DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 10. 2007.   #51
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac Pogledajte poruku
Ono što ti nazivaš buzzom -- pretpostavljam da to misliš u negativnom smislu -- ja vidim kao pozitivno kretanje u jednom sektoru koji do sad praktički nije ni postojao. Buzz bi bio kad bi svatko i njegov pas kretao raditi Web aplikaciju -- kao što je bio slučaj u svijetu u devedesetima -- ali broj ljudi koji se time bave, pa čak i koji samo pričaju o tome, još je uvijek žalosno malen postotak (rekao bih čak promil) ukupne populacije.
gledao bih ipak to u realnijim okvirima - npr. ljudima koji su medijski prisutni na forumima. sasvim sam siguran da ima jos mnogo interesantnih tema koje zvuce manje pompezno.

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac Pogledajte poruku
Kažeš da je sve veća količina konferencija i da ima puno priče a malo rezultata. Kao prvo, molim te reci mi koje su to silne konferencije u regiji? Imamo ITseminar/BizBuzz, imamo Web.Start, i to je manje-više to kad je riječ o mjestima gdje se može čuti nešto o (Web) startupima. Većina ostalih konferencija ili su nasljednici raznih Info sajmova ili kvaziznanstvenih simpozija iz osamdesetih (zagrebački Info je već odavno propao), ili su pak prćije raznih multinacionalki poput Microsofta, IBM-a, Oraclea...

Konferencija koje barem dotiču Web poduzetništvo ima žalosno malo, a čak i da ih ima više, mora ti biti jasno da svugdje u svijetu količina priče i buzza uvelike premašuje količinu konkretnih rezultata. To je zakon velikih brojeva, i normalno je -- pogledaj koliko konferencija ima samo u Europi, a SAD da ne spominjem. Kad tome dodamo BarCampove, OpenCoffee Club i tome slične "gerilske" inicijative, onda je jasno da priče itekako ima u cijelom svijetu.
u kontekstu web-only niche-a, ovo je sasvim tacno - ali ako prebrojis i ostale /^e-(.+)$/ konferencije i frekvencu ponavljanja reci "startup" na svim konferencijama zajedno imam utisak da nastaje solidna kakofonija. zapravo - imam blagi osecaj da kada bi svako ko' izrekne pomenutu rec uplatio $0.02 u fiktivni fond, za godinu-dve dana bilo dovoljno novca za ramen&garage fazu za nekoliko rec-koju-necu-pomenuti.
sa druge strane - da bi imao nesto tipa bar camp-a ili kojeg god klona, potrebna ti je pre svega zajednica - u nasem slucaju (posto sumnjam da je situacija drasticno drugacija u zagrebu, mozda je 2-3 godine ispred beograda u najboljem slucaju) *koja* zajednica? npr. irska ili portugal imaju daleko zivlji community od naseg regiona - ne bih rekao da je u pitanju samo igra velikih brojeva ako gledamo broj stanovnika.

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac Pogledajte poruku
Također nije točno i da nema rezultata. Nedavno sam čitao o prvoj Web akviziciji u Srbiji, a u Hrvatskoj ih je bilo već nekoliko: Posao.hr, MojPosao, Tulumarka, Blog.hr, Ptičica, Croportal.net... To su još uvijek uglavnom sajtovi lokalnog dosega, ali polako se pojavljuju projekti koji ciljaju i na svjetsko tržište.
e ma sjajno je to, ali govorimo o pojedincima koje, da situacija bude apsurdnija, neprekidno iznosimo kao cirkusku trupu. to nije odraz zdrave *zajednice*, to su *pojedinci*.

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac Pogledajte poruku
Tu prije svega mislim na povezivanje poduzetnika i investitora, ali i edukaciju i jednih i drugih.
pretpostavljam da tu edukaciju aktivno obavljaju kadrovi koji su se ispekli u centru industrije sa rezimeom koji prevazilazi lokalne okvire? ukoliko je to tacno - to odista sjajna vest posto najslabijom karikom u ovom slucaju smatram onaj deo koji povezuje investitore i "geek-ove" koji blagog pojma nemaju o samom trzistu - ne mislim nista lose pod tim. glavnu razliku koju primecujem u "mi" vs. "oni" u opstem slucaju, ako izuzmem listu kontakata i specificnu tezinu rezimea, jeste organizacija, nivo poslovne etike, odgovornost i zapravo - zavrsavanje posla, sto me podseti na sutrasnji delivery - tako da:

