koji se vidi)...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #39
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

@istok: google "vencanja", ima ih prilicno ;-)
@Filtod: zaposlite jos 3 komercijaliste i dajte im nesto da prodaju

Ima ovdje jos jedan pogled na cijelu pricu oko content sajtova/blogova/adresara i njihovom monetizacijom kroz reklame firmi u niši kojom se sajt bavi. To je pogled firme koja se reklamira na takvom sajtu.

Evo iskustva koje su nam prenijeli restorani koji su usli u Donesi.com (koji ima potpuno drugaciji poslovni model, cak i ne nudi reklamu kao opciju). Vecina njih se reklamiralo/reklamira na takvim content sajtovima, adresarima i slicno. Pojma nemaju o efektu tih reklama, ali opsti utisak je da bi sasvim lijepo islo i bez toga. A godisnje ih kontaktiraju desetine (!) komercijalista content sajtova/adresara nudeci reklamu na Internetu. Ja sam za neke od tih sajtova cuo prvi put kada su mi ljudi rekli da se "oni vec reklamiraju na Internetu"

Takvi content/niša sajtovi, kao sto su Istokova oba primjera, imaju zajednicko da su u smislu prodaje uglavnom lokalni (npr. grad, gradovi) i da samim tim ne mogu racunati na viralni rast, vec idu vise tradicionalnom brzinom, od usta do usta. Sto znaci da treba vremena. Zajednicko im je i da ako zele monetizaciju tog sadrzaja jednostavno moraju imati "ljude na ulici", prodavce, koji ce nalaziti i ukljucivati nove klijenti i opsluzivati postojece. A "ljudi na ulici" kostaju.

To nikako ne znaci da se na taj nacin ne moze zaradjivati, sasvim sigurno moze. Ali treba biti svjestan da ce osim postavljanja sadrzaja za takav content/niša sajt morati postojati aktivnost na prodaji, jer klijenti nace sami doci dok ne postanete veliki i vazni i posjeceni. Inace, mnogo je teze reklame prodati malim biznisima (sajtovi koje je Istok pomenu) nego vecim firmama.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2008.   #40
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Ja sam zapoceo blog na nasem jeziku sa fotografskom tematikom ali sam uvidio da i nema toliki odjek koliko bi trebalo a da mi se sve isplati.

Rezultat je serija clanaka koji izbacuju sajt na 1. mjesto (Google) kada se ukuca pojam "prodaja fotografija" ali slaba vajda od reklama na nasem jeziku.

Kako nisam imao vremena ni zivaca da ganjam potenc. sponzore, odlucio sam da sajt prebacim na engleski jezik (sto se pokazalo pametno) i to mi donosi nekih 50-60 USD mjesecno sa nekih 4-5h rada utrosenih na pisanje po stranim forumima i pisanje content-a.

Od reklama imam Adsense, TLA i Linkworth. Nekada se jave i pojedinci koji sponzorisu clanak ili obicni tekst. link.

Velika barijera sajtovima na nasem jeziku su relativno teska prodaja dobara preko njega. Naime svi znamo da imamo vise granica nego stanovnika a pojam kreditne kartice jos uvijek dovodi do upitnika iznad glave kod 99% stanovnistva. (cijena aparata + 10 carina, 12 poreza i 28 taksi = puno para)
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Krađa sadržaja - Ima li pomoći Mr.Paja Planiranje i usability 18 12. 01. 2011. 19:50
Sadržaji na internetu će se naplaćivati by Rupert Mardok glaspodrinja.com e-Business 57 28. 03. 2010. 14:15
Može pomoč oko CSS menija Ministar (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 9 08. 09. 2006. 22:35


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.