DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 01. 2007.   #11
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao zira
A ti bi bas volio da ti licna karta ima cip, ili sta?
Šta ćeš kad volim gadžete

Btw, nije pitanje da li će taj elektronsko skladištenje ličnih podataka biti uvedno - pitanje je samo kada će biti uvedeno. Da li će to biti ove ili sledeće godine, za 10 ili 15 godina apsolutno je nebitno. Formati zapisa podataka koji se ne može čitati sa daljine već postoje - pogledaj samo kreditne kartice (poseban uređaj, kod za verifikaciju itd). Ne znam stvarno detalje koje su naši planirali, ali se prilično lako može rešiti ovaj problem. Bitno da ljudi prave dramu od toga...

Poslednja izmena od Ilija Studen : 11. 01. 2007. u 18:45.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #12
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Interesuje me u cemu je problem sa chipom?

Pa ionako podaci moraju pisati na licnoj karti kao sto se mora nalaziti i slika. Uostalom podaci na cipu se mogu zastiti od neovlastenog citanja.

Osim cipa na karticama se obicno koristi jos i magnetna traka kao i 2D bar code za smjestanje povjerljivih podataka tj onih koji nisu vidljivi bez uredjaja.

Inace, vec sam ucestvovao na razvoju takvog sistema prije par godina za jednu od drzava sa Balkana i sad slican posao radim za jednu drugu drzavu i ne vidim neke velike razlike u proceduri, propisima i zakonima.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #13
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Ja jednostavno ne zelim da me kontrolisu, jer prije svega nemam povjerenja u drzavu i ljude tamo, tako da svaki korak koji vodi ka ocuvanju moje privatnosti podrzavam, tako i ovaj sa odbijanjem upotrebe cipa. Uopste me ne zanima koliko je tehnologija sigurna, iz iskustva znam da na duze staze nema sigurne tehnlogije. A kriminalci ce biti prvi koji ce naci rupu u tome.

Stoga, ako ti je problem sto neces imati cip, razumijem, ako imas problem sa Crkvom, ne razumijem, niti to ide uz ovaj topik.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #14
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao zira
Ja jednostavno ne zelim da me kontrolisu, jer prije svega nemam povjerenja u drzavu i ljude tamo, tako da svaki korak koji vodi ka ocuvanju moje privatnosti podrzavam, tako i ovaj sa odbijanjem upotrebe cipa. Uopste me ne zanima koliko je tehnologija sigurna, iz iskustva znam da na duze staze nema sigurne tehnlogije. A kriminalci ce biti prvi koji ce naci rupu u tome.
Cuj, ti podaci ce svejedno biti uzeti od tebe. Znaci ime, prezime, datum rodjena, slika, potpis, otisak prsta. I onda ce biti smjestini u bazu podataka. Koliko je ta baza ranjiva - ti to ne znas, isto tako, ako se neko namjeri uci, a stvarno bude ozbiljan - ucice.
Ako ti izgubis karticu, na njoj nema cipa, neko je nadje - opet osim tvog otiska ima sve - sliku, ime prezime, adresu, maticni broj ...
Otisak na kartici recimo omogucava terenskim ekipama da provjere odmah validnost tvoje kartice bez potrebe da imaju direktnu vezu sa bazom u tom trenutku.
Osim toga, recimo da trenutni sistem na kojem radi zahtjeva eventualnu buducu prosirivost na identifikaciju osobe preko roznjace oka (ne znam kako se tacno zove taj dio koji je svakom covjeku jedinstven poput otiska prstiju).
Inace, mislim da se na kartice stavlja samo neki uniuque index otiska, u smislu - postoji 9 tacaka na otisku koji identifikuju njegovu jedinstvenost - hocu da kazem da se ne smjesta bitmapa otiska na karticu.

A svejedno, ja mogu tvoj otisak pokupiti sa kvake na vratima, na autu, na ulazu, sve sto dodirnes, naidjem par sekundi poslije i imam ih par.

Nemam nikakvih preferencija, svejedno je meni, ionako drzava odlucuje o tome (zakoni), ali me interesuje kako bi se ti podaci mogli zloupotrijebiti i zasto su ljudi protiv.

p.s. ono sa crkvom, ne kontam..
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #15
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Stoga, ako ti je problem sto neces imati cip, razumijem, ako imas problem sa Crkvom, ne razumijem, niti to ide uz ovaj topik.
Off Topic: Mozda jeste (i recimo da jeste) offtopic, ali crkva ne treba da se mesa u politiku
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #16
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pošto je direktno intervenisala u ovom slučaju crkva ima veze sa temom. Onako sam odreagova jer:

1. smatram da crkvi nije mesto u politici
2. nije prvi put da svojim ekstremno konzervativnim stavom koče donošenje nekih važnih odluka ili pokretanje važnih projekata

To je sve...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #17
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Citat:
Nemam nikakvih preferencija, svejedno je meni, ionako drzava odlucuje o tome (zakoni), ali me interesuje kako bi se ti podaci mogli zloupotrijebiti i zasto su ljudi protiv.
Nije pitanje zasto su ljudi protiv, vec zasto su ljudi za?
To nikada nije bilo nesto dobrovoljno niti nesto sto bi ljudi jedva cekali da im bude uradjeno, vec ti te podatke uzimaju po sili zakona.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #18
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Ne uzimaju ti nista sto vec nemaju, slika, adresa, otisak prsta, pa sve to vec imaju. E sada, problem je sto ce to da bude na cipu?
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #19
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao misk0
preko roznjace oka (ne znam kako se tacno zove taj dio koji je svakom covjeku jedinstven poput otiska prstiju).
Mrežnjača, ono što je jedinstveno na njoj je raspored kapilara.

Rožnjača je ono napred, providno, kroz šta prolazi svetlost.

BTW, kolike bih pare dao samo da vidim zapisnik sa tog zasedanja Sinoda na kome je donesen ovaj montipajtonovski dokument...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #20
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

@zira: ne znam koliko dugo postoje licne karte, ali za mog zivota su uvijek uzimali i otiske i slike za potrebe 'izdavanja dokumenata'. Vjerovatno postoji mnogo razloga zasto to radi skoro cijeli svijet (sve naprednije zemlje, pa cak i neke africke ne toliko napredne to rade).

@jablan: da... u pravu si, ne znam otkud mi roznjaca...
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Dolphin - Smart Community Builder -- da li ga je netko koristio, kakava su iskustva ? misko_ Web aplikacije, web servisi i software 2 11. 07. 2009. 23:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:38.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.