as i was goin' over the cork and kerry mountains
i saw captain igor and his code he was writin'
i first produced my pistol and then produced my rapier
i said stand and deliver or the devil he may take ya

musha ring dum a doo dum a da
whack for my daddy-o
whack for my daddy-o
there's code-ah in the svn-o

vreme je da se vratim u rudnik.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #52
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao robi-bobi Pogledajte poruku
Otkud to da je uspesan onaj startup kog kupi google za sedmocifrenu brojku?
Tako je. Na kraju krajeva, svaka firma, pa i google, je na pocetku bila startup. Stim sto su vremenom porasli, i krenuli u fazu ekspanzije. Ono sto mene licno brine, je sto mnogi razmisljaju kako da nesto naprave, (koliko toliko) razrade i zatim prodaju G-u, Y-u, M-u itd.. To je takodje problem, al to je vec druga tema.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #53
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Zasto smatras da je to problem?
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #54
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Nije problem u prodaji kompanije GYMW (Google Yahoo Microsoft Whatever), vec u najezdi jednog poslovnog modela, doduse prisutnog i u drugim sektorima privrede, samo u manjoj meri. Zato poslednjih godina imamo situaciju kojekakvih web projekata, za koje je finalna faza, ideja za final stage: "i onda nas lepo preuzme google..." Al kao sto rekoh, to je vec druga tema.

Poslednja izmena od kai : 11. 10. 2007. u 16:32.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #55
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

Nisam citao celu diskusiju, ali izgleda da nikome ne treba (interface) dizajner, sto je s'moje tacke gledista greska . Ispravite me ako je to negde vec uracunato.
__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #56
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao caboom Pogledajte poruku
sa druge strane - da bi imao nesto tipa bar camp-a ili kojeg god klona, potrebna ti je pre svega zajednica - u nasem slucaju (posto sumnjam da je situacija drasticno drugacija u zagrebu, mozda je 2-3 godine ispred beograda u najboljem slucaju) *koja* zajednica? npr. irska ili portugal imaju daleko zivlji community od naseg regiona - ne bih rekao da je u pitanju samo igra velikih brojeva ako gledamo broj stanovnika.

[...]

e ma sjajno je to, ali govorimo o pojedincima koje, da situacija bude apsurdnija, neprekidno iznosimo kao cirkusku trupu. to nije odraz zdrave *zajednice*, to su *pojedinci*.
Ali zajednica ne nastaje iz friškog zraka, nju stvaraju pojedinci tako da organiziraju druženje. Mi smo u Hrvatskoj počeli jednim invitation-only forumom, pa smo napravili Web.Start, pa smo imali nedavno Web.Konobu, sad se priprema BarCamp Zagreb, a onda još neka događanja.

Citat:
Originalno napisao caboom Pogledajte poruku
pretpostavljam da tu edukaciju aktivno obavljaju kadrovi koji su se ispekli u centru industrije sa rezimeom koji prevazilazi lokalne okvire? ukoliko je to tacno - to odista sjajna vest
Upravo tako.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #57
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Denis_Radenkovic Pogledajte poruku
Nisam citao celu diskusiju, ali izgleda da nikome ne treba (interface) dizajner, sto je s'moje tacke gledista greska . Ispravite me ako je to negde vec uracunato.
Pročitaj moj drugi članak.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #58
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

Ah, hvala.

__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 10. 2007.   #59
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Verovali ili ne, sve sam pročitao što je do sada napisano. Evo mogao sam od narednog pisanija napraviti post na blogu, ali neću

Hajde da pokušam da se vratim na temu, i da kroz određeni broj konkretnih (postojećih) primera pokušam da iskalkulišem veći deo onoga što je ovde pomenuto da je bitno kod Start-up-a, uključujući i "famozni" development (pročitaćete uskoro zašto famozni pod navodnicima):

1. http://www.ekstravaganca.com/ i još tri sajta u mreži (pogledati sličice kod naslova Network), vlasništvo NetBridge Investments iz Rumunije - Nisu mi klijenti

Development - WordPress!
Ljustvo - Angažovano 6-8 osoba full-time za uređivanje SADRŽAJA (ne znam tačno, nismo se davno videli)

Troškovi: Znači, Investicioni fond daje pare za prostor i plate (inicijalno su kupili zgradu na Terazijama!), mislim da su na nivou nešto iznad prosečnih plata u Srbiji, i mislim da će u ovakav model investirati jedno 2 godine.

