DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 06. 2005.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default Investiranje u portal

Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes u investiranje u portal opsteg tipa? Zasto se u Srbiji portal ne tretira kao ravnopravan medij? Izuzeci naravno postoje, pre svega mislim na B92.NET koji su izuzetno profesionalni (u to sam se i uverio) i ciji menadzment je prepoznao snagu Interneta.

Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?

Zbog cega u Srbiji nema investicionih fondova koji bi bili spremni da investiraju u nove ideje kao portal opsteg tipa a da pritom ne traze 100% vlasnistva!?
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Prost odgovor Srbi još uvek ne shvataju da je Internet deo PR-a,a da ne pominjem da su generalno navikli da je sve džaba i to je uzrečno posledična varijanta.

Možda kroz neku godinu ali za sada nema tog fonda i organizacije koja bi ti odvojila nekih 15000 E godišnje ( minimum ) za sajt
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #3
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

nixa, ne verujem da je stvar u tome. Mi smo svi malo bias-ovani, jer smo profesionalci koji zive od weba (bar vecina nas) i stvari posmatramo sa dijametralno suprotnog stanovista nego nas dragi srpski John Doe koji radi za 18.000 dinara i placa dial-up...

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?
U neku ruku mislim da si i sam odgovorio na svoje pitanje. Ako posmatramo reklamu kao deo PR-a, odnosno u kontekstu pozicioniranja brenda na trzistu primetices da su online kampanje dosta zastupljene.

Sa druge strane, kompanije (ili firmice) kojima je jedini cilj reklame prodati odredjeni proizvod ili uslugu nemaju sta da traze na webu... Jedna bedna sekunda u prajmu bilo koje vece televizije im vise vredi nego svi portali zemlje srbije... Sad but true...

Naravno, situacija se nece promeniti sama od sebe...ni za godinu ni za deset...

Poslednja izmena od boccio : 10. 06. 2005. u 15:47.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #4
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ovako redom, Dejane na šta konkretno sa linkom misliš kada kažeš portal opšeg tipa? B92.NET ima vrlo kompleksu priču iz sebe, počev od vremena kada je online izdanje bilo jedini medij B92 kuće, mlada i informisanu ekipu, i najvažnije -- brdo uloženog američkog kapitala u pozadini...

Glavni problem, kako danas -- tako i u narednih deset godina jeste mentalitet, i to obostrano: kod ljudi koji kreiraju portale, i kod ljudi koji posjećuju te iste portale. Pazi, postoji masa ljudi koji tripuju da je ovo Amerika i zlatno doba dot-koma i koji misli da će da uzmu paru / nađu investitora za neki prosječni bezvezni sadržaj. Što je najgore, takvih je upravo najviše i onda im je kriv...

Što se tiče tretiranja portala kao ravnopravnog medija. Tipična komšijska situacija, index.hr prije Severine u non-online javnosti nije niko zarezivao, i tu leži veliki značaj Severine za balkanski sajberspejs :-)

Ako pogledaš njihove portale, sem Indexa -- iza svakog stoji jak ISP koji zbog PR priče finansira i tehnički podržava rad tih redakcija. Sam Index je nastao tako što se gotovo kompletna postava Globalnetovog Online.hr portala odvojila i pronašla investitora koji im je finansirao start-up. I nakon nekoliko godina rada stoji i dalje pitanje kako oni trenutno i da li uopšte pozitivno posluju, a sam urednik i osnivač je prešao u dnevnu varijantu tamošnjeg Kurira -- list 24 časa.

Dalje, tu je problem developera koji rade sa pilićarskim firmama ili sa firmama koje bez ozbiljnih ulaganja ne mogu da profitiraju od Interneta u trenutnim uslovima i kojima, kao što Boccio reče, sekunda u Pink prime-time terminu vrjedi više od kompletne Internet strategije.


Sada ne znam, koliko ste upućeni u procjenjenu vrijednost advertajzing tržišta u Srbiji. Prema Ekonomistu, cifra se kreće oko 200 miliona evra godišnje. Ukoliko se izuzmu razni popusti i kompenzacije cifra se spušta na 70 miliona evra.

Poslednja izmena od mungos : 10. 06. 2005. u 20:16.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #5
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Kada kazem portal opsteg tipa mislim upravo to - mesto gde je zastupljeno vise tema, sajt koji nije samo o automobilizmu, nego pokriva vesti, muziku, filmove, tehnologiju...

Napisao si na primeru B92 da je najvazniji razlog "brdo uloženog američkog kapitala u pozadini". Novac je naravno uvek veoma bitan faktor u svakom poslovnom poduhvatu.

To je samo potreban uslov ali ne i dovoljan. Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.

Kod nas ljudi Internet shvataju neozbiljno, cak i online svet. Kada ti u offline svetu treba knjiga otici ces u knjizaru i kupices je. Ali i ako mozes da nadjes istu takvu knjigu na Internetu u elektronskoj varijanti po mnogo nizoj ceni ne znam koliko ce se ljudi kod nas odluciti da je kupi. Isti slucaj i sa online kursevima. Kod nas ljudi nisu navikli da nesto placaju na Internetu, misle da sve treba da bude besplatno.

