DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 11. 2008.   #11
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Djuki Pogledajte poruku
Distribuirani sistemi ne moraju imati centralni server, ali ga najčešće i imaju. Može to i da se podesi i u lokalnoj mreži, što je i najbolje kada tim radi u lokalu, kancelariji.
Питао сам, јер и канцеларијски рачунар може да буде доступан преко 'нета, тако да није потребан екстерни сервер.

Подешавање сервера за класичан мали развој (гит + трац + бекап + управљање пројектима) је посао реда величине сат или два за постављање. (Наравно, одржавање тога тражи да се понекад опет уложи време, рачунај и с тим) Такође је код куће лакше направити тест окружење које стално компајлира и тестира пројекат.

Све у свему, мени делује да екстерни хостинг нема смисла, наравно ако су испуњене претпоставке које си навео.

Citat:
Kada je tim decentralizovan, komunicira putem interneta, onda je nekako logićno da i server distribuiranog sistema bude dostupan preko interneta, pa da svi članovi tima mogu da mi pristupe i pokupe poslednje promene.
Стоји, али не подразумева сервер на неком трећем месту. Ако имаш АДСЛ, онда можеш све то да одрадиш и у канцеларији.

Такође питање је да ли желиш да свој сорс код дајеш тамо неком трећем да га прегледа одн. мења.

Citat:
Prednost distribuiranih sistema je u tome što svaki član tima može da pravi svoje lokalne verzije, a da samo u ključnim momentima po želju izmene koje je napravio podeli sa timom.
Овај део приче се не доводи у питање.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.
filmil je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" filmil za poruku:
Staro 09. 11. 2008.   #12
zsteva
twitter ovisnik
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 14.10.2008
Lokacija: Smederevo, Srbija
Poruke: 14
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zsteva is on a distinguished road
Default

kolko sam ja upucen u git, on moze da koristi obican webhosting da ljudi sa njega vuku. a onda svoj rad shalju mailom nekom ko u lokalu uradi merdzovanje i gurne to u glavni repozitori.

A ja svoj CVS drzim na externom hostingu da bi mi uvek bio pri ruci ) josh iz doba kad nisam imao aDSL kod kuce )

Razmishljao sam o gitu da bih mogao da radim offline sa punim konforom, ali ovo za sad pije vodu (dobro, moj CVS je single user ))
__________________

blog twitter facebook
zsteva je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 11. 2008.   #13
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Nije ti potreban kompjuter kojem može da se pristupa sa neta. Dovoljno je da kompjuter ima izlaz na net, može biti iza rutera, firewall-a, itd.

I onda lepo instaliraš ovo ovde besplatno čudo:

https://secure.logmein.com/products/...advantages.asp

Dakle to staviš na svaki komp i oni se onda vide kao da su u lokalnoj mreži. Pored Wina, ima beta verzija za Lin i OSX.

Nisam lično koristio, ali sam čuo za isti i koristio drugi, takođe besplatni, proizvod (LogMeIn Free) te iste firme za remote desktop pristup kompjuter koji takođe nema javno vidljivu IP adresu. I taj klijent sam bio instalirao u Win pod VMWare i radilo je OK.

Iako je sve navodno sigurno, postavlja se ipak pitanje da li želiš da odabrani server držiš na kućnom kompjuteru zbog.. sigurnosti, a to se lako rešava baš kako sam rekao gore: instaliraš neki sistem u virtuelnu mašinu, a onda taj server koji odabereš (CVS, SVN, itd) i ovaj gore Hamachi klijent na taj sistem u VM. I to bi trebalo da je to. Pristupaš odakle hoćeš toj mašini koja je pod VM i tako izolovana od host kompjutera.


Ako se kojim slučajem budeš razmišljao za Win + SVN varijantu, obavezno pogledaj besplatni VisualSVN server..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 09. 11. 2008. u 23:53.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #14
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Nije ti potreban kompjuter kojem može da se pristupa sa neta. Dovoljno je da kompjuter ima izlaz na net, može biti iza rutera, firewall-a, itd.
Да додам на ово, ако можеш да мењаш NAT уносе, онда ти не треба никакав секундарни програм (а-ла Хамачи) већ је довољно подесити одговарајуће портове за приступ. Ја тунелујем све кроз ССХ (SSH) и то се доста добро понаша.