Marketing: Ne znam da su do sada izdvojili nešto

Model zarade - advertising (koliko su do sada mogli da zarade od Google AdSense)

2. http://www.trust-hr.com/, znate za priču, kupljen sajt od strane Infostud-a.

Development - Joomla koju je prilagodio i dizajnirao, a kasnije održavao jedan čovek.
Ljudstvo - Nataša Šovljanski, autor SADRŽAJA, Webmaster i konsultant (moja malenkost).

Troškovi: Inicijalni troškovi oko 2.000 EUR (ušteđevine) za development/design/consulting, ne računajući šestomesečni Natašin rad (samo je to radila). Mesečni trošak nije bio veći od 200-300 EUR. Nakon dve godine nađen strateški partner.

Marketing: Pisanje u E-magazinu (primarno)

Model zarade - subsription based servis (tzv. krvava prodaja)

3. http://www.e-host.co.yu/, znate za priču, fuzija sa SezamPro hostingom. - Nisu mi klijenti, ali je g. Dudaš bio moj student

Development: Dva vlasnika samostalno (zakup servera, sajt servisa) - ušteđevina.
Ljudstvo - U početku su bili sami, kasnije ih je ukupno bilo 6 (koliko znam).

Trokovi: Na počektu, samo zakup servera (vlasnici su praktično samo to radili i veoma malo studirali), od zarade finansirali ljudstvo.

Marketing: Različite gerila varijante u početku, kasnije online advertising prventsveno.

Model zarade: Hosting servis

------------------------------------------------

Zaključak na osnovu ovih primera

a) Development sajta kod startupa može biti varijanta po kalkulaciji od irelevantne do veoma skupe priče (počeću uskoro da radim konsalting za jedan ovdašnji startup gde je vlasnik-investitor za razvoj sajta uložio između 30 i 50 hiljada EUR za devet meseci i između 4 i 6 programera). Sve zavisi od dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika

b) Ljudstvo može da košta fizički, ili da radi za kasnije benefite, što zavisi od konkretne ideje i dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika

c) Prostorije: sve zavisi

d) Marketing: uglavnom ono što ne košta ništa, ili malo košta fizički (mislim na davanje nekih para).

e) Model zarade: Ne preporučujem advertising kao dominantni model.

Btw. Možda ipak stavim ovo u poseban post na mom forumu
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Dragan Varagić za poruku:
Staro 11. 10. 2007.   #60
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

I ja sam sve procitao, uciteljice!

Varagic je sve objasnio na samo 3 primera. Dakle, moze marketing ovako, a moze i onako, mogu beneficije za radnike ovako, a mogu i onako, prostorije - "sve zavisi", itd. Samo neka je ideja dobra i neka postoji trziste za ideju, vec napravljeno ili trziste koje ce novi proizvod ili usluga tek napraviti.

Jedino bih dodao svoj glas samo nekolicini postova koji su ukazali na jednu od osnovnih komponenti krajnje uspesnosti novih biznisa - odrzivi razvoj. Pa koliko imamo primera da ljudi nece da prodaju svoje biznise jer sumnjaju da ce novi vlasnici obezbediti odrzivi razvoj njihovih proizvoda i usluga, makar se radilo o multimilionskim ponudama. Opet, ako je start-up nova forma za "udjem, izadjem i gotovo" nacin razmisljanja u nas, sasvim sam siguran da tu nema uspeha.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje oksite za poruku:
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prava stvar kada neko pita za nesto a mrzi ga da Google-a f14Tr0n Opušteno 1 09. 12. 2010. 11:01
Cena.rs stOrm Web site, dizajn i multimedia 27 28. 10. 2010. 21:25
Cena banera kickloop e-Business 7 23. 07. 2010. 11:07
ToS i autorska prava zark0vac Planiranje i usability 0 11. 11. 2006. 17:40
Scaleovanje .NET i cena Ilija Studen Programiranje 15 04. 11. 2006. 05:11


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:49.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.