DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 01. 2009.   #21
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Najbitniji detalj u celoj priči je da u poslednjih nekoliko godina samo studiranje da bi se dobila diploma je toliko jednostavno da se ne isplati ne završiti nešto.

Pričao sam nedavno sa jednim profesorom fakulteta koji mi je rekao sledeće: više cenim šestice koje su studenti dobijali do kraja devedesetih, nego većinu desetki koje se sada dobijaju...
Ovo je živa istina, ali opet nisam siguran što je bolje:
Npr. moja generacija na ETF-u morala je makar mjesec dana spremati Matematiku 2 iz nekoliko zbirki zadataka (pisanih na ruskom jeziku, famozni Berman i Demidovič) da bi dobila tu šesticu i garantujem da smo u trenutku polaganja ispita poznavali materiju sto puta bolje nego današnji "bolonjci". Avaj, pitanje je samo koliko je tog tadašnjeg znanja nama ostalo u glavi... Realno, sad o struji znam samo da se ne smije stavljati prst u utičnicu
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #22
deda
deda
Certified
 
Avatar deda
 
Datum učlanjenja: 06.05.2008
Lokacija: Bor
Poruke: 94
Hvala: 3
18 "Hvala" u 15 poruka
deda is on a distinguished road
Default

belarion
Sam si rekao da ne zelis da gubis vreme na nekim menadzmentima, sociologijama i slicnim predmetima kojih ima na fakultetu.
Kad budes bio u prilici da radis u timu, bas ta socijologija ce ti biti od pomoci, kao i delovi menadzmenta, poslovna etika, upravljanje resursima i slicni predmeti, ali...
Ovde imas jako dobrih odgovora na tvoje pitanje i to od ljudi koji imaju odlicno iskustvo, moraces sam da dobro prostudiras svaki odgovor i SAM doneses odluku.
Dozvolicu sebi da te posavetujem: upisi fakultet, uci i guraj, a samostalno nadogradjuj svoje znanje iz svera svojih interesovanja ako zelis da uspes u onome sto volis da radis. Svaki sertifikat ce ti biti od pomoci, bas kao i diploma, ali najvise tvoje znanje. Ukoliko sve uoblicis u celinu, uspeces u svojim namerama.
deda je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" deda za poruku:
Staro 27. 01. 2009.   #23
BluesRocker
profesionalac
Professional
 
Avatar BluesRocker
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 294
Hvala: 93
525 "Hvala" u 19 poruka
BluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao deda Pogledajte poruku
belarion
Sam si rekao da ne zelis da gubis vreme na nekim menadzmentima, sociologijama i slicnim predmetima kojih ima na fakultetu.
Kad budes bio u prilici da radis u timu, bas ta socijologija ce ti biti od pomoci, kao i delovi menadzmenta, poslovna etika, upravljanje resursima i slicni predmeti, ali...
Nisam baš siguran za sociologiju (možda zato što nisam uspeo ni da pročitam knjigu koliko je bila dosadna ) ali je istina da nije na odmet nekom ko studira informatiku da nauči psihologiju, osnove menadžmenta, osnove ekonomije, finansije, investicije, upravljanje projektima, kompjutersko pravo ali u onoj meri i u onom kontekstu koji je vezan za njegovu struku, bez bubanja nepotrebnih činjenica. Ti predmeti bi trebalo da služe da čovek nešto nauči što će mu koristiti u životu a ne da ih studenti polažu po 5-6 puta jer profesor misli da je njegov predmet najvažniji.
__________________
/me sluša Ten Years After - Spider In My Web
BluesRocker je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje BluesRocker za poruku:
Staro 27. 01. 2009.   #24
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

Evo i ja da se javim kao neko ko brani studiranje i izmedju ostalog jos uvek nosi titulu studenta. Branim iz razloga sto stvarno mislim da mi je fakultet promenio zivot, pristup gledanju stvari, i omogucio da se povezem sa nekim ljudima koje ne bih tek tako, da sam odmah krenuo da radim uspeo. Prvo cinjenica da ste upisali isti fakultet povezuje vas sa ljudima koji slicno razmisljaju, zanimaju ih iste stvari i formirate licnu mrezu kontakata od izuzetne koristi u buducnosti, udruzujete se, akcijate kroz neke mini projekte... Radom kroz kojekakve organizacije poput AIESEC-a u kom sam ja bio, prosirite taj fakultetski krug ljudi i na drugim fakuletima i gradovima, upoznate razlicite ljude, cujete drugacije ideje, potpuno besplatno, bez previse sujete i sakrivanja svojih million dollar ideja, sto se kasnije dosta cesto susrece.

