DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 12. 2012.   #1
chachaker
Bogdan Trifunovic
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2011
Poruke: 11
Hvala: 5
5 "Hvala" u 1 poruci
chachaker is on a distinguished road
Default VPS hang

Pozdrav,

S vremena na vreme VPS server koji koristimo postane nedostupan, svi servisi su nedostupni i jedina pomoc je restart od strane hostinga. U pocetku smo se nagadjali mi i oni do koga je, receno nam je da MySQL baza koju koristimo nije optimizovana (sto je istina, jer nikada optimizaciju nismo radili niti znam to da uradim). U svakom slucaju prebacili su nas tada na drugi server i radilo je ok.

Od pre nekoliko nedelja isti simptomi, a pocelo je sve sa neuspesnim automatskim update-om cPanela, sto se moze videti i u poruci koja mi stize na mejl svake nedelje:
cPanel update hanging

cPanel on b...

Dec 24 (3 days ago)

/usr/local/cpanel/scripts/upcp was running as pid '13263' for longer than 6 hours. cPanel will kill this process and run a new upcp in its place.
cPanel on b...

Dec 24 (3 days ago)

/usr/local/cpanel/scripts/upcp was running as pid '14623' for longer than 6 hours. cPanel will kill this process and run a new upcp in its place.


Takodje tu je i izvestaj o hang procesu (jedan od mnogih):
The chkservd sub-process with pid 17768 ran for 15218 seconds. This sub-process was terminated when it exceeded the time allowed between checks, which is 300 seconds. To determine why, you can check /var/log/chkservd.log and /usr/local/cpanel/logs/tailwatchd_log.

Primary IP:

Service:
chkservd
Notification Type:
hang
Memory Information:
Used: 481MB
Available: 18MB
Installed: 497MB
Load Information:
245.49 252.75 260.78
Uptime:
2 days, 11 hours, 11 seconds
IOStat Information:
avg-cpu: %user %nice %system %iowait %steal %idle
2.16 1.55 20.71 16.06 0.00 59.52
Device: tps Blk_read/s Blk_wrtn/s Blk_read Blk_wrtn
sda 347.13 11341.42 1177.19 1996016744 207178474
sda1 0.00 0.08 0.00 13978 6
sda2 111.25 4609.82 132.64 811298490 23342912
sda3 235.74 6731.31 1041.58 1184666566 183310632
sda4 0.00 0.00 0.00 18 0
sda5 0.13 0.21 2.98 37244 524924
ChkServd Version:
15.1

Da li neko moze iz gornjih podataka da mi razjasni eventualne uzrocnike problema, kako bih znao sta dalje ciniti. Proverio sam i log fajlove ali meni to nije razumljivo. Da napomenem da na shared hostingu koji smo koristili (druga firma) nije bilo ovakvih problema niti ovako ucestalih, a preselili smo se zbog prostora koji nam je trebao.
chachaker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2012.   #2
ajankovic
Aleksandar Janković
Qualified
 
Avatar ajankovic
 
Datum učlanjenja: 16.10.2010
Lokacija: Bg-Sd
Poruke: 165
Hvala: 70
54 "Hvala" u 36 poruka
ajankovic is on a distinguished road
Default

Koliko vidim VPS ima malo operativne memorije pa sistem pokušava da nadoknadi tako što će da koristi hard disk za swap-ovanje. Ovo ti se nije dešavalo na shared-u zato što se tamo koristi pun kapacitet servera dok se ne popuni drugim korisnicima.

Najjednostavnija stvar koju možeš da uradiš je povećanje RAM-a ali zavisno od toga koliko imaš poseta i koju aplikaciju koristiš na serveru definitivno ti je potrebna i optimizacija servera. Znači neki cache ka klijentima i podešavanje parametara za MySQl.

Koliko imaš poseta i koji ti je setup na serveru?
__________________
ajankovic.com]
ajankovic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ajankovic za poruku:
Staro 27. 12. 2012.   #3
chachaker
Bogdan Trifunovic
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2011
Poruke: 11
Hvala: 5
5 "Hvala" u 1 poruci
chachaker is on a distinguished road
Default

Hvala na brzom odgovoru.
Specifikacije servera su: CentOS, 1 core CPU, 512 RAM, 40GB SATA2 HDD, 500 GB mes. protok.

Sto se tice posete ona je niska, na nivou oko 300 jedinstvenih dnevno, sa relativno velikim brojem otvaranja stranica i pogodaka, jer hostujemo jednu digitalnu biblioteku sa velikim brojem skeniranih stranica i pretrazivacem. Hosting je rekao da nasa poseta ne bi trebalo da bude opterecenje za VPS.

