DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 06. 2008.   #1
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default Unit-Testing - overkill ili ne?

za vecinu projekata kojom se ja bavim (a verujem da se ovo odnosi na vecinu) unit testing je overkill, makar po meni

Split teme: 2 pitanja u vezi MySQL-a i PHP-a u vezi datuma.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 17. 06. 2008. u 14:07.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #2
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
za vecinu projekata kojom se ja bavim (a verujem da se ovo odnosi na vecinu) unit testing je overkill, makar po meni
Da li je overkill ili ne zavisi od više stvari (evo par po meni bitnih):

1. Koliko je osnovno to što treba da testiraš? Npr, ja imam testove za stvari na koje oslanja cela aplikacija i u kojima NE SME da bude problema (klase za rad sa bazom, datumima, keširanje i slično).

2. Koliko često osvežavaš aplikaciju i koji downtime sebi smeš da dozvoliš? Ako radiš CMS za auto-perionicu iz Bečeja nije problem, ali ako praviš web servis koji ljudi plaćaju po $50 - $150 mesečno nema zajebancije. Ja se u takvu rabotu nikada ne bih upuštao bez ozbiljne pokrivenosti koda testovima.

3. Koliko su tvoji kupci tolerantni kada su bugovi u pitanju? Sa nekim tipovima aplikacija možeš da se izvučeš sa većom količinom bugova, sa nekim ne. Zavisi šta radiš, kome prodaješ i koliko to košta.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #3
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
1. Koliko je osnovno to što treba da testiraš? Npr, ja imam testove za stvari na koje oslanja cela aplikacija i u kojima NE SME da bude problema (klase za rad sa bazom, datumima, keširanje i slično).
Upravo zato ne bi trebalo pisati svoj frejmvork. Ne samo da treba održavati kôd samog frejmvorka već i gomilu kôda u testovima za taj frejmvork.

Sa 2. i 3. se slažem.

---
moderator: izvući u novu temu?
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #4
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

ilija, banalizovao si stvari.

unit testing nece uciniti aplikaciju 100% bug free.

Na simple aplikacijama veoma je jednostavno istestirati funkcionalnosti rucno i cesto ce obavljanje unit testinga odneti vise vremena nego kada bi se proslo kroz situacije rucno.

Sto se tice critical klasa (db apstrakcija etc), slazem se da je jako bitno da budu temeljno istestirane, ali da li je unit testing pravi izbor to je pitanje.

Iskreno unit testing po meni ima smisla samo u slucaju da imas "inzinjerski" pristup projektu. Taj pristup podrazumeva uml, cases, izrada, testing. Bez takvog, ili slicnog, pristupa projekat izlazes prakticno istom riziku od bugova kao i bez unit testinga (ako se slozimo da se najveci broj bugova stvara previdom neke od mogucih situacija).

Edit:
Ok deluje da vas ima nekoliko koji aktivno primenjujete unit testing, pa me zanima koji/dali koristite neki framework.
Do sada sam se jedino baktao sa PhpUnit

Poslednja izmena od cvele : 17. 06. 2008. u 13:23.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Aplikacije neće biti bug free, ali će testiranje osetno smanjiti količinu bugova. Ukoliko je aplikacija iole složena testiranjem ćeš naći i pokrivit slučajeva koje teško možeš skontati ručno testirajući, bez da pustiš aplikaciju da je drugi koriste. Uvek je bolje da bug nađeš i pokrpiš sam nego da ti ga prijavi mušterija...

Da li je unit testing pravi izbor ili nemam pojma. Znam samo da radi posao...

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
Iskreno unit testing po meni ima smisla samo u slucaju da imas "inzinjerski" pristup projektu. Taj pristup podrazumeva uml, cases, izrada, testing. Bez takvog, ili slicnog, pristupa projekat izlazes prakticno istom riziku od bugova kao i bez unit testinga.
Ne bih se složio. Unit testiranje fino leži i školskom i attack načinu rada. Sve je samo stvar discipline i pristupa. Ti na unit testiranje sada gledaš kao na problem zato što nemaš nikakvu pokrivenost i nikakve test navike. Treba vremena i za jedno i za drugo, ali kada dođeš do toga pisanje testova postane deo svakodnevice... Kao pisanje inline dokumentacije na primer...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #6
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Mozda si upravu, istina je da nemam naviku niti praksu unit testinga.

Zanima me po cemu se razlikuje broj slucajeva koje napises/pokrijes unit testingom od broja slucajeva koje ti smislis ? Ipak sve slucajeve ti moras da predvidis i napises, ili gresim ?
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #7
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
Mozda si upravu, istina je da nemam naviku niti praksu unit testinga.

Zanima me po cemu se razlikuje broj slucajeva koje napises/pokrijes unit testingom od broja slucajeva koje ti smislis ? Ipak sve slucajeve ti moras da predvidis i napises, ili gresim ?
Razlika je automatizaciji testiranja. Saberi vreme koje ti je potrebno da ručno isprobaš sve moguće kombinacije unosa podataka npr * postojećeg stanja sistema(baza) kad god menjaš neku funkcionalnost i biće ti jasno šta je ekonomičnije.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #8
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Moram još stvari da dodam da neko ne bi pomislio da je vreme jedina dobit.

* Jedna od ključnih vrednosti unit testova je da pomaže u pisanju boljeg kôda. Pošto unit testovi treba da rade u izolaciji(ne bi trebalo da kontaktiraju bazu npr ili neki eksterni servis i sl.) da biste uopšte napisali test, kôd koji se testira mora da bude struktuiran na taj način da je moguće simulirati(mock) takve servise(npr izdvojiti takvu funkionalnost u drugu funkciju/klasu).

* Takođe još jedna stvar koja se tiče podizanja kvaliteta kôda koji se testira je da smanjuju strah od refaktorisanja. Ako kôd radi ali nije dobro napisan i nema pokrivenost testova, najverovatnije se nećete usuditi da išta menjate.

* Ako je u pitanju timski razvoj, olakšavaju korišćenje i izmene tuđeg koda, nema potrebe za dokumentovanjem primera korišćenja, imate primere koji rade(bukvalno).
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #9
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Tako sam i mislio, prakticno i nema razlike osim u automatizaciji.

Samim tim moj definitivni zakljucak je da kada se radi na resenju nekog softvera za klijenta koje se isporucuje "kljuc u ruke", unit test jeste overkill
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2008.   #10
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
Tako sam i mislio, prakticno i nema razlike osim u automatizaciji.
Nije baš skroz tačno. Kaizen je pomenuo kvalitet koda. Ako testove pišeš pre nego što kodiraš imaćeš čistije i bolje definisane interfejse, manje zavisnosti između pojedinačnih slojeva aplikacije itd.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Ilija Studen za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Što koristite za unit testing u PHP-u ? misko_ PHP 3 27. 05. 2008. 17:53
Unit testing JavaScripta Ilija Studen (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 0 01. 06. 2007. 13:34
Unit testing veb aplikacija? jablan Programiranje 8 29. 03. 2006. 13:52
Yahoo Testing New Homepage Denis_Radenkovic Web design, Layout, User Interface 5 12. 03. 2006. 12:15
Unit Testing i analiza gresaka zextra PHP 1 05. 02. 2006. 18:31


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:45.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.