Drugo, status studenta u drustvu je izuzetno povlascen, oko fakulteta se stalno muvaju neke kompanije, organizuju kojekakve seminare pokusavaju da upoznaju mlade ljude i privuku ih u kod sebe, jos jedan niz kontakata koji se mogu jako lepo iskoristiti u licnoj karijeri.

Trece, imao sam srece da upisem fakultet poput FONa koji zaista daje sirinu svakoj osobi koja studira, od tehnickih znanja koja su diskutabilna mnogima, do onih neophodnih poslovnih znanja koje "pravi" geekovi priliko izbora precesto hejtuju. Znanja iz menadzmenta, ekonomije, marketinga su danas neophodna, da li se bavili programiranjem ili cepanjem drva, neko osnovno razumevanje istih vam mnogo moze pomoci u daljem razvoju karijere i boljem predstavljanju sebe prema licima koja bi mogla da vas zaposle.

I da ne nabrajam dalje smoricu, od cinjenice da vecina ljudi pocne da zivi sama, pa se prvi put suoci sa realnim zivotnim problemima, personal budgeting, real life situacije (spremanje hranje, ciscenje, popravljanje lavaboa u kupatilu ) do cinjenice da krenete ceniti informacije, da se snalazite sami, a ne keva i cale to da rade za vas itd itd...

Za kraj, nacicete posao i bez zavrsenog fakulteta, mene niko nije pitao za isti kada su mi nudili posao, ali ima to svojih prednosti, kao sto je ivanhoe rekao nikad ne znate kada ce doci neko veliki, pomisliti da ste cool i odbiti vas zbog tog nekima bezvrednog papira. A i, da se ne lazemo, nije toliko los studentski zivot...
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje Eniac za poruku:
Staro 27. 01. 2009.   #25
SSpin
profesionalac
Qualified
 
Avatar SSpin
 
Datum učlanjenja: 30.03.2008
Poruke: 152
Hvala: 139
15 "Hvala" u 11 poruka
SSpin is on a distinguished road
Default

Nacitah se poucnih postova u ovoj temi. Na Nebojsinom blogu sam ostavio komentar, pa cu ga preneti i ovde (kratak je).

Fakultet nije garancija za uspeh (profit, novac), ali zavrsen fakultet povecava sanse i daje odlican stub ka sigurnoj, stabilnoj, uspesnoj karijeri.

Usled usko stecenih korisnih znanja, putem kursa ili licnog usavrsavanja, moze se zaraditi novac na duzi vremenski period, ali to nikako ne znaci da treba nastaviti i “bezati od skole” po cenu karijere.

PS> Veoma koristan topic
__________________
.:: biZbuZZ - IT Seminar ::.
SSpin je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #26
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Jos jedno pozitivno brojanje u korist fakulteta:
Prvo, sve vise ces se takmiciti sa onima koji imaju i fakultet i iskustvo. Drugo, u Srbiji je skolovanje jos uvek relativno jeftino plus sto su roditelji mnogo vise voljni da pomognu. Na zapadu je skolovanje uvek bilo skupo a sad su cene vec vanzemaljske. Na kraju dobijes diplomu ali i ogromne dugove i sve je teze upustiti se u avanturu zvanu visokoskolsko obrazovanje. Iskoristi to dok mozes.

Off Topic:
Ne bih da sam cepidlaka ali moram ovo da prokomentarisem da neko ne bi napravio istu gresku (na primer prilikom intervjua za posao )
Citat:
Originalno napisao majstors Pogledajte poruku
Poslodavci pored znanja traže i liability (pouzdanost) i ability (kadrost).
Pouzdanost se kaze reliability - liability znaci nesto negativno, da nekom nesto dugujes, da si odgovoran za neke troskove ili da ti je nesto mana. Na primer: His lack of education is his liability.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #27
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

^ Stoga nije neobicno da USA studenti sa fakulteta izadju sa => $100.000 duga.

A sto rece Varagic, ovde, sada je fakultet relativno lako zavrsiti, pa i uz rad.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #28
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

da doobjasnim moj prethodni post: i bez faxa se nadje posao i ide i dalje, ali ja eto planiram da isti zavrsim


Citat:
Originalno napisao Milos Vukotic Pogledajte poruku
Avaj, pitanje je samo koliko je tog tadašnjeg znanja nama ostalo u glavi... Realno, sad o struji znam samo da se ne smije stavljati prst u utičnicu
evo ova Miloseva recenica je nesto sto ukratko ukazuje na ogromni problem NACINA na koji se skolujemo (smo se skolovali)
opet, nisam mnogo pametan sta i kako promeniti


ali


ono sto svakako treba jesu
1) MNOGO vise fakultativnih predmeta - time se dobijaju nekoliko stvari. ja sam na mom faxu (smer informatika na necemu sto je analog Matematickom u beogradu) polozio sve matematike (bez jedne).
I ... Sta od toga ...
Nemam ni najblaze veze sta sam ja to onda ucio, bubao, logicki pamtio i stvarno razumeo svojevremeno ( a i nije proslo toliko vremena)
moja logika je da ako mi zatreba neki jak matematicki algoritam ili kriptiranje ili sta vec - uzecu matematicara. Kao sto i ocekujem da matematicar pozove mene da mu uradim sajt

