DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 12. 2009.   #11
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Moja zena je lekar i svake godine se vakcinise protiv sezonskog gripa. To je uradila i ove kada se pre neki dan vratila na posao, ali je u nedoumici sto se H1N1 tice jer *niko* od kolega ne zeli da primi vakcinu.

Sto se moje dece tice, Jovana (leci se od leukemije) ne sme da prima nikakve vakcine, za Ivanu (16 meseci) cemo verujem videti. Ja kao i blues mislim da je cela ta prica o stetnosti vakcine jedan najobicniji bull**** ali se takodje i slazem sa mileusnom oko toga da je masovna histerija u medijima naglo prestala tek onda kada je ista porucena u milionskim kolicinama.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #12
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Da li je bull**** ili nije, cinjenica je lekari "po defaultu" ne vole vakcine, sem onih obaveznih, pogotovo kada je rec o deci, pa ces retko cuti lekara da preporucuje i vakcinu protiv obicnog gripa a da ne govorim o ovom novom.

Meni je nejasno sledece - ako se ne varam i deca od 6 meseci ce primiti istu dozu kao i odrasli a pritom ce primiti istu u dve doze sa razmakom od 3 nedelje jer imuni odgovor nije adekvatan kod dece ispod 9 godina. Ne znam kako beba od 6 meseci moze da primi istu kolicinu hemije kao i odrasli kada sa drugim lekovima npr. antibioticima se strogo vodi o uzrastu i kilazi deteta.

Nije lose procitati ni zvanicni izvestaj americke agencije za lekove gde pise informacija o Novartis monovalentnoj vakcini (ne znam da li se i kolko ista razlikuje od ove sub-junit) ali tamo mozete videti u sekciji doziranja da je donja granica uzrasta dece kojima se daje 4 godine.

Izvestaj na FDA

Mozda ipak ima veze sto je ova sub-junit pa mozda zato kazu da mogu i bebe. U Svedskoj se prvo davalo deci od 3 godine ali su posle poceli i sa 6 meseci. Tamo kako znam daju Pandemrix vakcinu od GSK.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #13
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Moja zena je lekar i svake godine se vakcinise protiv sezonskog gripa. To je uradila i ove kada se pre neki dan vratila na posao, ali je u nedoumici sto se H1N1 tice jer *niko* od kolega ne zeli da primi vakcinu.
Da, ko što sam ja poludeo od spinovanja pa nemam nameru da se vakcinišem, tako je jedan moj prijatelj Dr. popizdeo jer niko od njegovih kolega lekara neće da se vakciniše pa je odlučio da primi vakcinu.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #14
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
Ja cu se vakcinisati jer mislim da tako cinim dobro sebi i drugima...

Mozda je trebalo u temu "hardware", obzirom na cipove u vakcini

Srbija je jedna od medicinskih fenomena, ovde bi grip mogao da se leci Xanax-om

zaista mi nije jasno zasto bi iko ucinio sam sebi tako nesto, a kamoli svojoj deci. najmanji problem u toj vakcini je sam virus jer je prakticno mrtav, ono sto je zaista opasno su konzervans i aditivi koji se dodaju u nju da bi bila "efikasnija". pre svega mislim na thiomerasal, koji kao jedinjenje zive predstavlja vrlo toksicnu materiju (svima nam je kao deci receno da se ne igramo sa toplomerom ). kao kontraindikacija i moguce komplikacije nakon vakcinacije pominju se guillain–barre-ov sindrom, autizam, sterilitet kao i razni autoimuni problemi. sve ovo pise u zvanicnom insertu koji stize uz vakcinu

a sto se srbije tice mi bi kao nacija trebali da se skidamo na suvo
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #15
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Isto je neobicno kada se kaze da vakcina ima vrlo malo nuspojava, a npr. u Kanadi gde se koristi druga vakcina, od GSK je prijavljeno znatan broj nuspojava i povuceno je valjda 140 000 vakcina a jos gore je sto se kaze da niko nije umro od vakcine a dovoljno je da se malo gugla.

Ono sto malo vredja zdravu pamet je sledece - kada neko ko je vec hronicni bolesnik dobije svinjski grip i umre od komplikacija izazvanih svinjskim gripom, cesto se stidljivo napise (ako se uopste napise) da je pacijent vec bio hronicni bolesnik i od cega je bolovao vec se fokusira da je "umro od svinjskog gripa" i brojac zrtava se poveca za 1. Medjutim, kada neko umre neposredno posle vakcinacije, ili dozivi velike reakcije onda obicno kazu kako to nije od vakcine vec zbog toga sto je osoba hronicni bolesnik. To malo deluje kao dvostruki arsini.

Pre su svi pricali o Tamiflu i Relenzi kao jedinim lekovima a sada kada su se pojavile vakcine sve vise se prica kako je virus otporan na Tamiflu. Ne znam da li to ima veze sa tim da se vakcine sto vise prodaju posto se Tamiflu vec ionako rasprodao (drzave su narucile u velikim kolicinama).

Kazu i da ce sledece novi grip biti sezonski grip i isti biti u vakcini za sezonski grip - da li to znaci da ce se apelovati svake godine da se svi vakcinisu? Zna se da je do sada, kada je rec o obicnom gripu, se apelovalo da se pre svega vakcinisu hronicni bolesnici i stari. Jeste da ovaj virus vise napada mladje nego sto napada sezonski grip ali opet. U UK ne pozivaju sve da se vakcinisu kako sam cuo vec pre svega hronicne bolesnike.

