DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 11. 2005.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Ilija aka Ruby

Posto Ilija sve cesce zavrsava svaki post sa "E sad cu da se prebacim na Ruby" a da ne zagadjujem ostale teme, htedoh da upitam Iliju, a time i pokrenemo diskusiju o tome: Gde ces ti to, osim u svojoj sobi, da koristis taj famozni Ruby?

Ako ces da programiras u Ruby iz zadovoljstva ili iz znatizelje to razumem, ali ne razumem sve cesce izjave "sad cu da predjem na...." Kako da predjes? Kome ces da radis i gde ces to da postavis da radi (osim na svom racunaru)?

Mislim da se olako odusevljavate egzoticnim tehnologijama, iskreno ako Ruby (Buby, Baby, blah-blah...) postane standard onda cu i ja "da predjem" na sta god to bude ali dotad ...

Mene iskreno interesuje i koliko to servera ima PHP5? Isti Ilija tvrdi da mu je 9 od zadnjih 10 projekata "PHP5 only" - ja samo pitam da li je on bas toliko "lucky" ili su to neki nekomercijalni projekti? Mislim da je "9 od 10 projekata u PHP5 only" jos uvek malo preterano za komercijalno web programiranje. Am I right or am I wrong?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #2
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Prozivka? Javi se Ilija!

No, ozbiljno nemoj napadati prijatelja mi Iliju, on se odlučio na taj IMHO mudar korak. Ako može da nađe mesto gde mu ta tehnologija koristi, neka ga. I sam nameravam nešto da promenim, ali sve u svoje vreme

PS: Ako je Ilija aka Ruby, zovite me onda Petar aka Python - nemojte vući nikakve paralele sa Bilijem
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ajmo redom

1. Ruby je daleko od egzotične tehnologije. Par godina je stariji od PHPa, mada je imao tu nesreću da nastane u Japanu (prvih par godina se za isti nije ni znalo "napolju"). Inače je zreo kao jezik (100% OOP, kvalitetne biblioteke, dovoljna količina dokumentacija, par prilično jakih stručnjaka koji ga koriste i zagovaraju...) Rails ga je približio web developerima tako da sad cveta.

Još jedan od pluseva za Ruby je što nije domain specific kao PHP. Video sam tekst editore pisane u njemu, HTTP servere (WEBrick) i štošta još.

I da, deifinitivno luda stvar: Interactive Ruby. Ko nije probao teško da može da razume koliko je to moćan način rada, posebno za testiranje.

2. Što se prelaženja tiče to znači da ću da guram Ruby, ne da ću sve da radim u njemu. Za dobar deo stvari će PHP ostati nezamenljiv. Niko nije rekao da više u životu neću napisati jednu lliniju PHP koda

3. Razlog zašto mi je zadnjih 9 od 10 (tačnije 6 od 7) projekta PHP5 je u tome što naglasim da ću koristiti PHP5 i da ako već imaju PHP4 ja plaćam prebacivanje na drugi host koji podržava PHP5 za prvu godinu. Sa PHP4 radim toliko sporije da mi tih 20 do 50e ne predstavlja nikakav problem. Ista priča bi bila i sa Rubyjem. Većini ljudi je apsolutno svejedno (bitno im da radi) i jedini ograničavajuć faktor može da bude postojeći hosting (što se vrlo lako da eliminisati).

4.
Najveći svetski hostovi imaju odličnu Ruby podršku: Site5, TD, DreamHost... tako da ni to nije nikakav problem. Uostalom, ruby hosting.

Blues, zašto imaš odbojnost prema "novotarijama"?

Edit: kratak tekst koji sam pročitao danas. Slažem se sa stavom, mada nije 100% primenljiv.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #4
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Ilija, kud vodi guranje ipak alternativne tehnologije na duže staze?

Ljudima je možda svejedno u čemu ćeš ti da programiraš (jer nemaju veze o čemu pričaš: Ruby, C++, Java, PHP..???), sve dok im, nakon godinu-dve, ne zatreba da se ta aplikacija malo proširi, izmeni i slično. Ako ti ne budeš tu da to uradiš, onda će klijent da, naravno, potraži nekog drugog.

