DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 09. 2010.   #1
HexTex
profesionalac
Qualified
 
Avatar HexTex
 
Datum učlanjenja: 15.02.2010
Lokacija: Čačak, Čačak šumadijski rokenrol
Poruke: 130
Hvala: 5
7 "Hvala" u 7 poruka
HexTex is on a distinguished road
Default Izvor sadržaja - duplicate content?

Nešto baš razmišljah oko duplicate content, i sad recimo vi napišete neki tekst koji ste sami smislili, znači unikatan je, taj tekst prekopira još par sajtova koji su bolje rangirani nego vaš sajt i onda logično zbog njihove bolje rangiranosti, njih guglbot češće posećuje i sticajem okolnosti bot indeksuje taj tekst prvo na njihovom sajtu, a onda na vašem i u očima gugla ispada da vi imate duplicate content iako je tekst vaše vlasništvo i vi ste "izvor".

Jel ovo stvarno vako ko što mislim i ko što je logično ili grešim, šta mislite ?
HexTex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2010.   #2
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Svojevremeno sam na nekim SEO forumima nalazio oprecna misljenja po ovom pitanju...ali mislim da G ipak daje prednost sadrzaju kojeg je prvo indexirao bez obzira na PR sajta. Prednost mislim u smislu da zna sta je original a sta kopija.

Edit: sad vidim sta je poenta tvog posta
Pa ta situacija je moguca ali ipak mislim da se to retko dogadja.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!

Poslednja izmena od 3banchi : 05. 09. 2010. u 13:35.
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2010.   #3
Gorrran
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 21.09.2006
Lokacija: Sabac
Poruke: 46
Hvala: 4
3 "Hvala" u 3 poruka
Gorrran is on a distinguished road
Default

Primer: Nekoliko sajtova je iskopiralo jedan moj clanak. Medju njima je bio i jedan bolje rangiran sajt, tako da se nakon upita koji je sadrzao naslov clanka (koji je bio u SEF adresi oba sajta) kao prvi rezultat pojavljivao upravo taj bolje rangirani sajt. Kontaktirao sam vlasnika sajta i oni su dodali link na moj sajt kao izvor. Nedugo nakon toga, moj sajt je bio prvi na SERP.
__________________
advokat sabac
Gorrran je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2010.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ne gleda se samo sta je stariji izvor ili ko ima link, jer bi inace npr. za pretrage po imenu softwera uvek dobijao u rezultatima sajt proizvodjaca, a ne Softpediu, Brothersoft, Downloads.com i sl. A svi znamo da to uglavnom nije tako.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2010.   #5
HexTex
profesionalac
Qualified
 
Avatar HexTex
 
Datum učlanjenja: 15.02.2010
Lokacija: Čačak, Čačak šumadijski rokenrol
Poruke: 130
Hvala: 5
7 "Hvala" u 7 poruka
HexTex is on a distinguished road
Default

^

Pricam u vezi unikatnih tekstova jer su tekstovi glavni sadrzaj sajtova ne o programima al kad vec spomenu da ne gleda samo to sto si naveo, naredna opcija bi bila da oni imaju neki softver koji odredjen tip tekstova na primer, dal po sadrzaju ili mozda cak i stilu pisanja vezuje za odredjeni sajt i kao proracuna da je zapravo originalan izvor taj i taj sajt, sto je opet malo nemoguce.

mozda sam malo zapetljao al pokusavam da skapiram gugl...
HexTex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2010.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

mislim da oni uzimaju u obzir sve to, uz neko fino balansiranje pomocu koeficijenata, koliko sta ulazi u zbir... i zato ponekad prevagne jedno, neki put drugo... previse je to komplikovano da bi moglo da se "provali" tek tako, jedino da sad napravis neki uzasno kompleksan sistem sa par hiljada sajtova, pa da testiras mesecima, pa da jos budes dovoljno pametan da to sve osmislis i analiziras kako treba... u kom slucaju bi verovatno postao internet zvezda br. 1 i zaradio milione i bilo bi te bas briga za tamo neke tekstove
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 09. 2010.   #7
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

stvar funkcionise mnogo prostije:
- sajt koji krade textove bez backlinka ka izvoru ne moze ni da uspe kao iole ozbiljan sajt - pa samim tim ne moze ni da ima bogzna kakav pagerank
- sajt koji vazi kao ozbiljan, sa ozbiljnijim pagerankom, nije lud da se igra sa svojim kredibilitetom pa obavezno postavlja backlinkove do originalnog izvora
- google prosto vidi te backlinkove i zna ko je zapravo pravi izvor clanka
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 09. 2010.   #8
dacha
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 23.06.2005
Poruke: 196
Hvala: 35
35 "Hvala" u 30 poruka
dacha is on a distinguished road
Default

