DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 04. 2011.   #1
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default Prava na vlasnistvo koda dok radite za firmu

Jedan prijatelj, koji radi kao programer u lokalnoj firmi, je dobio novi ugovor u kojem je navedeno da sav kod koji on napishe dok radi za tu firmu je vlasnistvo firme.
Sa tim se slazem vezano za kod koji napishe tokom radnog vremena, ali mi je nevjerovatno da ono sto je napisano u slobodno vrijeme, van radnog vremena je takodje vlasnistvo firme.
Da li je to legalno (u Evropi, za USA vjerujem da je moguce) da li ste imali slicnih iskustava?
__________________
@Twitter
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2011.   #2
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Meni je srpsko predstavništvo francuske firme naredilo da potpišem ugovor u kome se obavezujem da ću svom svojom imovinom nadoknaditi eventualni gubitak koji nastane usled korišćenja software-a.

U ugovoru je postojala i stavka kojom se obavezujem da neću pružati slične usluge, slične uslugama trećim stranama, a kao šlag na torti bila je formulacija da sav kod koji napišem, započnem ili osmislim (još uvek u mojoj glavi) je isključivo njihovo vlasništvo a to bi se podrazumevalo i za kod koji koriste a ja sam ga pre ugovora napravio.

E sad, da li bi takve formulacije prošle kod naših sudova, u tom trenutku nisam bio siguran ali kako je država rešila da izbacuje ljude iz njihovih stanova jer nisu platili račun za grejanje, ne bih se kockao i čekao da sud odluči.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2011.   #3
BluesRocker
profesionalac
Professional
 
Avatar BluesRocker
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 294
Hvala: 93
525 "Hvala" u 19 poruka
BluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao misk0 Pogledajte poruku
Sa tim se slazem vezano za kod koji napishe tokom radnog vremena, ali mi je nevjerovatno da ono sto je napisano u slobodno vrijeme, van radnog vremena je takodje vlasnistvo firme.
Za kod napisan u radnom vremenu nije im potreban ugovor da bi imali vlasništvo (materijalna autorska prava). Ako u ugovoru piše za sav kod, onda je to tako. Niko ga ne tera da potpisuje takav ugovor.
__________________
/me sluša Ten Years After - Spider In My Web
BluesRocker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2011.   #4
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

I šta vas tera da potpisujete takve nenormalne ugovore?

Prvo čitajte šta vam je ponuđeno, ugovori se sastavljaju u slobodnoj formi nije to ništa zapisano u kamenu, vi ste druga ugovorna strana i imate svako pravo da tražite korekcije i izmenu svih stavki koje vam ne odgovaraju. U praksi to znači da treba eliminuisati tako neke sulude zahteve, npr. gde bi potencijalna šteta višestruko prevazišla zaradu i utrošeno vreme. Znači ovo sa garancijom imovinom ... ne ide na oni vama plate npr. $5000 bez drugih obaveza, a da vi njima dođete $50.000 (iz bilo kojih razloga ili eventualnih problema). Koliko god bila primamljima mogućnost rada na novom poslu, otvorite 4 očiju kad potpisujete ugovore da vas to posle ne bi koštalo X puta više nego što bi ste zaradili.

Ovo da je sav kod koji napišem i van radnog vremena u nečijem vlasništvu osim mom LOL haha stvarno kakve ideje, mislim važi može, čim se isprse za odgovarajući $$$ iznos, a to neće baš izaći jeftino.

Budite pažljivi sa takvim glupiranjima u ugovorima, pogotovo početnici pazite na šta se obavezujete i na koje vremenske intervale, ja sam se nagledao stvarno svačega, ima firmi koje pokušavaju stvarno svašta i to uz vrlo (ispod)prosečnu kompenzaciju, a daju vam ugovor kao da radite neznam na kakvom ultra važnom projektu. Tu pogotovo znaju da budu kreativne ove domaće firme, koje su neka 7-ma ruka u lancu.

