DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 06. 2013.   #1
spezia
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 21.05.2010
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Hvala: 24
450 "Hvala" u 10 poruka
spezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished road
Default Primena Dizajn Paterna u radu

Citam sa vremena na vreme o misticnim dizajn paternima.
I nekako ne vidim gde bih primenio i da li treba uopste da ih znam (opterecujem njima).
Na primer znam za MVC, HMVC, Decorator, Facade, ...
I na primer CodeIgniter se zasniva na MVC. Ja koristim CodeIgniter ili neki drugi framework, API ili nesto slicno. To je vec primenjeno od paterna sta ima da se primeni.
Kakav patern ja mogu da primenim dok radim projekat u CI?

Cak i kada primenim nesto na primer Singleton Pattern, ja to uradim jer mi nesto tako treba a ne zato sto znam da postoji Singleton Pattern. Cujem da ih ima preko 200, pa ko ce to pamtiti. Dok programiras primenjujes svoju neku logiku, i ne razmisljas da li postoji patern ili kako se zove to sto si primenio.
U redu ako je neko project manager, pa treba da smisli neku app, pa kao ajde ovo da primenimo da organizujemo ovako -onako. Ali ne vidim sebe kao obicnog programera u toj nekoj prici i nikako ne vidim zasto je tako korisno znati paterne i kako ih primeniti u radu.
Ako neko ume malo da pojasni bio bih zahvalan.
spezia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2013.   #2
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Dizajn paterni su veoma korisni i nisu misticni

Ako radis mali projekat (npr. 1 ili 3 stranice) nece ti trebati neki specijalni paterni.
Ali kad imas veliki projekat gde programira puno developera, ako svako pravi paterne na svoj nacin dobije se jedno veliko djubre od koda (ovo se u realnosti i desava).


Prednost paterna je da standardizju stvari pa kad radis u velikom timu mozes lako komunicirati sa drugim developerima,
gde ne moras da objasnjavas neki tvoj patern, koji u stvari vec postoji i ima ime.
Sem toga, kad ih znas brze i bolje mozes da napravis resenje nekog probleme.
A da ne pricam koliko je nekom lakse da cita tvoj kod ili ti neciji.
Ima stvarno jako puno stvari zbog kojih je dobro znati ih, po meni ces ih vremenom i nauciti hteo ili ne hteo. Pa ces videti koliko mogu biti korisni.

I project manager-e bas briga za dizajn paterne, njih primenjuju programeri...

Poslednja izmena od tasmaniski : 06. 06. 2013. u 17:10.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" tasmaniski za poruku:
Staro 06. 06. 2013.   #3
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

A mane paterna je kad se koriste i kad ne treba. Pa imaš abstract factory koji ti pravi proxy-je koji su compositi, a sve je to mogao da bude običan objekat. Samo je neko "preinženjerisao" rešenje da bi pokrilo sve moguće buduće promene, a u praksi je samo svima otežao snalaženje u kodu. Ok je ako stvarno postoji potreba, ali često se paterni primenjuju po automatizmu i kad nešto mnogo prostije završava posao.
Izmislio sam primer ali u praksi situacija zna da bude još mnogo gora. Naročito u Javi kad imaš par framework-a u projektu i pukne ti nešto dobiješ stack trace od 100 linija, pri čemu je tvoj konkretan kod u kome je bug negde u 63. liniji.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Gruja za poruku:
Staro 06. 06. 2013.   #4
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Veci problem od "overused" bi bio "misapplied" - ni jedan ni drugi problem ne bih mogao da svrstam u manu paterna, vec manu programera - nazalost i to se realno desava.

Poslednja izmena od tasmaniski : 06. 06. 2013. u 18:00.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" tasmaniski za poruku:
Staro 06. 06. 2013.   #5
spezia
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 21.05.2010
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Hvala: 24
450 "Hvala" u 10 poruka
spezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished road
Default

Ok, to sa radom u timu ima smisla...
Ali koje to paterne treba sve da znam, jer ima neko uputstvo (jos ako je primenjeno za php a ne Javu).
Problem je i sto i ljudi iz Laravel framework-a zestoko kritikuju MVC i HMVC, kao da su to losi paterni.
A sad treba da ih znam i koji su losi a koji dobri. Jel ima neka okvirna brojka i gde se upoznajete sa nekim novima ako nije tajna?
Ali opet nisam siguran da se oni bas toliko cesto koriste ili gresim? Mislim ako uzmes CI koliko paterna mozes da primenis u radu sa samim framework-om. Ja nesto nisam bas primetio da koristim neki patern, mozda singleton i to ako bas zatreba..
spezia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2013.   #6
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Ova knjiga je meni bila odlicna http://www.apress.com/9781430229254 i tice se bas PHP-a.

