DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 04. 2006.   #1
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default Prototype, dobar tutorijal

Jako dobar prototype tutorijal: http://www.sitepoint.com/article/pai...ript-prototype

Kako ovo nisam video ranije... Čovek se dotiče svih važnijih stvari koje prototype pruža. Stvarno odlično napisan tekst.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 04. 2006.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

da zaista, kako to da nisi video ovo ranije ? Staris...
Ovo je bio zvanicno prvi dobar tutorijal o prototype-u, ustedeo mi je gomilu vremena i zivaca i gledanja u nerazumnjivo formatiran javascript...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 04. 2006.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
da zaista, kako to da nisi video ovo ranije ?
Promašio...

Inače, link sam postovao da preporučim tekst gde se Prototypeu pristupa ne iz perspektive JS biblioteke koja omogućava AJAX a la "sipaš i ne misliš" već kao biblioteke koja ozbiljno olakšava rad sa JSom i čini neke ekstra napredne tehnike užasno jednostavnim za rad.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Za ozbiljno savladavanje milion fora koje prototype nudi obavezno pogledajte i ovo:

http://www.sergiopereira.com/articles/prototype.js.html

Ovo je suvoparna referenca, znaci nije za pocetak rada, ali ima prilicno detaljan opis svih klasa/funkcija, i po neki primer tu i tamo... vrlo korisno..

jedino sto me nervira kod prototype-a je sto pokusavaju da javascript pretvore da lici na ruby...inace je stvarno dobra biblioteka...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 04. 2006. u 01:40.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pošto je JavaScript uglavnom "prateća" tehnologija uvek će biti ljudi koji tako prave frameworke koje će JSu omogućavati da liče na jezike koje inače koriste. Video si MochiKit? Ista priča samo što je glavni i odgovorni Python developer pa ima mnogo trikova preuzetih iz Pythona.

Inače, što se Sergiove reference tiče za nju znam. Dobra stvar skroz... Samo se pitam da li će i kad biti updateovana...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Sad sam prvi put pogledao ovaj prototype duže od 10 sekundi (gledao sam 40 sekundi), meni se čini da ovo nije baš kompatibilno sa većinom browsera, što znači da je skoro neupotrebljivo za veće projekte gde je veliki diverzitet posetilaca. Ili grešim? Zar ovo nije malo previše glomazno? Zar nije bolje pisati "custom" javascript za svaki projekat nego učitavati ogroman lib zbog nekih sitnica? Samo pitam...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Prototype je kompatibilan sa modernim browserima. Sve radi bez greške u FF, IE i Safariju. Ostale nisam gledao (sad će korisnici Opere da me skalpiraju, ali Opera nije bila u igri za to što sam pravio)...

Da li se isplati uključivati 50kb biblioteku zavisi od toga za šta ti treba. Ako ti trebaju samo sitnice kao što ti kažeš koje sam možeš brzo da realizuješ sa minimumom koda onda ti prototype definitivno ne treba. Ako ćeš praviti bogatu web aplikaciju gde ti treba napredna, standardizovana obrada događaja, gde radiš složene "upite" nad dokumentom (daj mi sve file inpute unutar #forma i za onclick im setuj ovu funkciju), drag and drop, animacije i slično onda se 50kb JSa isplati višestruko.

Ja sam još relativno nov u celoj priči, ali me stvarno oduševljava šta sve može da se radi i koliko je to u stvari lako kad imaš dobru osnovu (prototype npr). A i klijenti se oduševljavaju kad vide par zanimljivih sitnice

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 04. 2006. u 12:54.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa daj da vidimo i mi tih par sitnica, da se odusevimo

Ne ... ozbiljno, aj daj da vidim.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #9
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Jedan primer iz skipte koju sam završio pre neki dan.

Ovaj mali editor služi da se delovi stranice (kataloga) označe i povežu sa stranicom gde ima više informacija. Originalna ideja je bila da se editor radi u Flashu zbog ograničenja browsera. Pošto je čovek koji radi Flash bio prilično zauzet, ja sam uzeo i to odradio pomoću JS.

