DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 06. 2012.   #1
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default Kako odrediti vrednost i prodati internet biznis?

Imam nekoliko web sajtova sa pristojnom posetom. Nista spektakularno, ali evo vec treci put ove godine sam dobio ponudu od americkih kompanija da otkupe te sajtove. U prodaju se podrazumeva prenos vlasnistva nad domenom, hostingom, kodom, svim advertising ugovorima ako ih ima kao i kratki period obucavanja njihovog osoblja u koriscenju admin alata i procedura za pravljenje sadzraja na sajtovima.

Interesuje me da li iko ima iskustva sa ovakvim prodajama i kako odredjujete vrednost svojih sajtova koje prodajete?

Takodje me interesuje koje podatke mogu slobodno da im dam a koje bi trebao da sacuvam u tajnosti? U radu sa mnogim advertising agencijama tokom prethodnih godina sam se sasvim navikao da dajem google analytic podatke o pageviews/visits i country distribution i smatram da ti podaci ne mogu ni na koji nacin da "odaju" vazne podatke o poslovnom modelu (hajde da to tako nazovem). Nikad ne bih dao recimo keywords podatke ili finansijske podatke (eventualno rashode). Prvo zato sto moze da otkrije strategiju a drugo zato sto mogu nesvesno sebi da smanjim cenu jer verujem da uopste ne unovcavam dovoljno dobro ovo pageviews sto imam.

Pre par godina mi je prijatelj rekao da je najbolje odrediti vrednost kao jednogodisnju zaradu sajta koji prodajes. Takodje je pala preporuka da se prilikom same transakcije koristi escrow.com. Da li ljudi sa vise poslovnog iskustva na ovom forumu imaju jos nesto da dodaju?
serge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2012.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

zavisi od tipa sajta i mnogo stvari, u sustini ti je to sve stvar tvoje procene (i procene kupca). Ako je sajt uhodan i donosi redovan prihod i svi pokazatelji su da ce to i nastaviti da radi bar jos 4-5 godina, onda je po meni 2 godisnja zarada fer cena... ispod jednogodisnje zarade mislim da nema smisla prodavati, sem ako si u frci ili prestajes da se bavis tim poslom...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2012.   #3
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
zavisi od tipa sajta i mnogo stvari, u sustini ti je to sve stvar tvoje procene (i procene kupca). Ako je sajt uhodan i donosi redovan prihod i svi pokazatelji su da ce to i nastaviti da radi bar jos 4-5 godina, onda je po meni 2 godisnja zarada fer cena... ispod jednogodisnje zarade mislim da nema smisla prodavati, sem ako si u frci ili prestajes da se bavis tim poslom...
Realno ne prestajem da se bavim tim poslom nego mi se ljudi sami javljaju da kupe. Nisam ja nudio okolo pa da je zato. Ali racunam da bi bilo glupo ne prodati ako je cena dobra.
serge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2012.   #4
jovica
član
Na probnom radu
 
Avatar jovica
 
Datum učlanjenja: 28.11.2009
Lokacija: Nis
Poruke: 32
Hvala: 15
4 "Hvala" u 3 poruka
jovica is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za jovica Pošaljite poruku preko Skype™ za jovica
Default

Ja uopste nemam iskustva sa ovim, ali cisto da ti dam ideju. Mozda mi je razmisljanje cak i vrlo pogresno.

Smatram, da ako ti se vec ne zuri sa prodajom, ne prestajes da se bavis tim poslom, nemas sta da izgubis.
Ja bih na tvom mestu bio bezobrazan i cepnuo cenu 2-3 puta vecu od one kojom bih bio zadovoljan(koju racunas da je dobra).
Eventualno u prevogovorima spustis 10ak procenata.

Pa ako upali, super ako ne, radis dalje, i cekas nove ponude.
__________________
http://www.jovicailic.org
jovica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2012.   #5
Bojsi
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 24.01.2007
Poruke: 92
Hvala: 1
802 "Hvala" u 15 poruka
Bojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished road
Default

^ i ja bih tako.

Pitanje je sta ces uraditi kada bi prodao taj sajt. Ako ti sajt donosi pasivan prihod, mozda nije pametno prodavati ga. Ja, da prodajem moj sajt (mada to necu uraditi, jer pored prihoda me rad na njemu ispunjava) ne bih isao ispod zarade koja je za 5-6 godina + neki projektovan rast. Oni ako kupuju valjda imaju neki plan i ideju kako da povrate novac + da povecaju posetu i prihode nego sto si ti imao. Dati sajt za prihod od jedne godine je po meni kao davanje na poklon. Posle te godine njima ce sajt donositi cist profit, a ti ces morati da smislis nesto novo.

