DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 09. 2007.   #31
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

"Drupal.org is the official website of Drupal, an open source content management platform."

... je bukvalno prva recenica sa Drupal site-a jelte, dok sam ja moj komentar dao iz perspektive nekog ko je "malkice vise" zasao u Drupal pricu :-)

Da, kao sto vec rekoh Drupal je CMS koji je vremenom postao i strava framework. Inace dootzky, cinis golemu gresku sto Drupal stavljas u isti kos kao i Joomlu i phpNuke. To jednostavno ne mere ... phpNuke je pregazilo vreme i on vise nije u igri, a Joomla je toliko lose napisana da je sa stanovista programera al totalno neupotrebljiva.

Evo da potkrepim tvrdnju da Drupal jeste I framework sa nekoliko detalja:

- FORM API, deo Drupala koji olaksava pisanje custom formi, sve sa validacijama i custom logikom.

Ogromna stvar za mene je i sto postoji standardan nacin za pisanje custom form elemenata. Recimo za moj tekuci Drupal projekat sam napravio novi Drupal form element koji koristis iz FORM API-ja kao i sve ostale ugradjene elemente. Izgleda kao obican select element, stim sto ima <Other> opciju. Kad kliknes tu opciju pojavi se textbox desno od select elementa u koji mozes da uneses sta god hoces. Niste svesni koliko je lako ovo bilo napisati, a sad mogu da ga koristim na prirodan nacin i u buducim projektima. Isto tako sam napisao i svoj custom file upload, sa automatskim pravljenjem i prikazivanjem thumbnail-a za slike za neki raniji projekat, koji iskoristih i u ovom. Sto jebe kevu koliko je korisno moci raditi!

- TABLE f-ja, olaksava pisanje custom tabela sa podacima, sve sa sortiranjem i paggingom.

- DB abstraction layers, ima DB f-je koje automatski vrse zastitu od SQL injection napada, i koje su DB agnosticne. Znaci kad pozelis da predjes sa MySQLa na PostgreSQL to ti je poprilicno olaksano.

- HOOKS, za mene THE killer feature Drupala. Drupal dolazi sa 50-tak hookov-a, a i ti kao programer mozes da pises nove. Na primer postoji hook_form_alter(). Sa tim hook-om imas moc da izmenis BILO KOJU formu na site-u, Drupalovu ili iz nekog third party modula, sve jedno. Recimo mozes da izbacis/ubacis element iz forme, da ubacis dodatnu logiku koja ce se izvrsiti za zeljenu form operaciju, da ubacis dodatne validacije. U mom tekucem projektu sam zahvaljujuci ovome tako izmenio login/register forme Drupala da ih ne biste prepoznali (evo pogledajte: http://www.allamericanfootballleague.com/players/ , kliknite Yes za malo JS-a)

Kad sam istrazivao kojim putem da idem, vrlo ozbiljno sam seo i uporedio: CakePHP, Symfony, Rails, Django, Zend Framework i Drupal. Ispalo je da Drupal ima najbolji balans svega onoga sto ja mislim da framework treba da ima. A on cak i nije zapocet kao framework ... sto bi rekli izgleda smesno al deluje! :-)

Al niste svesni koliko je Drupal razvijena platforma! Jednostavno nema sanse da detaljnije opisem sve ono sto ima:

- TAXONOMY, ogroman pod API za kategorisanje bilo cega!
- SEARCH, ogroman pod API za indeksiranje i pretrazivanje bilo cega na site-e!
- LOKALIZACIJA I INTERNACIONALIZACIJA, i statickog i dinamickog sadrzaja.
- FILES, IMAGES, pod API-ji za rad sa file-ovima (private download ...) i slikama (resizing, croping ...)
- USERS & USERS AUTHENTICATION, ogroman pod API za rad sa korisnicima

Za mene isto golema stvar ... dokumentacija ... jedna od najboljih koje sam ikada video u open source svetu ... http://drupal.org/handbooks ... plus ima nekoliko knjiga, jedna od njih namenjena bas programerima, koju sam procitao i preporucujem: "Pro Drupal Development"

Da nisam naleteo na Drupal verovatno bih i ja pisao nesto od nule ... ovako pisem reupotrebljive module za Drupal koji odgovaraju mojim programerskim preferencama. Vec imam napisane module sa brdo dodatnih funkcionalnosti za rad sa bazom, file-ovima, stringovima i form-ama. Recimo za nekoliko sati sam uspeo da napisem formext modul, koji mi omogucava da preko web interface izgenerisem FORM API strukturu za bilo koju tabelu u bazi. Sad zahvaljujuci tome (i drugim nekim stvarima) mogu da napisem CRUD za bilo koju DB tabelu za nekih 2 minuta!

Tako da da ... definitivno preporucujem Drupal bas kao framework!
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2007.   #32
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Pravo je pitanje , koliko si ti vreman uložio da naučiš kako Drupal funcioniše, da prilagodiš svoj način razmišljanja prema njemu ?

