DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 13. 12. 2006.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Lightbulb Stanje IT u školama

Ne znam da li se sećate da sam nedavno pričao o situaciji u jednoj osnovnoj školi, u kojoj postoji učionica sa 20 računara koja je non stop zaključana - ne puštaju decu verovatno da ne bi pokvarili nešto U školi ne postoji internet konekcija, čak ni za direktora škole, a da ne pričamo o web sajtu.

Dakle, ja sam im kao donaciju ponudio web sajt uz 2 uslova: 1. da deca sama uređuju sajt 2. da ga uređuju iz te "čuvene" učionice. Čime sam hteo da ubijem 2 muve jednim udarcem. Šta više, iscimao sam se maksimalno da obezbedim ADSL kao donaciju, i dobio sam zahvaljujući sezampro koji inače to ne rade, ali sam povukao sve što nisam "cimao" za sebe lično nikada.

Šta se sada dešava? Potrebno je nekih mrežnog 80m kabla da bi se povezala ta učionica koja je "prikladno" zgznuta u neki gornji ćošak škole, i naravno, direktorka je insistirala da "škola plati te kablove." Sve ukupno 3200 dinara. Da li treba reći da već 10 dana nisu platili fakturu (ja sam lično otišao, sve naručio, doneo im fakturu "na noge", samo da plate)?

I sada šta raditi? Da li da se inatim i da kažem "neću bre iz principa, neću da namestim bilo šta dok ne plate to" ili da kažem "ma daj bre, daću ja tih 3200 dinara, dok se inatim - deca će duže čekati na internet". Stvarno ne znam šta da radim sa ovim. Po meni, ove u školi jednostavno baš briga za sve to. Dođe mi da vratim i taj ruter i prekinem ADSL ugovor... ali opet, to i ne radim zbog škole nego zbog dece.

A da... kada sam rekao da su dobili donaciju ADSL (max) na 2 godine, prvo pitanje je bilo "a ko će to da plaća posle 2 godine". Onako u afektu sam rekao - ja ću da plaćam ako vi stvarno ne vidite nikakav interes da škola ima internet konekciju. Mislim, stvarno... ovakve stvari me ne samo nerviraju nego i opasno razočaravaju.

Pored toga, nastavnik tehničkog koji je odgovoran za IT sekciju, ne zna ni modem da zakači (običan modem i dialup konekciju), čak ne zna ni šta mu je potrebno (kaže da ne može jer ne mogu da dobiju ni jedan telefonski aparat). Inače sa njim sam se nekoliko puta dogovarao da se nađemo, samo da uđem u tu "IT učionicu" da premerim koliko mi kablova treba. Ni jednom se nije pojavio - svaki put me je ispalio. Kada sam se dogovarao sa školom da dođem da uzmem materijal za sajt - 4 puta sam dolazio u zakazano vreme - svi su me gledali belo, niko ne zna o čemu pričam, a oni sa kojima sam se dogovarao kažu "ne mogu sada da nađem, dođite u XXX ja ću sve da pripremim". Naravno, još nisam dobio ni jedno slovo.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Interesantna tema ajde da smognem snage da ispričam moja iskustva za vreme mog školovanja .... stay tuned
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #3
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default

Školstvo je izgleda surova komunistička zaostavština, začinjena neznanjem i nemaštinom. Otprilike si doživeo istu sudbinu kao si otišao u kragujevačku zastavu da im pričaš o tehnologiji, ili o IT što da ne i njima treba sajt

Nema tu pomoći, eventualno može da se pojavi nekoliko privatnih škola za elitu, koje vremenom mogu da dostignu neki nivo, od ovih nema leba...

