DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 11. 2006.   #11
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Osnovna razlika izmedju DOO i agencije jeste ta sto kada osnivas agenciju ti odgovaras svojom imovinom dok kod doo-a su ti garant tih 500 eura.

Druga stvar jeste ta sto ne mozes aplicirati za kredite i ostale pogodnosti kod drzave ako nisi DOO. Ima tu mnogo drugih stvari ali ove dve su najvaznije.

Ja sam zavrsio ce proces pre nekih 2 meseca.

Moja preporuka, plati neku firmu koja se bavi knjigovodstvenim poslovima da ti zavrsi svu tu papirologiju. Naravno oni ti zavrse papirologiju ali ti moras sve to potpisivati a ima prilicno za potpisivanje. Tako da moras i ti biti prisutan. Moj savet oko papirologije jeste da im trazis da potpises sva blanko papire, jer oni vec imaju kopije svih potrebnih ugovora, tako da oni sami unose podatke. Tako sam ja uradio i konacno zavrsio sa svom tom papirologijom...
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #12
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Koliko agencije u BG ili NS naplaćuju za te usluge? Red veličina bar...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #13
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ugh, znaci ipak cemo na ovoj temi da raspravljamo

Citat:
Osnovna razlika izmedju DOO i agencije jeste ta sto kada osnivas agenciju ti odgovaras svojom imovinom dok kod doo-a su ti garant tih 500 eura.
Ne i jedina razlika. DOO je mnogo ozbiljniji pravni subjekat od "preduzetnicke radnje" (agencije). S tim u vezi:

1) Veci su troskovi
Ovde u KG-u knjigovodjstvene agencije naplacuju od 100 - 150 eura mesecno u zavisnosti da li si u sistemu pdv-a
2) Vece su kazne. Za isti prekrsaj mislim da su kazne i do 10 puta vece za preduzece (doo).

Zasto sam se ja opredelio za agenciju:

1) radim pretezno outsourcing, dakle to da li nekome izgledam ozbiljnije ovde, bas me briga
2) Manji troskovi, manje smaranja
3) Ako si pausalac, mozes da primis do 2 miliona dinara godisnje (3 od sledece godine) iz inostranstva bez ikakvog dodatnog poreza! Jedino sto placas je pausalni porez koji placas po sistemu "radio ne radio svira ti radio" uz to novac podizes bez ikakvih ogranicenja, do 100k dnevno (u suprotnom ako si doo moz da ides u zatvor zbog kradje sopstvenih para)
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!

Poslednja izmena od dinke : 14. 11. 2006. u 13:31.
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #14
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Sve je to tacno ali sta ako hoces da prosiris delatnost? Da zaposlis nove ljude i na osnovu toga uzmes sredstva za office, nove kompove, etc... Kao agencija to ne mozes dobiti.

Druga stvar, ti kada radis outsourcing (sto je kod mene 100%) to se tretira kao izvoz pa si samim tim oslobodjen PDV-a.

Kao DOO mozes podici do 50K dnevno ali taj limit se povecava na osnovu tvog poslovanja i procene banke.

Na kraju, ne znam kako je u kragujevcu ali u leskovcu se knjigovodjstvene usluge krecu od 50-80 eura. Ja konkretno placam 70 eura i extra sam zadovoljan za sada.

Koji su troskovi veci? Ti kao vlasnik/direktor ne moras sebe staviti na platni spisak. U tom slucaju placas samo nekih 5000 dinara doprinosa i plus 500 dinara na ime poreza na dobit. To je sve od troskova.

Ako pak sebe stavis na platni spisak, mozes isplacivati minimalac od 12K i plus topli odbrok koji je obavezan (moze biti i 500 dinara) pa samim tim su ti troskovi obracuna plate mnogo manji.

Sto se tice racuna u bankama, otvoris elektronsko bankarstvao i sve uplate ti idu na devizni racun. Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku. Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #15
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Sve je to tacno ali sta ako hoces da prosiris delatnost? Da zaposlis nove ljude i na osnovu toga uzmes sredstva za office, nove kompove, etc... Kao agencija to ne mozes dobiti.
Sta ne mozes dobiti ? Ne mozes zaposliti nove ljude ili ne mozes dobiti sredstva od nekoga ? Jel to neko poklanja pare ako si doo ? Budi malo precizniji. Ako si mislio na neke NVO koje daju podsticaje (tipa ACDI VOKA) one to daju bez obzira da li si preduzetnik ili preduzece.


Citat:
Originalno napisao jasmanac
Druga stvar, ti kada radis outsourcing (sto je kod mene 100%) to se tretira kao izvoz pa si samim tim oslobodjen PDV-a.

Kao DOO mozes podici do 50K dnevno ali taj limit se povecava na osnovu tvog poslovanja i procene banke.
Da, ali ti ne smes da podizes te pare, osim da placas racune, eventualno putne troskove (onda valjda moras auto da registrujes na preduzece) i sl. Dakle, ni dinar ne smes da podignes sa racuna bez opravdanja. Ako si pausalac, podignes do 100k din dnevno bez ikakvih pravdanja.

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Na kraju, ne znam kako je u kragujevcu ali u leskovcu se knjigovodjstvene usluge krecu od 50-80 eura. Ja konkretno placam 70 eura i extra sam zadovoljan za sada.
U KG-u a koliko znam i u BGD-u se krecu od 50 - 200 eura mesecno. U KG-u konkretno kod agencije koja meni treba da vodi knjige, 50 za agenciju, 80 za agenciju u sistemu PDV-a, 100 - 150 za doo.