Npr. budite pažljivi sa dužinama non-compete perioda, firme jako vole da se ovde frljaju sa periodima od 2 i više godina, a vi recimo za njih radili npr. svega par meseci. Freelanceri po definiciji neekskluzivno rade za više klijenata, tako da oni nikad i ne bi trebali da potpisuju non-compete. A kada znate da su 99% remote development ugovora koje dobijamo ovde u stvari "Independant Consultant" ugovori, odnosno upravo Freelance ugovori, situacija je jasna.

Bilo kakvu eventualnu odštetu ograničiti na maximum zarade koji vam je isplaćen, ne više od toga. Obavežite se npr. na 8h dnevno ponedeljak-petak ili već kako, a šta radite van tog vremena, da li kodirate još i za sebe ili za još 15 firmi, da li imate devojku ili dečka = PRIVATNA STVAR.

I tako ... pamet u glavu.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gargoyle za poruku:
Staro 27. 04. 2011.   #5
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
I šta vas tera da potpisujete takve nenormalne ugovore?
...
I tako ... pamet u glavu.
Ja ugovor nisam potpisao.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje vidak za poruku:
Staro 27. 04. 2011.   #6
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Problem je sto firma mjenja ugovor, znaci nije to bio prvi ugovor vec se aplicira na vec zaposlene osobe. Naravno da je svako slobodan da ga prihvati ili ne, ali ako je izbor izmedju toga i otkaza, nije tako jednostavno.
__________________
@Twitter
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2011.   #7
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Такви уговори су доста чести, а колико вреде у пракси зависи од локалног закона. Често то није чак уређено ни на националном нивоу, већ на регионалном; нпр. у неким деловима САД су такви уговори ништавни, а у другима нису.

Што се тиче "простог" решења да се такав уговор не потпише, то уопште није просто у пракси: често се такви уговори подметну првог дана на новом послу, кад си већ дао отказ у старој фирми. У принципу није лоша идеја да се у току преговора будући послодавац писмено обавеже да неће захтевати такве ствари.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2011.   #8
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Kod smišljen na mojoj WC šolji pripada samo meni...
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mangia za poruku:
Staro 27. 04. 2011.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citao sam neku raspravu na tu temu, u nekim drzavama je to ilegalno... recimo u Kaliforniji cak i ako potpises takav ugovor, on je nevazeci, jer je to regulisano drzavnim zakonima koji su iznad ugovora... tamo sve sto uradis van radnog vremena (tzv. moonlighting) je samo tvoje...

U principu ni jedan ugovor ne moze da ti oduzme zakonom garantovana prava, samo je pitanje koja su to prava u toj zemlji... tako da treba konsultovati lokalne zakone o radu, gde je definisano sta i kako...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2011.   #10
ajankovic
Aleksandar Janković
Qualified
 
Avatar ajankovic
 
Datum učlanjenja: 16.10.2010
Lokacija: Bg-Sd
Poruke: 165
Hvala: 70
54 "Hvala" u 36 poruka
ajankovic is on a distinguished road
Default

Čitao sam negde raspravu na ovu temu. Opravdanje koje se provlači za pravo na kod koji je urađen van radnog vremena jeste da je sam rad za poslodavca imao uticaj na razmišljanje i profesionalni razvoj zaposlenog. Došao je u kontakt sa kodom koji je u vlasništvu poslodavca, na kome su radili i ostali stručanjaci uporedo a i pre dolaska zaposlenog.

Ovakav ugovor ima smisla samo kod projekata koji su u velikoj meri zasnovani na intelektulanoj svojini i koriste napredne algoritme koji se ne mogu pronaći često. Dakle veliki igrači i velike pare.

Drugi cilj ovakvog ugovora jeste i filtriranje osoba koje ne planiraju da se posvete u potpunosti kompaniji. Osoba koja u svoje slobodno vreme radi ozbiljne projekte sigurno uveliko planira da napusti kompaniju čim se ukaže prilika.
__________________
ajankovic.com]
ajankovic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:26.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.