Sto se tice index.hr ne bih se slozio da je Severina zasluzna sto su oni tamo gde su sad. Oni su bili popularni i poseceni i pre toga. Naravno, Severina je doprinela rastu njihove popularnosti kod, kako ti kazes "non-online" sveta. Taj "non-online" svet za mene nije toliko bitan. Sta meni znaci sto ce neki Milisav sa Homolja znati za moj sajt iz novina ako on pored toga sto ne koristi Internet, ni ne zna sta je Internet a i o kompjuteru je samo cuo da je dobro "znati" kompjutere jer se moze lepo zaraditi... Meni takvi nisu ciljna grupa za portal a verovatno ni index.hr Meni je bitno da online svet prepozna portal kao najbolji ili barem jedan od najboljih i sto je takodje bitno da decision-makeri budu svesni toga.

Slazem se sa tobom da kod njih u vecini portala vecinsko vlasnistvo ima jak ISP. Znam za pricu kako je nastao index.hr ali nisam znao da im je osnivac presao u 24 casa. Zar on nije vise glavni urednik index.hr?

Sto se tice njihovog investitora, dobro sto si to spomenuo posto je to isto bitno. Taj investitor ima ako se ne varam 15% vlasnistva. Da li bi ovde neko mogao da nadje nekog investitora koji bi investirao a zauzvrat bio zadovoljan sa 15%? Ne bi. Mislim da ovde ne bi bili zadovoljni ni sa 50%, nego bi trazili 100% a zauzvrat da ti radis za njih ili barem da su oni vecinski vlasnici.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #6
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes investiranje u portal opsteg tipa?
Padalo mi je na pamet u više navarata da napravim nešto slično, ali se pojavljuje jedan veliki problem: neisplativost. Bar kod nas... Portal predstavlja jako mnogo posla, a ako novac koji zarađuje ne može da isplati uloženo vreme onda je to bačeno vreme. Ja pare u tom poslu ne vidim.

PS: Bio sam svedok par slučajeva gde su se ljudi zaletali misleći da je u pitanju easy money (napravimo sajt, naplatimo reklame, pokupimo sponzore i živimo srećno do kraja života), da bi na kraju zapustili sajt ili samo psovali kad im ga spomenete (bezvredno, konzumira svaki sekund a ne vraća ništa itd.).
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #7
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
To je samo potreban uslov ali ne i dovoljan. Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.
Pink nije tako orijentisan, glavna orijentacija B92 su vesti i informativni program. Pink je vise popular TV za babe i dede i siroke narodne mase zeljne hleba i igara.
Sta bi na Pinkovom portalu trebalo da bude? Kada bi krenuli sa vestima to bi bilo suvise neozbiljno tj. niko ih ozbiljno ne bi shvatao, takodje to bi uglavnom bile vesti prenosene od drugih news kompanija.
B92 je finansiran u vreme Milosevicevog rezima da bi ljude obavestavao o stvarima koje radi kontra strana, trebalo je doskociti RTS-u i osnovni razlog osnivanja kao i temelji na kojima je B92 sagradjen bili su u informisanju.
Dakle da zakljucimo, kod nas ljudi internet uglavnom koriste za informisanje a malo za zabavu ili nesto slicno, kada ovo kazem mislim da se ulaganje tolikog novca za neki fun portal ne bi ekonomski isplatilo sa obzirom na broj poseta.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #8
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Dejan Bizinger:
Kada kazem portal opsteg tipa mislim upravo to - mesto gde je zastupljeno vise tema, sajt koji nije samo o automobilizmu, nego pokriva vesti, muziku, filmove, tehnologiju...
To je veoma mnogo sadržaja za koji ti je neophodna redakcija, tehnička ekipa,
prostorije, radna oprema, bla bla... i kao što napisah u prošlom broju, brdo para.

Pošto je zlatno doba dot-koma debelo iza nas, kako tvoj sadržaj neće da predstavlja opozicioni "demokratski voice" tamo nekom čika diktatoru, jedino pravo rješenje jeste da se usko fokusiraš u okviru određene niše. Što opet ne garantuje uspijeh, ali manja su ulaganja i manji je rizik.

Citat:
Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!?

Nemaju para za tako nesto?
Koji će im neki tamo Internet, kad ubiru najveće prihode od TV oglašavanja u Srbiji.

Gore iznesena razlika od 130 miliona velikim dijelom otpada na popust na Pinku, što je i glavno pitanje upućeno ad agenciji od strane klijenta. Koliki vam je agencijski popust na Pinku?

Citat:
Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.
Naravno, sve je to ok. Ali financijski gledano, B92.NET je mala maca za ostatak kuće i većina oglasnog sadržaja tamo su određni vidovi kompenzacija (platiš mega TV kampanju pa dobiješ gratis mjesečni baner na B92.NET i slične šeme).

