DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 02. 2006.   #11
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao kaizen
Čovek to ne priča. Savet glasi: Write lots of comments. Dakle akcenat je na količini a ne na komentarima.
Očigledno nisi pročitao dobro. Njegov akcenat je tu na WHY a ne WHAT, i sa tim se slažem. Nije dovoljno napisati komentar "šta radiš", jer to svako ko ume da čita kod, ume i da rastumači. Slažem se sa tim da treba napisati "ZAŠTO" to radi.

Evo recimo primera. Za vikend sam radio jedan script za slanje SMS-a preko nekog austrijskog provajdera. I naravno, vidim u script (koji sam BTW ja radio pre 6 meseci) da stoji ovako:
PHP kôd:
$sms_text utf8_decode($_POST['text']); 
I sada, NIkome to nema logike, zašto bih slao sa UTF-8 strane tekst koji prvo utf8 dekodiram. Međutim stoji komentar pored da sam provajder konvertuje u UTF-8 (što gotovo niko ne radi već šalje "AS IS") i da jedino ako pošaljem dekodiran tekst, korisnik dobije ispravno nemačke karaktere ü i slično... Tako sam uštedeo vreme mozgajući zašto je to tako nelogično urađeno.

U tom slučaju ništa ne bi pomogao komentar "Ovde dekodiram utf8 string" već "Ovo mora tako zato što provajder ...".

Ja bih mogao i da se složim da ne treba pisati Lots of comments, jer čak i previše komentara smanjuje preglednost, ali to je u onom tekstu najmanji problem.

Citat:
Originalno napisao kaizen
"Top Ten of Programming Advice to NOT follow" je naslov. Po ovome "don't do" vidim da si pogrešno shvatio članak. Autor ne kaže da treba raditi suprotno od saveta koje kritikuje već da se treba rukovoditi drugim principima, i nudi neke (koje btw nije on smislio).
Ne razumem te, na osnovu čega si ti shvatio da sam ja to pogrešno shvatio? Ali nebitno...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #12
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Očigledno nisi pročitao dobro. Njegov akcenat je tu na WHY a ne WHAT, i sa tim se slažem. Nije dovoljno napisati komentar "šta radiš", jer to svako ko ume da čita kod, ume i da rastumači. Slažem se sa tim da treba napisati "ZAŠTO" to radi.
Ja jesam dobro pročitao članak. Pričao sam o "akcentu" saveta, jer si ti njegovu kritiku tog saveta(Write lots of comments), iskomentarisao sa "Covek prica da je komentarisanje koda bez veze". Ja sam ti samo skrenuo pažnju koji deo tog saveta je problematičan. Dakle nije problem u komentarima, nego u količini komentara.

Ali dobro, sada vidim da si promenio prvobitno mišljenje pa ne vidim potrebu da se dalje ubeđujemo oko ovoga.

Poslednja izmena od kaizen : 27. 02. 2006. u 22:59.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #13
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

A na prvom mjestu, covjek "obara" savjet "Design first, then code". Ajde!?
Rezime onog sto je rekao mogao bi da se prevede u zidarsko/gradjevinarsku terminologiju ovako: "Nije tacno da morate prvo imati detaljan plan kuce koju treba zidati, dovoljno je da malo razmislite i pocnete nabacivati cigle, lijepa kuca ce doci sama od sebe". Slazem se da ne treba cjepidlaciti i trositi vrijeme na razmisljanje o dezenu plocica u kupatilu, ali ici u drugu krajnost i jos praviti savjet No 1. od toga... :-|
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #14
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

@blues: Joj sto bi bilo lepo citirati sve postove odjednom, bas mi fali ta opcija

Kroz ceo tekst se provlace ideje ekstremnog programiranja, pa su i saveti u skladu sa tim principima. Izmedju ostalog, podrazumeva se jednostavnost gde god je to moguce, refaktorisanje...

Pod konzervativnim nacinom programiranja smatram dobar deo saveta koje je on pokusao da opovrgne, a koji su uobicajena programerska praksa (komentarisanje zamrsenog koda recimo). Treba imati u vidu kontekst u kom on govori o odredjenim stvarima (konkretno br. 9 - smisao nije bas nikako ne koristiti unsigned int varijable, vec koja je poenta koristiti ih tamo gde nije moguce imati bilo kakvu korist od istih, u odnosu na signed int; konkretna korist je bacanje exception-a u njegovom slucaju).

@all: ako neko vec nije, neka procita tekst na koji se autor linkuje na kraju saveta br. 1, tekst govori o ekstremnom programiranju.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Kaizen, nisam promenio mišljenje. Ti stalno vidiš negde nešto što ja nisam rekao. Ali nebitno.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #16
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Miloše, mislim da je savet br 1. sa kojim se ne slažeš možda najbolji savet u celom tekstu. On isključuje "školske" specifikacije koje uzimaju znatno više vremena od pisanja samog koda.

