DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 13. 08. 2012.   #1
ajankovic
Aleksandar Janković
Qualified
 
Avatar ajankovic
 
Datum učlanjenja: 16.10.2010
Lokacija: Bg-Sd
Poruke: 165
Hvala: 70
54 "Hvala" u 36 poruka
ajankovic is on a distinguished road
Default Da li je korektno pitati kandidata unapred koliku platu traži?

Imao sam skoro slučaj da je osoba zadužena za organizovanje intervjua tražila da otvoreno kažem u kom rasponu očekujem platu. I to u toku telefonskog razgovora predviđenog za ugovaranje sastanka.

Ovakva pitanja sam viđao i ranije u samim oglasima za posao. Da se uz CV pošalje i očekivana plata. I razumem potrebu firme za takvim informacijama i nisam nimalo iznenađen ili uvređen. Ali sada kada mi je ovo pitanje postavljeno direktno i to tokom telefonskog razgovora na koji uopšte nisam bio spreman, našao sam se u malo neprijatnoj situaciji.

Nevezano za moj slučaj generalno bih voleo da znam koje je vaše mišljenje o sledećem:

Zar definisanje plate ne predstavlja stvar pregovora nakon što su obe strane zaniteresovane na saradnju?
Zar odavanje plate unapred ne predstavlja odavanje ključne pozicije prilikom pregovaranja?
Da li kandidat u slučaju u kome poslodavac traži takvu informaciju ima pravo da istu informaciju traži i od poslodavca?
__________________
ajankovic.com]

Poslednja izmena od ajankovic : 13. 08. 2012. u 20:01.
ajankovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2012.   #2
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

Lično nisam u sličnoj situaciji jer radim na tome da osposobim svoj posao, a poslodavac kod koga sad radim debelo slaže i to čim zine. Mada ću dati neke odgovore na tvoja pitanja, iz mog ugla.
  1. Lično sam zainteresovan da znam koliko bi bio plaćen u što skorije vreme kad se priča o poslu. Ne mora biti prvo pitanje, ali jednako bitno kao i pitanje radnog vremena. Preciznim definisanjem toga ( mada u IT se ne može sve definisati 100% ) odlučio bih koliko sam dalje zainteresovan za razgovor o poslu.
  2. Radno vreme su ključne stvari, po mom mišljenu i kao take treba spomenuti što pre, jer se dogovaranjem nekih manje bitnih stvari samo gubi vreme. Ono razgovor od pola sata, pa zatim sat vremena neki testovi i zadaci i na kraju ti kažu neku nisku cifru za platu, to je izgubljenih sat i po vremena.
  3. Raspitaš se kako firma plaća, to se uglavnom može lako saznati, ali je malo čudno to tražiti u reciprocitetu. Ako sam ja shvatio ti bi na njihovo pitanje "Koliku platu očekuješ", odgovorio sa "Koliku platu ste spremni da mi isplatite"
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2012.   #3
ajankovic
Aleksandar Janković
Qualified
 
Avatar ajankovic
 
Datum učlanjenja: 16.10.2010
Lokacija: Bg-Sd
Poruke: 165
Hvala: 70
54 "Hvala" u 36 poruka
ajankovic is on a distinguished road
Default

U suštini ne tražim ni ja posao. Više sam se prijavio na konkurs da ostanem u formi i da vidim kakvo je stanje na tržištu rada. I vidim forum prazan pa rekoh da pokrenem temu jer mi je interesantna .

Slažem se sa tobom da što više stvari koje mogu da budu dealbraker treba u početku da se razjasne. Po mom mišljenju to je najbolje uraditi još tokom oglasa. Odmah objaviti radno vreme, lokaciju, dužinu zaposlenja, uslove rada itd.

Ali nekako mi je plata uvek bila nešto oko čega se pregovara. Obe strane tek kada su zadovoljne onim što druga strana može da ponudi definišu opseg naknade za koji su spremni da pregovaraju. I onda se pregovorima utvrđuje na koju stranu će klizač da sklizne.

Citat:
...na njihovo pitanje "Koliku platu očekuješ", odgovorio sa "Koliku platu ste spremni da mi isplatite"
Da baš tako. Možda zvuči bezobrazno ali i meni je zvučalo bezobrazno kada su i meni to pitanje postavili.

Možda sam trebao odmah da objasnim odakle ovakav stav. Naime, čitao sam neke članake na temu pregovaranja za platu (naravno strane). I uvek se tema vrti oko toga ko prvi kaže cifru taj je u slabijoj poziciji.
__________________
ajankovic.com]
ajankovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2012.   #4
acca
profesionalac
Qualified
 
Avatar acca
 
Datum učlanjenja: 06.09.2007
Poruke: 146
Hvala: 55
202 "Hvala" u 26 poruka
acca is on a distinguished roadacca is on a distinguished roadacca is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ajankovic Pogledajte poruku

I uvek se tema vrti oko toga ko prvi kaže cifru taj je u slabijoj poziciji.

