DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 04. 2006.   #1
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default Muke poslodavaca -- Zašto je toliko teško naći stvarno dobrog web developera

Original na: http://www.ilija.biz/area51/entry/muke-poslodavaca.html

Citat:
U zadnjih par dana sam pročitao dva teksta u kojima se ljudi žale kako je teško naći dobrog PHP programera za stalan posao. Prvo je tu tekst Gorana Pilipovića (aka Bluesman) - Posao programera, a onda i tekst Borisa Krstovića (aka boccio) sa naslovom Legalno zaposlenje, plata, kvalifikacije i još ponešto... Takođe, poznato je da Dinke traži iskusnog LAMP programera za stalno zaposlenje već duže vreme i da je cifra koja je u igri preko 1000 eura mesečno.

Mislim da je osnovni problem sa kojim se njih trojica sreću u tome što traže prilično specifičan tip programera. Pride još traže i osobu koja je prilično dobra u tome što radi.

Web developeri imaju tu prednost u odnosu na ostale što jako lako dolaze do dobro plaćenog posla u solo varijantama. Da biste napravili dobar mali do srednje velik sajt ili web aplikaciju ne treba vam tim od 20 Java programera. Često vam je dovoljna jedna osoba, max dve do tri ukoliko hoćete i profesionalnog dizajnera, malo Flasha, bogat UI... Pošto su takvi poslovi i dalje prilično dobro plaćeni to web developere čini jako agilnim i pre svega skupim.

Dobar web developer sa određenim iskustvom, već stečenim kontaktima i reputacijom može da dođe do posla u vrednosti od par hiljada eura mesečno i da solo ili u saradnji sa prilično malim brojem saradnika izađe na kraj sa njim. Za to mu ne treba gazda. Stvarno je teško takmičiti se sa tim i pružiti bolju pogodbu.

Dobri web developeri sa dosta iskustva uglavnom već imaju dosta posla i uhodane priče koje guraju pa se i ne javljaju na oglase za posao.

Btw, najverovatnije su Goran, Boris i Dinke sopstveni posao započeli tako što su svom freelance poslu pristupili znatno ozbiljnije, osnovali firmu i zaposlili dodatne ljude kako bi izašli na kraj sa količinom posla koju dobijaju. Pitanje je da li bi oni sad, sa iskustvom i znanjem koje imaju pristali na platu od 1000 eura.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #2
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Evo ovdje odgovor, da centralizujemo, pošto se priča vrti na tri bloga (Ilija, boccio, bluesman).

To sve napisano se zove prosto bezobrazluk. Na ovim prostorima ne postoji ono što se zove profesionalna kultura. Odatle i ležernost, nezainteresovanost, foliranje bez realne osnove, itd. Plus ono što ja često znam da naglasim, mentalitet i okruženje u kome je normalno da čovjek od 30 godina živi sa tatom i mamom. Dok njemu tata plaća račune i daje pare da popije kafu u gradu, nema tu profesionalnosti.

Opet, ni poslodavci su daleko od toga da su cvjećke. Češto traže one-man-show kvalifikacije za novac kojim nije moguće pokriti osnovne troškove života (krov nad glavom + hrana). Da ne pričam o situacijama kada novac kasni mjesecima, kada prosto ne želi da te isplati i još te ucjenjuje za tvojih par stotina evra i to pravda razlogom da njemu neko tamo duguje par hiljada evra i priča tako ide u krug. Dužnička ekonomija. S druge strana dešava se da razvojem softvera želi svaka šuša da se bavi, koji obično

1. nema dovoljno keša za stabilnost posla
2. nema dovoljno prodžekt menadžerskih sposobnosti da okonča bilo šta započeto


Iako je kliše, mislim da vrijedi ona izreka: bolje džaba spavati, nego džaba raditi (za drugog). Jer čovjeku koji je radio za dž i bio na kraju prevaren, potreban je određeni period uopšte mentalno da se povrati i vrati u normalni život. Spavanje uvijek ostavlja mogućnost da se kući usavršavaš i čekaš bolju šansu.

