DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 10. 2009.   #51
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@cvele: Opet pričamo o različitim stvarima. Ja pričam o određenom projektu a ti pričaš o izradi frameworka koji treba da daje razne mogućnosti.

@bokica: ja sam samo rekao da mi je svo ok sa FW osim te priče o "automatski generisanim querijima", ništa više od toga.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #52
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao nixa Pogledajte poruku
a i sumnjam da nisu optimizovani upiti za svaki db tip posebno
Aj sad pojasni sta si hteo da kazes :P

Ako si mislio da su pisali po dva+ querija za paginaciju u oracle, mysql etc grdno se varas, to je zesce gubljenje vremena.

Poenta je da za svaku bazu postoji "drajver" (kako ih zovu u adodb npr) koji kreira querije na osnovu pripremljenog (npr) objekta.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #53
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Hoću da kažem ako nisu napisali, onda su makar tesitrali svaku stvar na ostalim db serverima, ajde da vidim tog magijaša koji će da izbaci deploy verziju u odnosu na bilo koji adodb driver ili generisanu apstrakciju kroz ORM.

Jednostavno to nije automagicly, a sigurno nećeš da kada radiš iole nešto ozbiljno da bude plug & pray .
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #54
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
Kôd:
SELECT * FROM users WHERE username='bla' ORDER BY users.username ASC LIMIT 1
Sam poziv ORM metode je duzi od SQL-a koji bi trebalo otkucati,
To zavisi od konkretnog slučaja, od konkretnog ORM-a i od jezika. Nikako ne može biti neki univerzalni argument za ili protiv.

Citat:
a generisani upit je pun nepotrebnih stvari
Kojih? Ja vidim samo ORDER BY koji nisi eksplicitno zahtevao, a to se obično podešava na nivou modela. Svako ko ima imalo iskustva sa ORM-om znaće gde sve može da naglasi konkretan redosled.

Citat:
Nikako, moras da logujes upit po upit dok ne vidis odakle dolazi...
Rails u development okruženju štampa sve upite koje šalje na bazu zajedno sa vremenom izvršavanja, trejsovanje stvarno nije neki veliki problem u realnom radu.

Tačno je da FW-ovi uvode dodatni nivo apstrakcije, i nekom to ne prija. Ja samo mislim da u većini slučajeva objektivno nemamo potrebe da brinemo o tome šta se tačno događa ispod, u suprotnom bismo svi još uvek pisali CGI aplikacije u C-u ili asembleru.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #55
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

samo treba znati sta ti je cilj, pa odabrati alat za to. Ako neces menjati bazu, zasto bi onda koristio db apstrakciju koja svaki poslati upit prvo preparsira na sitne delove, prilagodi trenutnoj bazi, pa tek onda posalje. Em je sporo, em ume da bude uzasno ogranicavajuce..

Recimo dok sam radio na Vivvu sam imao milion puta probleme sa MDB2 klasom koja ne podrzava razne mysql ekstenzije standardnog sql-a. Pa onda, kad radis paginaciju, umesto da posaljes jedan upit koji ce ti odmah vratiti i koliko ima rezultata, ti moras da saljes 2 upita, kad kreiras tabele u instaleru, malo radis preko MDB2 , a malo moras rucno da pravis upite, jer neki tipovi podataka nisu podrzani, jer nisu standard...

A da povezem ovu pricu sa FW, moja glavna zamerka vecini koje sam video je sto idu presiroko i preambiciozno u smislu da budu sve za sve situacije. To naprosto (jako cesto) ne pije vodu, i onda umesto da nesto brzo odradis u 3 linije koda, moras da se rves sa samim sistemom, pises kontrolere, hookove, napravis 4 klase da bi uradio najprostiju stvar.

To naravno nije problem FW kao koncepta, nego konkretnih realizacija koje su na trzistu... nista dok ne napises sam svoj... with blackjack and hookers
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje ivanhoe za poruku:
Staro 23. 10. 2009.   #56
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
A da povezem ovu pricu sa FW, moja glavna zamerka vecini koje sam video je sto idu presiroko i preambiciozno u smislu da budu sve za sve situacije. To naprosto (jako cesto) ne pije vodu, i onda umesto da nesto brzo odradis u 3 linije koda, moras da se rves sa samim sistemom, pises kontrolere, hookove, napravis 4 klase da bi uradio najprostiju stvar.
Bravo! Ja trtljam vec 2 strane a ti objasnis u 2 recenice.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #57
zidoo
profesionalac
Qualified
 
Avatar zidoo
 
Datum učlanjenja: 17.03.2006
Poruke: 109
Hvala: 9
15 "Hvala" u 10 poruka
zidoo is on a distinguished road
Default

