DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 09. 2005.   #1
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default Zašto Smarty?

Evo jednog čudnog pitanja:

Zašto koristite Smarty?

U dva projekta na kojima trenutno radim ga ne koristim i nije mi zafalio ni jednog jedinog trenutka. Svoj "template engine" sam napsao za pola sata i teži celih 10kb naspram 200kb+ koliko ima sam Smarty, a radi sve stvari za koje sam inače koristio Smarty.

Template su pregledni, u njima radi code completion, mogu da koristim sve što inače imam na raspolaganju i van template (tu je zamka, ako ne pazite možete preterano uneti aplikaciju u template)...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2005.   #2
oliver78
profesionalac
Professional
 
Avatar oliver78
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Glogonj, Pančevo
Poruke: 250
Hvala: 2
2 "Hvala" u 2 poruka
oliver78 is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver78
Default

Da, u pravu si. Razmisljao sam bas o toj temi. Da napravim template koji bi sluzio svrsi jer ne koristim sve funkcije smarty-ja. Medjutim kako sam okupiran poslovima i ispitima taj deo je ostao na cekanju.

Jednom na tvom blogu je bilo reci o mesanju php-a i html-a pa bi se na taj nacin u mnogome olaksala izgradnja web-aplikacija.
oliver78 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2005.   #3
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

Nakon sto sam ukapirao da mix html + php nikud ne vodi i da na kraju dobijem brljotinu u kojoj nema sanse da se snadjem ni ja koji sam to pisao, "prebacio" sam se na smarty, al' sam se zaebo i gomilu stvari "programirao" u smarty-ju. Jeste da ima gomilu korisnih (i vecini nas nepotrebnih) feature-a, ali opet treba biti jako oprezan pa, kako Ilija napomenu, ne pretjerati i praviti aplikaciju u smarty-ju.

Sreca pa je (nadam se) na vrijeme CakePHP malo pripomogao em sto sam zaplovio u oop punim jedrima, em sto konacno postoji prilicno jasna granica izmedju aplikacije i fasade
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2005.   #4
kalkulus
Dusko Petrovic
Professional
 
Avatar kalkulus
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 297
Hvala: 14
1.151 "Hvala" u 9 poruka
kalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kalkulus
Default

jel imash neki primer aplikacije radjene u cake-u? ja sam taman poceo da se igram sa njim kad su mi poceli ispiti, tako da bih voleo da vidim shta sve moze
iako neke stvari izgledaju lagane, imam utisak da se malo komplikuju stvari za ozbiljnije aplikacije. za obicnu akciju treba da editujesh gomilu fajlova, da koristish neke njihove opcije koje nisu dokumentovane i tako to. ako neko ima volje da me razuveri samo napred
kalkulus je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2005.   #5
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

mali OT, ali valjda nam shefovi nece zamjeriti

ja sam tek 5-6 dana u vezi s Cake-om, tako da je moje poznavanje istog poprilicno skromno uz malo strpljenja i mozganja lako ces se snaci, sve sto trebas je da "pohvatas" konvencije kojih treba da se pridrzavas. nemam nista gotovo, ali radim sajt (jos uvijek samo na localhostu), kad zavrsim okacicu link. iako sam newbie i pravim poprilicno gluposti dok ne ukapiram kako stvarno nesto treba da se izvede, mogu sasvim sigurno reci da je kod u velikoj mjeri pregledan i jasan (za razliku od onog sto sam prije pisao, razlika je kao nebo i zemlja), znas uvijek gdje ti je sta - jer da nije tamo onda ne bi radilo

za obicnu akciju ti ne treba gomila fajlova - uglavnom mozes sve stavljati u controller, a ako ponesto smjestis u helper - isto ti dodje site-wide akcije drzis u app_controller-u, itd itd. prati njihovu google grupu (http://groups.google.com/group/cake-php), gomilu stvari sam skontao tek tamo. Dokumentacija im jeste mizerna, ali nije im uzeti za zlo jer je Cake jos uvijek "beba"

sto se tice "ozbiljnijih" aplikacija, mislim da ce 0.10 verzija (aka 0.9.2 trenutno) biti skroz ok (dok ne izadje final 0.10, ja se drzim 0.9.1 jer mi zasad radi posao, i to dobro)
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 09. 2005.   #6
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Sve mi se čini da ću i ja Cake uposliti u jednom skorijem projektu. Jednostavno ne postoji finiji open source PHP4 framework (bar ne koliko ja znam), a pošto već dobrano poznajem način na koji Rails radi trebalo bi da se osećam kao kod kuće.

