DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 09. 2006.   #51
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao caboom
glavni razlog zasto ljudi vole da prave in-house middleware komponente, osim ukoliko na trzistu ne postoji dovoljno dobar proizvod, ili je dovoljno dobar proizvod previse skup (hint tibco rendezvous), je krajnje iracionalan - naprosto je zabavno.
Upravo! Drugi razlog koji sam primetio da navode kad su iskreni je: "trebaće nam više vremena da ukapiramo kako radi npr CORBA nego da sami napišemo prost UDP-based protokol".

Ekstrem ekstrema u tom pogledu je moj sadašnji šef, kome se učinilo da je previše komplikovano pisati Apache module, pa je seo i napisao svoj Web server!!! Posle je naravno smislio i svoj server-side skripting jezik. Sad se čudi koliko vremena treba da novi članovi tima postanu produktivni i samostalni.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2006.   #52
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

kako bas begin..commit(rollback) ne mozes vrsiti sa konekcijom na dve baze, mozes napraviti sopstveni log kverija koje si izvrsio, pa je rollback opet moguc. To je i najjednostavnije resenje.
$result1=false;
$result2=false;
$result1=$link1->query($query);
if ($result1) { $result2=$link2->query($query); }
if ($result1 and $result2) { $link1->query("COMMIT;");$link2->query("COMMIT;"); $log->log($query);}
elseif ($result1 and (!result2)) { $link1->query("ROLLBACK;") }

Naravno, ovo je malo previse jednostavno, jer ima problema ako link1 pukne a link2 query ne prodje, ali se to resava dodatnim logovanjem.

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 24. 09. 2006. u 04:28.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2006.   #53
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Oki, vjerovatno ja ne shvatam sta vi mislite pod 'middleware' komponentom. Mislim da je ludost pisati vlastiti web server pored tolike ponude na trzistu i pored tolike upotrebe i skalabilnosti apacha.

@caboom: a sta je sa dodatnom funkcionalnoscu te komponente za koju se pojavi potreba kad je tvoj proizvod vec u zavrsnoj fazi ili je vec neki period na trzistu, a originalni proizvodjaci nisu predvidjeli tu mogucnost? Sta onda mozes uciniti? Koliko u tom slucaju kosta 'narucena nadogradjanja tebi potrebne funkcionalnosti'?
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2006.   #54
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao misk0
Oki, vjerovatno ja ne shvatam sta vi mislite pod 'middleware' komponentom. Mislim da je ludost pisati vlastiti web server pored tolike ponude na trzistu i pored tolike upotrebe i skalabilnosti apacha.

@caboom: a sta je sa dodatnom funkcionalnoscu te komponente za koju se pojavi potreba kad je tvoj proizvod vec u zavrsnoj fazi ili je vec neki period na trzistu, a originalni proizvodjaci nisu predvidjeli tu mogucnost? Sta onda mozes uciniti? Koliko u tom slucaju kosta 'narucena nadogradjanja tebi potrebne funkcionalnosti'?
pa, pre svega to je situacija do koje ne bi trebalo ni da dodje, sa druge strane - ako je u pitanju tolika fundamentalna razlika da ti treba nesto vise od bugfix-a od proizvodjaca, ili ne postoji nikakav API za pisanje ekstenzija, verovatno ne bi prosao ni dobro sa svojom komponentom ako je dovoljno slozena (a u ovom slucaju pretpostavljamo da je dovoljno slozena da bi mozda bilo racionalno zaobici pisanje iste), ili si napravio pogresnu procenu u startu - fundamentalni problemi i iznenadjenja ne smeju da se pojavljuju u kasnim fazama, u svakom slucaju tu ti pomaze samo hack-workaround i dobijas 1000 exp poena iz "don'ts" oblasti. sa druge strane, pre nego sto odlucis da kupis neki proizvod, ili uzmes neki opensource projekat, pretpostavljam da ces proveriti da li je funkcionalan po svim stavkama koje ti trebaju i u slucaju da ti trebaju neke ekstenzije, proverices da li proizvodjac nudi neki API ili mogucnost prosirivanja, u slucaju da je opensource projekat u pitanju, postoji odredjena sansa, u zavisnosti od iskustva i vremena, da se eventualno i sam snadjes i "dodas" potrebnu funkcionalnost, mada je to opcija koju treba izbegavati ako je moguce.
sto se tice middleware komponenti, rekao bih da u ovom konkretnom slucaju mislimo na object brokere (CORBA) i MoM (message oriented middleware - JMS npr.), koji su dovoljno slozeni da implementacija istih predstavlja preveliki effort s obzirom da su specifikacije dovoljno slozene i temeljne i precizne da znas sta bi mogao da ocekujes - ovo ostalo zavisi od implementacije i svodi se na stavku 2, testiranje je majka dobrog sna.