2) integracija raznih instituta sa faxovima (gde bi oni zainteresovani za odredjenu oblast mogli da u istoj mnogo vise napreduju nego na nekom predmetu)

3) MNOGO vecu slobodu i pristupacnost mladim strucnjacima da vode vezbe i predavanja na honorarnom planu.


evo kako je to donekle realizovano kod nas (bugarska):
1) ja sam se jos kao mlad student opredelio za web, te sam od jos u drugoj godini poceo da pohadjam razne web related predmete
tu smo imali i predmete o reklami, razumevanju klijenata i cega sve ne

2) matematicke struke su uvek imale ovo, dok kod informatike se ovo dogadja tek ovih godina. jednostavno, objashnjeno je firmama, da ako hoce dobre strucnjake i ako ih hoce u startu (kada su najvise najjeftiniji i najvise spremni za rad) - moraju da dodju na fax. kod nas imamo predavanja iz internet security-ja, oracle, mreze (koji idu po cisco sertifikatima), razne Microsoft, napredna java...
sve su ovo fakultativni predmeti cija predavanja, plan, vezbe i sve rade strucnjaci koji su dosli iz firma. dobar deo njih bas zato sto firmi trebaju ljudi

nesta slicno su i razmene studenata sa established faxovima sa strane - drugar je bio u nemackoj i ovo iskustvo je bilo odlicno za njegovu dalju karijeru

3) ovo se povezuje sa gornjim stavkama
recicu samo da su meni lekcije iz internet securityja vodili 3-je ljudi, svako imao svoju oblast, i da su svi bili 25-30 godina

P.S. svestan sam da ovo sa vise predmeta donekle 'razvodnjava' rezultat, te cete imati kako jako dobre tako i ne toliko dobre diplomce. Zato postoje intervjui. Opet, ovo sa raznim projektima gde ucestvuje fax dace mogucnost jakim studentima da se udube u sta god vec zele

Poslednja izmena od robi-bobi : 27. 01. 2009. u 20:11. Razlog: dodat PS
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #29
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Ne bih da idemo u flame, ali zar je moguce i da na ovakvim forumima u 2009. godini moze da se razvije diskusija sta izabrati - formalno akademsko obrazovanje ili aktuelne sertifikate iz najsavremenijih tehnologija, sta vise vredi kandidatima na kraci i duzi rok? Pa naravno da u drustvu znanja kompromis nema sansu. Znaci, i diploma i aplikativno i savremeno znanje su jedini logican izbor ako se trazi neka logika u licnom zivotnom planu svakog IT profesionalca. Sve ostalo je truli kompromis, osudjen na propast. I kako pokretac teme rece, ako sada ne prodje, onda ce upisati fakultet. A to sto postoji sansa da ce sada da prodje, ali za 5 ili 10 godina ce biti potpuno nekvalifikovan za neke upravljacke pozicije, osim u sopstvenom biznisu, to nema veze. To je taaakoooo daleko, kao da nikada nece doci. A smem da se zakunem da na ovom forumu postoje desetine ljudi koji mogu skoro da citiraju Politikine tekstove o milenijumskom bagu od pre 9 godina. Pre 9 godina.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 01. 2009.   #30
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Drugo, u Srbiji je skolovanje jos uvek relativno jeftino plus sto su roditelji mnogo vise voljni da pomognu.
Školovanje u Srbiji nije nimalo jeftino jer ti pojede najbolje godine života nizašta. Kad prosek studiranja bude 3-4 godine onda se može pričati o pravoj ceni školovanja. No koliko vidim, izgleda da se sitauacija pomalo popravlja i zbog Bolonje i zbog sve više privatnih fakulteta, ali ono studiranje od 7-10 godina koje mnogi ljudi na kraju i batale kad već zakorače u tridesetu, ne da nije jeftino, nego je papreno skupo.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje mileusna za poruku:
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
icon Potrebni PHP programeri za razvoj informacionog sistema za fakultet u Beogradu sinisa.rudan Poslovne ponude i zapošljavanje 0 11. 03. 2008. 18:46
kursevi? kinder Opušteno 3 18. 08. 2006. 21:18
Online kursevi-sertifikati g@rfild Opušteno 4 10. 08. 2006. 09:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:26.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.