A svoje školovanje sam već pominjao, zanimljiva priča
__________________
Važnije je biti ljubazan, nego biti u pravu.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #4
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Pretpostavljam da je stanje isto i u drugim oblastima. A cini mi se najveci krivac losa selekcija. Jer ne idu najbolji da uce djecu. Mislim da ne idu cesto cak ni oni dobri. Mozda sam ja idealista, ali da su obrazovni radnici placeni veoma dobro, znatno iznad prosjeka, vjerujem da bi situacija bila bolja. Ne zato sto bi sadasnji ljudi radili bolje, vec sto bi se za takve poslove javljali sposobniji ljudi. Uz to naravno treba da ide i stalna kontrola. Inace cemo doci u situaciju kao u nekim drugim zemljama da cemo djecu tjerati da izjutra idu u skolu, a popodne da imaju dodatne casove kako bi uopste nesto naucili.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 13. 12. 2006. u 19:30.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #5
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja mislim da je najveći problem što po zakonu direktor škole mora da bude prosvetni radnik, sa određenim iskustvom ... bla bla bla. Po meni, direktor škole mora da bude manager, pa ako ima prosvetno iskustvo - tim bolje, ali ne valja nikako prosvetar koji nema nikakve managerske sposobnosti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #6
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Evo jednog sasvim drugačijeg primera.
Prekjuče sam proveo celo prepodne u OŠ "Đura Jakšić" iz Krivelja kod Bora.
Škola koja ima jednu telefonsku liniju i pet isturenih odeljenja po različitim homoljskim vukojebinama, pa zamislite kakve probleme imaju da organizuju nastavu, prevoz zimi, grejanje... Međutim, imaju kabinet sa petnaest računara a i u svakom isturenom odeljenju takođe imaju računare (sve su to dobili kao različite donacije, jer imaju par nastavnika koji po čitav dan pišu projekte i šalju svima za koje su čuli da daju donacije).
Svaki nastavnik u toj školi (uključujući i nastavnika fizičkog!) ima obavezu da završi kurs informatike i da posle toga održi pet javnih časova iz svog predmeta pred učenicima i nastavnicima koje pripremi na računaru.
Inače, zvali su me jer im treba sajt. Da li verujete da nisam mogao da se odbranim od nastavnika koji su svi imali nešto da kažu (uglavnom bez veze, ali to nije bitno) u vezi dizajna budućeg sajta. Entuzijazam im je otprilike obrnuto proporcionalan uslovima u kojima rade. Treba li da napominjem da je u školama koje se nalaze u gradu situacija u dlaku ista kao što je Blues opisao? A ovde... bio sam prisutan kad direktor zove opštinare sa svog mobilnog telefona da se svađa zbog lošeg uglja koji su im uvalili da ne bi prekinuo internet konekciju (rekoh već da imaju jednu telefonsku liniju) klincima koji su imali - pazite sad: geografiju u kabinetu informatike!
Šta dalje da vam pričam... dogovorili smo se da direktor dolazi po mene dva puta nedeljno po mene i da zajedno sa tri - četiri naprednija učenika radim sajt. Ja sam hteo, inspirisan onim Bluesovim ranijim postom da uradim sajt besplatno, međutim - ljudi neće ni da čuju, kažu, "Ne ide to tako kod nas... nisi ti Norveška Vlada bato, a ni mi nismo sirotinja ako smo seljaci". A jesu sirotinja.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Postoji još jedan problem: i roditelji su neznalice.

Pre 2 nedelje se na savetu roditelja raspravljalo o nekih 25 000 dinara za koje treba da se odluče kako da se "potroše". Da ne pričam šta su sve lupetali ("linoleum za malu salu", a za to je potrebno bar 5000 eur) neki su tražili "elektronski dnevnik".

Kada sam upitao (naivno, ali iskreno) da mi objasne "šta je to elektronski dnevnik?", naravno da nemaju pojma, samo znaju da je to način da vide ocene online. Kada sam pitao da li znaju koliko košta izrada toga i da tih 25 000 dinara (oko 300 eur) ne može to da pokrije, oni koji znaju su se nasmejali, a oni koji ne znaju su belo gledali.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #8
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Razmisljao sam da bi mozda bilo zanimljivo ovo dati u medije, ali ne znam koliko bi to bilo pametno. A opet da slegnes ramenima i kazes "ma ko vas j*be", posle svog tog cimanja...
Da nije tuzno bilo bi smesno.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa bolje da ispričaju šta se stvarno dešava nego da fantaziraju o "srpskim nebeskim hakerima"... kad smo kod toga, juče sam imao ponudu da stavim virus na jedan server, pa kad sam rekao "zajebi, ne bavim se time", kaže čovek "e, koji si ti haker?". Pa ko ti je uopšte rekao da sam ja haker?

Generalno je opšte neznanje, ali po srpskom običaju svi zanju dovoljno da mogu da ...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2006.   #10
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Citat:
... kad smo kod toga, juče sam imao ponudu da stavim virus na jedan server, pa kad sam rekao "zajebi, ne bavim se time", kaže čovek "e, koji si ti haker?". Pa ko ti je uopšte rekao da sam ja haker? ...
Cesto mi se desavaju slicne situacije

Back on topic:
Ja u skoli nisam video nista od onoga sto sam trebao da naucim u vezi sa programiranjem, cak sta vise desavalo mi se da upadnem u probleme zato sto profesori nemaju dovoljno znanja. U srednjoj mi je novopecena programerka zalepila keca iz C-a a kada sam joj rekao da proveri to sa nekim iskusnijim dosla je posle par dana i dala mi 5.

Nije bilo napisano isto (a ni slicno) kao kod nje u svesci ...

Druga stvar je kada sam polagao ispit "Metode programiranja", profesor (tj asistent) je pregledao zadatke tako sto je stavljao providnu foliju sa resenjima preko nasih zadataka
Poludeo sam kada me je oborio, sve sam morao na tenane da mu objasnjavam kako sta radi ...

Ukratko, zao mi je sto sam u skoli gubio vreme ... ( mada mi nije zao svog onog piva )
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Stanje online tržišta fit Marketing i SEO 10 10. 09. 2007. 10:56
Stanje srpskih web prezentacija bluesman e-Business 31 12. 10. 2006. 16:52
Pratiti "stanje" ? [nq] Marketing i SEO 8 10. 09. 2005. 18:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:50.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.