DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 05. 2012.   #1
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default Neovlašćeno bavljenje delatnošću i Ugovor o Delu

Interesuje me prakticna primena i tumacenje te stvari.

1) Da li covek zapravo sme da se bavi bilo kojom delatnoscu osim delatnostima sa neke liste delatnosti za koje je potrebna dozvola.

2) Za koje (otprilike) delatnosti je potrebna dozvola

3) Da li rad na ispunjavanju ugovora koje neko sklopi sa domacom/stranom firmom takodje delatnost. Npr ugovor o delu, ili autorska prava.

4) Mesto prometa. Npr za usluge koje su elektronskog tipa, ko npr prihod od prodaje PR5 linkova, mesto prometa je inostranstvo. E sada da li se ta usluga smatra uslugom koja je izvrsena u srbije, ili u inostranstva, i u skladu sa tim, da li takva delatnost moze da bude neovlascena.

Odnosno da li je obavljanje delatnosti cinje je mesto prometa inostranstvo (slicno voznji autobusa u inostranstvu) zapravo delatnost obavljena na teritoriji Republike.

source: http://biljanatrifunovic.wordpress.c...-usluga-i-pdv/

5) Ako neko obavlja usluge za inostrana preduzeca, po npr ugovoru o delu, da li postoji minimalni iznos naknade. Tj da li to moze da bude npr 100 din mesecno, ili mora da ima neku realnu vrednost.




A zakon kaze: Neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću Član 353.Ko se neovlašćeno i za nagradu bavi određenom delatnošću za čije obavljanje je po zakonu ili drugim propisima donetim na osnovu zakona potrebna dozvola nadležnog organa, odnosno nadležnog subjekta,kazniće se novčanom kaznom ... id.

Poslednja izmena od buksula : 10. 05. 2012. u 23:41.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #2
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

1. Da
2. Finansijske, kockarske, oruzane, lekarske, farmaceutske, PI (istraga/zastita), prevoz ljudi (taxi), delimicno reklamiranje (snosi odgovornost, ne trazi dozvolu), javna frekvencija (TV/radio itd. stanice).. to je nesto za sta sigurno treba posebna dozvola. Mislim da za popunjavanje carinske dokumentacije ne treba dozvola (spediterska), poredjenja radi, vec samo dosta iskustva.
3. Da
4. Ne znam sta su PR5 linkovi. Za PDV: brale, lepo ti pise da je inostranstvo mesto prometa
5. Ne postoji minimum
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

jesi siguran za 5? Mislim daje Zakon o radu tu iznad svih ostalih, tako da bi propisani republicki minimalac morao da se postuje
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #4
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

4. Kod usluga pruženih elektronskim putem, mesto prometa je sedište primaoca usluge, u ovom slučaju inostranstvo. To i jeste razlog zašto se ne plaća PDV na izvezene IT usluge. (član 12, stav 4, tačka 7 i 10 Zakona o PDV-u).
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #5
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

4) Znam da je kod 4) mesto prometa inostranstvo. Medjutim da li je to ekvivalentno tome da je usluga izvrsena u inostranstvu, znaci ne sa teritorije srbiej, sto kao posledicu ima da takva delatnost ne moze da bude nedozvoljena, odnosno da bavljenje tom delatnoscu ne moze da bude neovlasceno.

%Ivan
5) Meni je nelogicno da ne moze da bude 0, zato sto bi onda npr google morao da ti placa minimalac za adsense, pa ma koliko radio ja bih imao sigurnu platu. Tako skupim nekoliko slicnih firmi, pa ih tuzim zbog toga sto mi nius isplacivali minimalac ugovora po zakonima srbije.

A sa druge strane, volontiranje je ako radis za dzaba. A to ne sme da radi (aakonski) domaca firma. Ne sme da angazuje nekoga a da mu ne placa, i takodje ne sme da sklapa ugovor o delu, ako bi izvrsena delatnost bila osnovna delatnost firme.