Pa će taj da kaže: "Šta je ovo? Ko vam je ovo programirao? Zašto je koristio Ruby?? Čuo sam.. ali nisam baš koristio, pa to niko ne koristi. Koji đavo je taj Ilija koristio Ruby?" Pa će oni da potraže drugog programera, a i ovaj će da kaže tako, itd, itd.

Pa ti više nikad nećeš imati priliku da dobiješ posao od tog klijenta. A onda bi moglo i da se pročuje.

Just my $0.02
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 07. 11. 2005. u 03:57.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Znam. To je prilično velik problem ali se ne može uzeti kao opšte stanje. Uostalom, uvek se zna kad se, šta i po kojoj ceni kome prodaje. To su poslovne odluke koje treba odgovorno donositi.

Što se enterprise tržišta tiče tu su Ruby i PHP u sličnoj poziciji - alternative. PHP u tim krugovima bije ne baš sjajan glas jezika koje ljudi koriste da bi pisali "skriptice" (što većina i radi), ne ozbiljne stvar. Trenutno stanje: ogroman broj sklepanih projekata, neozbiljnih "programera", relativno malo korišćenje dokazano dobrih rešenja u razvoju softvera itd itd. Sam Ruby je u tim krugovima relativno nepoznat. No, sudeći po kvalitetu jezika mislim da će se Ruby prilično lepo uklopiti, samo da dobije na popularnosti među developerima i poslodavcima. Na dobrom je putu što se toga tiče - članci na sajtovima kao što su BBC i ZNet, veliki broj developera koji su se prebacili na njega ili u njemu vide odličnu alternativu jezicima kao što su PHP i Perl, hype oko Rails frameworka... Ruby je napokon dobio priliku da se pokaže, a sudeći po kvalitetu jezika ne može da omane IMO. Glupo bi bilo očekivati da će nadmašiti Javu ili .NET jezike u enterprise delu tržišta, ali za njega ima mesta u malim i srednjim projektima gde je potrebno uraditi mnogo za malo vremena i sa malo (odabranih) ljudi. Takvih projekata na webu ima dosta...

OT: PHP gubi na popularnosti iz par razloga:

- Nedostatak inovacija. Sam PHP svet je postao ekstremno dosadan! Developeri su inertni (jako malo je prešlo na PHP, ogroma većina ga koristi za prosto čekićanje...), ne dešava se ništa novo, žvakaju se stare priče, Zend pokušava da proda razne priče itd itd. Ko prati šta se dešava zna o čemu pričam.
- Oligarhija. Nekolicina ljudi odlučuje o budućnosti jezika. Najsvežije je ignorisanje namespace patcha. Čovek je napisao potpuno funkcionalan namespace pathc, a gospoda sa internals liste se nisu udostojila ni da ga pogledaju. Dobro se zna koliko je ovakva mogućnost potrebna nekom jeziku koji hoće da zapliva u enterprise vodama.
- Prelazi im u naviku da sve nove verzije PHPa ruše BC i teraju stare skripte da pucaju bez preteranog razloga. Umesto da sami ispravljaju bugove koje su napravili, autori puštaju programere da ih ispravljaju umesto njih. Poznat slučaj sa PHP 5.1 i PHP 4.4

Daleko bilo da je PHP loš jezik. On je dobar koliko je dobar developer koji ga koristi. Ali opšta ustajalost i par loših odlika internals tima je nešto što počinje da odbija sve veći broj ljudi.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Nije bila prozivka nego slagvort, a Iliju sam upotrebio da bi ovom pitanju dao lik

Ne mislim da je tehnologija egzoticna zato sto je mlada vec zato sto je nedovoljno rasirena. Sve sto nije common na 70-80% web servera je egzoticno.

I ne, nemam averziju prema "egzoticnim" tehnologijama, obozavam da pogledam nesto tako, ali se moje interesovanje svodi na radoznalost. Sorry, nemam 20 godina, ne jurim "slavu" ni priznanje, i nemam vremena da se igram sa svakom igrackom koja se pojavi, kada bude postao standard promenicu nick iz bluesman u rubyman ako treba, ali do tada - radim samo ono sto donosi pare.