^

O tome ja tupim od prvog posta. Zato sam i pito jel ima neko konkretan primjer aplikacije koju je radio, jel zadovoljan itd...
zidoo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 10. 2009.   #58
holodoc
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 27.11.2007
Poruke: 71
Hvala: 10
12 "Hvala" u 11 poruka
holodoc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
A da povezem ovu pricu sa FW, moja glavna zamerka vecini koje sam video je sto idu presiroko i preambiciozno u smislu da budu sve za sve situacije. To naprosto (jako cesto) ne pije vodu, i onda umesto da nesto brzo odradis u 3 linije koda, moras da se rves sa samim sistemom, pises kontrolere, hookove, napravis 4 klase da bi uradio najprostiju stvar.
Potpuno se slažem sa ovom izjavom () iz razloga što koliko sam ja uspeo da primetim većina PHP framework sistema pokušava previše da se fokusira na abstrakciju konkretnih komponenti sistema (što je potpuno paradoksalno) i da ih učini što je moguće proširivim, umesto da se fokusira na proširivost jezgra sistema, tj. onoga što je u suštini najbitnije za osnovni layout aplikacije i njegovo brzo prilagođavanje potrebama razvoja. Posledica toga je veoma loše delegiranje odgovornosti osnovnih klasa koje jednostavno pokušavaju da budu previše generičke i da odrade što je moguće više iako realno većina funkcionalnosti koje nude nije neophodna u konkretnim projektima.
holodoc je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 10. 2009.   #59
pkrstic
profesionalac
Qualified
 
Avatar pkrstic
 
Datum učlanjenja: 06.09.2007
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 109
Hvala: 21
11 "Hvala" u 11 poruka
pkrstic is on a distinguished road
Default

Da se vratim na osnovno pitanje, radm u CI i ZF.
Prednosti CI su ti naveli, a mane koje meni smetaju su:
  • PHP4 kompatibilnost (nema auto loada i magic funkcija)
  • nema gotove Authentication klase
  • relativno spor razvoj
  • relativno slaba striktnost u nazivima
  • losa reseno pravljenja osnovnih klasa
Na CI se odlucio zbog togo sto mi je najvise licio na kod koji sam sam razvijao i upotrebio, ali na kraju sam digao ruke jer je logika bila da ce nekoliko hiljada ljudi pre naci gresku u nekom parcetu koda , nego sto cu ja videti to isto u svom. Ne slazem se sa bluesmanom do moram da znam kako funkcionise kod da bih ga koristio, jos manje me je interesovao Smarty. Bitno je da radi ono sto se od njega ocekuje i na nacin na koji se ocekuje.
Takodje smatram da je Smarty gubljenje vremena, i da je dovoljan cist php. Da se razumemo Smarty je dobro zamisljen ali po mom misljenju nepotreban, jer dosad niko dizajnera nije naucio da kodira, kao so ni jedan porgamer nije postao dobar dizajner, cak sta vise ne bih ga preporucio pocetnicima jer im je tesko da shvate kako to funkcionise.

Kohanu sam isprobavao ali me je razocarao njen View, koji ne funkcionise onako kako sam ocekivao. Mozda nisam dobro radio. Ostalo joj je ok, ima ACL, module i ORM.

Cela ova rasprava oko toga da li je ORM potreban ili nije zavisi od potreba i znanja korisnika. Onaj ko zna da napise dobar sql nece koristi orm, stvar izbora.

U firmi koristimo Zend, koji radi na sajtovima koji imaju 15M poseta mesecno. Ono sto mi se svidja kod Zenda je velika modularnost i mogucnost podesavanja. Ne svidja mi se sto svi tutorijali lose pokrivaju sam pocetak i podesavanje.
pkrstic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 10. 2009.   #60
Aleksandar.Ilic
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 30.04.2006
Poruke: 464
Hvala: 39
48 "Hvala" u 28 poruka
Aleksandar.Ilic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao pkrstic Pogledajte poruku
Da se razumemo Smarty je dobro zamisljen ali po mom misljenju nepotreban, jer dosad niko dizajnera nije naucio da kodira, kao so ni jedan porgamer nije postao dobar dizajner, cak sta vise ne bih ga preporucio pocetnicima jer im je tesko da shvate kako to funkcionise.
.
zasto svi smrtnici vole da govore da je nesto nemoguce samo zato sto oni to ne znaju.

Od kako radim sa Smarty-ijem, skoro uvek dizajner sredi templejtove. U krajnjem slucaju ja napravim genericke i dizajner ubaci html/css. A ljudi koji sada rade kod mene u firmi poznaju smarty fantasticno, a veze nemaju sa programiranje.

Drugo, ja sam smarty BUKVALNO kao pocetnik u programiranju i PHP-u poceo da koristim (na nagovor zombi-a) i kao osobi sa 2 meseca iskustva trebalo mi je pola sata da shvatim i pocnem da koristim smarty.

Ovde se ne radi da li je neki FM tezak ili lak za shvatanje. Meni nijedan nije tezak, samo su mi neki ocajni jer su pravljeni po ukusima programera koji su ih razvijali a ne po mojim ukusima.

Ja ne volim ORM i slicne principe. Jednostavno volim da vidim sql u kodu. A s'obzirom da jako retko radim neku aplikaciju od nule, i da su to samo aplikacije za moje potrebe (cms-ovi), klasican gotov FM meni licno nista ne znaci. Vec imam sve sto mi treba razvijeno, ili od mene licno ili na netu (swift, smarty, phpthumb..)
__________________
Vesti sa juga --- BizBuzz
--- Vas mali oglas
Aleksandar.Ilic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mobile development frameworks robi-bobi Web aplikacije, web servisi i software 11 13. 09. 2010. 21:10
Frameworks i SEO martinluter Web aplikacije, web servisi i software 17 03. 08. 2010. 13:00
Frameworks performance arena: Symfony vs Rails vs Django Petar Marić Programiranje 5 21. 07. 2006. 14:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.