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Koji su troskovi veci? Ti kao vlasnik/direktor ne moras sebe staviti na platni spisak. U tom slucaju placas samo nekih 5000 dinara doprinosa i plus 500 dinara na ime poreza na dobit. To je sve od troskova.

Ako pak sebe stavis na platni spisak, mozes isplacivati minimalac od 12K i plus topli odbrok koji je obavezan (moze biti i 500 dinara) pa samim tim su ti troskovi obracuna plate mnogo manji.

Sto se tice racuna u bankama, otvoris elektronsko bankarstvao i sve uplate ti idu na devizni racun. Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku. Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.
Sve ovo mozes da radis i kao preduzetnik.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #16
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku.
E da, jos nisam dosao do ovog dela, posto je moja agencija jos u fazi osnivanja (poslao papire pre nedelju dana). Elem, koliko znam moras imati uredno isporucene fakture za svaki dinar koji ti neko uplati spolja. Cak sam i iz nekoliko izvora cuo jos crnju varijantu, da ti firma koja ti uplacuje mora udariti i pecat na tu tvoju fakturu. E sad, zamisli kako je lepo, ti saljes fakturu pa ti klijent fedexom vraca istu sa njihovim pecatom lol. Nadam se da ovo ipak nije slucaj, mada sam na es-u cuo svakakva tumacenja, neki cak i tvrde da se moras registrovati kod savezne uprave carina da bi uopste smeo da obavljas takvu vrstu delatnosti (izvoz).

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.
Isto kao i prethodno, mora postojati validna faktura. Koliko sam cuo, varijanta tipa platis karticom (recimo MC Business) preko neta je nesto sto ce inspekcija jedva docekati.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #17
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.

Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?

Mozes koristiti i svoj auto tako da ne moras placati porez na luksuz a opet mozes placati gorivo i sve troskove oko automobila preko racuna.

Sto se tice racuna, ne mora da on tamo potpisuje niti salje fedexom. Meni nijedan klijent nije do sada trazio fakturu a svi mi uplacuju preko njihovih poslovnih racuna.

Tacno je da je tebi ovde potrebna overena faktura sa datumom racuna i svim tim stvarima.

Sto se tice carine, to je tacno ali samo ako izvozis proizvod(e). Samo fakturises da si odradio usluge konsaltinga ili nesto slicno i nemas problema sa ovim.

Nisam mislio placanje karticom vec preko deviznog racuna direktno iz ebanking-a (preko IBAN-a).

Ovo je sve za i protov. Ali kao sto je Dinke naveo njemu je vise odgovarala agencija a meni DOO jer ja ne radim samo sa jednim klijentom. ovo sve zavisi od tvojih potreba i mogucnosti. DOO jeste ozbiljnije i tu nema zezanja ali opet imas i neke velike prednosti, kao i mane, koje smo gore naveli.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #18
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.
Čekaj, ne razumem, na koje izvore misliš? Na kredite? Nešto drugo?

Citat:
Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?
Ali zašto da izmišljam račune ako prosto hoću da podignem svoj novac?

Citat:
Ali kao sto je Dinke naveo njemu je vise odgovarala agencija a meni DOO jer ja ne radim samo sa jednim klijentom. ovo sve zavisi od tvojih potreba i mogucnosti. DOO jeste ozbiljnije i tu nema zezanja ali opet imas i neke velike prednosti, kao i mane, koje smo gore naveli.
Hm, Agencija može da radi sa n klijenata. Nisam siguran u ovom kontekstu šta znači "ozbiljnije"?
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #19
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.
Opet nam nisi rekao o kakvim se to sredstvima radi ?

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?
Pa evo, banalan primer, recimo primis 2k usd mesecno, isplatis sebi i zaposlenima plate, platis preko racuna zakup stana i neke ostale dazbine. Po slobodnoj proceni ostaje ti minimum 1000 usd. Kako ces ih podici ?

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Sto se tice racuna, ne mora da on tamo potpisuje niti salje fedexom. Meni nijedan klijent nije do sada trazio fakturu a svi mi uplacuju preko njihovih poslovnih racuna.
Ma ne ni trazi meni klijent, traze ovi nasi indijanci

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Tacno je da je tebi ovde potrebna overena faktura sa datumom racuna i svim tim stvarima.
Na to sam mislio. Ta faktura koliko znam mora biti overena pre uplate.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 11. 2006.   #20
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao dinke
Pa evo, banalan primer, recimo primis 2k usd mesecno, isplatis sebi i zaposlenima plate, platis preko racuna zakup stana i neke ostale dazbine. Po slobodnoj proceni ostaje ti minimum 1000 usd. Kako ces ih podici ?
racunovodje mogu svasta da provuku kao troskove, a i uvek mozes da odradis fiktivno placanje nekom poznaniku (naravno drzava ti uzme deo para pri tome)

Uzgred kako vi resavate "izvoz usluga"? ( ili kako se ovo sto mi radimo vec tretira) Jel placate speditera da izvezete CD sa "softverom", ili postoji neki laksi nacin ?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Da li je na pomolu relaksacija pravnog okvira koji onemogućava dolazak PayPall-a? vidak e-Business 4 01. 12. 2010. 11:34
Jat i konkurs za posao - spam i novi oblik prevare misk0 Opušteno 1 30. 04. 2009. 23:18
Oblik organizovanja privrednog društva mastika e-Business 10 20. 11. 2008. 13:52
automatsko pretvaranje cifre u pisani oblik - kako? sevalav Programiranje 9 27. 08. 2008. 21:58
skiciranje lica kaizen Linkovi 19 01. 09. 2006. 20:57


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:18.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.