I ja mislim da je RAM problem, jer ga nesto jede. Mozda je to MySQL baza digitalne biblioteke, koja je negde oko 150MB ali nije radjeno na njoj otkad je napravljena. U njoj je 50.000+ zapisa u jednoj tabeli, a veliki broj zapisa sadrzi polja za pretragu punog teksta, znaci dosta karaktera. Ne razumem se se bas u SQL upite, ali sigurno bi trebalo nesto uraditi povodom optimizacije i kesiranja.
chachaker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2012.   #4
Dzonny
član
Certified
 
Avatar Dzonny
 
Datum učlanjenja: 02.01.2010
Poruke: 67
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Dzonny is on a distinguished road
Default

300 poseta i nije neka poseta i to definitivno ne bi trebalo da opterećuje VPS. Pokušaj kao što je rekao kolega gore sa nekim cache softverom (npr XCache) za početak... 512mb RAM-a i nije nešto, mada mislim da može da prodje sa ovim posetama ako malo poradiš na optimizaciji...
Dzonny je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 01. 2013.   #5
chachaker
Bogdan Trifunovic
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2011
Poruke: 11
Hvala: 5
5 "Hvala" u 1 poruci
chachaker is on a distinguished road
Default

Ako se slican problem javi i drugima, a nisu u mogucnosti da dokupe veci paket ili vise memorije na serveru, sto je nas slucaj, kao jedno od resenja moze da bude podesavanje /etc/my.cnf fajla.

Prema uputstvu sa http://blog.jambura.com/2011/09/10/t...ile-for-mysql/ promenio sam taj fajl od:
Citat:
[mysqld]

log-slow-queries
safe-show-database
u

Citat:
[mysqld]
set-variable = max_connections=300
log-slow-queries
safe-show-database
wait_timeout = 60
key_buffer = 128M
table_cache = 512
Od situacije da nam je server pucao na manje od 24 sata dosli smo u podnosljiviji rezim od restarta jednom nedeljno (kako sada stoje stvari), koji ce na kraju verovatno resiti dodavanje RAM-a na serveru. Ako neko ima jos saveta kako bi se ovaj fajl mogao dodatno optimizovati bio bih zahvalan na tome.
chachaker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2013.   #6
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

Nesto je vama tu jako lose napisano u kodu. Ovo meni smrdi na neki neoptimizovani query koji "ubije" server. Dodavanjem ovog wait_timeout i postavljanjem na 60 ste verovatno sprecili zabadanje servera time sto mysql ubije problematicni query posle 60 sekundi i stvari se vrate u normalu. Problem je u tome sto time krajnji korisnik takodje ne dobije trazenu stranicu a i verovatno mu se ispise greska tipa "mysql server has gone away".

Treba da se otvori slow query log i proveri tacno koji query pravi problem i da se pokusa optimizacija. Verovatno se ne koristi dobro index ili se join-uje puno tabela. Lokaciju slow quey log-a mozete da nadjete ako pustite query (u Phpmyadmin npr.)
Kôd:
SHOW VARIABLES LIKE  '%slow%'
i onda vidite vrednost varijable slow_query_log_file (meni je lokacija loga npr /var/lib/mysql/server-slow.log)

Sve u svemu, na 300 posetioca, VPS od 512MB bi morao da bude dovoljan.
serge je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" serge za poruku:
Staro 20. 01. 2013.   #7
chachaker
Bogdan Trifunovic
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2011
Poruke: 11
Hvala: 5
5 "Hvala" u 1 poruci
chachaker is on a distinguished road
Default

Uradio sam <SHOW VARIABLES LIKE '%slow%'> query za bazu koja mi je sumnjiva, ali u rezultatima dobijam log fajl koji ima 39.000 linija. Ono sto me zbunjuje je to da su u njemu i podaci za druge baze koje koristimo (kao sto su one za WordPress ili blog platforme), kao i one koje vise ne postoje/ne koriste se, ali ime jedne od tih bivsih baza i dalje vidim da se pojavljuje u logovima (doduse baza je uklonjena sa servera, dok je skripta foruma ostala na serveru, ne znam da li je to bitno reci).

Sto se tice ponasanja servera osim odredjenog usporenja u otvaranju stranica nismo primetili druge probleme za sada. Probao sam i da vrsim veci broj upita pretrage, nasumicno otvaranje rezultata pretrage, pregled fajlova, tokom viseminutnih proba, ali nisam dobio neku gresku.

Da li da probam OPTIMIZE TABLE za svaku tabelu baze, jer vidim na http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/...ize-table.html da moze da pomogne u slucajevima cestog azuriranja podataka, brisanja itd.