Onclick selekcija, drag and drop, resize, kreiranje novih regiona, uništavanje postojećih + JS piše i submituje formu o regionima. Ovde se uglavnom koristi Event klasa, a prototype se pokazao kao odlično rešenje zato što event sam po sebi ima problema u različitim browserima (tj. nije cross browser kompatibilan).

Ništa preterano revolucionarno, ali radi posao i klijent je bio jako zadovoljan (sve radi kako treba i sve je završeno pre roka jer nismo čekali da čovek koji radi Flash bude slobodan).

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 04. 2006. u 14:17.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 04. 2006.   #10
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Sad sam prvi put pogledao ovaj prototype duže od 10 sekundi (gledao sam 40 sekundi), meni se čini da ovo nije baš kompatibilno sa većinom browsera, što znači da je skoro neupotrebljivo za veće projekte gde je veliki diverzitet posetilaca. Ili grešim? Zar ovo nije malo previše glomazno? Zar nije bolje pisati "custom" javascript za svaki projekat nego učitavati ogroman lib zbog nekih sitnica? Samo pitam...

mana je sto ne podrzava IE5, i vecina ovih stvari moze da se uradi custom (verovatno i bolje), ali prednost biblioteke je sto ima brdo stvari vec odradjeno, pa ti stedi vreme.. Sto da pravis html_escape/ unescape funkciju kad vec ima, sto da pravis funciju za dohvatanje elemanat forme kad mozes da otkucas $F('ime_elementa') i dobijes value bez obzira da li je select ili input u pitanju...

A funkcionalan ajax primer izgleda ovako:
HTML kôd:
<html>
<head>
<script type="text/javascript" src="prototype.js"></script>
<script type="text/javascript">
function init(){
     $('greeting-submit').style.display = 'none';
     Event.observe('greeting-name', 'keyup', greet, false);
}

function greet(){
     var url = 'ajax_proba.php';
     var pars = 'greeting-name='+escape($F('greeting-name'));
     var target = 'greeting';
     var myAjax = new Ajax.Updater(target, url, {method: 'get', parameters: pars});
}

Event.observe(window, 'load', init, false);
</script>
</head> 
<body>
    <form method="get" action="ajax_proba.php" id="greeting-form">
        <div>
            <label for="greeting-name">Enter your name:</label>
            <input id="greeting-name" type="text" />
            <input id="greeting-submit" type="submit" value="Greet me!" />
        </div>
        <div id="greeting"></div>
    </form>
</body>
</html>
A php je npr. ovakav:
PHP kôd:
<?php
     
echo '<p>Season\'s Greetings, 'htmlspecialchars($_GET['greeting-name']) ."</p>\n";
?>
ovo je samo primer iz jednog tutorijala, fale mu provere na greske i detalji, ali cisto je ilustracija koliko vremena moze da se ustedi... Sad naravno, sve je stvar samog projekta, da li je velicina biblioteke problem i da li je prihvatljivo vreme utroseno na custom resenja... ja najvise volim da mesam stvari, koristim biblioteke za ono sto me mrzi da pisem sam, a onda pobrisem visak funkcija koje nisam koristio....moze tako da se prepolovi velicina koda..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 04. 2006. u 19:29.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prototype, generisanje elemenata forme i Firefox shoba (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 3 03. 05. 2009. 01:44
preporuka za knjigu, js/prototype za pocetnike? [nq] Opušteno 2 08. 09. 2008. 04:35
Globalna promenljiva uz prototype framework LiquidBrain (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 7 23. 08. 2007. 16:24
XPath, Firefox i Prototype kodi (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 3 20. 02. 2007. 13:08
Dobar DMS? Bojan Zivanovic Web aplikacije, web servisi i software 0 03. 11. 2005. 03:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:22.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.