Citat:
Naravno, Severina je doprinela rastu njihove popularnosti kod, kako ti kazes
"non-online" sveta. Taj "non-online" svet za mene nije toliko bitan. Sta meni znaci sto ce neki Milisav sa Homolja znati za moj sajt iz novina ako on pored toga sto ne koristi Internet, ni ne zna sta je Internet a i o kompjuteru je samo cuo da je dobro "znati" kompjutere jer se moze lepo zaraditi...
Mislim da ovdje veoma griješiš. Poenta je u tome da kada sutradan tom Milisavu (koristio on Net ili ne) ponudiš da njegov sir prodaješ preko Interneta, da te ne gleda zblanuto i kaže šta mu je to i šta će mi to. Jednostavno ovdje treba graditi pozitivan PR o snazi i prednostima Interneta, tako da bude običnom seljaku razumljiv. Zato je Tasa i napisao knjigu "Internet za seljake".


Nastavak sledi.

Poslednja izmena od mungos : 11. 06. 2005. u 18:51.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #9
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
mislim da se ulaganje tolikog novca za neki fun portal ne bi ekonomski isplatilo sa obzirom na broj poseta.
Nikakvo ulaganje se ovde ne bi isplatilo, da si ti meni ziv i zdrav

B92 portal ima oko 40K uniques dnevno (znam iz prve ruke), od cega je oko 60% sa non-exYU IP ranga...u prevodu dijaspora. A sta mislite, da li ostvaruju pozitivan bilans sa portalom? Jel sme neko da se kladi?

Ljudi, mi i dalje imamo tuznu pricu o 10% domacinstava koja imaju kompjuktor. Kakvi portali, kakvi bakraci... Pa SerbianCaffe zaradjuje neto otprilike jednu jacu kanadsku platu (dobro, ovo je vec iz druge ruke, nije prve), a direktno je okrenut dijaspori!

Posmatramo stvari upside-down. Investiranje u portal je last mile ovog problema, pre bi se trebalo posmatrati u liniji:
Jeftin i svuda dostupan broadband -> Kultura nase domace stoke da ga koristi -> Racunica SME-ova da se reklamiraju za sitne pare na regionalnim sajticima i portalcicima -> e, pa tek onda price o ozbiljnijim investicijama u portale.

A mnogo vode ce do tada proteci savom i dunavom...
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #10
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Znam za pricu kako je nastao index.hr ali nisam znao da im je osnivac presao u 24 casa. Zar on nije vise glavni urednik index.hr?
Sto se tice njihovog investitora, dobro sto si to spomenuo posto je to isto bitno. Taj investitor ima ako se ne varam 15% vlasnistva. Da li bi ovde neko mogao da nadje nekog investitora koji bi investirao a zauzvrat bio zadovoljan sa 15%? Ne bi.
Prema Impressumu nije (http://www.index.hr/index/default.aspx?id=2).
Inace 24sata drži njemački medijski koncern WAZ, ilustrativno radi u Hrvatskoj drži 70% tržišta, u Bugarskoj 75% medijskog prostora, u Rumuniji 51%, posjeduju 10% grupacije RTL-a, 50% kapitala u srpskoj Politici i postoje neke naznake i o preuzimanju Večernjih novosti.

Prije Severine, uprkos tome što su razotkrili još neke afere, hrvatski offline prostor je bio zatvoren za Index. I onda odjednom Babićevo pojavljivanje u svim mogućim medijima, gostovanje na TV stanicama u Prime Time terminima, veliki intervju za hrvatski Playboy, itd.

Da, čini mi se da je 15% u pitanju, tu je interesatno da su odmah u startu definisali tržišnu vrijednost kompanije, za razliku od nekih predviđanja tipa da monitor.hr (ne znam da li u paketu ili ne sa blog.hr) vrijedi milion evra. E sada, mislim oni su faktički imali uigranu ekipu i sve relevantne informacije o poslovanju, faktički samo su se odcijepili. Mislim da je u tim okolnostima i u Srbiji moguće naći investitora. S druge strane uopšte nije isključeno da tih 15% recimo upravo drži WAZ. Čak šta više :-)

Citat:
Mislim da ovde ne bi bili zadovoljni ni sa 50%, nego bi trazili 100% a zauzvrat da ti radis za njih ili barem da su oni vecinski vlasnici.
Nažalost najveći broj njih u Srbiji razmišlja tako, ali izuzeci moraju da postoje. S druge strana da li si uopšte pisao biznis plan u fazonu portala kakvog si opisao i tražio potencijalne investitore?
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Gradski portal Eniac Planiranje i usability 11 21. 02. 2011. 16:46
Ze news portal Vitkovic Sva početnička pitanja 4 18. 08. 2009. 13:33
Predlog za portal Eniac e-Business 31 11. 09. 2006. 17:15
Investiranje u forum shoba e-Business 1 25. 11. 2005. 00:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:25.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.