Ja licno ne zapocinjem nikakav projekat koji me nece na neki nacin ispuniti (i usput doneti novac naravno), jer samo tako cu na njemu raditi i kada mi se ne radi i ta strast koju ulozim u projekat se mora jednostavno primetiti kod posetilaca / kupaca. Znam da se ljudi bave investiranjem u sajtove i da dobro zaradjuju od toga i to postujem, i ako si ti takva osoba i zelis novac da ulozis u nesto jos vece - samo napred, ali nemoj davati kao poklon
Bojsi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2012.   #6
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Na kraju se ipak sve svede na to ko je koliko spreman da plati i da li si ti spreman da prodaš za te pare. Instagram ne pravi ni dinar prihoda pa ih FB kupio za $1 milijardu.

Neki okviri mogu biti 3x godišnji profit ako sajt već zarađuje novac i ako bi ga ti sad želeo da ga prodaš što pre. Ako ne planiraš da prodaješ a drugi ti nude da kupe, onda bar dupliraj tu cifru, pa ako prođe prođe...

Zavisi i koliko tebi sajt znači, da li misliš da si sve rekao kad je taj sajt u pitanju ili veruješ da ćeš ga još unapediti, povećati prihode u narednom periodu, itd. itd.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2012.   #7
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Generalno, ako dobijas seo traffic, onda je vrednost sajta 1-2x mesecni prihod procenjen na semrush.com. To je ako sajt koristi adsense. A ako mas koristis affiliate programe koji dobro konvertuju, to je obicno 2-3x vise od adsense-a,

Ako je traffic 100% sa pretrazivaca, cak iako je pasivni prihod veliki, uvek moze da se desi sajt izgubi sav traffic,prakticno preo noci. Sve zavisi od google-a.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 06. 2012.   #8
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

@buksula To je veoma interesantna analiza. Sajt koristi adsense i jos nekoliko advertising networks. Traffic jeste vecinom sa google ali imam veliki broj returning visitors (~75% na godisnjem nivou) sto znaci da imam redovnu publiku vezanu za tu tematiku. Sajtovi su svi stariji od godinu dana i veoma su statisticki stabilni - u prevodu - nikad nisam izgubio traffic zato sto je neko uradio bolji SEO od mene a i pruzam unikatan sadrzaj u odnosu na konkurenciju.

Sve u svemu - stvari nisu tako jednostavne mada je jako dobro znati da ce potencijalni kupci voditi racuna i o takvim stvarima kao sto je traffic source i izvor prihoda (affiliate vs adsense).

Sto se tice licnog znacaja sajta - sve je to relativno. On donosi prihod ali moraju stalno novi podsajtovi da se prave sa novim sadrzajem jer stari sadrzaj ima svoj "rok trajanja". Za tri do pet godina uopste nece vise biti relevantan stari sadrzaj niti ce donositi prihod.

Meni je interesantnije da sada dobijem korektan iznos i onda sa tim razvijem nove sajtove sa novim sadrzajem nego da samo odrzavam ovo staro. Ono sto je sreca u svemu tome - nije mi uopste frka. Ovi sajtovi - ovakvi kakvi su - zaradjuju zadovoljavajuce i ako me niko i ne kupi nije uopste smak sveta. Uostalom - oni su se meni javili - nisam ja nudio

Ta emotivna vezanost za neki svoj projekat - sve je to lepo ali ako dobijem peto ili sestocifrenu sumu sasvim mi je svejedno za "emocije".

Da samo uradim update - ova poslednja firma koja "pokazala zainteresovanost" je odustala posto sam im poslao statistike posecenosti. Mislim da je bilo u pitanju cisto istrazivanje konkurencije a ne stvarna ponuda.

Sta mislite - da li to sto sad znaju broj visits, pageviews i top 3 zemlje po posetama moze da "naudi" mom poslu. Nekako - nista od tih informacija nije nesto do cega nisu mogli sami da dodju na alexa.com ili compete.com. Ipak bih voleo da cujem i vase misljenje po ovom pitanju.

Takodje, htedoh da podelim sa vama do cega sam dosao u istrazivanju ove kompanije sto se javila kao potencijalni kupac.

Javio se Kenny iz Lift Ventures. O kompaniji nema puno na internetu. Imaju veoma bazican sajt. Domen je registrovan na Cambridge, Massachusetts. Broj telefona koji je ostavio je iz Dallas, Texas (verovatno skype broj). Email je sa tog domena ali se rutira kroz google - tako da im je google u stvari email provider. Oglasi za posao koje su postavljali na internetu su za pozicije u San Francisco, CA. To je odmah navodilo na pomisao da je verovatnije u pitanju prevara ili information probe nego pravo raspitivanje. No - zbog ovih 5% mogucnosti da je bila prava ponuda nista me ne kosta davanje gore navedenih informacija - zar ne?

Poslednja izmena od serge : 12. 06. 2012. u 12:56. Razlog: gramatika i semantika
serge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 06. 2012.   #9
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Ta statistika nije bitna. Sve se vidi preko compete, i semrush-a. Samo se zarada i konverzija neznatno teze (tacno) procene. A ako to ne znaju da procene, onda nisu konkurencija.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" buksula za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.