Citat:
You should think before you code. Go ahead, but think for hours, not days. Don't kid yourself into believing you can sketch an entire design document with UML diagrams and everything without making mistakes. At least, don't think you can do so any faster than you could have simply written the code.
I naravno:

Citat:
Short iterations, automated testing and frequent refactoring being the most important.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #17
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Ilija, jednostavno se ne slazem
XP tj. extreme programming metode po kojima se prvo pisu testovi, zatim pravi cijeli program u uproscenoj varijanti su sasvim ok, ali bez dizajna se ne moze. Ne kazem ni ja da uml-ovati sve do detalja poput Help->About, ali blueprint je neophodan. Ja obicno skrabam na papiru, kruzim i krizam, ali mi je mnogo lakse kodirati kad znam kuda idem
Evo ti citat iz knjige "Code complete" od Steve McConnell-a:

Citat:
The image of “building” software is more useful than that of “writing” or“growing” software. It’s compatible with the idea of software accretion and provides more detailed guidance. Building software implies various stages of planning, preparation, and execution that vary in kind and degree depending on what’s being built.
When you explore the metaphor, you find many other parallels.

Building a 4-foot tower requires a steady hand, a level surface, and 10 undamaged beer cans. Building a tower 100 times that size doesn’t merely require 100 times as many beer cans. It requires a different kind of planning and construction altogether.

If you’re building a simple structure—a doghouse, say—you can drive to the lumber store and buy some wood and nails. By the end of the afternoon, you’ll have a new house for Fido. If you forget to provide for a door or make some other mistake, it’s not a big problem; you can fix it or even start over from the beginning. All you’ve wasted is part of an afternoon.
This loose approach is appropriate for small software projects too, If you use the wrong design for 1000 lines of code, you can refactor or start over completely without losing much. If you’re building a house, the building process is a more complicated, and so are the consequences of poor design. First you have to decide what kind of house you want to build—analogous in software development to problem definition. Then you and an architect have to come up with a general design and get it approved. This is similar to software architectural design. You draw detailed blueprints and hire a contractor. This is similar to detailed software design. You prepare the building site, lay a foundation, frame the house, put siding and a roof on it, and plumb and wire it. This is similar to software construction. When most of the house is done, the landscapers and painters come in to make the best of your property and the home you’ve built. This is similar to software optimization.
...
Greater complexity and size imply greater consequences in both activities. In building a house, materials are somewhat expensive, but the main expense is labor. Ripping out a wall and moving it six inches is expensive not because you waste a lot of nails but because you have to pay the people for the extra time it takes to move the wall. You have to make the design as good as possible so that you don’t waste time fixing mistakes that could have been avoided. In building a software product, materials are even less expensive, but labor costs just as much. Changing a report format is just as expensive as moving a wall in a house because the main cost component in both cases is people’s time.
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #18
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Kaizen, nisam promenio mišljenje. Ti stalno vidiš negde nešto što ja nisam rekao. Ali nebitno.
Evo ti citati. Svi su tvoji, iako mogu da se čitaju kao diskusija s obzirom da si drugi put malo bolje pročitao šta je čovek napisao.

Citat:
Covek prica da je komentarisanje koda bez veze
Citat:
Očigledno nisi pročitao dobro. Njegov akcenat je tu na WHY a ne WHAT, i sa tim se slažem.
Citat:
Ja bih mogao i da se složim da ne treba pisati Lots of comments, jer čak i previše komentara smanjuje preglednost
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #19
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Milos Vukotic
Ilija, jednostavno se ne slazem
XP tj. extreme programming metode po kojima se prvo pisu testovi, zatim pravi cijeli program u uproscenoj varijanti su sasvim ok, ali bez dizajna se ne moze. Ne kazem ni ja da uml-ovati sve do detalja poput Help->About, ali blueprint je neophodan. Ja obicno skrabam na papiru, kruzim i krizam, ali mi je mnogo lakse kodirati kad znam kuda idem
On kaže:
"You should think before you code. Go ahead, but think for hours, not days."

Pošto se ti ne slažeš sa njim da li to znači da ti danima dizajniraš?


Citat:
Originalno napisao Milos Vukotic
Evo ti citat iz knjige "Code complete" od Steve McConnell-a:
Uvek su mi bile smešne te metafore gde za programiranje uzimaju priče iz građevine, umetnosti i sl. Ako bi neko mogao da me uputi, koje su to sličnosti programiranja i tih delatnosti?
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #20
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Programiranje je, sustinski, inzinjerski posao, tako da se mogu povuci analogije izmedju svih poslova koje rade inzinjeri. Dobijes zadatak, shvatis sto i kako treba da se radi i odradis to.
Za analogije s umjetnoscu ne samo sto ne znam vec se i unaprijed ne slazem s takvim analogijama...
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Koje ste .rs domene registrovali? Dzordz Opušteno 199 01. 07. 2010. 21:09
tekstovi oglasa koje obožavam Miloje Sekulic Opušteno 2 09. 01. 2009. 14:55
Slusalice. Koje ? [nq] Komunikacije 16 03. 10. 2006. 10:04


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:34.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.