DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 08. 2005.   #1
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default Procesiranje kredtnih kartica.

Ok, povrsno sam upoznat sa temom (dobro ne bas povrsno, malo detaljnije). Cuo sam za sisteme tipa PayPal i 2checkout za procesiranje kreditnih kartica.

Da li bi neko mogao da mi da neke resurse, tj dobre linkove da se informisem o ovoj temi, ili josh bolje ako moze da mi objasni funkcionisanje ovih servisa, posto uskoro bih trebao da radim neki shopping cart sistem, pa mi je ovo preko potrebno.

Pozdrav od vaseg ljubaznog komsije
Gorana Radulovica
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 08. 2005.   #2
crews_adder
old school
Professional
 
Avatar crews_adder
 
Datum učlanjenja: 29.06.2005
Poruke: 368
Hvala: 9
24 "Hvala" u 15 poruka
crews_adder is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za crews_adder
Default

Mislim da skoro sve mozes da nadjes ovde
crews_adder je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 08. 2005.   #3
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

http://www.sitepoint.com/forums/showthread.php?t=84491
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 08. 2005.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Kao sto vidis postoje razni sistemi naplate, a sto se tice 2checkout mogu sam ukratko da ti objasnim sistem.

- Registrujes se kod njih (bio je $50 - one time fee) i dobijes svoj id.
- Na svom sajtu napravis formular koji se postuje na 2CO i u formularu pored tog svog ID prenosis jos neke parametre vezane za transakiju (ima sve vrlo jednostavno objasnjeno na 2CO).
- Kontrola sa prenosi na 2CO, korisnik unosi licne podatke i broj kartice.
- Kada se procesira transakcija, 2CO salje na neki tvoj script rezultate transakcije sa kompletnim podacima.
- Ti proveris podatke i vidis da li je naplaceno ili ne.
- Dalje radis kako hoces.

2CO nije jako dobar za sajtove koji imaju veliki broj proizvoda jer svaki proizvod koji imas kod sebe na sajtu moras da dodas u svoj account na 2CO. Iako postoji bulk editing (mozes da uploadujes sve proizvode od jednom) to i nije sjajno resenje jer se stvari komplikuju cim se doda ili obrise neki prozivod. Znaci, super je za sajtove sa malim brojem proizvoda / usluga koje se naplacuju.

Na 2CO definises koja je minimalna suma koju skupljas i kada se sakupi to oni ti posalju ček ili bank wire (preporučujem ček ako je suma mala jer je provizija velika za bank wire pa se ne isplati za male sume)

PayPal radi po principu Peer 2 Peer. Znači imaš svoj account, na njega deposituješ pare koje možeš da koristiš za plaćanje. Isto tako i u obrnutom smeru, ako želiš da ti neko plati - otvoriš PayPal account i pare sa sa njegovog naloga prebacuju na tvoj.

Postoji još dosta sistema za procesiranje, a pored toga postoji i jako puno varijacija na temu. Jedan od onih koji stiču popularnost je moneybookers.com koji radi na sličnom principu kao PayPal.

Postoje i sistemi za procesiranje kreditnih kartica kod kojih imaš kompletnu kontrolu, znači korisnik nikada ne odlazi sa tvog sajta, već obično imaš neki CGI koji stoji na tvom sajtu, sve parametre prosleđuješ njemu, on izvrši transakciju i vraća ti rezultat. Ovo je obično bolje kada želiš da korisnik nikada ne ode sa sajta, ali je 2CO već sa toliko jakom reputacijom da uliva poverenje kod korisnika. Znači, čak može biti i dobro što se tiče poverenja korisnika u tvoje usluge, ako vidi da posluješ sa 2CO. Ljudi se strašno plaše da ostave svoj broj kreditne kartice "bilo kome", ali kada vide nekoga ko ima jako dobru reputaciju, pouzdan je i ne brlja, neće se puno dvoumiti.

Dovoljno?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 08. 2005.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Postoje i sistemi za procesiranje kreditnih kartica kod kojih imaš kompletnu kontrolu, znači korisnik nikada ne odlazi sa tvog sajta, već obično imaš neki CGI koji stoji na tvom sajtu, sve parametre prosleđuješ njemu, on izvrši transakciju i vraća ti rezultat.
Primer ovog servisa:
https://www.paypal.com/cgi-bin/websc...erview-outside

Možeš da biraš da li će procesiranje raditi tvoja skripta (sve potrebne informacije + SDK imaš na sajtu) ili će ići preko PayPal sajt. Uploadovao sam dijagram (ima i na samoj stranici).

Moguć problem: koliko ja znam account može otvoriti samo lice ili firma iz USA.
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	spot_wpPro.png
Pregleda:	641
Veličina:	18,3 KB
ID:	16  
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 08. 2005.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Znaš kako, ja sam radio rešenja za PayPal preko CURL (ili sockets) pa čak i na taj način korisnik ne zna da je "otišao" sa sajta.

BTW, mogao bi i ti Ilija da baciš ovde onu našu nedavnu prepisku sa ICQ kada sam ti isto ovo pričao - mrzi me da pišem ponovo. Možda će čoveku biti jasnije kad vidi tvoja lepa pitanja i moje odgovore
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Preporuka: TV kartica ili TV f14Tr0n Hardware 5 18. 02. 2009. 12:30
TV Kartica cvele Opušteno 2 07. 11. 2008. 10:46
Procesiranje forme blackshtef Sva početnička pitanja 5 01. 12. 2007. 16:49
PHP procesiranje .html fajlova noviKorisnik Regular expression i htaccess 2 02. 10. 2007. 16:46
Procesiranje uplata misk0 Web aplikacije, web servisi i software 4 31. 01. 2006. 01:18


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:41.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.