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
Upravo! Drugi razlog koji sam primetio da navode kad su iskreni je: "trebaće nam više vremena da ukapiramo kako radi npr CORBA nego da sami napišemo prost UDP-based protokol".
ako je moguce, ovo je zapravo ponekada mnogo racionalnije nego uzimati heavy-weight resenja - pogotovo ako uzimas opensource komponente. imam jako losa iskustva sa npr. opensource JMS implementacijama (ActiveMQ i OpenJMS, ostali su jos problematicniji).

Poslednja izmena od caboom : 24. 09. 2006. u 13:39.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2006.   #55
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

@ misk0: Web server naravno nije middleware (pristojna definicija za middleware: http://computing-dictionary.thefreed...com/middleware ), samo sam dao ovaj primer dokle može da ide "not invented here" psihologija.

@caboom: Ja još nisam video "uprošćeno" rešenje koji stvarno radi kako treba. Sve to izgleda prosto i jednostavno na početku, ali vremenom naletiš na iste probleme koje su ljudi već rešili 100 puta i onda sve to ispadne još gore i zamršenije.

U principu, pokušavam da se držim pravila da pokušam prvo sa gotovim komponentama, makar i lošeg kvaliteta a onda da ih zamenim nečim boljim ili čak napišem sam ako se uverim da ne radi. Naravno, bitno je dizajnirati sistem tako da je lako menjati interne implementacije.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2006.   #56
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
@caboom: Ja još nisam video "uprošćeno" rešenje koji stvarno radi kako treba. Sve to izgleda prosto i jednostavno na početku, ali vremenom naletiš na iste probleme koje su ljudi već rešili 100 puta i onda sve to ispadne još gore i zamršenije.

U principu, pokušavam da se držim pravila da pokušam prvo sa gotovim komponentama, makar i lošeg kvaliteta a onda da ih zamenim nečim boljim ili čak napišem sam ako se uverim da ne radi. Naravno, bitno je dizajnirati sistem tako da je lako menjati interne implementacije.
slazem se, ali ja sa druge strane nisam video mnogo dobrih middleware komponenti koje su dovoljno robusne a da ne kostaju robusno mnogo i to ponajvise zato sto se veliki broj proizvoda pumpa da pokrije sto veci opseg keyworda, sto je deo trzisne utakmice, i onda stradaju osnovne funkcionalnosti - ovo govorim najvise sa stanovista MoM komponenti, posto imam relativno sveza (i losa) iskustva sa jeftinim (do $1k po procesoru) i besplatnim resenjima, dok sa ORBovima nemam skorasnja iskustva. naravno, sve zavisi od problema, samo sam hteo da naglasim da se cesto uzimaju daleko kompleksnija resenja bez preteranog udubljivanja u problem posto je na grafiku veoma lako ucrtati "JMS Broker" i povezati komponente. karikiram, ali znas na sta ciljam.
u sustini, mislim da je najprostije resenje otvoriti novcanik za najbolje ili zaista dobro resenje, ukoliko to nije moguce onda se treba zapitati da li je to zaista potrebno (citaj isplativo), ili "sta ja zapravo radim ovde"...

Poslednja izmena od caboom : 24. 09. 2006. u 17:48.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Android Aplikacije dinke Web aplikacije, web servisi i software 216 30. 04. 2011. 16:51
Mac OS X aplikacije dinke Opušteno 89 14. 12. 2010. 16:13
html/css editor i LAMP za Ubuntu? [nq] Opušteno 35 10. 07. 2008. 14:38
Symbian aplikacije dinke Opušteno 26 07. 09. 2007. 11:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:05.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.