Сазнао сам међутим да неки провајдери у Србији ограничавају приступе портовима, па је Хамачи једно од могућих решења.

За заинтересоване, Хамачи ради лепо под линуксом, пробао сам, али пати од истих проблема као и сви: динамичке ИП адресе су смрт за било какву инфраструктуру.

За то је бољи динамички ДНС и не-Хамачи веза. Али опет, зависи од захтева које имаш.

Citat:
Iako je sve navodno sigurno, postavlja se ipak pitanje da li želiš da odabrani server držiš na kućnom kompjuteru zbog.. sigurnosti
За ово препоручујем да се просто одвоји посебан рачунар који се само бави сервисним пословима: чувањем података, бекаповањем, чувањем развојног окружења и сл. До скоро сам држао Фарму, која је била пентиум 3 на 266 MHz са 256MiB меморије и око 700GB диска, и која се одлично сналазила у тој улози. (морао сам да је жртвујем када сам се преселио но то је посебна прича) Овакве машине могу да се прибаве за приближно 0€ ако имаш где да тражиш, те сматрам да вреди и такав сетап.

Citat:
Ako se kojim slučajem budeš razmišljao za Win + SVN varijantu, obavezno pogledaj besplatni VisualSVN server..
Надам се да није проблем да се надовежем и да кажем да субверзију и сродне производе ЦВС не препоручујем за удобан рад. Били су добри када није постојало ништа друго, али време је да се пензионишу.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.
filmil je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #15
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zsteva Pogledajte poruku
kolko sam ja upucen u git, on moze da koristi obican webhosting da ljudi sa njega vuku. a onda svoj rad shalju mailom nekom ko u lokalu uradi merdzovanje i gurne to u glavni repozitori.
Добра ствар код гита (и блиске фамилије) је што може да се тунелује кроз све, укључујући СМТП (SMTP). Потпуно ми је замислив сетап у коме је „неко у локалу“ уствари скрипт који аутоматски убаци заркпу у ризницу (repository).

Е сад, гит није добар ако се ради на стварно огромном пројекту, но то је друга прича која вероватно у овој расправи није битна.

Citat:
Razmishljao sam o gitu da bih mogao da radim offline sa punim konforom
Ово је једна од за мене кључних „нових“ предности гита, јер сам стекао навику да носим лаптоп са собом у возу / аутобусу / авиону, а могу на миру да бележим где сам шта урадио иако нисам окачен на нет. Једна од кључних „старих“ предности (у односу на ЦВС) је што можеш да пратиш верзије свих објеката, а не само датотека.

Додатна згода је програм који мигрира ризнице са ЦВС-а и СВН-а на гит и чува целокупан историјат пројекта, све закрпе, сва гранања и све ознаке. Требало ми је око 2-3 сата да мигрирам целу, додуше невелику, кућну радиност са свн-а на гит. Нисам зажалио.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.

Poslednja izmena od filmil : 10. 11. 2008. u 00:53. Razlog: објаснио још штошта
filmil je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #16
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

cao filmile
mi ziivimo u serbia, i imamo adsl up/download 1:16

a najveci paket je trenutno otprilike 2mb download.

sve vece od osrednjeg portala u php-u je malo tricky za hostovanje u kucnoj radinosti...

e da, jel sam pomenuo prilichno cheste prekide interneta zbog:

- Grejanja... da ljudi renoviraju grejanje, iskopaju ulicu a sa tim i optichki kabl kojim recimo cela banjica dobija net.
- Telekoma i ostalih nad provajdera.
- Nestanka struje (da, to ovde jos postoji)
- Glavnog inzinjera u ISP-u koji kaze tehnicarima da odseku i prevezu vlakna koja se ne koriste, da bi se par minuta kasnije ispostavilo da ta vlakna provajduju internet za pola beograda...

ovde ne postoji SLA, ovde se ljudi igraju prodaje interneta, i to za ogromne pare, ako mogu da dodam..