Poslednja izmena od chachaker : 20. 01. 2013. u 01:02.
chachaker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 01. 2013.   #8
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

Meni zadnja linija u tom logu je

Kôd:
# Time: 130119 15:46:09
# User@Host: ***********[*******] @ **********[]
# Query_time: 12.539435  Lock_time: 0.000123 Rows_sent: 10  Rows_examined: 2832
SET timestamp=1358628369;
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS  wp_posts.ID FROM wp_posts  WHERE 1=1  AND (((wp_posts.post_title LIKE '%lions%') OR (wp_posts.post_content LIKE '%lions%') OR (wp_posts.post_content REGEXP '\\[table id=(["\']?)(3|13|15|16)(["\' ])')) AND ((wp_posts.post_title LIKE '%arch%') OR (wp_posts.post_content LIKE '%arch%') OR (wp_posts.post_content REGEXP '\\[table id=(["\']?)(3)(["\' ])')))  AND (wp_posts.post_password = '')  AND wp_posts.post_type IN ('post', 'page', 'attachment') AND (wp_posts.post_status = 'publish')  ORDER BY wp_posts.post_date DESC LIMIT 0, 10;
Tacno se vidi datum query-ja, kao i duzina izvrsavanja (u sekundama). Ako ti imas slican query sa velikom duzinom izvrsavanja u zadnjim linijama, on bi mogao da bude uzrocnik zabadanja VPS-a.
serge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 01. 2013.   #9
chachaker
Bogdan Trifunovic
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.12.2011
Poruke: 11
Hvala: 5
5 "Hvala" u 1 poruci
chachaker is on a distinguished road
Default

Hvala serge, ipak sam ja pocetnik za ovaj nivo. Identifikovao sam logove baze koja mi je sumnjiva.

Kôd:
SELECT arhiva.*, list.* FROM list LEFT JOIN arhiva ON list.InvertarniBroj = arhiva.arhivaid WHERE arhiva.VrstaGradje LIKE '%5%' AND ( arhiva.Autor 

LIKE '%pamela%' AND arhiva.Autor LIKE '%aidan%') GROUP BY arhiva.arhivaid LI$
# Time: 130116 19:05:28                                                                                                                            

                                                                             
# User@Host: * @ localhost []                                                                                       

                                                                             
# Query_time: 11.257197  Lock_time: 0.000077 Rows_sent: 10  Rows_examined: 37356                                                                   

                                                                             
SET timestamp=1358359528;                                                                                                                          

                                                                             
SELECT arhiva.*, list.* FROM list LEFT JOIN arhiva ON list.InvertarniBroj = arhiva.arhivaid WHERE arhiva.VrstaGradje LIKE '%4%' AND ( 

list.Odrednice LIKE '%остра%') LIMIT 140, 10;                                             
# Time: 130117 19:51:55                                                                                                                            

                                                                             
# User@Host: * @ localhost []                                                                                       

                                                                             
# Query_time: 11.061628  Lock_time: 0.000079 Rows_sent: 0  Rows_examined: 46709                                                                    

                                                                             
SET timestamp=1358448715;                                                                                                                          

                                                                             
SELECT arhiva.*, list.* FROM list LEFT JOIN arhiva ON list.InvertarniBroj = arhiva.arhivaid WHERE arhiva.VrstaGradje LIKE '%%' AND ( 

list.Odrednice LIKE '%ana%' AND list.Odrednice LIKE '%karenjina%');                        
# Time: 130117 21:11:30                                                                                                                            

                                                                             
# User@Host: * @ localhost []                                                                                                     

                                                                             
# Query_time: 476.310182  Lock_time: 0.000026 Rows_sent: 27726  Rows_examined: 27726                                                               

                                                                             
SET timestamp=1358453490;                                                                                                                          

                                                                             
SELECT * FROM `*`.`list`;                                                                                                               

                                                                             
# Time: 130117 21:38:34                                                                                                                            

                                                                             
# User@Host: * @ localhost []                                                                                                     

                                                                             
# Query_time: 266.563287  Lock_time: 0.000026 Rows_sent: 46709  Rows_examined: 46709                                                               

                                                                             
SET timestamp=1358455114;                                                                                                                          

                                                                             
SELECT * FROM `*`.`list`;
Ono sto sam pirmetio je i veiki broj logova vezanih za dve WordPress baze koje koristimo, bas u periodu kada smo imali intenzivirane pomenute probleme. U poslednjih nedelju dana tih logova vise nema, ostaju ovi gornji koji se ticu baze koja gura digitalnu biblioteku.
chachaker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 01. 2013.   #10
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

Nesto tu nije normalno. Imas ovaj query:

SELECT * FROM `*`.`list`

.. koji traje, jednom 476, a drugi put 266 sekunde, sto uopste nije normalno. Posebno ako se vidi da se povuce prvi put 27726, a drugi put 46709 redova. To ne bi trebalo da traje tih 5-8 minuta. Takodje se vidi da se broj redova u tabeli list povecao za 20.000 u roku od 27 minuta sto znaci da je bilo bas puno inserta u medjuvremenu.

Mozda nema nikakve veze sa mysql-om? Mozda imas neki proces u pozadini koji puni tu list tabelu pa tu nesto pada (neki cron mozda?). Probaj sa tim OPTIMIZE table i REPAIR table ali prethodno backup svega

P.S. ko naziva svoju bazu `*`?
serge je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:51.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.