BTW: Mogao bi jedan mali split ovog i gornjeg posta u novu temu pošto su oba o Cakeu i ne spominje se Smarty uopšte...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2005.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

izvinjenje na nekromansiji, ali tek sam sad procitao ovaj thread, a ovo oko smartija mi je zanimljivo, pogotovo sto cenim Ilijino iskustvo (shliht, shliht )

Elem, zanima me oko tog homemade template endzina sto si pravio, jel on isto kompajlira templejte?

Posto, bar kako sam ja to shvatio, osnovna prednost Smartija u odnosu na konkurenciju su sto se templati ne parsiraju iz php-a, nego se pretvore u php kod, pa sam php parser radi sav prljav posao, sto je ultra brze. A pored toga ima i prilicno ok reseno kesiranje outputa, i par zgodnih forica ugradjenih koje ustede neko vreme... meni se doduse najvise dopao jer je dovoljno slican TemplateToolkitu na perlu na koji sam se vec navikao (i koji je odlican btw)

sad cu da pogledam taj Cake o kome pricate, jel ga i dalje koristitie?

btw, mesanje HTML i PHP-a je jos podnosljivo u malim fajlovima sa dobrim editorom, ali ako se nadje i javascript funkcija u kodu onda nastane totalni haos..
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2005.   #8
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Klasa koju koristim uopšte ne kompajlira ništa ili bilo šta slično tome. Template je najobičniji PHP fajl koji se includeuje (njegov output se hvata u string), a ta klasa implementira neke funkcije koje sam često koristio kod smartyja: assign, display, fetch i sl.

Dobra stvar je što se jedna ogromna klasa (Smarty) izbegava i zamenjuje jednom prostom klasom. Plus, nema kompajliranja templatea (ne moraš imati write dozvole) itd. Generalno, sve je manje i jednostavnije za korišćenje, a postižeš isto.

PS: Posle par meseci Smarty mi uopšte ne nedostaje
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2005.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Sorry, gledam ovu temu danima i uopste ne razumem ovo što si nabrojao.

Koje su tu u stvari prednosti? To što je klasa manja? Kakve to veze ima, ne učitava se klasa u browser. To što se ne kompajlira? Pa šta da kompajliraš kad i nemaš template nego php sa include? To što ti ne treba write permission? Od kada je write permission problem osim na onim free hostingzima. To što je jednostavnije? Možda, ali smarty se pokazao kao izuzetno jednostavan, i komplikovanost nikada nije bio problem smarty, ljudi (čak i oni koji nemaju pojma sa programiranjem) ga nauče za par sati.

Po onome sto si napisao ti i nije template engine nego (ne)običan PHP.

Mi smo jednom imali diskusiju po tom pitanju i kod tebe se, bar prema onome što sam video, nigde ne vidi čak ni tanka linija između template i engine. Tu si pravio krucijalne greške (ne programerski nego konceptualno za template sistem), ti na primer iz backend dodeljuješ .CSS određenom template, što ruši sam "backend-template" koncept. Backend ne mora da zna koji CSS se koristi na strani, njegovo je da obezbedi zatražene podatke, a frontend template ih prikazuje ili radi sa njima šta hoće.

Pravi template sistem mora da jasno razgraniči dokle ide backend (php), a gde je frontend (template). Takav sistem mora da omogući da recimo programer i dizajner mogu odvojeno da rade na istom projektu.

Tvoj sistem je možda dobar, neću da ulazim u to, ali to nema veze sa template engine.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2005.   #10
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@Ilija: osnovna ideja template endzina ala Smarty je za timski rad, kad imas ljude koji ne znaju php (pa su manje placeni), a rade ti template... onda oni nauce par osnovnih fora iz Smarty sintaxe i mogu na miru da seckaju html, a ti radis programiranje nezavisno...

Inace kad ja sam radim sve, apsolutno se slazem sa tobom, php je sam po sebi embeded jezik i nema potrebe da se izmislja dodatni jezik. Ako nateras sebe da koristis minimum koda u templejtima (echo, if, for, funkcije...), a sav ostali kod drzis van templejta, onda Smarty sintaxa nije preterano laksa od php-a, ko zna bar neki jezik sa C-like sintaxom (php, js..) ce se lakse snaci sa for petljom nego sa smartijevim blokovima...

Ali ostaje i dalje kesiranje outputa, koje je u Smartiju odlicno reseno, a ovako bi morao da ga sam pises...
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Zašto ne radi 301 redirekcija? pcigre Regular expression i htaccess 7 09. 04. 2008. 14:13
Zašto, bre? bluesman Obaveštenja, predlozi i pitanja 64 10. 09. 2007. 12:22
Zašto? Zato! bluesman Opušteno 3 25. 01. 2006. 19:10


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.