Ako radis bilo sta slozenije, i ako to ukljucije strane developere koji moraju da imaju pristup repository-ju 24/7 ti jednostavno nemas izbora - osudjen si da negde napolju hostujes.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" kodi za poruku:
Staro 10. 11. 2008.   #17
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

@Filip: virtuelna mašina vs zaseban kompjuter - backup cele VM se lako radi i lako se seli na drugi hardver (a skoro sve redom, pa i one besplatne, nude mogućnosti kao kreiranje trenutne slike i onda lako vraćaš sistem u to stanje, itd, itd.) Trebam li tek da pominjem bare-metal virtuelizaciju (trenutno je nemam jer mi jednostavno ne treba, tj. za sada mi obični VirtualPC/VMWare Server Free/VirtualBox rade posao više nego dobro)? Jednostavno, održavanje je lako.


@Djuki: ovo sa Hamachijem radi savršeno (uz izuzetak pomenutih din. adresa, ali ti ne praviš nikakvu "infrastrukturu" kako Filip reče, uvek bi mogao da ukucaš IP u hosts fajl i slično), bar kod mene, a ti vidi, možda ti se svidi. Ja sam na mreži gde mi provajder dodeljuje lokalnu adresu 192.168.x.x, a o nekakvom štelovanju portova ni da pomislim. Prilično zatvoreno, ali Hamachi to rešava kao od šale.

Jes, ima jedna stvar: kompjuter ti mora biti upaljen i sa stalnom vezom na net tako da... ali čisto da znaš i za ovu opciju sa Hamachijem
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 10. 11. 2008. u 01:54.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #18
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
@Filip: virtuelna mašina vs zaseban kompjuter - backup cele VM se lako radi i lako se seli na drugi hardver (a skoro sve redom, pa i one besplatne, nude mogućnosti kao kreiranje trenutne slike i onda lako vraćaš sistem u to stanje, itd, itd.)
Видиш ти то. Шазнам, никад ми није требало да се осигуравам на промену хардвера, линукс је прилично неосетљив на то, а бекап ради своје. Али, чињеница је да је примамљиво сачувати на дугме слику система и вратити је после опет на дугме.

Е сад, немој да мислиш да протежирам неко одређено решење. Просто имам нешто искуства са серверима у кућној радиности.

Човек (ОП) није навео детаљне захтеве које треба да му испуни систем, па рекох да напишем шта знам, а он ће ваљда од свих могућности да изабере шта му је најкорисније.

Citat:
@Djuki: ovo sa Hamachijem radi savršeno (uz izuzetak pomenutih din. adresa, ali ti ne praviš nikakvu "infrastrukturu" kako Filip reče, uvek bi mogao da ukucaš IP u hosts fajl i slično), bar kod mene, a ti vidi, možda ti se svidi.
Кад знаш ИП адресе, Хамачи врши посао без проблема — под условом да се не бринеш много за приватност података. Али ако се ИП адресе мењају, онда треба мислити даље.

Са овим сам се проблемом срео када сам са пријатељем намештао код родитеља у Србији удаљени приступ, да бих могао да им оправљам рачунар на даљину кад се нешто поквари.

Испрва сам хтео просто да НАТ-ујем модем код њих, као што радим код куће да бих могао да приступам кућном рачунару од споља. Међутим, они су већ натовани код провајдера и имају динамичку адресу, тако да тај план није успео. Други проблем је што и ја имам динамичку ИП адресу која хоће да се мења (вратим се с посла и - гле, ИП адреса ми више није иста ко синоћ!).

Ако имаш неког с друге стране да ти изрецитује ИП адресу рачунара на Хамачијевој мрежи, онда је све океј, али ако мораш сам да набадаш која је, онда је мало незгодно. Нисам приметио да Хамачи нуди фиксирање ИП адресе, а и делује ми нереално да такву услугу дају за џабе, па претпостављам да могућност не постоји.