Nažalost, moje skromno iskustvo kaže da bolju šansu ovdje nećeš nikada dočekati, ako je ne stvoriš sam.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #3
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

Meni je palo na pamet nekoliko stvari koje cini mi se nisi uzeo u obzir i za koje mislim da ne treba zanemariti.

Najbitnija stavka, cini mi se, je sigurnost koju dobijas zaposlenjem u firmi. Ovo kazem na osnovu iskustva, uglavnom u Britaniji, sto naravno ne mora da bude tacno i za nase uslove... sta vise, mozda je apsolutno ne primenjljivo
Kao freelancer, predpostavljam da znas sta ces raditi mesec, dva, tri, ili ponekad i vise, if you're lucky, unapred, ali to ne moze da se poredi sa cinjenicom da ako radis u dobrom preduzecu, o tome ne moras ni da razmisljas. Neki jednostavno nisu skrojeni za samostalan rad i mnogo im je lepse i lakse da postoji neko ko ce da brine o svemu ostalom dok on u svoje slobodno vreme moze da se posveti porodici . Ako je firma tvoja i ti brines o vecini stvari, slobodnog vremena, ako ga i ima, ima jako malo.

Da li uplacujes socijalno, penziono i sve ostalo redovno ili uopste? To *uvek* imas prilikom dobijanja stalnog zaposlenja. Da li imas placen odmor, ili za to vreme nemas nikakav prihod? itd...

Sve ove stvari gore imaju svoju cenu, pa mozda 1000€ za nase uslove i nije tako lose? ...ili, kolika bi trebalo da bude realna plata developera zaposlenog u preduzecu?

Sracunaj koliko si zaradio u toku jednog meseca pa to podeli sa brojem sati koje si proveo radeci i vidi koliko si meseci ustvari odradio za mesec dana - i hope this makes sense Mozda gresim, ali ne verujem da je nesto derasticno vise od €1000 mesecno pa od toga oduzmi stres, zajebavanje sa klijentima, promenu hard diska, coolera itd ... dunno
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja ne tražim iskusnog, super kvalitetnog, one-man-show čoveka. Ja sam čak na jednom oglasu dao "uslove" u kojima je glavni uslov bio da je "odgovoran i hoće da radi". Ja sam čak bio spreman da zaposlim i početnika. Da, početnika, ali ne za 2000 eur.

Znaš kako, sa nekima sa kojima sam ja onomad pričao, oni bi ovakvu situaciju: da su zaposleni za stalno, da im ide staž, da dolaze na posao samo po potrebi i kada njima to odgovara, i da za to budu plaćeni minimum 1000 eur fiksno. Da ti kažem nešto... ako će meni neko to da ponudi, i ja bih to prihvatio.

Pre par dana mi se jedan prijatelj sa kojim dosta dugo sarađujem, žali na neku programersku firmu iz Novog Sada. Čak mi je poslao i prepisku sa njima. Ono je horror. Da sam na njegovom mestu, ja bih verovatno toliko poludeo da bih seo u auto, otišao u Novi Sad i prebio te klince.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Nisam pričao o tome da li je bolji freelance ili stalan posao, već zašto ljudi imaju problema da nađu kvalitetne programere koji su spremni da rade za njih.

1000e za naše uslove je i više nego dobra plata. Ali opet, ako možeš da okreneš 2000e zašto ne bi? Ko ti garantuje da stalan posao neće biti isto toliko stresan i da neće biti "uspona i padova"?

Dalje, u Srbiji možeš da obezbediš sebi penziono i zdravstveno tako što ćeš osnovati firmu i zaposliti sebe. 130e su mesečni troškovi za paušalca (koliko se ja sećam, nisam siguran).