Mislim da bi trebalo da pročitaš članak Duplicate content due to scrapers (Sven Naumann, Google) gde između ostalog stoji
Citat:
This also means that you shouldn't be very concerned about seeing negative effects on your site's presence on Google if you notice someone scraping your content
Takođe kaže da Google u tom slučaju pokušava da utvrdi šta je original i da to "obično radi vrlo dobro". Ja lično više verujem da Google nije mnogo zainteresovan za to koja je verzija original, već pre svega koja je verzija bolja za korisnika u smislu informativnosti (možda sadrži više linkova, komentara ili neku drugu dodatnu vrednost, a tu sigurno spada i rejting sajta na kome se nalazi verzija članka, broj povratnih linkova ka članku i sl.), i da će u rezultatima prikazati tu verziju bez obzira da li je ili nije original (može da se desi da prikaže i obe verzije ako misli da postoji razlog za to, neka razlika u ovim detaljima). Mislim da je Google ipak više zainteresovan da korisniku pruži najbolju informaciju nego da isteruje pravdu ko je prvi šta napisao. U suštini, originalni članak bi trebalo da ima najbolji rejting jer bi sve kopije trebalo da sadrže link ka njemu, ali...

Takođe, ljudi iz Googla su više puta ponovili da ne postoji kazna (penali) za duplirani sadržaj u bilo kom obliku. Kada je u pitanju sadržaj na samom sajtu, oni daju preporuke kako da ga izbegneš da ne bi imao posredne posledice (razvodnjavanje i sl.), a ako to ne uradiš Google će sam izabrati najbolju verziju i to je to. Greg Grothaus (Google) kaže da Google pretpostavlja da većina dupliranih sadržaja nije postavljena sa namerom da se izvrši prevara, ali da postoje izuzeci i da se sajtovi koji se time bave smatraju spamerskim i sankcionišu izbacivanjem. Slično piše i u General guidelines › Duplicate content gde stoji da se to utvrđuje pregledom sajta ("if our review indicated that you engaged in deceptive practices and your site has been removed from our search results"). Ovo ne treba uopšte da brine nikoga ko ne pravi neke sisteme za prevaru i u njima koristi duplirani sadržaj.

Nas kraju, ako ti neko krade članke a plasira se bolje od tebe, imaš opciju da ga prijaviš Googlu i da zahtevaš utvrđivanje vlasništva nad sadržajem.

Citat:
If you find that another site is duplicating your content by scraping (misappropriating and republishing) it, it's unlikely that this will negatively impact your site's ranking in Google search results pages. If you do spot a case that's particularly frustrating, you are welcome to file a DMCA request to claim ownership of the content and request removal of the other site from Google's index.
EDIT: Nisam video Pecin post, ali na to se sve svodi.

Poslednja izmena od dacha : 06. 09. 2010. u 00:36.
dacha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 09. 2010.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
stvar funkcionise mnogo prostije:
- sajt koji krade textove bez backlinka ka izvoru ne moze ni da uspe kao iole ozbiljan sajt - pa samim tim ne moze ni da ima bogzna kakav pagerank
- sajt koji vazi kao ozbiljan, sa ozbiljnijim pagerankom, nije lud da se igra sa svojim kredibilitetom pa obavezno postavlja backlinkove do originalnog izvora
- google prosto vidi te backlinkove i zna ko je zapravo pravi izvor clanka
nije bas tako, brothersoft.com ima PR7, a drmnuli su mi sve textove sa sajta, kao i jos nekim ljudima ovde, sto znaci da im je to praksa za popunjavanje sadrzaja... i pojavljivali su se pre mene u nekim rezultatima jer nisu davali nikakav direktan link ka mom sajtu, nego su koristili redirect skript, a downloade su drzali kod sebe na serveru, tako da im nista nisam mogao...

doduse, posle jedno 30 mailova i pretnji tuzbom su ipak obrisali te strane iz kataloga, ali to nema veze sa poentom moje price.. nije google toliko savrsen..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 09. 2010.   #10
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

naravno, zaboravih u svom prethodnom postu da napisem da je sve to samo predvidjeno da radi tako, ali da uvek ima i izuzetaka, sto je i logicno, jer ne moze savrsen sistem da se napravi.

brothersoft.com je vise na "sitno" krao, tj. oni nisu agregator/spider, pa zato nisu ni primeceni.
ali upravo zato, sto ni ne moze da se krade na veliko - mozemo reci da je sistem bar koliko-toliko zadovoljavajuc.

a njih lepo prijaviti rucno preko DMCA requesta.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Može li se zarađivati od stvaranja web sadržaja u Srbiji? istok e-Business 244 10. 05. 2011. 15:46
Krađa sadržaja - Ima li pomoći Mr.Paja Planiranje i usability 18 12. 01. 2011. 20:50
Sandbox penalty for duplicate content NenadPantelic Marketing i SEO 5 27. 11. 2010. 11:08
jQuery: DOM neradi nakon učitavanja novog sadržaja Miroslav (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 13 08. 07. 2010. 16:49


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:48.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.