A, za ostalo se opusti i upusti.
Neces sve procitati i nauciti iz knjige, moraces dosta toga i sam da zakljucis.
Uzmi neki FW (ne CI) koristi ga i ispituj, uci uz njega.
ZF2, Symfony2 su danas popularni, a priblizava im se Laravel4.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" tasmaniski za poruku:
Staro 07. 06. 2013.   #7
Miroslav Ćurčić
mV
Certified
 
Avatar Miroslav Ćurčić
 
Datum učlanjenja: 22.08.2009
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 67
Hvala: 0
16 "Hvala" u 13 poruka
Miroslav Ćurčić is on a distinguished road
Default


spezia, može link ka kritici MVC-a i HMVC-a?
__________________
Quis custodiet ipsos custodies ?
Miroslav Ćurčić je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Miroslav Ćurčić za poruku:
Staro 07. 06. 2013.   #8
sinisake
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 26.07.2008
Poruke: 76
Hvala: 15
296 "Hvala" u 10 poruka
sinisake is on a distinguished roadsinisake is on a distinguished roadsinisake is on a distinguished roadsinisake is on a distinguished road
Default

A mene zanima zasto je CI nepozeljan, vidim da ga profesionalci (pre)cesto pljuju.
I, ima li drugog frameworka sa tako dobrom dokumentacijom (da pocnemo da ucim, dok je vreme)?
sinisake je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2013.   #9
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

^ Imas jako puno postova na tu tamu na ovom forumu, a i online.

Cinimi se da i ti i @spezia trazite neku knjigu koju cete da procitate i onda cete sve znati

Zaposlite se negde (ako ne radite) i pocecete da ucite makar iz lose prakse...
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2013.   #10
spezia
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 21.05.2010
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Hvala: 24
450 "Hvala" u 10 poruka
spezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished road
Default

@Miroslav Ćurčić : pogledacu danas da nadjerm, gde sam citao kad se vratim sa posla...
@tasmaniski : ja vec radim ali u CI, pravila firme.
@sinisake : Moje subjektivno misljenje, mnogi su protiv Meka. A ako si gladan odi tamo i najesces se iako ga mnogi kritikuju.

Mnoge firme u Srbiji rade CI i radice ga i dalje, cak i firma u kojoj radim. Nema nameru da menja CI. Mnogi framework-ci imaju dobru dokumentaciju. Danas sve vise knjiga izlaze o svakom, sve vise tutorijala. Tesko je da nadjes da neko nije dobro dokumentovan kao CI.Pa ni CI nije dobro dokumentovan (mislim da je sve napisano ). Neke funkcije smo primenili, jer smo pogledali ispod haube a nigde ih nema u dokumentaciji. Nemoj slepo samo da se drzis dokumentacije.

Ali treba da vodis racuna o sledecem-> ko je zastupljen na trzistu. Nauci na primer Laravel. Pa pogledaj na netu koliko ces naci posao za CodeIgniter programere a koliko za Laravel. Poenta je da radis i zaradis pare. Bolje da se sto pre zaposlis, nego da cekas posao za Laravel. Pogledaj Drupal i Wordpress koliko su lose pisani. Oni su 100 puta gori od CI. A moj drug zaradjuje 1400 eura mesecno (pise plagine za Drupal, u firmi koja radi iskljucivo samo Drupal) i ne zanima ga ni Laravel ni Symfony ni Dizajn paterni. Drupal je popularniji od oba i nece propasti (ima najveci community posle Linux-a u open source svetu (to sam procitao negde), a sto je veci community to znaci i vise klijenata, veca sigurnost, vise posla, vise para). Na tvom mestu bih se orijentisao gde ima vise oglasa, ono sto se trazi na trzistu rada, da se lakse zaposlim. A kad se zaposlis imaces dobru platu i to je vec dobro. Posle se sam usavrsavas da vidis neke novine i budes bolji u svom poslu.

Malo sam vise otisao u off sa ovim postom

Poslednja izmena od spezia : 07. 06. 2013. u 11:40.
spezia je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" spezia za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:31.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.