U pravu si za sigurnost. Ona je bitna. To je inače i jedini razlog zašto sam prihvatio posao sa fiksnom platom.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #6
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Znaš kako, sa nekima sa kojima sam ja onomad pričao, oni bi ovakvu situaciju: da su zaposleni za stalno, da im ide staž, da dolaze na posao samo po potrebi i kada njima to odgovara, i da za to budu plaćeni minimum 1000 eur fiksno. Da ti kažem nešto... ako će meni neko to da ponudi, i ja bih to prihvatio.
Sličan posao si imao ranije ako se ne varam? Nisi imao strogo definisano radno vreme, bilo je bitno da posao bude urađen kvalitetno i na vreme, a da li ćeš ga raditi kod kuće ili na poslu nije bilo bitno. Doduše, ne znam da li je bilo 1000e plata u pitanju.

Ili sam ja nešto pobrkao?
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #7
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ne živim i ne radim u Srbiji, ali mislim da situacija po pitanju stabilnosti nije bitno drugačija od one u BL. Softverske firme na ovim prostorima jesu sve, samo nisu stabilne. Btw, nisam ni PHP programer.

Između dvije opcije: fiksno mjesečno u firmi 1K EUR i 2K EUR-a u mom samostalnom poslu, prije bih u ovim godinama ladno izabrao prvu. S tim naravno da ta opcija podrazumijeva korektan rad u firmi 8h dnevno, pet dana u sedmici, bez subota. Uz povremenu toleranciju da se zaglavi do duboko u noć kada je deadline, ali da se to kompenzuje na kraju mjeseca na nekakav način. Pare solarno, prvog u mjesecu. Sada, povratak u realnost. Da neko ponudi ovako nešto, šanse su gotovo nikakve, čast kolegama sa dpt koji su iznimke koje potvrđuju pravilo. Ako će da ti da tih 1k eur, onda ćeš za iste da crnčiš 10h dnevno uključujući obavezno i subotu, ima djecu direktoru da čuvaš, pereš kola, družiš se sa njegovim sinom kretenom, itd.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #8
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Nisam pri?ao o tome da li je bolji freelance ili stalan posao, ve? zašto ljudi imaju problema da na?u kvalitetne programere koji su spremni da rade za njih.
Ni ja, samo sam naveo neke prednosti stalnog posla, tj. prednosti u nekoj normalnoj situaciji. Nije za svakog, ali i dalje mislim da je freelance bolja varijanta.
Citat:
Ko ti garantuje da stalan posao ne?e biti isto toliko stresan ...
Upravu si, bice stresa naravno, ali se zavrsava oko 5 popodne kad izadjes iz kancelarije, sednes u kola i odvrnes CD (ili sta vec )
Citat:
... i da nece biti "uspona i padova"?
Trebalo bi da garantuje ugovor o zaposlenju ako sam dobro razumeo odgovor gore... opet u nekoj normalnoj situaciji
Citat:
Ako ?e da ti da tih 1k eur, onda ?eš za iste da crn?iš 10h dnevno uklju?uju?i obavezno i subotu, ima djecu direktoru da ?uvaš, pereš kola, družiš se sa njegovim sinom kretenom, itd.
^ ha ha!

A da, subote i nedelje da ne racunam.
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #9
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se da mnogi web developeri koji znaju svoj posao uglavnom i zaradjuju slicne pare koje se u oglasima za iste pominju sa tom razlikom sto je verovatno da u svojoj varijanti ne rade puno radno vreme nego imaju 2-3 posla mesecno na kojim zarade te pare.

Vecina drugih su pre svega neki wannabe developeri ili drugi "strucnjaci" koji idu po toj logici da je bolje ne raditi nista nego raditi, za njih, "male pare". Onaj ko gleda samo pare u poslu, retko kada postize nesto znacajnije. Postoji nesto sto se zove stvaranje imena, a to isto se ne postize ne radeci nista. Nekad je bolje raditi u startu za manje pare, pokazes da li znas ili ne znas svoj posao, stvaras reference koje ce se kad-tad isplatiti.