Мислио сам да проблем решим тако што ћу на оба рачунара да прикуцам ноип (www.no-ip.org) демона за интерфејс ког дигне Хамачи, па да се, кад се веза успостави, рачунари сами пријаве екстерном ДНС-у; једино још нисам стигао да пробам како, одн. да ли то све ради.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.
filmil je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #19
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Видиш ти то. Шазнам, никад ми није требало да се осигуравам на промену хардвера, линукс је прилично неосетљив на то, а бекап ради своје.
Pa ni sistem koji ja koristim (Vista) ne mora da se osigurava na promenu hardvera. Ali mi je ipak lakše šetati virtuelni disk u vidu fajla ili dva, ako zatreba. Nekako mi je to skroz bezbolno i brzo: ugasiš virtuelnu mašinu, kopiraj virtuelni disk i vozi dalje na drugom kompu.. Ništa drugo nisam imao na umu, ne umišljaj

Citat:
под условом да се не бринеш много за приватност података
A?

https://secure.logmein.com/products/...i/security.asp

E sad, ako sumnjaš na ljude kojima si odobrio pristup na tu svoju mrežu, onda rekoh - klijent se stavi na sistem koji je pod VM. Ili im jednostavno ne daš pristup na mrežu, kad su već sumnjivci

Citat:
Ако имаш неког с друге стране да ти изрецитује ИП адресу рачунара на Хамачијевој мрежи, онда је све океј, али ако мораш сам да набадаш која је, онда је мало незгодно. Нисам приметио да Хамачи нуди фиксирање ИП адресе, а и делује ми нереално да такву услугу дају за џабе, па претпостављам да могућност не постоји.
Vidiš ti to. Šaznam, ja sa Hamachi klijentom celo vreme vidim IP adrese ostalih u toj mreži. Ovde klijent izgleda kao npr. ICQ i piše i IP adresa za druge kompjutere. Šaznam kako je kod tebe Možda nešto propuštam pošto sam tek probao isti?
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 10. 11. 2008. u 03:47.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #20
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Filipe ti ne razumes uopste kako Hamachi radi. Pa covece on ti daje DODATNU IP adresu iz tvoje (ili moje) Hamachi mreze (VPN = virtual private network).

Moj kompjuter trenutno ima 2 adrese:

1. 192.168.0.x <- dinamicka adresa koju je moja mrezna kartica dobila od mog rutera, a ruter dalje ima vezu sa mojim provajderom i svoju dinamicku adresu. I tako ja (moj desktop kompjuter na kom imam Vistu) imam izlaz na net.

2. Drugu adresu (5.x.x.x) dobijem kad pokrenem Hamachi. Hamachi klijent ostvari vezu sa firmom LogMeIn i oni naprave VPN mrezu za tog klijenta, samo za mene i kome ja dozvolim da se pridruzi toj mrezi.

I ako se ti pridruzis mojoj VPN mrezi pomocu Hamachija, ti ces dobiti DODATNU 5.x.x.x IP adresu.

I moj i tvoj kompjuter ce se lepo videti u toj 5.x.x.x mrezi, sve sa imenima koja im dodelimo (nickname).

To sto moj i tvoj kompjuter imaju izlaz na net preko dinamickih IP adresa koje su dobili od provajdera, to nema veze sa ovim IP adresama koje im daje Hamaci.

Kapiras?

Laku noc.

P.S.
A onda lepo mozes da podignes VMWare i instaliras Hamachi tamo. Pa ce i taj virtuelni kompjuter da bude deo 5.x.x.x mreze.. samo je uslov da iz tog virtuelnog kompjutera prvo obezbedis izlaz na net preko prave desktop masine gde si digao tu VM...
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Server ili VPS, ali... miljant Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 9 25. 10. 2010. 00:01
MySQL server has gone away bluesman SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 7 13. 07. 2010. 11:59
Server za striming!? DJ_IGGY Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 0 14. 04. 2007. 18:54
SMS server chux Komunikacije 11 19. 08. 2006. 22:10
Server vs. UTF-8 Milos Vukotic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 18 01. 02. 2006. 23:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:47.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.