Obrazlozenje zasto je zakon takav, sto poslodavci iskoriscavaju zaposlene ugovorom o delu, zato sto nemaju sva prava, kao i lica koja su zaposlena.

Poslednja izmena od buksula : 11. 05. 2012. u 20:07.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #6
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
jesi siguran za 5? Mislim daje Zakon o radu tu iznad svih ostalih, tako da bi propisani republicki minimalac morao da se postuje
Ne postoji minimalac na ugovor o delu.
Ne postoji minimalac na usluge koje firma prodaje jednom spec. kupcu. (ne postoji ni minimalac prometa firme mesecno)
Mrzi me da pogledam zakon o doprinosima, ali ne postoji minimalna osnovica za porez po ugovoru o delu, a mislim da se ne primenjuje ni za doprinose po ugovoru o delu.
Minimalac je nesto drugo, i primenjuje se iskljucivo na plate radnika.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #7
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
A sa druge strane, volontiranje je ako radis za dzaba. A to ne sme da radi (aakonski) domaca firma.
Odakle ti da je volontiranje zabranjeno?? Cak je i obaveza za odredjene ustanove i tipove posla (farmaceuti moraju da staziraju, i ne primaju plate tada)
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #8
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Stavise i volontiranje i ugovor u delu, se naravno kod nas smatraju "kriminalom:. Npr ugovor o delu nije dozvoljen, ako je delo uoblasti pretezne delatnosti preduzeca.

Razlog za to je sto drzava zeli da uzme sto vise novca za poreza, a ugovor o delu ne odgovara zato sto kao sto si reko, ugovor o delu moze da bude sklopljen na mnogo manji iznos od minimalne visine plate.]

Mislim da svako ko stazira prima i neki deo plate. Npr 50% plate.


Vise informacija o volontiranju(Mada mi i nije jasno sta ce im zakon o volontiranju ako nije dozvoljeno):
Zakon o volontiranju jasno kaže da organizator volontiranja može biti pravno lice čiji osnovni cilj, u skladu sa osnivačkim aktom, nije sticanje dobiti. Ukoliko se organizuje volontiranje za sticanje dobiti ili volontiranjem zamenjuje rad, predviđena je i novčana kazna od 100.000 do 500.000 dinara.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/310...cinu-bez-plate

Poslednja izmena od buksula : 11. 05. 2012. u 21:27.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #9
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Procitaj ceo zakon ako te bas zanima:
http://www.paragraf.rs/propisi/zakon...ontiranju.html
Volontiranje je dozvoljeno. Zabranjeno je da se time zameni neki drugi radnik, ali to treba dokazati.

Uvek postoji nacin da se nesto zaobidje.

Ali, da li ti za sve ovo pitas kao FIZICKO ili PRAVNO lice? Ako je kao fizicko, a firma je strana, nista od nasih zakona se ne primenjuje na njih. Ti si duzan da tu i tamo nesto postujes po pitanju prijave/uplate poreza/doprinosa i sl. ali njima ne mogu nista.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 05. 2012.   #10
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Za fizicko lice, ali me interesuje kako funkcionise i kada su u pitanju i strane i domace firme.

Ali tacno je ono za volontiranje sto sam reko, i kaze u tom zakonu da organizator volontiranja ne sme da stice dobit volontiranjem. Ali ne u usnovnoj delatnosti preduzeca.

Samo je jedna stvar cuda. Kako je moguce da volonter radi, a da od toga nema profita. To je jedino tako i nekim neprofitnim ili humanitarmin organizacijama.

Znaci ako oces da neko radi za tebe, moras da placam minimalnu platu. Ne znam ako npr outsourcujem u indiji/filipinima neke poslove od fizickih lica sta onda. Da im platim doprinose i topli obrok u srbiji . Bolje da outsourcujem jedino preko ljudi koji imaju firme.

Poslednja izmena od buksula : 11. 05. 2012. u 22:27.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:03.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.