DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 11. 2006.   #1
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default PHP/MySQL Charset Problem

Trenutno radim na projektu koji između ostalog importuje feedove sa raznih sajtova u bazu koji se posle mogu pregledati iz frontenda. Feedove importuje cli php script, charset feedova je utf8 što je takođe i charset kompletne baze i svih tabela u njoj. Na Web frontendu charset je takođe setovan na utf8 (<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />) i sve izgleda sasvim ok.

Juče sam poželeo da prebacim kompletan sadržaj mysql tabela u lokal, odradio export sa mysql dumpom, međutim nakon importa u lokalu su naši karakteri (šđčćž) zeznuti. Probao sam da export odradim i sa phpmyadmin-om koji inače ne koristim, ali situacija je manje više ista. Na serveru je 5.0.24, u lokalu MySQL 4.1, a što se MySQL PHP-a API-a tiče (mada to verovatno nije bitno) koristi se PHP 5.1.x i MySQLi.

Nakon celodnevnog prčkanja provalio sam da su neka podešavanja MySQL-a (konekcija i sl) setovani na latin1.

Kôd:
mysql> show variables like 'char%';

+--------------------------+--------------------------------------------+
| Variable_name            | Value                                      |
+--------------------------+--------------------------------------------+
| character_set_client     | latin1                                     |
| character_set_connection | latin1                                     |
| character_set_database   | utf8                                       |
| character_set_filesystem | binary                                     |
| character_set_results    | latin1                                     |
| character_set_server     | latin1                                     |
| character_set_system     | utf8                                       |
| character_sets_dir       | /data/mysql/angelita/share/mysql/charsets/ |
+--------------------------+--------------------------------------------+
8 rows in set (0.45 sec)
Identično i kod mene u lokalu, međutim u lokalu slova ne izgledaju kako treba. Nakon daljeg prčkanja provalio sam da, ako se odmah nakon konekcije iz PHP-a odradi:
Kôd:
SET NAMES 'utf8';
query, isključivo u oba dela aplikacije (i import i frontend) sve bude kako treba i u lokalu i na serveru (koji je btw na Dream Hostu). Ako se recimo SET NAMES 'utf8' samo stavi na frontendu, sa postojećim podacima koji su već importovani, slova opet nisu kako treba.

E sad, interesuje me, ima li iko predstavu šta se desilo sa tim tekstom na serveru(pošto se on tamo lepo vidi) koji je već importovan. Nije mi frka da sad stavim i kod importa i kod frontenda set names utf8, ali problem je onda sa starim tekstovima pošto se oni onda ne vide kako treba (dobijam '?' umesto naših slova). Jasno mi je da je latin1 konekcija nekako napravila problem, ali pitam se kako sad to mogu da ispravim. Inače, odradio sam export/import na istom serveru(DreamHost), samo na drugom hostu i sve je izgledalo savrseno, jedino kod mene u lokalu problem ostaje (ostale servere nisam isprobavao).

Inače, nisam se nešto preterano bavio utf aplikacijama, ali ranije mi charset MySQL konekcije nije pravio problem(a niko koga sam sinoć kontaktirao preko ICQ-a takođe nije imao problem sa istim).

Hvala unapred na pomoći, nadam se da sam dovoljno dobro izložio problem, ako nešto nije jasno tu sam
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!

Poslednja izmena od dinke : 28. 11. 2006. u 15:30.
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Kao što sam ti rekao malo pre, meni se to dešavalo ponekad, a najčešće ovde u office, jednostavno kakav god dump uradim i na koji god način ga ubacim, nemam malo slovo č i veliko Đ. Kada radim input ovde, onda je sve ok. Kako sam rešio problem? Samo sam prepisao ceo mysql novijom verzijom, isti je settings, isti my.ini isto sve, i od jednom sve radi kako treba.