Ne znam sta drugi misle o tome, ali meni pare i nisu najbitnija stavka u poslu. Jeste bitna, ali mi je isto toliko bitan i sam posao koji radim, odgovornost koju imam, samoaktualizacija i vrlo vazno - tim sa kojim radim. Mungos je napisao ako treba da bira izmedju 1K Euro mesecno u nekom preduzecu ili 2K Eura da ima kao freelancer da bi izabrao prvo. Ja cu da kazem nesto drugo. Ako treba da biram izmedju 1K Euro mesecno i da radim posao koji volim, koji me ispunjava i u timu koji mi odgovara i 2K Euro u firmi koja mi ne odgovara da bih izabrao prvo.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 04. 2006.   #10
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Sličan posao si imao ranije ako se ne varam? Nisi imao strogo definisano radno vreme, bilo je bitno da posao bude urađen kvalitetno i na vreme, a da li ćeš ga raditi kod kuće ili na poslu nije bilo bitno. Doduše, ne znam da li je bilo 1000e plata u pitanju.

Ili sam ja nešto pobrkao?
Nešto si pobrkao

Prvo, ako ću ja nekom da plaćam socijalno, poreze i ostale dažbine, onda je red da dođe i sedi u firmi. Druga stvar, nije isto ako radimo na istom projektu u istoj kancelariji ili svako kod svoje kuće. Mnogo je efikasnije kada smo zajedno, naročito zato što mogu da kontrolišem sam tok rada (ne mislim na to da li radiš ili telefoniraš, to me ne interesuje osim ako ne provodiš 4 sata dnevno na telefonu). Ako praviš nešto, mnogo je efikasnije u početku da ti ukažem na greške ili pogrešne interpretacije nego da napraviš pa mi pokazuješ gotovo posle čega moram, u slučaju greške, da ti kažem "hajde ponovo".

Tačno je da nisam imao STROGO definisano radno vreme, ali sam ipak imao neki okvir od 10 do 18h. Ako i dođem kasnije, ili ostanem dok ne završim ili odnesem kući (POSLE RADNOG VREMENA a ne U RADNO VREME) i donesem sutra gotovo. Nikada nisam "fakultativno" dolazio na posao - kad god mi se "ćefne" već dođem i radim svoje radno vreme.

Opet, ti zaboravljaš jednu činjenicu: to se sve dešava od 2002-2005, znači ja u tom trenutku imam već preko 10 godina (AGENCIJSKOG) iskustva (i to u nekoliko zemalja sveta) i nije potrebno da neko sedi pored mene i kontroliše moj rad. Šta hoću da kažem? Kada sam počinjao, tamo negde 1991-92, ne samo da sam radio puno radno vreme i to od XX do YY već se dešavalo da provedem u kancelariji 3 dana i 2 noći, sa pauzama za burek ili goveđi sendvič, sa po par sati sna na stolu. Pokaži mi danas jednog "rookie" koji bi to uradio, pa čak i po cenu velikog bonusa.

Ja dam čoveku 200 eur nedeljno + 200 eur bonus ako odradi sve kako treba (znači 1000 eur mesečno), dam mu projekat, on kao radi kod kuće... i posle 3 nedelje donese nešto što ne samo da 3/4 nisu gotove nego i ono što je "završio" ne radi kako treba. Naravno, ne samo da je tražio tih 800 eur nego je zahtevao i bonus.

O tome ja pričam, totalno nekorektno ponašanje.

p.s. Bila je veća plata.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
znacaj dobrog copy-ja ivanhoe e-Business 15 16. 12. 2010. 12:58
VPS ili Shared? Koliko je teško održavati VPS? Veki Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 16 16. 09. 2010. 15:22
A gde ima? (Novi blog posvećen stvarima i uslugama koje je teško pronaći) chux Linkovi 4 04. 02. 2008. 08:15
Da nam pozivis jos toliko! boccio Opušteno 23 02. 11. 2006. 05:00
Primeri dobrog programiranja kodi Programiranje 6 17. 07. 2006. 01:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:23.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.