Ovo je zanimljivo. A ima i logike.
Vezano za konkretnu situaciju, jeste nezgodno. Recimo da imamo 2 kandidata, skoro sve ostalo im je isto, gde jedan traži 500 a drugi 1000 evra. Ovaj sa 500 traži toliko jer mu je hitno a ne želi da pretera a drugi traži 1000 a radio bi i za 700. Sad, ako firma zaposli ovog za 500 on će posle 2 meseca biti nezadovoljan jer mu više nije frka sa parama a zna da posao vredi više. I gubi motivaciju. Ako prime čoveka za 1000, precenili su ga i plaćaju više nego što je realno. Možda odgovor sa od-do više odgovara? Mada slažem se da je pregovor u direktnom razgovoru najbolje rešenje.
__________________
Neparno 10
acca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" acca za poruku:
Staro 13. 08. 2012.   #5
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

To je stara fora na koju poslodavci pecaju radi ustede. Vecina kandidata iznosi skromnije cifre u zelji da uopste dobiju posao i budu "konkurentniji", nesto kao tender.
Tome danas pribegavaju i ozbiljne firme ali moje je misljenje da je to posledica poremecenog sistema vrednosti neoliberalne privrede. Nema vise fer pleja, profit je iznad morala i u zoni ivice zakona.
Banke su najbolji primer takvog ponasanja.
Licno pripadam nekoj staroj skoli gde onaj koji nudi posao treba da prvi ponudi i uslove. Detalji, pa i visina plate mogu biti stvar pregovora ali treba biti unapred objavljena i zavisi o vrsti posla, jacini firme i zelji za pozicioniranjem na trzistu.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2012.   #6
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Misljenja sam da tu nema neke igre / pregovora. Tj moguce je pregovarati za malu razliku.

Sa stanovista nekog ko trazi posao - ako sam u frci (nemam posao) prihvatam i manju platu i trazim neku skromnu platu.
Ako mjenjam posao - trazim bolji, kazem koliko meni treba (koliko mislim da zasluzujem) a njima ako odgovara - super, ako ne, hvala i sve najbolje.

Sa aspekta poslodavca - imaju toliki iznos na raspolaganju, mozes ti biti super-uber-mega ali ako oni nemaju para da te plate - dzaba.
Kontam da firme imaju proracune i da postoji tolerancija u plati ali da to nije velika cifra.

Takodje, ako trazis mnogo vishe nego sto nude - recice ti hvala/dovidjenja. Ako trazis malo vishe, onda ce se pogadjati sa tobom. Tako da mislim da tu nema nekih igaranja / ku***nja / ko ce bolje proci.

Opet, velike firme imaju 'platne razrede' i njihove neke klasifikacije i kod njih u sustini nema nekog pregovaranja. Kazu ti koliko placaju tu poziciju (u CH obicno dobro) a na tebi je da pristanes / odustanes. Postoji bonus koji je varijabilan ali ne znam da li postoje pravila i zato.
__________________
@Twitter
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2012.   #7
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Meni je to savršeno logično, što bi se ti cimao sa 5 krugova razgovora u firmi gde je plata duplo manja od onog što ti očekuješ? I za firmu je bolje da ne gubi vreme sa nekim čije zahteve ne može da ispuni.

Razlog zašto je tebi neprijatno je poremećeno tržište kod nas jer ljudi traže bilo kakav posao. Mnogi ljudi počnu da rade a i da ne znaju kolika će im biti plata jer ne biraju pa koliko god da daju, puna kapa. Po meni, ako ne pitaš kolika bi plata bila automatski spadaš u ljude koji bi radili i za kikiriki, pa ćeš toliko na kraju i dobiti.

Iako tako ne deluje, svaki razgovor za posao je u stvari dvosmerni razgovor. Firma proverava da li ti njima odgovaraš, a sa druge strane i tvoje je pravo da proveriš da li firma tebi odgovara. Nedostatak radnih mesta u Srbiji je kod nas stvorio podanički odnos prema poslodavcima pa su razgovori za posao jednosmerni, mada to u ovoj našoj struci nije toliko izraženo jer ljudi koji vrede biraju najbolje ponude.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2012.   #8
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Meni recimo veoma bitnu ulogu igra i tim sa kojim ćeš raditi... Ako upadneš u hrpu idiota koji ne znaju ništa, ne tuširaju se redovno, non stop turpijaju o glupostima umjesto o poslu,,,, Nema para da bih izdržao i 2 mjeseca...

Čulo mirisa imam nadprosječno osjetljivo i užasno me izbija loša higijena. Srećom, ekipa sa kojom sam zadnjih 10-15 godina ima isto mišljenje kao i ja i svi vrlo dobro paze na higijenu.
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2012.   #9
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Vrlo dobro pitanje Iz licnih razloga ja dosta idem na intervjue tako da sam u zadnjih godina dana bio (sto licno sto telefonom) na sigurno 15ak.

Poslodavac/HR ima cifru u glavi ili na papiru. Kod nas u firmi se to zove MRG ili Market Rate Guidlines. Razne firme rade procene i izbace donju i gornju granicu za odredjenu poziciju i ti mozes da dobijes platu negde u tom rangu.

Na pitanje koliku platu zelis moji odgovori su uglavnom:
1. Nisam imao prilike da istrazim plate za tu poziciju da li bismo mogli da ostavimo za sledeci razgovor
2. Minimum X u zavisnosti od benefita (kada znam sve infomracije vezane za poziciju i trziste)
3. Nisam siguran koliko je rang plata da li mozete da mi date neki okvir?

Za posao koji sam nedavno dobio sam koristio opciju dva i iznenadjujuce dali su mi vecu platu nego sto sam trazio tako da verovatno i oni moraju da ispostuju neke procedure.

Ako imate recruitera on radi i za vas, posto dobija procenat kad vi dobijete posao, trazite od njega/nje tu informaciju.

P.S. Sve firme su u CZ i globalne.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje Dzordz za poruku:
Staro 14. 08. 2012.   #10
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje webarto za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.