I to mi se dešavalo samo na ovom računaru (mada, samo ovde sam imao tu verziju mysql: 4.1.10a)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #3
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

jeste malo cupavo ali mozda ce ti ovo pomoci...
(verovatno ce vecina reci da je ovo divljacko resenje ali verujem da bi moglo da upali)

Za pocetak zadas kontrolno polje odnosno nesto po cemu ces moci da ralikujes stare unose (koji su latin ?) od novih (koji su utf?).
Pre ispisa proveris da li se radi o starom (latin) ili o novom (utf) i prema tome menjas vrednost charset sesije...

Iz glave mislim da ide ovako:
Kôd:
   set session character_set_results = 'utf-8'
ukoliko ovo ne pomogne mozes da pokusas da konvertujes podatke iz latin u utf. napravi temp tabelu i jednu php petlju koja ce presipati podatke u tu temp tableu ali pre svakog inserta uradi iconv...

hope this helps
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #4
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Meni se to uvek desi kada exportujem bazu bloga sa host011 i importujem je u easyphp ili xampp na lokalu. Zanimljivo je da kada importujem nazad na host011 sve bude ok. Encodinzi su voodoo magic bre, zajebi to sranje, daj mi fotošop. :P
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #5
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

^ to ako koristiš phpmyadmin. Onda moraš da uradiš ono što dinke kaže: set names 'utf8';
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #6
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Odradio upgrade na MySQL 5.0 u lokalu, odradio import i sada je sve ok, iako sam izbacio "set names 'utf8' " iz php koda. E sad, pravo je pitanje da li je bio u pitanju zaglup sa MySQL serverom, ili su podaci u bazi i dalje pogresno upisani (iako se vide kako treba).
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

MySQL je stvarno napravio papazjaniju sa charsetima u 4.1. Što kaže Dragan, voodoo magija. Stvarno mi nije jasno kako su mogli tek tako da krenu sa celom pričom i da još stavi latin1 kao default charset? Malo glupo s obzirom na tržište koje MySQL cilja i da sad pokušavaju da se uguraju na enterprise tržište.

Ako nemaš problema sa postojećim podacima priča je sledeća: baza UTF-8, tabele UTF-8, collation polja utf_general_ci, konekcija na bazu UTF-8. Tada sve radi kako treba dokle god instalacije sa kojima radiš imaju podršku za njih.

Peđa je postovao blok koda izvučen iz SMF-a koji konvertuje latin podatke u Unicode ovde.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 28. 11. 2006. u 17:35.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #8
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Ako nemaš problema sa postojećim podacima priča je sledeća: baza UTF-8, tabele UTF-8, collation polja utf_general_ci, konekcija na bazu UTF-8.
Sve ovo je i bilo utf8 osim konekcije. Moze li mi neko objasniti sta se tacno desava kada konekcija nije utf8 vec latin1 ?
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #9
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Najverovatnije ces dobiti "?" umesto cirilicnih (i drugih visebajtnih karaktera), a latinicna slova šđćčž bice svedena na njihove ascii ekvivalente (ako je moguce) ili "?". Uglavnom, problem nastaje u tome sto pokusas da stavis dva ili vise bajta u jedan bajt (utf-8 karakter u "Latin1" opseg).

E, sad bih voleo i meni neko da objasni
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 11. 2006.   #10
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

cini se da je ovaj napiso pokoju pametnu...

http://www.oreillynet.com/onlamp/blo..._latin1_t.html
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
MySQL - Šš ?? ?? ?? Žž Problem surferxyz PHP 4 06. 10. 2010. 23:33
PHP i Firebird - charset problem Miroslav PHP 5 22. 10. 2009. 13:12
MySQL 5 problem sa instalacijom bluesman SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 10 04. 03. 2007. 03:21
include stvara charset problem flash_back PHP 7 24. 02. 2007. 09:01
MySQL charset problem i phpBB ljtruba SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 12 01. 11. 2006. 12:47


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.