Za tvoju informaciju ja sam bio, ako ne prvi onda među prvih 5 koji su koristili smarty u ovoj zemlji za komercijalni projekat, kada velika većina ljudi nije ni čula za smarty, kada je on bio još daleko da postane http://smarty.php.net Dakle, uopšte nisam protivn novih tehnologija već protiv novih tehnologija po svaku cenu.

Ako nisi primetio, ja ne pokusavam da pricam ovde o tome da li je neka tehnologija lepa ili nije. Bar u ovoj industriji je postojalo gomile stvari koji su bile fenomenalne, ali velika većina njih nije zaživela. Stalno pokušavaš da dokažeš kako je Ruby lep, ja ti verujem na reč, ali dok ja ne vidim { } u kodu - ne priznajem taj jezik Šta ću, odrastao sam na C-u.

Ilija, ti mi svakom svojim postom das novi slagvort Molim te kazi mi odakle ti ta prica da "PHP pocinje da odbija sve veci broj ljudi"?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Da, i što reče degojs, klijentu je savišeno sve jedno u čemu ćeš ti da programiraš sve dok:

- radi kako treba

- može da se proširuje, upgradeuje bez rpoblema ili ne daj bože pisanja svega od 0

- može da nađe relativno lako programera koji može to da odradi

- ne košta ga kao Sv. Petra kajgana

Po meni je raditi Ruby aplikaciju u ovom trenutku blizu ucene klijenta.

Iz iskustva znam da su najgori klijenti oni koji se "razumeju po malo", od takvih bežim, ali se većina ipak ne razume ni malo u programiranje, ai zašto bi? Svako radi svoj posao.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #8
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Da, i što reče degojs, klijentu je savišeno sve jedno u čemu ćeš ti da programiraš sve dok:

- radi kako treba

- može da se proširuje, upgradeuje bez problema ili ne daj bože pisanja svega od 0

- može da nađe relativno lako programera koji može to da odradi

- ne košta ga kao Sv. Petra kajgana
AMEN vecina poslodavaca beze od stvari koje su nove ( mora jos mnogo linija koda da protece kroz sve te novotarije da bi se neko usudio da krene na tu stranu
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #9
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default

heheh, caka kod ruby ja je ta sto mozes a i ne moras da koristis {} tako da ti ja dajem odgovorcic. iz ovoga sledi da morash da priznash ruby kao jezik ))

Cak i meni je php postao malo smarajuci. Ne svidja mi se prljavo programiranje, tj programiranje kojekakvih skriptica. PHP je stekao losu reputaciju, na zalost ... ima par bugica koji me nerviraju. Razbijanje backward compatibility-ja u vise navrata. Monopol zenda .. Polako pocinje da nervira.

Rails i Django su postali popularni u skorije vreme, i sve vishe vidim ljudi koji se orijentisu na ove framework-ove (koji samim time postaju razvojno okruzenje, nesto slicno odnosu c++ delphi). Tako da je vrlo moguce da ove 'alternative' ubrzo postanu ozbiljna konkurencija php-u.

Doduse danas sam skontao symphony framework, i svideo mi se na prvi pogled, i cini mi se da je to jedno od ozbiljnijih i kvalitetnijih resenja za php.

Iskreno i ja imam neke predrasude prema novinama i alternativama, ali kontam da treba dati sansu i isprobati. Sledeci Ilijin primer, i ja sam skontao da cu radije dati 50e iz svog dzepa (tj. od projekta) da uplatim php5 hosting u kom mogu da razvijam aplikacije bez glupog cimanja u php4 i relativno glupog objektnog modela.

Ko zna Gorane, mozda bash mi uspemo tebe da nagovorimo da instalirash rails na host011 pa samim time imamo i gde da distribuiramo rails aplikacije.
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #10
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

pa bre ljudi ako hocete da predjete na neki ozbiljan "cist jezik " predjite na C# ,imajte sve pogodnosti tog jezika i mogucnost za neke "vece projekte" ,a ovako i
ovakav prvljav php vrsi posao ( bar se meni tak cini )
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Here we grow: Ilija Studen join 37signals mungos Linkovi 10 11. 05. 2007. 12:59
Ruby-Lang.org crews_adder Linkovi 0 19. 09. 2006. 18:23
Ruby mungos Programiranje 1 29. 06. 2005. 19:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:12.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.