DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 12. 2006.   #11
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

^Ima program koji to podržava: DbDesigner, Branimir je već pomenuo isti gore.

http://fabforce.net/dbdesigner4/scre..._ss_reveng.png

Primeti da ima opcija da se čekira u delu "Build relations".

Mada, po meni, to je malo škakljivo - da imaš dijagram na kome se vide relacije koje u stvari ne postoje u bazi.. A ne znam ni kako se snalazi kada imaš imena polja koja su ista kao ona koja inače prave relaciju, pa ti možda iscrta relaciju, a ti u stvari to ne trebaš..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 25. 12. 2006. u 00:28.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #12
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

fabForce dbdesigner moze da reversuje MyISAM tabele i sam generise relacije, pod uslovom da je upotrebljena dobra konvencija za imenovanje (foreign key tabele A == primary key tabele B)
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #13
tesla
član
Certified
 
Avatar tesla
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Poruke: 70
Hvala: 6
6 "Hvala" u 3 poruka
tesla is on a distinguished road
Default

@degojs
DBVisualizer radi. Hvala puno.

@Ilija
U pravu si. Moraju da se definisu FK kljucevi. Primer na slici.

Ono sto me je zacudilo je da imam 23 baze u MySQL-u i otvaram, otvaram i nijedna nema FK tj. FK relacija. Čak sam i Ilijin activeCollab otvarao. Sve baze sa kojima sam imao prilike da se sretnem u MSSQL-u imaju FK-eve. E sad, da li ljudi praktikuju zbog performansi, normalizacije, kompleksnosti, nemaju potrebe za tim, ... itd, stvarno mi nije jasno.
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	dbVisualizer_foreign_key.jpg
Pregleda:	520
Veličina:	13,3 KB
ID:	271  
tesla je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #14
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

nema potrebe...
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #15
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao tesla
E sad, da li ljudi praktikuju zbog performansi, normalizacije, kompleksnosti, nemaju potrebe za tim, ... itd, stvarno mi nije jasno.
"For storage engines other than InnoDB, MySQL Server parses the FOREIGN KEY syntax in CREATE TABLE statements, but does not use or store it. "

samim tim za myISAM tabele nema nekog smisla ni pisati to, a sad je to ostalo kao navika pa mnogi ljudi ne koriste FK ni u InnoDB..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #16
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Pre par meseci je cvele pomenuo Aqua Data Studio. (http://www.aquafold.com/)
Evo onog primera sa dinketovog bloga.
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	ER_GRAPH.jpg
Pregleda:	509
Veličina:	68,7 KB
ID:	272  
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #17
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
samim tim za myISAM tabele nema nekog smisla ni pisati to, a sad je to ostalo kao navika pa mnogi ljudi ne koriste FK ni u InnoDB..
Upravo. Kada radiš sa MySQL-om dugo jednostavno se navikneš da se ne oslanjaš previše na bazu podataka i da na ceo sistem gledaš kao na skladište, a ne na nešto što može da uradi i nešto više za tebe. Na celu stvar ću i dalje gledati tako dokle god masa ne pređe na MySQL5 (a potrajaće pošto još uvek ima tona hostova koji imaju 3.23.x ili 4.0.x; 4.1 je prost minimum za išta iole ozbiljno).
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #18
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Na celu stvar ću i dalje gledati tako dokle god masa ne pređe na MySQL5 (a potrajaće pošto još uvek ima tona hostova koji imaju 3.23.x ili 4.0.x; 4.1 je prost minimum za išta iole ozbiljno).
Ilija bre, opet si počeo da me nerviraš...

Aj malo da spustimo loptu, sta ti to radis sto ne moze da se uradi u 3.2.x ili 4.x? Ovako kada napises zvuci kao da razvijas ne znam kakve sisteme, pa te eto zeza mysql zbog kojeg ne mozes da uradis ono sto si planirao. Ne zezaj bre
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #19
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pogrešno si razumeo. Uopšte nisam rekao da sa MySQL 3.23.x i 4.0.x ne može da se uradi ništa, samo da od njih ne možeš da očekuješ ništa više od prostog skladištenja podataka. Ima li uopšte smisla razmišljati o uskladištenim procedurama i viewovima na tim sistemima? Trgierima? Znači - najprostije skladište na koje ne može da se nakači gotovo nikakva logika.

Dokle god 5-ica ne zaživi ja na MySQL gledam kao na bazu koja samo ima mogućnost skladištenja i svu logiku pravim u aplikaciji. Ne žalim se, samo neka logika lako može da bude spuštena na nivo baze i osigura se maksimalna brzina izvršavanja. Bukvalno jedan zahtev na bazu može da izruči lavinu izmena preko trigera, uskladištenih procedura i referencijalnog integriteta, a da o tome aplikacija uopšte ne mora da se brine - nema masnih klasa u aplikaciji, nema overheada u komunikaciji između aplikacije i baze itd. Za neke stvari kod kojih su ti performanse bitne ovo ume da znači mnogo...

Jesmo se sad razumeli?

Btw, kada sam rekao da je 4.1 min za normalan razvoj mislio sam na kulturnu podršku za charsete i transakcije, možda čak i podupite za ljude koji vole. To je po meni nešto minimalno što od baze očekujem kada sam u stanju da kontrolišem platformu.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 12. 2006. u 15:55.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #20
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ilija bre, opet si počeo da me nerviraš...

Aj malo da spustimo loptu, sta ti to radis sto ne moze da se uradi u 3.2.x ili 4.x? Ovako kada napises zvuci kao da razvijas ne znam kakve sisteme, pa te eto zeza mysql zbog kojeg ne mozes da uradis ono sto si planirao. Ne zezaj bre

u potpunosti podrzavam ovo sto je rekao ilija... samo cu da dodam jednu stvar:
Na mysql nemozes da imas Foreign Keys i Full tekst na istom table enginu! (cak ni u 5)
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
PHP/MySQL pomoć (prosto za one koji znaju) Deusdies PHP 3 24. 10. 2010. 13:49
MySQL Database Compare - compare local and remote database bluesman Web aplikacije, web servisi i software 3 26. 02. 2009. 16:34
Koji jezik/program za učenje programiranja? STEFI12 Sva početnička pitanja 96 11. 05. 2008. 03:00
Dobar Affiliate program koji vrsi isplate u Srbiji buksula e-Business 3 02. 08. 2007. 01:46
Desktop database manager koji radi sa UTF8? Pedja SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 17 03. 11. 2006. 19:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.