Da li treba da se komentarise nacin kako se npr. u UK dijagnostifukuje svinjski grip - preko telefona i kaze im se sifra gde najblize da podignu Tamiflu? Sada ispada da obican grip uopste ne postoji nego da je sve svinjski grip. Citao sam komentare osoba koje su imale pravi obican grip pre ovoga sto se pise, pa nisu mogli iz kreveta da se mrdnu po 5-6 dana a mnogi koji "imaju" svinjski grip mogu bez problema da se prosetaju do lekara.

Ono sto dodatno stvara paniku je stopa smrtnosti sa jedne strane i objavljivanje epidemije sa druge strane. U Srbiji ako se ne varam ima preko 350 zvanicno potvrdjenih od svinjskog gripa i onda kada umre 26 to je jako veliki procenat, medjutim znaju svi da je broj zarazenih koji imaju ili su prelezali gripu daleko veci. Medjutim, kada se trebala proglasiti epidemija onda je receno da je zvanican broj taj i taj ali je procenjeno da ima stvarnih obolelih i vise od 10 000. Kada se tako objavi onda broj onih koji su umrli od svinjske gripe je u istim okvirima kao od obicnog gripa. Neobicno je sto se epidemija proglasila cak i sa procenjenim broje od 10 000 obolelih a pre je bila praksa da se epidemija proglasi kada je najmanje 10% stanovnistva obolelo. U Austriji je npr. i tada bilo mnogo vise obolelih pa se nije pricalo o proglasenju epidemije. Sto se mene tice, nije ni lose proglasiti epidemiju i treba i na neko vreme zatvoriti skole, javna okupljanja i slicno dok se ne smiri situacija ali mi ipak nije jasno.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #16
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Sto se tice sastava vakcine u vidu konzervansa, konzervanse sadrze i vakcine koje se daju bebama u obaveznoj vakcinaciji. Kazu da je to jako mala kolicina, da npr. u konzervi tune ima vise zive nego u vakcini sto je neophodno da se vakcina ne pokvari. Mene vise brinu squalen adjuvans u vakcini. Squalen jeste prisutan npr. u ribama kao ajkule ali se od nedavno koristi u vakcinama da povecaju imuni odgovor. U Evropi je taj adjuvans odobren, FDA nije odobrila, izgleda su oni po pitanju odobravanju lekova konzervativniji od evropske agencije za lekove EMEA.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #17
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Nekom je dosta da ga ubode pcela pa da umre, ne mora ni da primi vakcinu ...
Jednom kad krenete da citate i analizirate sporedne efekte i trazite po netu, to sigurno, posle par klikova, vodi do smrtnog ishoda

Juce je bio direktor Torlaka u emisiji na radiju BGD202 i rekao da ce on primiti i cela njegova familija
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #18
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Kako sam procitao vakcine protiv novog gripa cesto imaju i drugaciju proizvodnju nego za obican grip - za obicamn grip se koriste kokosija jaja a za ovu npr. i uzgoj u psecem bubregu kako bi se moglo proizvesti vise vakcina za kraci period.

Problem sa vakcinama i lekovima uopste je sto nikad ne znate da li ce nesto sto se kaze da je OK danas vaziti da je isto OK sa medicinskog stanovista za 10, 20, 50 godina. Imamo najsveziji primer kada je SZO vise ne preporucuje do sada najvise preporucivani lek za obolele od side Stavudin jer moze izazvati velike posledice zbog toksicnosti, a par miliona ljudi koristi dati lek.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #19
salebab
profesionalac
Qualified
 
Avatar salebab
 
Datum učlanjenja: 10.11.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 102
Hvala: 19
21 "Hvala" u 18 poruka
salebab is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za salebab Pošaljite poruku preko MSN za salebab
Default

Ma kakva vakcina... Nema potrebe trpati nešto u sebe što nije dovoljno ispitano... Ako zakačiš grip, odležiš 2 dana, uz neke antibiotike i to je to...
__________________
www.salebab.net
salebab je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #20
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger Pogledajte poruku
Sto se tice sastava vakcine u vidu konzervansa, konzervanse sadrze i vakcine koje se daju bebama u obaveznoj vakcinaciji. Kazu da je to jako mala kolicina, da npr. u konzervi tune ima vise zive nego u vakcini sto je neophodno da se vakcina ne pokvari. Mene vise brinu squalen adjuvans u vakcini. Squalen jeste prisutan npr. u ribama kao ajkule ali se od nedavno koristi u vakcinama da povecaju imuni odgovor. U Evropi je taj adjuvans odobren, FDA nije odobrila, izgleda su oni po pitanju odobravanju lekova konzervativniji od evropske agencije za lekove EMEA.
ovo sa tunom je jedan od vecih spinova u ovom hajpu oko vakcinacije. cinjenica je da u tuni ima zive, ali kolicina koja se apsorbuje prolaskom kroz digestivni sistem ne moze da se meri sa ovom koja se ubrzigava direktno u krvotok. sam cin stavljanja zive u vakcinu je kretenizam. za squalen si skroz u pravu, to ni ne znamo sta radi

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger Pogledajte poruku
Meni je nejasno sledece - ako se ne varam i deca od 6 meseci ce primiti istu dozu kao i odrasli a pritom ce primiti istu u dve doze sa razmakom od 3 nedelje jer imuni odgovor nije adekvatan kod dece ispod 9 godina. Ne znam kako beba od 6 meseci moze da primi istu kolicinu hemije kao i odrasli kada sa drugim lekovima npr. antibioticima se strogo vodi o uzrastu i kilazi deteta.
ovo ni meni nije jasno. u tom periodu je imuni sistem jos na zacetku i dete vecinu antitela dobija kroz majcino mleko. iz tog razloga se dojenje i preporucuje. u usa su otisli najdalje sa ovim, svaka beba odmah nakon rodjenja dobija vakcinu protiv hepatitisa c. znaci ti namerno ubrizgas hep u organizam star manje od 24 casa. zasto bre ?
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:10.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.