U suštini mogao si da uzmeš i typo3, imap bi mnogo veće perfomanse ... ali vreme je bitna stavka
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2007.   #33
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

Stvarno ne vidim zasto be learning curve bilo "pravo pitanje"?!?! To je samo jedno od pitanja koje sam ja postavio sebi kad sam birao platformu. Istina zbog njega sam odustao od Rails-a trenutno, jel bi to znacilo da treba da naucim Ruby, Rails, Rails biblioteke.

Prilagodjavanje nacina misljenja nije bio problem al uospte. Imam ja svoje stavove definitivno, al isto tako nisam ni tvrdoglava budala ... ako naletim na nesto sto je superiornije u odnosu na moj dotadasnji nacin razmisljanja rado ga usvajam. I to se dogadjalo upravo sa Drupalom ... Za mene je pravlje pitanje koliko je aplikacija dobro napisana, kolliko je to dobar inzenjering ... ako jeste prilagodjavanje nije stavka al uospte ... A to je upravo slucaj sa Drupalom ...

Ne zaboravi da je Drupal VRLO lagana aplikacija, zip file sa instalacijom ima 733KB, koliko (puta vise) ima Typo btw? :-) Meni typo nije cak usao ni u uzi krug izbora, deluje kao zesci bloatware ... sto opravdava nekom enterprise etiketom ...

Dakle sto se learning curve-a tice, ja sam Drupal naucio radeci prvi projekat za klijenta ... sto je trajalo nekih 2 nedelje ... Shvatio da tu neceg ima, skino "Pro Drupal Development" sa neta, procitao prvih desetak poglavlja celih, za nekih 2 nedelje laganog citanja uz redovan posao ... ostale citam po potrebi ... i to je to ... vec potvrdjeno da je vreme bilo dobro ulozeno!
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2007.   #34
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

E da ... bre oklen ti ideja da Typo3 ima bolje performanse od Drupala :-)??? Jel imas neke konkretne podatke/testove, voleo bih da vidim ...

Evo ti nekih site-ova koji koriste Drupal:
http://appel.nasa.gov/
http://www.playboy.de/
http://www.mtv.co.uk/
http://usmagazine.com/
http://www.observer.com/thepoliticker/

Ne bi reko da bi iko od njih uzeo nesto sto nema dobre performanse.
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2007.   #35
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Ok, smiri loptu malo :-) ... postoji takav listing sigurno i za Typo3, a Google kaže: http://www.google.com/search?q=typo3+vs+drupal
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2007.   #36
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

Hmmmmm hvaaaaaala :-) al vise bi voleo da cujem sta nixa ima da kaze o tome nego google ... a sa listom sam samo hteo da pokazem da je to zapravo malo nebitna poenta sa njegove strane ... mislim bila bi bitna da Drupal ima katastrofalne performanse sto nije slucaj ocigledno

A da uzmem da koristim nesto tako kompleksno kao typo morao bi da bude bar 10x brzi!!! ... posto je toliko puta veci ;-)

ja se malo i zezam u razgovoru btw ... slobodno preuzmite loptu :-)
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 09. 2007.   #37
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

ne radi se o tome, ne radim ni sa jednim cms "framework" , nego mislim da Drupal nije rešenje koje može da reši sve probleme ( i ako može, bila bi velika budževina ... )
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 09. 2007.   #38
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default

interesantno kako se prica razvila u pravcu Drupala.. pogledacu to malo detaljnije, posebno taj handbook, tako se najbolje vidi kako su razmisljali momci koji su ga pisali.. i naravno da je drupal "brzo" resenje, ali pitanje je ovo sto kaze Nixa -> koliko brzo TI mozes da se adaptiras njemu?

ajde probacu ga malo temeljnije, da ne pricam u prazno, pa se javljam sa reviewom par dana kasnije :P
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 09. 2007.   #39
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Jos jedan downside za drupal, drastichno je sporiji od slichnih resenja. Za bilo koji veci site sa 100.000 + pageviews per day trebace ti standalone database server zbog gomile query-ja koje izvrsava za render svake strane.
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 09. 2007.   #40
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

"drastichno je sporiji od slichnih resenja" ?!?!

Ljudi odakle vam ovakvi zakljuci? :-) Ovo ne moze da bude dalje od istine ...

Niti broj querija koji se izvrsava moze da bude indikacija brzine site-a ... Recimo sta mislis teknoledge-u da li je isti query koji ima JOIN naspram obicnog SELECT-a? I kolika je razlika ...

Inace Drupal ima plus strava kesiranje plus throttle module koji sluzi fine tuneovanje performansi ... znaci ako imas stranu koja je maltene staticka, mozes da namestis da se i izvrsava brzinom staticke ...
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Izbor mobilnog operatera? 3banchi Komunikacije 36 21. 10. 2010. 09:39
Izbor tehnologije za velike Web aplikacije toxonics Programiranje 75 16. 01. 2006. 15:34
Izbor internet provajdera je bitan :) BluesRocker Opušteno 2 19. 09. 2005. 13:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:31.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.